شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود ، شرکتی است که بین دو یا چند نفر شریک جهت امور تجارتی تشکیل می گردد و مسئولیت هر شریک هم محدود به سرمایه ای است که به شرکت آورده است. این شرکت ،یکی از رایج ترین انواع شرکت های بازرگانی است که متقاضیان بسیاری نسبت به سایر شرکت ها دارد، و این امر به دلیل برخی از ویژگی های منحصر به فرد این شرکت ها می باشد.

مسئولیت شرکا درشرکت با مسئولیت محدود چگونه است؟

در شرکت با مسئولیت محدود،مسئولیت شرکا محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. به عبارت دیگر، چنانچه شرکت ورشکسته شود و بدهی داشته باشد ، سهامداران تنها تا مبلغی که سرمایه گذاری نموده اند مسئول پرداخت قروض شرکت میباشند و چنانچه مبلغ موجود کفاف بدهی های شرکت را ندهد ، طلبکاران مجاز نیستند که باقی طلب را از شرکا شرکت با مسئولیت محدود مطالبه نمایند.

مسئله ای که در بسیاری از دعاوی به کرات مشاهده می شود و بسیاری از افراد از آن مطلع نیستند. این است که گاهی عدم رعایت ضوابطی در شرکت با مسئولیت محدود سبب می شود که شرکت با مسئولیت محدود به شرکت تضامنی تبدیل شود.

در چه صورتی شرکت با مسئولیت محدود به شرکت تضامنی تبدیل میشود؟

 • هرگاه در نام شرکت عنوان با مسئولیت محدود درج نشود.
 • هرگاه نام یکی از شرکاء به عنوان ضامن در شرکت درج شده باشد.
 • هرگاه شرکت با مسئولیت محدود باطل باشد.
 • هرگاه شرکاء در تقویم آورده غیر نقد ، مبلغ غیر واقعی درج نمایند.

شرکت با مسئولیت محدود با چه مشخصه هایی ازسایر شرکا تمییز میگردد؟

قابلیت تشکیل با حداقل دو شریک: شرکت با مسسئولیت محدود تنها شرکتی است که در ایران با حداقل ۲ شریک قابل ثبت است و این مورد یکی از ویژگی هایی است که متقاضیان از آن استقبال می نمایند.
نقل و انتقال سهام منوط به تنظیم سند رسمی: شرکت با مسئولیت محدود تنها شرکتی است که نقل و انتقال سهام در آن منوط به تنظیم سند رسمی است.
حق رای هرشریک براساس سهم در شرکت: هر شریک در شرکت با مسئولیت محدود بر اساس سهمی که در شرکت دارد از حق رای برخوردار است مگر اینکه در اساسنامه حق رای را تغییر دهند.
فاقد حداقل و حد اکثر در میزان سرمایه: در شرکت با مسئولیت محدود حداقل و حداکثری برای میزان سرمایه وجود ندارد و این دقیقا برخلاف سایر شرکت ها می باشد که حداقل و حداکثر مشخص است ، فلذا این مورد هم از جمله دلایل محبوبیت این نوع شرکت هاست.

تصمیمات در شرکت با مسئولیت محدود

در هر شرکتی، موضوعاتی وجود دارد که نیاز به تصمیم گیری درباره آن هاست که البته بسته به اینکه چه موضوعی باشد، میزان آراء شرکا هم متغیر است. از جمله:
تغییر تابعیت شرکت: جهت تغییر تابعیت شرکت، نیاز به اتفاق آراء شرکاست.
تغییر اساسنامه: چنانچه در شرکت با مسئولیت محدود نیاز به تغییر اساسنامه باشد، چنین تغییری باید به رضایت اکثریت عددی شرکا که حداقل سه ربع سرمایه را دارا می باشند اتخاذ گردد.
انتقال سهم الشرکه به غیر : جهت انتقال سهم الشرکه به غیر، بایستی رضایت اکثریت عددی شرکا که اقلا سه ربع سرمایه را دارا باشند وجود داشته باشد.

البته لازم به ذکر است که….
منظور از انتقال به غیر، انتقال به اعضایی غیر از اعضای شرکت است و برای انتقال سهام به اعضای داخلی شرکت چنین اکثریتی نیاز نیست.

انحلال شرکت :جهت منحل نمودن شرکت با مسئولیت محدود رضایت عده ای از شرکا که بیش از نصف سرمایه شرکت دارا باشند ضروری است.
تصمیمات شرکت:جهت تصمیمات شرکت، رضایت دارندگان لااقل نصف سرمایه کفایت می کند.

وجود نصاب مقرر ،جهت اخذ تصمیمات در شرکت با مسئولیت محدود ضروری است البته در صورتی که در جلسات اول نصاب فوق حاصل نگردد در جلسه بعدی تصمیمات با اکثریت عددی شرکاء اتخاذ می شود.

مراحل تشکیل شرکت با مسئولیت محدود

هر شرکتی جهت تشکیل بایستی مراحلی را طی نماید تا شرکت تشکیل شده محسوب گردد. این مراحل در شرکت با مسئولیت محدود بدین ترتیب میباشد.
تنظیم شرکت نامه و امضای آن: در وهله اول در تشکیل شرکت با مسئولیت محدود،لازم است که شرکت نامه تنظیم و امضا شود. لازم به ذکر است که شرکت نامه از ارکان اصلی شرکت با مسئولیت محدود است و عدم تنظیم شرکت نامه ، شرکت را با بطلان رو به رو می نماید، در شرکت نامه بایستی نسبت مشارکت هر شریک و سهم الشرکه هر کدام از شرکاء اعم از نقدی یا غیر نقدی تقویم و قید می گردد.
تادیه و پرداخت کل سرمایه شرکت: آنچه در شرکت های با مسئولیت محدود ضروری است، تادیه و پرداخت کل سرمایه شرکت است . سرمایه نقدی باید در ابتدا پرداخت شود و سرمایه غیر نقدی نیز باید در ابتدا تقویم و تسلیم شود و چنانچه موردی رعایت نگردد شرکت باطل و از درجه اعتبار ساقط است.
البته این بدان معنا نیست که در برابر اشخاص ثالث و مطالبات آن ها هم می توان به این بطلان استناد کرد بلکه در رابطه با اشخاص ثالث این بطلان معنا ندارد.
ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها : پس از طی مراحل فوق بایستی شرکت در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردد و ذکر این نکته هم بسیار حائز اهمیت است که نام شرکت به هیچ عنوان نباید متضمن نام هیچ یک از شرکا باشد چرا که در این صورت شریکی که اسم او در شرکت قید شده است در برابر اشخاص ثالث در حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی تلقی می گردد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

هر شرکتی پس از تاسیس به کار خود ادامه می دهد تا جایی که فاقد برخی از ویژگی های قانونی گردد.که برخی از این موارد مشترک بین شرکت هاست و برخی دیگر اختصاصی آن هاست.
موارد انحلال شرکت با مسئولیت محدود در ماده ۱۱۴ لایحه قانون تجارت بیان شده است.

 • چنانچه شرکت ورشکسته شود.
 • اتمام موضوع شرکت
 • اتمام مدت شرکت

این 3مورد مشترک بین همه شرکت هاست.

 • عده ای از شرکا که سهم الشرکه آن ها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد با تصمیم خود می توانند شرکت را منحل نمایند.
 • چنانچه به شرکت ضرر مالی وارد شود و نصف دارایی شرکت از بین برود،در این صورت هریک از شرکای شرکت می توانند تقاضای انحلال بدهند.و در این بین چنانچه دادگاه دلایل متقاضی را موجه بداند،حکم به انحلال شرکت میدهد..

در این خصوص لازم به ذکر است که…
چنانچه سایر شرکا سهم آن شریکی که تقاضای انحلال نموده است را به صندوق دادگستری پرداخت نمایند،میتوانند از صدورحکم انحلال شرکت جلوگیری نمایند.

 • فوت یکی از شرکا با مسئولیت محدود ،در صورتی موجب انحلال است که این امر را در اساسنامه پیش بینی شده باشد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود لازم است مدارک لازم از پیش تدارک دیده شود تا با سهولت بیشتری مراحل ثبت طی گردد . مدارک لازم جهت ثبت عبارتند از:

 • دو برگ به عنوان تقاضانامه.
 • دو برگ به عنوان شرکت نامه.
 • دو جلد از اساسنامه شرکت.
 • فتوکپی برابر با اصل شده شناسنامه تمام شریکان و همچنین کارت ملی برابر با اصل شده آن ها.
 • وجود صورت جلسه ای که بین مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره برگذار شده است لازم می باشد.
 • هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت نیز باید برگه سوء پیشینه جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود ارائه دهند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 5)

4 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست