انتقال قرارداد مشارکت در ساخت

انتقال قرارداد مشارکت در ساخت به این معناست که شخص ثالثی جانشین یکی از طرفین قرارداد گردد.به عبارت دیگر در انتقال قرارداد موقعیت قراردادی یکی از طرفین به شخص دیگر منتقل می شود. و از این طریق حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد نیز به شخص ثالث منتقل می گردد.

انتقال قرارداد مشارکت در ساخت به چند صورت امکان پذیر است؟

۱-انتقال قرارداد از طریق توافق و اراده طرفین : چنانچه انتقال از طریق توافق و اراده طرفین صورت گیرد،به این شیوه، انتقال قراردادی گفته می شود.

۲-انتقال به صورت قهری :چنانچه انتقال بدون اراده ی طرفین صورت گیرد،انتقال قهری می باشد.

انتقال قرارداد مشارکت در ساخت
انتقال قرارداد مشارکت در ساخت

۱-انتقال ارادی قرارداد مشارکت در ساخت

چنانچه یکی از طرفین قرارداد ،وضع حقوقی خود را اعم از حقوق و تعهدات به دیگری منتقل نماید انتقال ارادی گفته می شود.با انتقال قرارداد به شخص دیگر آن شخص قائم مقام طرف قرارداد می شود.که در اصطلاح حقوقی به آن قائم مقام خاص گفته می شود.لذا با انتقال قرارداد تمامی حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد نیز به آن شخص منتقل می گردد.
این انتقال به دو صورت امکان پذیر می باشد.

  • سازنده قسمت یا قسمت هایی از عملیات ساخت را به دیگری انتقال می دهد.در این حالت سازنده همچنان طرف قرارداد محسوب می گردد.در قراردادهای مشارکت در ساخت معمولا نسبت به این موضوع تعیین تکلیف می گردد.
  • مالک یا سازنده تمامی حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد را به شخص دیگری منتقل می نماید.که در این حالت نیز باید دید در قرارداد چگونه پیش بینی شده است .در اکثر قراردادهای مذبور مشاهده می شود طرفین از انتقال قرارداد به شخص دیگر منع گردیده اند.و شرط گردیده در صورت انتقال قرارداد به شخص دیگر،طرف دیگر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

با توجه به اختیار انتخاب طرف قرارداد از سوی طرفین لذا نمیتوانند بدون رضایت طرف دیگر قرارداد را منتقل نمایند.چنانچه طرفین در قرارداد این حق را برای یکی از طرفین یا هر دو قائل شده باشند مشکلی وجود ندارد.مشکل از آنجایی شروع می شود که یکی از طرفین یا هر دو از انتقال قرارداد به دیگری منع شده باشند.و یا اینکه قرارداد در این خصوص ساکت باشد.

2-انتقال قهری قرارداد

یکی از مصادیق انتقال قهری قراردادهای  مشارکت در ساخت، فوت مالک یا سازنده می باشد. سوال پر تکراری که اغلب پرسیده می شود این است که ،پس از فوت مالک یا سازنده وضعیت قراردادمشارکت در ساخت، چگونه می شود؟

با توجه به اینکه قرارداد مشارکت درساخت،عقدی لازم میباشد،پس از فوت هر یک از طرفین به وراث آنها منتقل میگردد.طبق قانون تمامی دارایی های شخص متوفی به وراث او به طور قهری منتقل می شود. حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد مشارکت درساخت نیز از جمله دارایی های شخص متوفی محسوب می گردد.

لذا فوت مالک یا سازنده باعث انحلال یا ابطال قرارداد مشارکت در ساخت نمی گردد. در خصوص انتقال قهری قرارداد مشارکت در ساخت یک استثنا وجود دارد .و آن زمانی است که مباشرت شخص در انجام تعهد و اجرای قرارداد شرط شده باشد.یعنی به اعتبار شخصیت متوفی و به شرط مباشرت، قرارداد مشارکت در ساخت منعقد گردیده باشد.در این صورت با فوت آن شخص ،قرارداد مذبور به ورثه منتقل نمی شود.

وضعیت انتقال قرارداد بدون رضایت طرف دیگر

فسخ قرارداد مشارکت در ساخت به جهت انتقال قراداد

ممکن است جهت پیشگیری از انتقال موضوع قراردادهای مشارکت در ساخت حق فسخ  قرارداد برای طرفین درج گردد.در این صورت انتقال قرارداد بدون رضایت طرف دیگر از موجبات فسخ قرارداد می باشد.چنانچه طرف قرارداد پس از اطلاع از انتقال قرارداد اقدامی ننماید به مفهوم اسقاط حق فسخ می باشد.در صورت عدم رضایت می تواند از طریق اظهارنامه رسمی فسخ قرارداد مشارکت در ساخت را اعلام نماید.

غیر نافذ بودن انتقال قرارداد

ممکن است در قرارداد مشارکت در ساخت، انتقال قرارداد پیش بینی نشده باشد.در این صورت با توجه به اصل عدم می توان اینگونه تفسیر نمود که حق انتقال وجود ندارد.و چنانچه یکی از طرفین اقدام به انتقال قرارداد نماید ،انتقال غیرنافذ می باشد.در صورت تنفیذ و اجازه، انتقال صحیح می باشد.اما در صورت عدم اجازه این انتقال باطل است.
با توجه به مواردی که گفته شد نتیجه گرفته میشود نحوه تنظیم قرارداد مشارکت درساخت بسیار اهمیت دارد.لذا می بایست زمان تنظیم قرارداد همه جوانب سنجیده شود.و حتی الامکان نسبت به تمامی اتفاقاتی که امکان وقوع دارد پیش بینی های لازم صورت گیرد.تنظیم قرارداد مذبور توسط فرد متخصص باعث می شود اختلافات فی مابین کاهش یابد.و یا اصلا اختلافی رخ ندهد.و در صورت بروز اختلاف به جهت پیش بینی های لازم رفع اختلاف با صرف هزینه و وقت کم تر صورت گیرد .موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص آماده ارائه خدمات حقوقی تخصصی در حوزه قرارداد مشارکت در ساخت می باشد.جهت بهره مندی از خدمات موسسه می توانید تماس حاصل نمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست