تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت

تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت از جمله تدابیری می باشد که قانونگذار پیش بینی نموده است. این امر بدین جهت توسط قانونگذار امکان پذیر دانسته  شده است که حفظ تعادل قراردادی ایجاب میکند قرارداد تابع شرایط و اوضاع و احوال روز انعقاد خود باقی بماند.درصورتیکه هرگونه تغییر در شرایط موجب تعییر درحقوق وتعهدات طرفین گردد،ثبات قراردادی از بین میرود.و اجرای دقیق قرارداد دچار تزلزل میگردد.

تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت به چند دسته تقسیم می شود؟

قرارداد مشارکت در ساخت به جهت اجرای آن درمدت زمان طولانی،جزء قراردادهای مستمر میباشد.طرفین قرارداد بر مبنای محسابات خویش ،در زمان قبل از قرارداد توافق می نمایند.درحالیکه امکان دارد مدت اجرای قرارداد طولانی تر از مدت معین شده در قرارداد گردد.و در این مدت به جهت نوسانات اقتصادی هزینه های برآورد شده تغییر یابد.و باعث شود یکی از طرفین متضرر گردند.لذا حقوقدانان تعدیل قرارداد مشارکت درساخت را امکان پذیر دانسته اند.و آن را به اعتبار سبب آن به تعدیل قراردادی،قانونی وقضایی تقسیم نموده اند.

تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت
تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت

۱-تعدیل قراردادی

تعدیل قراردادی به دو حالت صورت میگیرد.

  • حالت اول:طرفین قرارداد مشارکت درساخت درضمن اجرای قرارداد متوجه عدم اجرای پروژه براساس نرخها یا قیمت پیش بینی شده میشوند.لذا توافق می نمایند که با تغییر میزان تعهدات و یا با تغییر قیمت قرارداد،تعادل را برقرار نمایند.
  • حالت دوم:امکان تعدیل قرارداد در متن قرارداد پیش بینی میشود.در این فرض باید مبنای تعدیل روشن باشد.درغیراینصورت شرط تعدیل از انواع شروط مجهول بوده و میتواند موجب ابطال قرارداد گردد.شرط تعدیل معمولا با دقت و وضوح زیادی تنظیم میگردد.بطوریکه در آنها نوع هزینه های قابل تعدیل و روش و سقف تعدیل قیمت، ذکر میگردد.

2-تعدیل قانونی

چنانچه طرفین تعدیل یا مذاکره برای تعدیل را در قرارداد مشارکت درساخت ذکر نکنند،میبایست طبق قانون برای تعدیل عمل نمود.تعدیل قانونی معمولا به دو صورت انجام میگیرد.

  • گاه قانونگذار با تغییر در طول مدت قرارداد از زیان دیده،حمایت میکند.
  • وگاه تغییری در عوضین و مفاد قرارداد را برای تعدیل تعهدات دو جانبه لازم ببیند.

در برخی موارد هم قانونگذار از طریق دادن اختیار به قاضی اقدام به اعمال تعدیل می نماید.و گاهی هم این عمل را مستقیما انجام میدهد.

۳-تعدیل قضایی

در قراردادهایی مانند قراردادهای مشارکت درساخت حوادثی غیرمنتظره،غیرقابل پیش بینی و غیرقابل پیشگیری روی میدهدکه تعادل تعهدات قراردادی را خدشه دار میکند.و اجرای تعهدات را برای یکی از طرفین بسیار دشوار یا پرهزینه میکند.اگر در متن قرارداد مشارکت درساخت شرط تعدیل پیش بینی شده باشد معمولا مشکلی باقی نمی ماند.اما اگر قرارداد دراین مورد ساکت باشد میبایست از طریق محاکم قضایی اقدام نمود،ویا اینکه قرارداد را فسخ کرد.

نحوه رسیدگی به دعوای تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت

رسیدگی به دعوای تعدیل قرارداد مشارکت درساخت درصلاحیت دادگاه محل وقوع ملک میباشد و از دعاوی مالی محسوب میگردد.

مراحل رسیدگی به دعوای تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت

دادگاه پس از بررسی مدارک و مستندات خواهان درصورت نیاز مدارک و مستندات مذبور را به کارشناسی رسمی دادگستری ارجاع میدهد.قاضی رسیدگی کننده درصورت احراز شرایط تعدیل قرارداد مشارکت درساخت رای مقتضی را صادر مینماید.
تقاضای تعدیل قرارداد مشارکت درساخت درصورتی امکان پذیر است که در قرارداد پیش بینی شده باشد.و حادثه ای که به وجود آمده غیرقابل پیش بینی و اجتناب ناپذیر باشد.و قابلیت انتساب به سازنده رانداشته باشد.و باعث تغییر اساسی درآورده های طرفین گردد.وخواهان بتواند مواردی که ذکر شده را اثبات نماید.و برای دادگاه محرز و مسلم گردد که این شرایط به وجود آمده است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست