املاک واقع در طرح های شهرداری چه وضعیتی خواهند داشت؟

در مورد املاک واقع در طرح شهرداری ،در قانون تعیین وضعیت املاک و اراضی واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها برای دستگاه اجرایی تکالیفی توسط قانونگذار مشخص شده تا اشخاص ذی نفع برای مدت نامشخص در بلاتکلیفی قرار نگیرند.

معامله املاک واقع در طرح توسط شهرداری

بر اساس ماده واحده تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها مصوب 1367 ، در طرح های عمومی یا عمرانی که در اراضی و املاک شرعی و قانونی اشخاص و داخل در محدوده شهرها می باشند و همچنین ضرورت اجرای آنها توسط وزیر یا بالاترین مقام دستگاه اجرایی با رعایت ضوابط مربوطه تصویب است ، شهرداری ها مکلف اند پس از اعلام رسمی وجود طرح ، ظرف مدت 18 ماه نسبت به انجام معامله قطعی و انتقال اسناد رسمی و پرداخت بها یا عوض آن طبق قوانین مربوطه اقدام نمایند.

شرایط قانونی برای تملک ملک توسط شهرداری

 1. وجود طرح و اعتبار مصوب و ضرورت اجرای آن ؛
 2. تصویب طرح در مراجع ذیصلاح و پیش بینی اعتبار در بودجه سنواتی و احراز اولویت در اجرای طرح .

تشریفات تملک ملک توسط شهرداری

 1. توافق با اعلام قبلی به مالک ؛
 2. ابلاغ ؛
 3. تعیین محدوده ملک و انتشار آگهی آن ؛
 4. اخذ نظریه کمیسیون ماده 12 قانون زمین شهری .

مهلت اخذ مجوز و انجام معامله قطعی توسط شهرداری 

قانونگذار برای انجام معامله موعدی را مقرر نموده است که دستگاه اجرایی یا شهرداری ها باید در این فرجه قانونی معامله را قطعی نمایند و تشریفات عقد از جمله تامین اعتبار و شرایط پرداخت و همچنین انتقال سند رسمی فراهم گردد ، در غیر این صورت و به عبارتی چنانکه ظرف سه ماه شرایط معامله فراهم نگردید و موعد مورد نظر منقضی شد ،دستگاه اجرایی و شهرداری نسبت به مالک و همچنین مالک نسبت به دستگاه های مذکور حقی نخواهد داشت و در صورت تمایل به تملک می بایست مجددا تشریفات لازم مسیر قانونی خود را طی نماید .

مجوزهای لازم بایست  از شورای اسلامی شهر و هیات مقرر ماده 83 و 84 قانون محاسبات عمومی اخذ گردند.

حقوق مالکان املاک واقع در طرح

در صورتی که دستگاه اجرایی برای اجرای طرح مصوب خود برنامه زمانبندی داشته باشد ، در این حالت حقوق مالک به دو نحو قابل تصور است :

 1. چنانچه اجرای طرح به موجب برنامه زمانبندی مصوب به حداقل 5 سال بعد موکول شده باشد ، مالکان املاک واقع در طرح از تمامی حقوق مالکانه خود مانند احداث یا تجدید بنا یا افزایش بنا و تعمیر ، فروش و اجاره و رهن و… برخوردارند.
 2. در صورتی که بر اساس برنامه زمانبندی شده ، اجرای طرح و تملک املاک در کمتر از 5 سال انجام شود ، مالک هنگام اخذ پروانه تعهد می نماید هر گاه اجرای طرح قبل از پایان 5 سال شروع شود ، حق مطالبه هزینه احداث و تجدید بنا را ندارد. بنابراین همین که ملکی در محدوده طرحهای دولتی یا شهرداری قرار بگیرد ، مالک با توجه به ماده واحده و تبصره های 1 و 2 ذیل آن از قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرحهای دولتی و شهرداری ها بعد از انقضای مدت 18 ماه از تاریخ در طرح قرار گرفتن ملک ، از تمامی حقوق مالکانه از جمله احداث بنای جدید ، تعمیر، فروش و رهن برخوردار است . چنانچه احداث بنا با تفکیک ملک ملازمه داشته باشد ، این مورد نیز از حقوق مالکانه می باشد و مالک با رعایت مقررات قانونی می تواند نسبت به تفکیک آن اقدام نماید. با وجود این ، اجرای طرح منتفی نمی شود؛ بلکه اگر اجرای طرح به حداقل 5 سال بعد موکول شده باشد و مالک بخواهد از حقوق مالکانه مذکور استفاده نماید ، باید هنگام اخذ پروانه ساختمانی تعهد نماید که چنانچه اجرای طرح زودتر از 5 سال شروع شود ، حق مطالبه هزینه احداث و تجدید بنا را ندارد.

درخواست خروج از طرح

یکی از حقوق مالکانه اشخاصی که طرح در اراضی آنها واقع گردیده است ، درخواست خروج از طرح است ، چرا که بعضا مالک تمایلی به ساخت و ساز و یا بازسازی بنا ندارد و از طرف دیگر نیز می خواهد اراضی و املاک خود را از طرح دولتی خارج کرده تا در موعد مقتضی اقدام به اعمال سایر حقوق مالکانه نماید.

از آنجا که هر گونه تغییر کاربری مستلزم موافقت کمیسیون ماده 5 شورای عالی معماری و شهرسازی بوده ، دعوای تغییر کاربری یا خرج از طرح باید به طرفیت شورا اقامه شود و متوجه شهرداری یا اداره نظارت بر اماکن نیست.

وضعیت ملک واقع در طرح در صورت عدم توافق دستگاه اجرایی و مالک

منظور از عدم توافق این است که به دلیل اختلاف نظر در مواردی همچون قیمت و ارزش حقوق مالکانه واقع در طرح ، توافقی صورت نپذیرد ؛ در این صورت مسئله به کارشناسی ارجاع داده می شود .

درخواست توقف عملیات اجرایی شهرداری

در صورتی که فوریت اجرای طرح با ذکر دلایل موجه به تشخیص وزیر دستگاه اجرایی ضرورت داشته باشد ، به نحوی که عدم تسریع در انجام طرح موجب ضرر و زیان جبران ناپذیری گردد ، دستگاه اجرایی می تواند قبل از انجام معامله قطعی و با تنظیم صورت مجلس وضع موجود ملک ، با حضور مالک یا نماینده وی در غیاب او و نماینده دادستان و کارشناس رسمی نسبت به تصرف و اجرای طرح اقدام نماید ؛ لیکن مکلف است حداکثر تا سه ماه از تاریخ تصرف نسبت به پرداخت یا تودیع قیمت عادلانه اقدام نماید. مالک یا صاحب حق می تواند در صورت عدم پرداخت بها در مدت مذکور ، با مراجعه به دادگاه صالح درخواست توقیف عملیات اجرایی را تا زمان پرداخت قیمت تعیین شده بنماید و محاکم صالح به موضوع خارج از نوبت رسیدگی می کنند .

دادخواست خلع ید شهرداری از ملک واقع در طرح

در شرایطی که تشریفات تملک ملک توسط شهرداری رعایت نشده باشد ، ابطال اقدام دستگاه اجرایی و تسلیم دادخواست خلع ید از پلاک ثبتی مورد نظر امکان پذیر خواهد بود.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه آماده ارائه خدمات مشاوره ای و قبول وکالت در دعاوی مرتبط با شهرداری می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 4.7)

26 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام عقب نشینی در قراراد فروش ملک نوشته میشه ؟

  پاسخ
  • سلام. خرید و فروش مقدار واقع در طرح‌های شهرداری که در میان مردم به عقب‌نشینی معروف است بستگی به توافق افراد دارد. هر چند در سند رسمی ملک متراژ مشخص است ولی معمولاً افراد این میزان را از متراژ کل ملک کسر کرده و مبلغ باقیمانده را به فروشنده پرداخت می ‌نمایند.

   پاسخ
 • با سلام‌ خانه ما در طرح شهرداری قرار گرفته و الان سال هاست ما رو بلاتکلیف گذاشتند و اتفاقی نمی افته و ما نه پولی برای خرید خانه جدید داریم و نه می تونیم خانه خودمان را بفروشیم قبلا هم که شهرداری منطقه مبلغی برای به توافق رسیدن به ما نداد چی کار می تونیم بکنیم ؟

  پاسخ
 • من جدیدا خانه ای خریداری کردم به صورت قولنامه ای و بعد از تسویه کامل متوجه شدم که خانه کاملا در طرح شهرداری قرار گرفته
  آیا در زمان اجرای طرح می تونم خسارتم رو بگیرم و یا از فروشنده شکایت کنم ؟ چی کار باید بکنم ؟

  پاسخ
 • سلام ، لطفا راهنمایی کنید
  در جنب خانه ما و همسایگی ما زمینی قرار دارد که متعلق به شهرداری هست، شهرداری بنای فروش آن زمین را دارد از طریق مزایده ، چندین بار جهت خریدن زمین به شهرداری مراجعه کردیم منتهی اول گفتن که اولویت با شماست و زمین زیر ۲۰۰ متر نمیتونه بره تو مزایده ولی الان میگن ما گذاشتیم تو مزایده، و ما هم هر هفته توسط شهرداری پاس کاری میشیم ، لطفا راهنمایی کنید از نظر حقوقی چیکار باید کنیم؟

  پاسخ
 • محمد محمد
  جولای 9, 2021 11:30 ق.ظ

  سلام.

  خانه ما نزدیک به سی و چند سال است که میگویند در طرح شهرداری قرار گرفته ولی اقدام به خرید نمیکنند و حتی زمانی که ما میخواهیم ملک را به فروش بگذاریم؛ به خریدار میگویند این ملک در طرح شهرداری قرار دارد و مانع از فروش ملک میشوند. در این چندین سال تنها یک بار نامه نگاری کردند که ملک شما را خریداری خواهیم کرد و با مراجعه به شهرداری و نرخ گذاری قرار شد که ملک را به اندازه خرید از قرار خرید به ارزش یک متر مربع موکت از ما خریداری کنند که راضی به فروش نشدیم و از این کار حدود چهار سال میگذرد. هماسیه ما هم که خواستار فروش خانه اش شده به او گفتند باید اول هزینه تغییر کاربری از باغ به مسکونی را پرداخت نمایید و ان هم به نرخ روز. ایا ملک 100 ساله هم شامل تغییر کاربری میشود؟ تکلیف ما چیست نه میخرند و نه اجازه فروش میدهند. ما چه کار میتوانیم انجام بدهیم.
  از اینکه راهنمایی میفرمایید سپاسگذارم

  پاسخ
  • سلام باید علیه شهرداری طرح دعوا نمایید و مبلغ ثمن رو مطالبه کنید البته این در شرایطی است که شهرداری به شما اعلام نموده باشد ملک در طرح شهرداری است

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر. خونه ی ما چند ساله تو طرح شهرداری هم اصلا خونه رو نمیخره الان ما باید چیکار کنیم؟

    پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید
  شهرداری زمین کشاورزی مارو سال ۷۰جهت اجرای طرح پارک با تبصره ۶ ماده ۹ تملک کرده و پولش رو ظاهرا داده به ثبت و ما تا کنون دریافت نکرده ایم.
  تا امروز طرحشونو اجرا نکردن زمین هم دست خودمونه.
  العان از زمین ما راه میگذره
  شهرداری ادعا میکنه ک زمین برای منه.
  آیا ما میتونیم کاری کنیم یا نه؟
  تملک رو چطور میشه شکست؟
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام اگر مراحل قانونی طی شده باشد بله شهرداری مالک محسوب می‌شود
   لیکن این دست پرونده ها فروشی مختلفی داردکه باید مدارک شما بررسی شود

   پاسخ
 • مغازه من در طرح تعریض شهرداری قرار دارد وشهرداری اجازه بازسازی ونوسازی به ما نمیدهد در نتیجه ما با عنوان الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی در دیوان طرح دعوی کردیم ودیوان به نفع ما شهرداری را ملزم به صدور پروانه ساختمانی نمود ولی شهرداری می گوید پروانه صادر نمی کند ومی خواهد لایحه خرید وتملک اراضی واملاک را اقدام نماید . سوال ..آیا شهرداری میتواند رای دیوان را اجرا نکند وطبق لایحه تملک اراضی عمل کند وملک را از بنده بخرد (من اکنون تمایل به فروش ندارم خواستار اجرای حکم هستم)؟

  پاسخ
  • سلام بله گفته شهرداری درست هست و لیکن میبایست سریعا نسبت به اخذ مصوبه و تشکیل کمیسیون اقدام نماید
   در صورت عدم انجام میتوانید اجرای رای دیوان را بخواهید

   پاسخ
 • با عرض سلام. بنده زمینی را سالها پیش خریداری کرده بودم. بخشی از ملک در زمان مالکیت فروشنده ما در طرح تعریض خیابان قرار گرفته بود. منتهی بدون ابلاغ به مالک و توافق و جبران خسارت به مالک توسط شهرداری. به نوعی شهرداری بصورت عدوانی زمین را تصرف کرده و در طرح جاده ای قرار داده است. البته املاک مجاور ما هم به همین شکل در طرح قرار گرفته بودند ولی شهرداری از طریق اعطای تراکم جبران خسارت کرده. ولی در خصوص ملک خسارت پرداخت نشده است. و در شهرداری هم مدارکی دال بر پرداخت خسارت به مالک یا ابلاغ جهت توافق وجود ندارد.
  بعد از عدم حضور مالک ما در دفترخانه بنده بصورت انتقال اجرایی در سال 96 سند تک برگ گرفتم ، البته در سال 94 رای به نفع مبنی برای انتقال سند رسمی صادر شده بود.
  اکنون در طرح تفصیلی جدید بخش کوچک دیگری از ملک ما مجدد در طرح قرار گرفته است حدود 25 متر مربع
  حال شهرداری مقدار مساحت اصلاحی فعلی را قبول به جبران خسارت دارد ، اما مقدار مساحت اصلاحی که در سالهای قبل انجام شده که حدود064 متر مربع است قبول نمیکند پرداخت کند. واحد حقوقی شهرداری به ما می‌گوید ، چون زمان اصلاحی شما مالک رسمی نبودید ما خسارت پرداخت نمی‌کنیم.
  از واحد مربوطه سوال کردم مگر یک ملک به مالک دیگری منتقل میشود با تمام منافع عرصه و اعیانی منتقل نمی‌شود؟ مگر با انتقال مالکیت چه سند عادی و چه رسمی آثار و منابع آن از بین می‌رود؟ متاسفانه جواب درخور و شایسته ای به ما نمی‌دهند.

  سوال بنده این است، ابتدا آیا بابت مقدار مساحت اصلاحی (۶۴متر) که در زمان مالکیت ، مالک قبلی میتوانم مطالبه جبران خسارت کنم یا خیر؟
  آیا آرای وحدت رویه ای در این زمینه وجود دارد که به آن در جلسه استناد کرد؟
  راهکار قانونی و اقدام عملی در این خصوص چبست؟

  سپاسگزارم

  پاسخ
  • سلام شما قائم مقام خاص فروشنده یا همان مالک قبلی میباشید و تمام حقوق به شما منتقل گرديده هست
   میبایست علیه شهرداری طرح دعوا کنید

   پاسخ
 • باعرض سلام و ادب
  مازميني داريم بخشي كاربري آموزش عالي و بخشي در مسير طرح خيابان شهرداري قرارگرفته كه شهرداري بدون سيرمراحل قانوني تملك زمين درمسير طرح رااجراكرده آسفالت و خيابان و كوچه شده الان هم حاضر نيست پول درمسير بده يا پروانه تجاري مسكوني بده آموزش عالي هم نامه عدم نياز زمين رابه ماداده ما تقاضاي ماده واحده قانون تعيين وضعيت املاك كرديم برخيابان٣٠ متري هستيم به همه ٥ طبقه با٦٠ درصد تجاري دادن شهرداري ميگه فقط مسكوني بهتون ميديم تجاري جزحقوق مالكانه شما و متن ماده واحده نيست!درست ميگن يا غلط؟(لطفا بااشاره به آدرس متن قانون بهم بگين) ماچيكاركنيم؟ ممنون ميشم١٠ ساله گرفتاريم. تشكر

  پاسخ
  • اولا مدارک شما باید بررسی شود و دوما باید علیه شهرداری اقامه دعوا نمایید

   پاسخ
 • علی نقی سلیمانی
  اکتبر 5, 2021 1:15 ب.ظ

  با سلام ایا شهرداری برای اجرای خیابانی که بر اساس طرح هادی روستایی ومتعاقب ان طرح هادی شهری خیابان ۲۰ متری است میتواند درخواست تملک از شهرداری برای اجراء داشته باشد

  پاسخ
 • سلام
  زمین من مشاعی و در طرح شهرداری است و از طریق دفتر ثبت با وکالتنامه تام که زمان خرید از مالکان گرفته بودم، دفترخانه مذکور بنام من سند قطعی غیرمنقول گرفت و استعلام ثبت هم بنام من دادند و در زمان تعیین حدود اربعه و تهیه نقشه، متوجه شدم در طرح شهرداری است و بعد از مراجعه جهت تملک زمین برای اجرای طرح ، گفتند چون مشاعی است باید احراز و اثبات مالکیت کنید تا شهرداری بتونه تملک کنه، میخواستم بدونم با وجود سند قطعی غیرمنقول و استعلام ثبتی و نقشه و تعیین حدود، نیاز به ااثبات مالکیت هست؟

  پاسخ
 • باسلام
  بنده چند سال پیش زمینی رو قلنامه کرد و تمام استعلام های زمین رو گرفته و گفتن مشکل نداره و هیچ کدوم از زمین های اون قسمت سند نداشتن حال که ما میخواهیم سروع به ساخت کنیم شهرداری جلو ساخت رو گرفته و میگه در محدوده موتور شهرداریست و شما اجازه ساخت ندارید ؟به نظر شما راهی وجود دارد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست