مرجع صالح در دعاوی شرکت های تجاری

دعاوی علیه شرکت ها باید در مرجع صالح اقامه شود ، عدم رعایت مقررات مربوط به صلاحیت موجب صدور قرار عدم صلاحیت و مانعی جهت دستیابی هرچه سریع تر خواهان به نتیجه مطلوب خود می باشد .

طرح دعوای کیفری علیه شرکت ها

از آن جا که شرکت دارای شخصیت حقوقی می باشد طرح دعوای کیفری علیه شرکت امکان پذیر می باشد .  طرح دعوا علیه مدیر مقصر مانع شکایت کیفری علیه شرکت نمی باشد و شرکت به سبب داشتن شخصیت حقوقی مسئول  تخلفات خود می باشد . شکایت شاکی جهت انجام رسیدگی مقدماتی به دادسرا ارجاع خواهد شد .

طرح دعوای حقوقی علیه شرکت ها

خواهان می تواند با مراجعه به دادگاه های حقوقی و ارائه دادخواست به طرفیت شرکت در مرجع صالح اقامه دعوا نماید .

رسیدگی به دعاوی شرکت ها در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی می باشد

مرجع صالح جهت طرح دعوا توسط اشخاص ثالث  علیه شرکت ورشکسته

در صورتی که اشخاص بخواهند علیه شرکت ورشکسته اقامه دعوا نمایند تا زمانی که شرکت باقی است و در صورت انحلال تا وقتی تصفیه شرکت در جریان می باشد ،می بایست دادخواست خود را به دادگاه مرکز اصلی شرکت تقدیم نمایند .

مرجع صالح جهت طرح دعوا فی مابین شرکت و شرکا در صورت ورشکستگی

چنان چه شرکت ورشکسته گردد و اختلافی فی مابین شرکا و شرکت حادث گردد ، تا زمانی که شرکت باقی می باشد و در صورت انحلال تا زمانی که تصفیه شرکت پایان نیافته است ، شرکت و شرکاء می توانند دادخواست خود را به دادگاه مرکز اصلی شرکت تقدیم نمایند.

مرجع صالح جهت طرح دعوا به جهت تعهدات شرکت   

دعاوی ناشی از تعهدات شرکت در مقابل اشخاص خارج از شرکت، در محلی که تعهد در ان جا واقعه شده یا محلی که کالا باید در آن جا تسلیم گردد یا جایی که پول باید پرداخت شود اقامه می شود. اگر شرکت دارای شعب متعدد در مکان های مختلف باشد دعاوی ناشی از تعهدات هرشعبه یا اشخاص خارج باید در دادگاه محلی که شعبه طرف معامله در آن واقع است اقامه شود، در صورتی که شعبه شرکت منحل شده باشد در این صورت دعاوی در مرکز اصلی شرکت اقامه خواهد شد .

مرجع صالح جهت طرح دعوا به سبب مطالبه سهام و سهم الشرکه

در شرکت های تضامنی، نسبی، مختلط سهامی در صورتی که شرکا قبل از انحلال قصد مطالبه سهم الشرکه خود را داشته باشند، می بایست دادخواست خود را به طرفیت شرکت در دادکاه عمومی حقوقی مرکز اصلی شرکت اقامه نمایند اما چنان چه شرکت به سبب تقصیر مدیران ورشکسته گردد و سرمایه شرکت کافی برای پرداخت سهم الشرکه آنان نباشد، شرکا می توانند دادخواست خود را به طرفیت این  مدیران  به دادگاه محل اقامت مدیران مقصر ارائه دهند .

در شرکت های سهامی ، شرکا ی توانند با مراجعه به دادگاه مرکز اصلی شرکت اقامه دعوا نمایند .

مرجع صالح جهت مطالبه وجه چک از شرکت

چنان چه شخصی بخواهد برای مطالبه وجه چک از شرکت شکایت نماید، می بایست دادخواست خود را به دادگاه عمومی حقوقی  مرکز اصلی شرکت تقدیم نماید .

مرجع صالح جهت طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی انتقال سهام در شرکت های تجاری

نقل و انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود و سهامی با رعایت تشریفات خاصی امکان پذیر می باشد ، در این شرکت ها انتقال سهام نیازمند تنظیم سند رسمی می باشد؛ چنان چه شرکت اقدام به تنظیم سند رسمی انتقال ننماید، ذی نفع می تواند با مراجعه به دادگاه عمومی حقوقی  مرکز اصلی شرکت ، دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی انتقال سهام را ارائه نماید .

مرجع صالح جهت طرح دعوای ابطال نقل و انتقال سهام در شرکت های تجاری

در صورتی که شرکاء بدون رعایت تشریفات قانونی اقدام به نقل و انتقال سهام و سهم الشرکه نمایند ، این انتقال در مقابل اشخاص ثالث و شرکت معتبر نبوده و سایر شرکاء می توانند با مراجعه به دادگاه  عمومی حقوقی مرکز اصلی شرکت اقامه دعوا نمایند .

مرجع صالح جهت طرح دعوا علیه شرکت در خصوص مال غیرمنقول

طبق ماده قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی بخواهند در خصوص مال غیرمنقول علیه شرکت اقامه دعوا نمایند، می بایست دادخواست خود را به دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع مال غیرمنقول تقدیم نمایند .

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست