انحلال بیع

طبق ماده 338 قانون مدنی، عقد بیع اینگونه تعریف شده است: بیع عبارتست از تملیک عین به عوض معلوم؛ که در عرف منظور همان خرید و فروش عادی می باشد. عقد بیع را نیز مانند سایر قرارداد های دیگر می توان لوازم انحلال آن را فراهم نمود. انحلال بیع یعنی، عقد بیعی را که به صورت صحیح منعقد شده است، به علت خاصی اجرا نمی شود؛ یعنی عقد قابلیت اجرا و کامل شدن را داشته است ولی یک سبب و یا علت باعث شده است تا اجرای آن بی اثر باشد و در واقع عقد منحل شود.

انحلال بیع
انحلال بیع

مواردی که به موجب آن ها می توان انحلال بیع را درخواست نمود

  • انحلال بیع با اقاله یا تفاسخ
  • انحلال بیع با فسخ
  • انحلال بیع با انفساخ

هنگامی که عقد بیعی منعقد می شود دو یا چند نفر به عنوان طرفین عقد، تصمیم می گیرند با رضایت و تصمیم خود تعهداتی را نسبت به یک دیگر بپذیرند. این قراردادها برای اینکه اعتبار داشته باشند باید بر اساس شرایط صحت معامله منعقد شوند. از این رو در این مقاله به بررسی موارد انحلال قرارداد از جمله فسخ ، اقاله و انفساخ می پردازیم.

انحلال بیع با اقاله یا تفاسخ

یکی از موارد انحلال عقد بیع، انحلال با تراضی طرفین است؛ یعنی همان دو نفری که عقد بیع را با هم منعقد کرده اند، با هم توافق کنند که قرارداد را منحل کنند. به این توافق در اصطلاح حقوقی، اقاله یا تفاسخ گفته می شود. در این حالت دو طرف تصمیم می گیرند که از تعهد هایشان نسبت به هم بگذرند. مثلاً دو نفر با هم قرارداد خرید و فروش یا همان بیع خودرویی را منعقد می کنند، بعد از انعقاد قرارداد خریدار مقداری از پول خرید ماشین را به فروشنده می دهد. بعد از این همان دو نفر توافق می کنند عقد را منحل کنند که به این عمل اقاله و یا تفاسخ می گویند. در این حالت ادامه اجرای عقد با توافق طرفین منحل و بی اثر شده است اما فروشنده باید مقدار هزینه دریافتی از خریدار را به او مسترد کند و بعد از برگرداندن این مقدار، دو طرف دیگر نسبت به هم تعهدی نخواهند داشت.

انحلال بیع با فسخ

گاهی اوقات نیز، یکی از دو طرف عقد بیع از ادامه اجرای قرارداد منصرف می شود. در واقع در این حالت یکی از دو طرف عقد آگاهانه و به صورت ارادی تصمیم به انحلال قرارداد می گیرد که به این روش انحلال بیع در ادبیات حقوقی، فسخ می گویند. فسخ بیع با اراده یکی از دو طرف قرارداد صورت می گیرد و نیازی به تراضی و توافق هر دو طرف ندارد. مبنای فسخ قرارداد اختیاراتی است که قانون گذار به دو طرف قرارداد داده است که در عالم حقوق به آن ها خیارات می گوییم. برای مثال وقتی که فروشنده کالا، خریدار را درباره ویژگی های کالا فریب داده باشد، خریدار فریب خورده می تواند قرارداد را بدون تراضی و توافق فسخ کند.

انحلال بیع با انفساخ

برخلاف دو حالت قبلی از موارد انحلال بیع که در بالا به آن ها اشاره کردیم، در بعضی از موارد انحلال قرارداد کلاً بدون دخالت دو طرف قرارداد صورت می گیرد. برای مثال در قرارداد خرید و فروش ماشین ، اگر ماشین قبل از تحویل داده شدن به مشتری به طریقی از بین برود یا به اصطلاح تلف شود، خود به خود قرارداد خرید و فروش منحل خواهد شد زیرا مالی که موضوع معامله بوده، از بین رفته؛ در واقع در این حالت انحلال قرارداد قهری و خارج از اراده دو طرف بوده است که در اصطلاح حقوقی به آن انفساخ می گویند.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی در راستای اهداف و خط مشی خود مبنی بر پیشگیری از اختلافات و نهایتاً کاهش حجم دعاوی در مراجع قضائی و اداری و با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین حقوقی مورد اعتماد در زمینه دعاوی ملکی خدمات حقوقی تخصصی خویش را ارائه می نماید. برای بهره گیری از این خدمات می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست