داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت

در قراردادهای مشارکت در ساخت به جهت مشکلات طرح دعاوی در مراجع قضایی از لحاظ اطاله وقت و هزینه بهتر است با پیش بینی داوری در متن قرارداد اختلافات را از طریق داور مرضی الطرفین و بدون نیاز به محاکم دادگستری حل وفصل نمود.

توافق و تراضی طرفین قرارداد مشلرکت در ساخت برای ارجاع اختلافات خود به داوری موجب می شود که دادگاه صلاحیت استماع دعوای موضوع داوری را نداشته باشد مگر اینکه داور یا داوران نخواهند یا نتوانند به اختلاف رسیدگی کنند یا اصل قرارداد ارجاع به داوری یا رای داور باطل اعلام شود.

نحوه درج شرط داوری در قرارداد مشارکت در ساخت

توصیه می گردد در هنگام امضای قرارداد مشارکت در ساخت توسط طرفین داور مرضی الطرفین نیز کاملاً و با ذکر مشخصات معین گردد. همچنین لازم است زمان و مکان داوری، هزینه های داوری، هزینه های کارشناسی، نحوه ابلاغ، تعیین تکلیف در صورت عجز یا امتناع داوران از رسیدگی و …. در قرارداد مشخص گردد.

همچنین در قراردادهای مشارکت در ساخت بهتر است که این امر مورد تصریح و توافق طرفین قرارگیرد که بروز اختلاف بین طرفین قرارداد موجبی برای توقف اجرای قرارداد نیست و در صورت بروز اختلاف طرفین ملزم هستند نسبت به اجرای تعهدات خود و ادامه و استمرار قرارداد اقدام کنند

مدت داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت

مدت انشاء رأی داوری سه ماه از زمان ایجاد اختلاف می باشد.تمدید مهلت، بیش از سه ماه با توافق طرفین مجاز می باشد. در صورت عدم انشاء و اعلام رأی ظرف سه ماه رسیدگی به اختلافات با مرجع قضایی خواهد بود. مگر تمدید مدت با توافق کتبی طرفین رأی داوری طی اظهارنامه به طرفین ابلاغ می شود. نیز طرفین می توانند نسبت به اقدام رأی داوری جهت اجرا مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که در صورت انصراف از اظهارنامه داوری می توانند با تقدیم رأی به دادگاه مستقیماً تقاضای اجرا و اقدام نمایند.

اجرت داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت

میزان اجرت داوری با تعرفه محاسبه و پرداخت می شود. طرفین باید به تساوی این میزان را پرداخت نمایند. تحویل رأی داوری مستلزم پرداخت اجرت داوری می باشد.

ضمانت اجرای عدم اجرای داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت

ضمانت اجرای عدم اجرای رأی داور توسط محکوم علیه تکلیف دادگاه به صدور اجرائیه است. البته تکلیف دادگاه زمانی ایجاد می شود که ذینفع رأی داوری (محکوم له) با تسلیم تقاضا از دادگاه اجرای آن را درخواست کند. درخواست اجرای رأی داور مستلزم دادخواست و ابطال غیر و پرداخت هزینه دادرسی نمی باشد. پرداخت هزینه ی اجرای رأی داوری که میزان آن توسط دادگاه تعیین می شود به عهده محکوم علیه است.

مرجع صالح برای صدور اجرائیه رأی داوری

مطابق با ماده 5 قانون اجرای احکام مدنی و ماده 29 آئین نامه اصلاحی قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب صدور اجرائیه با دادگاه نخستین (بدوی) که صالح به اصل دعوا می باشد است.

موسسه حقوقی بین المللی داپویان حامی در داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت با بهره گیری از وکیل پایه یک دادگستری که متخصص در داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت هستند آمادگی ارائه خدمات حقوقی می باشند.

 

1 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

  • سلام
    بسیار واضع و روشن و خیلی ساده و قابل فهم توضیح داده شده مسائل داوری. و بابت این موضوع بسیار ممنونم و همینکه باعث میشوید خیلی از افراد که قصد مشارکت در ساخت چه مالکین و چه سازندگان در جریان مسائل مهم داوری و مسائل حقوقی مشارکت بشوند ممنونم و انشالله موفق و پایدار باشید

    پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست