شکل قرارداد داوری

آیا قرارداد داوری الزاما باید مکتوب باشد؟

قرارداد داوری باید مکتوب باشد در صورت غیرمکتوب (شفاهی) بودن قرارداد زمانی از ضمانت اجرای قانونی برخوردار است که طرف مقابل مدعی قرارداد داوری، وجود و تحقق آن را نزد مراجع ذیصلاح قبول و تأیید نموده باشد. مستنبط از بند یک ماده 481 قانون آیین دادرسی مدنی که مقرر داشته “در موارد زیر داوری از بین می رود: 1- با تراضی کتبی طرفین دعوا…” فلذا زمانی که زوال داوری الزاما باید مکتوب باشد، وجود و ایجاد آن نیز نیازمند مکتوب بودن آنست. وجود سند کتبی صریحاً یا ضمناً از ناحیه طرف دیگر دعوی و یا نماینده قانونی و یا قراردادی وی باید مورد تأیید و قبول قرارگرفته باشد. چنانچه طرفین به فقدان قرارداد داوری در نزد دادگاه و یا داور استناد نمایند، باید پذیرفت که قرارداد داوری منعقد شده محسوب می گردد. شرط مکتوب بودن قرارداد داوری زمانی لازم الاجرا است که وجود قرارداد داوری مورد انکار و تردید احد از طرفین واقع شده باشد که در این صورت باید قرارداد داوری را منتفی شده اعلام نمود. وکیل های دادگستری و نمایندگان قضایی و مدیران شرکتها و… صرف داشتن نمایندگی از موکلشان مبنی بر حق اقامه دعوی و یا حق دفاع، اهلیت جهت انعقاد قرارداد داوری را نخواهند داشت و الزاماً باید مجوز مخصوصی از سوی موکلین و یا نهاد متبوع خود ارائه نمایند.

بیشتر بخوانید :  مسئولیت مدنی و کیفری داور

شکل قرارداد داوری

آیا درخواست اقدامات تأمینی (تأمین خواسته و دستور موقت) از داور وجاهت قانونی دارد

قانون آئین دادرسی مدنی در خصوص اختیار داور یا هیأت داوری مبنی بر صدور قرار تأمین خواسته و یا دستور موقت سکوت اختیار نموده و هیچگونه تصریحی در آن خصوص وجود ندارد. ولیکن در قانون داوری تجاری بین المللی ایران صریحاً اختیار صدور دستور موقت به داور داده شده است. به موجب ماده 17 قانون مزبور مقرر گردیده ” داور می تواند در امور مربوط به موضوع اختلاف که محتاج به تعیین تکلیف فوری است به درخواست هر کدام از طرفین دستور موقت صادر نماید. مگر آنکه طرفین به نحو دیگری توافق کرده باشند. داور می تواند مقرر نماید که متقاضی تأمینی مناسب بسپارد. در هر صورت چنانچه طرف دیگر تأمینی بدهد که متناسب با موضوع دستور موقت باشد داور از دستور موقت رفع اثر خواهد کرد”. ماده 6 ناظر بر ماده 9 همان قانون نیز مقرر داشته ” هر یک از طرفین قبل یا حین رسیدگی داوری می توانند از رئیس دادگاه موضوع ماده 6 صدور قرار تأمین و یا دستور موقت را درخواست نماید “. در فرض اخیر متقاضی دستور موقت الزاما باید گواهی مبنی بر طرح دعوی ماهیتی در نزد داور را در راستای مواد 112 و 318 قانون آیین دادرسی مدنی به دادگاه مربوطه (دادگاهی که درخواست قرار تأمین و یا دستور موقت گردیده) در مهلت مقرر قانونی ارائه نماید در غیر این صورت به درخواست خوانده، از قرارهای یاد شده رفع اثر خواهد شد. فلذا با توجه به مراتب فوق در مقررات داوری بین المللی خواهان حق دارد درخواست دستور موقت را از داور و یا دادگاه مربوطه درخواست نماید. سوالی که در آن خصوص قابل طرح است اینکه آیا داوران موصوف به موجب اختیارات حاصله از مقررات مزبور حق صدور قرار تأمین خواسته را نیز دارند؟ در پاسخ باید گفت با التفات به اینکه هر دو نوع درخواست از موارد اقدامات تأمینی است و مقررات آن در غالب موارد با یکدیگر منطبق می باشد مضافاً اینکه مقررات دستور موقت از حیث توقیف اموال اعم از تأمین خواسته می باشد و با عنایت به مفاد ماده 9 قانون داوری تجاری بین المللی مزبور مقرر داشته، هر یک از طرفین می توانند صدور قرار تأمین و یا دستور را درخواست نمایند، فلذا داوران موضوع قانون تجاری بین المللی حق صدور قرار تأمین خواسته و دستور موقت را در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه خواهند داشت. اما در داوری های داخلی از قانون آئین دادرسی مدنی چنین مجوزی برداشت نمی شود. بنابراین، چون صدور قرار تأمین خواسته و دستور موقت در صلاحیت دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا دارد، در صورت وجود موافقت نامه داوری و رجوع به داور، گرفتن قرار تأمین خواسته و دستور موقت، در داوری داخلی ، هم از دادگاه و هم از داور، غیر ممکن می شود.

بیشتر بخوانید :  International Joint Venture

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدانان و کارشناسان متبحر و با تجربه که همگی تخصص لازم و کافی در تهیه و تنظیم قرارداد های داوری داخلی و داوری بین المللی را دارا می باشند، آمادگی ارائه خدمات حقوقی تخصصی اعم از مشاوره، انجام داوری داخلی و بین المللی و وکالت در دعاوی ناشی از اختلافات می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست