شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که فی مابین یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند شریک با مسئولیت محدود برای امور تجارتی تشکیل می گردد.

مسئولیت شرکای ضامن بابت تادیه دیون شرکت

تا زمانی که شرکت منحل نگردیده است، طلبکاران می بایست دیون شرکت را از خود شرکت مطالبه نمایند. چنانچه شرکت منحل گردد و دارایی شرکت برای تادیه دیون کافی نباشد، هر یک از شرکای ضامن، مسئول تادیه کلیه دیون می باشد.

مسئولیت شرکای با مسئولیت محدود

هر یک از شرکای با مسئولیت محدود، فقط به میزان سرمایه ای که شرکت آورده است مسئول دیون شرکت می باشد و طلبکاران شرکت حق مراجعه به شرکای با مسئولیت را ندارند اما این مقرره قانونی دارای استثنائاتی می باشد، از جمله اینکه، چنانچه اسم شرکت متضمن اسم یکی از شرکای با مسئولیت محدود باشد، شریک مزبور در مقابل طلبکاران، حکم شریک ضامن را دارد. همچنین اگر شریک با مسئولیت محدود معامله ای برای شرکت منعقد نماید و در قرارداد تصریح به این امر نکرده باشد که به وکالت از شرکت معامله می کند در مقابل طرف معامله و نسبت به آن معامله خاص، حکم شریک ضامن را دارد.

تعداد شرکا در شرکت مختلط غیر سهامی

این شرکت با حضور حداقل 2 شریک تشکیل می گردد که یک نفر شریک ضامن و یک نفر شریک با مسئولیت محدود می باشد.

نقل و انتقال سهام در شرکت مختلط غیر سهامی

در شرکت مختلط غیر سهامی، شرکای با مسئولیت محدود نمی توانند بدون رضایت سایر شرکاء تمام یا قسمتی از سهم الشرکه خود را به شخص ثالث منتقل نماید و در صورت انتقال، شخص منتقل الیه حق دخالت در اداره شرکت و نظارت و صورت برداری از حساب شرکت را ندارد اما انتقال باطل نمی باشد، اما چنانچه شرکای ضامن قصد انتقال سهم الشرکه خود به دیگران را داشته باشند، می بایست رضایت تمام شرکاء را کسب نماید و در غیر این صورت انتقال باطل می باشد.

نحوه مدیریت در شرکت مختلط غیر سهامی

شرکای ضامن مسئول اداره کردن شرکت مختلط غیر سهامی می باشند و طبق ماده 145  قانون تجارت شریک با مسئولیت محدود نه حق اداره شرکت را دارد و نه اداره شرکت وظیفه او می باشد.

نظارت در شرکت مختلط غیر سهامی

در شرکت مختلط غیر سهامی بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود که وجود هیات نظارت را قانون گذار در مواردی الزامی اعلام کرده است، در این شرکت الزامی بر وجود هیات نظارت نمی باشد. اما شرکای با مسئولیت حق نظارت در امور شرکت را ندارد.

حقوق و تکالیف شریک با مسئولیت محدود در شرکت مختلط غیر سهامی

طبق ماده 147 قانون تجارت، شریک با مسئولیت می تواند از روی دفاتر و اسناد شرکت،  برای اطلاع شخصی خود، صورت برداری کند و هر قراردادی که بین شرکاء منعقد شود و این حق را محدود کند از درجه اعتبار ساقط است.

چنانچه به واسطه قراردادی که میان شرکاء منعقد شده است، شریک با مسئولیت محدود از سهم الشرکه خود بکاهد، مادام که این موضوع به ثبت نرسیده و منتشر نشده است در مقابل طلبکاران شرکت معتبر نمی باشد.

روابط داخلی شرکای ضامن

مسئولیت شرکای ضامن در شرکت مختلط غیر سهامی در روابط فی مابین خود در خصوص تادیه دیون شرکت، به نسبتی است که در شرکت نامه درج شده است، چنانچه در شرکت نامه در این خصوص مقرره ای تعیین نگشته باشد، هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای که با خود به شرکت آورده است، مسئول دیون شرکت می باشد؛ بنابراین چنانچه یکی از شرکا اقدام به پرداخت دیون شرکت نماید، پس از پرداخت دین جهت جبران خسارت می تواند بابت سهم سایر شرکا به آنها رجوع کند.

تهاتر در شرکت مختلط غیر سهامی

در خصوص تهاتر در شرکت مختلط غیر سهامی می بایست دو فرض را در نظر گرفت. اولین فرض زمانی است که شخصی مدیون شرکت و در عین حال طلبکار از یکی از شرکاء باشد. در این صورت چه قبل از انحلال و چه بعد از انحلال شرکت، نمی تواند به تهاتر استناد کند.

فرض دوم زمانی است که شخصی طلبکار شرکت و در عین حال مدیون یکی از شرکای ضامن باشد، تا قبل از آن که شرکت منحل کردد شخص طلبکار نمی تواند به تهاتر استناد نماید اما بعد از انحلال شرکت، طلبکار می تواند در برابر طلبی که از شرکت دارد، وصول نشود در برابر شریک ضامن به تهاتر استناد نماید.

انحلال شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت مختلط غیر سهامی در موارد ذیل منحل می گردد:

1-وقتی که شرکت برای انجام موضوع خاص تشکیل شده باشد و آن را به پایان رساند یا انجام آن غیر ممکن شده باشد.

2-وقتی شرکت برای مدت تعیین تشکیل گردیده و آن مدت منقضی شده باشد مگر اینکه مدت قبل از انقضاء تمدید شود.

3-در صورت ورشکستگی

4-در صورت تصمیم تمام شرکا

5-اگر هر یک از شرکا به دلایلی انحلال شرکت را تقاضا کند

6-در صورت فسخ توسط هر یک از شرکاء

7-در صورت ورشکستگی یکی از شرکای ضامن

8-در صورت درخواست طلبکاران هر یک از شرکاء

9-در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکای ضامن

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست