ابطال معامله صوری

ابطال معامله صوری امری بدیهی است و قانونگذار در ماده 218 قانون مدنی این امر را مورد بررسی قرارداده و چنین مقرر داشته است : “هرگاه معلوم شود که معامله به قصد فرار از دین ، به طور صوری انجام شده است معامله باطل است.”

طرح دعوای ابطال معامله صوری

گاها دیده می شود که افرادی جهت فرار از پرداخت بدهی خویش ،اقدام به انجام معاملات صوری می نمایند، تا بدین وسیله  اموال خویش را از دسترس طلبکار خارج نمایند و به اصطلاح مال خویش را حفط نمایند.یکی از موارد بسیار شایع در چنین معاملاتی زمانی رخ می دهد که میان زوج و زوجه اختلاف به وجود می آید و زوجه جهت دریافت مهریه خویش قصد توقیف اموال زوج را دارد.که زوج جهت حفظ اموال خویش اقدام به معاملات صوری نسبت به مایملک خود می نماید و آنها را از دسترس زوجه خارج می نماید و مبایعه نامه صوری تنطیم می نماید.

البته موارد بیشماری را میتوان برای این مورد مثال زد.از این رو قانونگذار جهت جلوگیری از تضییع حقوق طلبکاران چنین معاملاتی را شناسایی و باطل اعلام می نماید.

برای طرح دعوای مذبور ،طبق رای وحدت رویه دیوان عالی کشور شماره ۲۹۴ مورخ 25/10/1337می‌بایست دین مدیون به شخص ثالث در نظر دادگاه معلوم بوده و محقق شود به منظور فرار از تادیه ی دین ،  اقدام به معامله کرده است .

ماده 218 قانون مدنی ، تحقق قصد فرار از دین را موجب عدم نفوذ معامله قرار داده است نه تحقق دین را .لذا با توجه به مواردی که ذکر گردید در صورتی که مدتی بتواند اثبات نماید مدیون به منظور فرار از پرداخت دین خود به صورت صوری اقدام معامله کرده است می تواند دعوای ابطال معامله صوری  طرح نماید .

ابطال معامله صوری

ابطال معامله صوری

 دعوای فوق باید به طرفیت ، طرفین مبایعه نامه مطرح شود و دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی می باشد .

بیشتر بخوانید :  ثمن معامله چیست و اثبات پرداخت آن با چه کسی است؟

از جمله دلایلی که جهت اثبات صوری بودن مبایعه نامه می توان مطرح نمود:

 • رای دادگاه مبنی بر مدیون بودن خوانده
 • اقرار شخص خوانده بر بدهکار بودن یا فروش مال به قیمت بسیار پایین
 • صلح بلاعوض ملک به نزدیکان و شهادت شهودی که در جریان معامله بوده اند و این که مدیون دارایی دیگری ندارد می باشد .

پس از ارائه دادخواست و اجرای آن شعبه مربوطه در صورتی که پس از بررسی مدارک و مستندات برای قاضی محرز گردد که معامله انجام شده صوری و به قصد فرار از دین بوده است رای بر اعلام و تایید ابطال مبایعه نامه صادر می کند .

نحوه اجرای رای ابطال معامله صوری

رای صادره جنبه اعلامی داشته و اجراییه صادر نمی‌شود . و محکوم له می تواند با رای قطعی صادره نسبت به احقاق حقوق خویش اقدام نماید .

 مگر اینکه مبایعه نامه به صورت رسمی تنظیم گردیده باشد که در این صورت پرونده اجرایی تشکیل می شود و مدیر اجرایی اقدام به ارسال یک نسخه رأی قطعی و نامه جهت ابطال مبایعه نامه و کد رهگیری اخذ شده به دفتر اسناد رسمی می نماید .

با معاملات صوری و ابطال آن آشنا شدید .افرادی ضمن مراجعه به وکلا ، از این امر گله مند هستند که طرف مقابل آنها دارایی های خویش را با معاملات صوری از دسترس خارج نموده است و به دنبال راه چاره ای برای بازیابی حق خویش هستند. جای بسی امید است که قانونگذار این مورد را از نظر دور نساخته است و چنین معاملاتی را ابطال مینماید.اما در وهله اول لازم است که اثبات شود معاملات مذبور به صورت صوری منعقد شده است.

موسسه حقوقی دادپویان حامی به پشتوانه دانش و تجربه حقوقی وکلای متبحر آمادگی ارائه مشاوره و قبول وکالت در این زمینه را دارد و همواره پاسخگوی شماست…

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 3.7)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سیدنورالدین موسوی
  جولای 8, 2021 10:56 ب.ظ

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  از توضیحات کامل شما متشکرو سپاسگزارم
  معامله صوری برای اخذ وام بانکی چگونه است ،

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست