انواع شرکتهای تجاری

انواع شرکتهای تجاری مطابق قانون تجارت مصوب 1311 به هفت دسته تقسیم میشوند. شرکت های تجارتی شرکت هایی هستند که هدف از تشکیل آنها انجام معاملات تجاری ماده ی 2 قانون تجارت میباشد.(البته به جز شرکت های سهامی که حتی اگر معاملات تجاری نیز نکنند باز هم شرکت بازرگانی محسوب می شوند)

ویژگی مشترک انواع شرکتهای تجاری

شخصیت حقوقی زمانی به وجود می آید که قانون معین کرده است ،فلذا پس از ایجاد شرکت، ثبت آن در اداره ی ثبت شرکت ها الزامی است. ویژگی مشترک این شرکت ها در وجود شریک، انعقاد قرارداد شرکت و آورده ی شرکاء می باشد.

وجود شرکاء

شرکت های تضامنی، نسبی، مسئولیت محدود و مختلط غیرسهامی از دو نفر شریک تشکیل می شود.
حداقل شرکاء در شرکت سهامی خاص و مختلط سهامی هم سه نفر است.
شرکت سهامی عام با 5 نفر و شرکت تعاونی تولید و مصرف با 7 نفر شریک تشکیل می شوند.

ماهیت قراردادی

دومین ویژگی شرکت ماهیت قراردادی آن است. یعنی اعضای شرکت با یک قرارداد که اساس نامه یا شرکت نامه نامیده می شود با هم توافقاتی می نمایند و حقوق و تعهدات را قبول می نمایند. قرارداد شرکت باید شرایط اساسی قراردادها را داشته باشد و شرکاء نیز شرایط عامه تکلیف را دارا باشد. قصد و رضا و اهلیت و معلوم و معین بودن موضوع شرکت و جهت شروع آن برای انعقاد قرارداد شرکت لازم است.
کسی می تواند قرارداد شرکت را امضاء کند که شرایط عامه تکلیف را دارا باشند. یعنی کسی که اساسنامه یا شرکت نامه را امضاء می کند باید عاقل، بالغ، رشید، قاصد و مختار باشد. معمولاً شرکت ها ملزم هستند که شخصیت حقوقی خود را ثبت نمایند. بنابراین رعایت شرایط شکلی ثبت برای آنها از نظر قانونی اجباری است.

بیشتر بخوانید :  مشاوره حقوقی شرکت ها

سرمایه

سومین ویژگی شرکت ها، سرمایه یعنی آورده شرکاء می باشد. آورده ممکن است وجه نقد باشد آورده ی شرکاء می تواند به صورت غیرنقدی هم باشد مانند: مال منقول و غیرمنقول، دانش فنی و حق اختراع و هرگونه توانایی انجام کار خدماتی، صنعتی، کشاورزی و …

موارد فوق الذکر در همه ی شرکت ها مشترک می باشد و در خصوص اقامتگاه، تابعیت، نحوه و مراحل تشکیل، زمان تشکیل، سهم یا سهم الشرکه، تبدیل سهام، حقوق مرتبط با سهام، اوراق قرضه، ارکان شرکت، مجامع شرکت، نحوه اداره ی شرکت و مجامع و رأی گیری ها و انحلال و ورشکستگی و… هر شرکت قوانین خاص خود را دارا می باشد.

انواع شرکتهای تجاری

شرکت ها انواع مختلفی دارند.

شرکتهای سهامی

شرکت سهامی ،شرکتی است که سرمایه آن به قطعات مساوی سهام تقسیم می شود.

شرکت سهامی بر دو نوع میباشد:

سهامی عام :شرکت سهامی عام،شرکتی است که بخشی از سرمایه را موسسین و بخشی دیگر از طریق پذیره نویسی تامین میگردد، حداقل تعداد شرکاء ۵ نفر می باشد.
سهامی خاص: شرکت سهامی خاص شرکتی است که، تمام سرمایه توسط موسسین تعهد و برعهده گرفته می شود، حداقل تعداد شرکا ۳ نفر می باشد.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکتی است که دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل می دهند و مسئولیت هر شریک محدود به آورده ای است که در شرکت سرمایه گذاری کرده است و ذکر این نکته لازم است که، در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه به قطعات سهام تقسیم نمی شود و حداقل تعداد شرکا در این نوع شرکت ۲ نفر است.

بیشتر بخوانید :  شرکت با مسئولیت محدود

شرکت تضامنی

شرکتی که بین دو یا چند نفر جهت امور تجاری تشکیل می شود و ضروری است که در اسم شرکت حتما جهت ضمانت نام یکی از شرکاء قید شود .

مسئولیت در این نوع شرکت ها نامحدود است ، به عبارت دیگر در صورتی که دارایی شرکت جهت پرداخت دیون شرکت کافی نباشد،تمام شرکاء مسئول میباشند .

ذکر این نکته لازم است که…

مسئولیت نامحدود شرکا بعد از منحل شدن شرکت میباشد.

شرکت نسبی

شرکتی است که با حداقل ۲ شریک جهت انجام امور تجاری تشکیل می شود و مسئولیت هر شریک نسبت به آورده او در شرکت است .

شرکت مختلط سهامی

این شرکت ترکیبی از شرکت تضامنی و سهامی است و حداقل تعداد شرکاء آن ها ۳ نفر می باشد.

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکتی که جهت امور تجاری بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.

شرکت تعاونی

شرکتی است که به اعتبار شکل و قالب تجاری است چه موضوع فعالیت آن تجاری باشد و چه موضوع فعالیت آن تجاری نباشد و حداقل تعداد شرکا در آن ۷ نفر است.

هر شرکت یک اساسنامه دارد ، اساسنامه در حکم شناسنامه شرکت است .مبلغی که در اساسنامه نوشته می شود مبلغ اسمی نامیده می شود، مبلغ اسمی همه سهام شرکت مساوی است و بالا و پایین هم نمی رود مگر در یک سری شرایط خاص وگرنه مبلغ اسمی تغییر نمی کند.

روش محاسبه سهام شرکت ها

روش یافتن سرمایه یک شرکت با دانستن تعداد سهام شرکت و مبلغ اسمی آن بسیار ساده است،بدین صورت که می توان:

بیشتر بخوانید :  بطلان شرکت های تجاری

تعداد سهام در مبلغ اسمی هر سهام ضرب میگردد تا میزان سرمایه شرکت به دست بیاید. و ذکر این نکته لازم است که از روز اول شرکت با این مبلغ اسمی تشکیل می شود و این مبلغ ثابت است.

چنانچه قصد ورود به شرکتی را دارید ،لازم است که قبل از شراکت بررسی های لازم را انجام دهید وجهت این امر حتما از مشاوره اهل فن این رشته غافل نشوید، چه بسا بسیار مشاهده شده است که شراکت هایی بر پایه اعتماد و دوستی منعقد شده است و در آخر چون ضوابط رعایت نشده است افراد را با مشکلات عدیده و پیشبینی نشده ای روبه رو نموده است از این رو موسسه دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص خود و سوابق موفق در زمینه شرکت ها، جهت مشاوره و وکالت دعاوی شما عزیزان حامی شما خواهد بود.با ما درتماس باشید….

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)
فهرست