دعاوی وقفی

دعاوی وقف

وقف نهادی حقوقی و سنتی حسنه میباشد.وقف به معنای دست کشیدن از عین مال و سپردن منافع آن به افرادی خاص یا به عموم مردم است.احکام و قوانین پیرامون وقف را می بایست در گذشته و در فقه جستجو نمود، اما اصول وقف و ساختار آن بر مبنای فقه و تضارب اندیشمندان اسلامی و فقها ، مانعی در تبیین و تدوین قواعد منسجمی در این خصوص شده است .
همین ماهیت و مبنای اختلافی وقف و آثار آن، رویه های متفاوت اتخاذی در خصوص وقف نامه ها ، تعارض نظرات فقهی و حقوقی و رویه های ناهمگون واقفان ، متولیان و سازمان ها و ادارات اوقاف ،در کنار قوانین پیچیده و پراکنده و آراء وحدت رویه متعدد و رویه های قضایی متفاوت ، بر دشواری درک و استنباط از قوانین و مقررات موضوعه وقف و اقامه دعوا و دفاع و یا پاسخگویی در قبال مراجع اداری وقف و متولیان موقوفات و موقوف علیهم افزوده است ،که برای تسلط به این امرمهم….
راهی به جز تجربه وجود ندارد .

اما متأسفانه ،فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه کنونی ما نهادینه نشده است، و در دعاوی وقف و اوقاف،نیز علی رغم دشواری های آن،متقاضیان این دعاوی کمتر از مشاوره متخصصین این امر، بهره میجویند و به صراحت می توان گفت در تمامی شهرها و روستاها ، املاک و رقبات وقفی وجود داشته و ادامه دار نیزخواهند بود.و اختلافات بی شماری در خصوص موقوفات وجود دارد از جمله:

اختلافات میان موقوف علیهم و متوالیان وقف و سازمان ها و ادارات اوقاف و معارضان ثالث و سایر ارگان های دولتی، همچون جهاد کشاورزی و ادارات منابع طبیعی و زمین شهری

لازم به ذکر است که…
خود رایی ها و اعمال نظرات شخصی بر تشتت آرای قضایی و رویه های محاکم دادگستری و رویه های شعب تحقیق ادارات اوقاف ، افزوده است. و کلیه اشخاص مرتبط با موقوفه را تحت تأثیر قرار داده است،تا جاییکه در احقاق حقوق خود مستأصل مانده اند. و اینجاست که بهره بردن از متخصصین این امر اهمیت خود را نشان میدهد.

چراکه طرح دعوا و ارائه دادخواست در دعاوی وقفی و موضوعات پیرامون آن و دفاع در قبال دعاوی مطروحه ، نیاز به تجربه و دانش تخصصی در زمینه دعاوی اوقاف و آگاهی و بینش از مقررات و قوانین ماهوی و شکلی دارد که این مهم در صلاحیت وکیل متخصص دعاوی اوقاف و اراضی وقفی می باشد .

مسلما به اهمیت موضوع و لزوم مشاوره با وکیل متخصص آگاهی یافته اید. از این رو وکلای متخصص در دعاوی وقفی موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی بستری را فراهم آورده اند و اهم مباحث بحث بر انگیز و پرکاربرد دعاوی وقفی را در قالب مقاله هایی مجزا برای شما تدارک دیده اند،شما عزیزان میتوانید ضمن مطالعه و کسب آگاهی های لازم از مشاوره تخصصی وکلای متبحر و با تجربه در امور وقف و اوقاف و دعاوی وقف درخصوص املاک وقفی ،بهره مند شوید.

بر اساس سالها تجربه همکاران و وکلای دعاوی وقف در ادارات اوقاف و محاکم دادگستری و پرونده های قضایی در موضوعات اسناد مالکیت و اجاره املاک وقفی ، خلع ید و رفع تصرف و تخلیه ملک وقفی ، مطالبه اجرت المثل ، دعاوی علیه متولیان و هیأت امنای موقوفه و سازمان و ادارات اوقاف و ساخت و احداث اعیان در املاک وقفی ، ، تقسیم و افراز املاک وقفی ، تغییر کاربری ، ثبت موقوفات ، اصلاحات ارضی ، اراضی ملی و منابع طبیعی ، اراضی موات ، حق نسق و حق ریشه در زمین های وقفی ، امور کیفری وقفی و میراث فرهنگی و تملک اراضی و ….
وکلای موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی مفتخرند که با یاری خداوند و تلاش های بی وقفه توانسته اند در تمامی پرونده های ارجاعی به نحو احسن عمل نموده و نتایج درخشانی را در رزومه موسسه ثبت نمایند.
جهت اخذ مشاوره با وکلای متخصص دعاوی وقف و اوقاف ، با ما تماس بگیرید .

ادامه مطلب

مشاوری دعاوی وقفی

  • وکیل دعاوی وقفی
    اگر در زمینه امور وقفی ،نیازمند مشاوره با وکلای متخصص دعاوی وقفی هستید دارید ،باما تماس بگیرید.

  • مشاوره حقوقی املاک اوقافی

    مشاوران حقوقی مادر زمینه امور دعاوی وقفی ،پاسخگوی شما خواهند بود. کافیست با متخصصان ما تماس بگیرید.

  • تنظیم دادخواست و لایحه دعاوی وقفی

    اگر در زمینه امور دعاوی وقفی خود ،نیازمند تنظیم دادخواست و لایحه هستید ،باوکلای متخصص ما تماس بگیرید.

موسسه حقوقی
مشاوره حقوقی

تماس با ما

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
فهرست