وکیل بانکی متخصص در دعاوی علیه بانکها

دعاوی بانکی نوعا ناشی از قراردادهای منعقده بین بانک و مشتریان و مرتبط با عملیات بانکی در راستای اعطای تسهیلات می باشد. علاوه بر بحث دعاوی تسهیلاتی، دعاوی مربوط به ضمانت نامه های بانکی یا اعتبارات اسنادی نیز در شمول دعاوی بانکی قرار می گیرد. تردیدی نیست که درک قواعد حقوق بانکی مستلزم به کارگیری وکیل متخصص امور بانکی است که آگاه به کلیه ی ابعاد پرونده های بانکی بوده و دارای دانش تخصصی نسبت به حقوق بانکی باشد که این امر جز با بهره مندی از سابقه شرکت در دعاوی بانکی له یا علیه بانک میسر نمی گردد.

وظایف وکیل امور بانکی

دعاوی بانکی از تخصصی ترین دعاوی قضایی است و وکیل متخصص دعاوی بانکی بایستی شناخت دقیقی از قوانین و آیین نامه های بانکی، مصوبات شورای عالی پول و اعتبار و سیاست های نظارتی بانک مرکزی داشته باشد، روند تنظیم قراردادها را مدیریت کرده و به بررسی دقیق امور حقوقی مربوطه بپردازد، همچنین اطلاعات لازم جهت مزایده ها و مناقصه ها و … را به متقاضی ارائه دهد.

وکیل امور بانکی
وکیل بانکی

بررسی اجمالی انواع دعاوی بانکی

به دلیل پیچیدگی و تعدد قوانین و مقررات بانک مرکزی، مصوبه های شورای عالی پول و اعتبار، وجود قراردادهای بانکی یک جانبه یا الحاقی، اضطرار و بی تجربگی افراد هنگام انعقاد قرارداد و انجام معاملات و امور بانکی ، همچنین تعیین خسارت و جریمه های سنگین و گزاف دیرکرد توسط بانک ها، اختلافات و دعاوی متعدد در این حوزه به وجود می آید که نیازمند دانش تخصصی وکیل امور بانکی می باشد. از جمله این دعاوی، دعاوی مربوط به اعتبارات اسنادی و ضمانت نامه های بانکی، دعاوی ابطال اجرائیه های صادره از واحد اجرای ثبت یا اجرای احکام، اختلافات در محاسبه سود، جریمه و وجه التزام بین بانک و اشخاص، دعاوی مرتبط با انواع قرارداد های بانکی مانند قرارداد مشارکت مدنی ، قرارداد فروش اقساطی ، قرارداد جعاله، قرارداد اجاره به شرط تملیک و دعاوی ابطال سند رهنی و فک رهن است.

بررسی ضرروت مراجعه به وکیل متخصص امور بانکی

با توجه به اینکه امروزه افراد به وفور از انواع تسهیلات و ضمانت نامه های بانکی، اعتبارات اسنادی و وام های مختلف استفاده می نمایند و در ازای تضمین بازپرداخت این تسهیلات ، املاک خود را در رهن بانک ها قرار می دهند، یکی از شایع ترین عقودی که بانک ها با مشتریان خود منعقد می نمایند عقد رهن می باشد. اشخاص ثالث نیز می توانند املاک خود را در ازای بدهی شخص دیگر، در رهن گذارند.

از طرفی با توجه به کثرت درخواست های دریافت وام و عدم تعادل در عرضه و تقاضا ، در نتیجه کمبود منابع لازم، بانک ها شروط بسیار زیاد و محدود کننده ای که عموما به صورت یکطرفه تنظیم گردیده، به مشتریان خود تحمیل می نمایند و ضمانت اجراها و جرایم دیر کرد متعدد و سنگینی را در نظر می گیرند که در صورت عدم بازپرداخت تسهیلات یا تاخیر در آن بر عهده مشتریان قرار گرفته و بانک ها طی تشریفات ثبتی، حق خواهند داشت املاک در رهن را به فروش رسانده و مطالبات خود به همراه کلیه اضافات را از وجوه حاصل از فروش املاک و یا با تملک همان املاک وصول نمایند.

در پاره ای از موارد ، با توجه به اشتباهاتی که در محاسبه مبالغ دیرکرد، سود و سایر هزینه ها رخ می دهد و نیز تخلفات احتمالی که طی تشریفات مزایده روی می دهد، حقوق افراد به شدت در معرض تضییع قرار گرفته و لازم است که از حضور و مشاوره افراد آگاه و خبرگان ثبتی بهره مند گردند. در این رابطه چنانچه اجراییه به اشتباه و با مبانی ناصحیح صادر شده باشد می توان اجرائیه های مزبور را ابطال نمود و نیز دستور موقت مبنی بر توقف عملیات اجرائی را از دادگاه درخواست کرد، حتی اگر عملیات اجرایی به پایان رسیده و املاک به فروش رفته باشد می توان در صورت وجود شرایط قانونی، مزایده برگزار شده را ابطال کرد.

علاوه بر مباحث فوق بعضا اشخاص اقدام به فروش املاک در رهن بانک نموده و یا واحد های آپارتمانی را که در زمین های رهنی احداث کرده اند به اشخاص واگذارمی نمایند، در چنین شرایطی از آنجایی که انجام مراحل پایان کار، دتفکیک ،اخذ سند رسمی و انتقال اسناد مزبور با مشکلات عدیده ای رو به رو می گردد، پرونده ها و دعاوی متعددی در مراجع قضایی اقامه می گردد که نیازمند مراجعه به وکیل متخصص امور بانکی می باشد.

مشاوره با وکیل بانکی در بحث قراردادهای بانکی

قراردادهای بانکی با مشتریان از نوع قراردادهای الحاقی و بر اساس نمونه های از پیش تنظیم شده بانک هاست که بدون هیچگونه تغییری توسط مشتریان مورد قبول قرار می گیرد. اتخاذ رویه مذکور تصور عدم امکان تدارک دفاع حقوقی را در برابر دعاوی بانک را در ذهن اکثر مشتریان ایجاد می کند لکن واقعیت این است که ضوابط مختلف بانکی بر عملکرد بانک ها و نیز نحوه نگارش قرارداد حاکم است.

این ضوابط مشتمل بر ضوابط حاکم بر صدور مصوبه اعطا تسهیلات، پیش بینی نرخ سود و خسارت تاخیر تادیه، کیفیت اخذ تضمین و… می باشد و بانک ها اعم از خصوصی و دولتی و نیز موسسات مالی و اعتباری موظف به رعایت ضوابط یاد شده می باشد. با این تفاسیر، درج شروط خلاف مقررات بانکی خلاف قانون تلقی گردیده، فاقد هر گونه اثر حقوقی الزام آور و قابل پیگیری توسط وکیل متخصص امور بانکی می باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از یک دهه سابقه و با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات تخصصی حقوقی و مشاوره در امور بانکی می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 10 امتیاز: 4.9)

32 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام و احترام می خواستم بدونم در صورتی که بانک مطالبات رو امهال کرده باشه آیا می تونیم بانک رو ملزم کنیم که سود رو به صورت ساده محاسبه کند نه مرکب؟

  پاسخ
 • با سلام نحوه محاسبه وجه التزام در قراردادهای بانکی به چه صورته؟

  پاسخ
  • سلام . نرخ وجه التزام برای تسهیلات اخذ شده از تاریخ 7 مهرماه 94 به بعد و در حال حاضر برای تمامی عقود مشارکتی و مبادله ای معادل نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به علاوه 6 درصد به صورت ثابت و بدون توجه به طبقه مطالبات می باشد.

   پاسخ
 • مهیمنی زاده
  دسامبر 14, 2020 1:53 ب.ظ

  عذر میخوام بانک ها می تونن وکالت بلاعزل بگیرن وقتی ملکی رو در رهنشون گذاشتیم؟

  پاسخ
  • سلام . اخذ وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان نسبت به املاک مرهونه نزد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری ممنوع بوده و چنین وکالتی باطل است

   پاسخ
 • سلام اگر وام بیمه نباشد درصورت فوت وام گیرنده چه اتفاقی برای اقساط وام می افتد ؟

  پاسخ
  • سلام. بانک یا ضامنی که وام را پرداخت کرده ، می توانند اموال متوفی توقیف نمایند و یا اینکه به وراثی که ماترک را قبول کرده اند رجوع نمایند .

   پاسخ
 • با سلام . من ضامن برادرخانمم شدم که الان وامی گرفته و اقساط آن را پرداخت نکرده . الان از بانک برای من اخطاریه اومده . من باید چی کار کنم ؟

  پاسخ
  • سلام. با توجه به به اسناد بانکی موجود شما می توانید نسبت به طرح دعوای مطالبه وجه در دادگاه حقوقی اقدام نموده و وجوه واریزی بابت قسط پرداخت نشده وام را به همراه کلیه خسارات قانونی مطالبه نمایید

   پاسخ
 • سلام.
  بنده یه زمین دارم که از روی آن وام گرفته شده و میخواهم به شخصی انتقال بدم که گفتن چون در رهن هست نمیشه انتقال داد گفتن یک سند جدید به جایگزینی اونیکه در رهن بانک هست تعویض کنم.الان خریدار از بنده خواسته تا یک وکلالتنامه بلاعزل به ایشان بدهم تا روز سند.آیا مشکلی پیش نمیاد با این کار؟

  پاسخ
 • با سلام این بخشنامه الزام بانک ها به دادن یک نسخه از قراردادها شامل سنوات قبل هم میشه؟

  پاسخ
 • سامانی پور
  فوریه 6, 2021 10:54 ق.ظ

  سلام اگر در چک عناوینی مثل بابت ضمانت یا امانت یا حسن انجام کار ذکر شده باشد میشه براش اجرائیه ثبتی گرفت و اگر میشه آیا جهت تقاضا لازم است مدارک دیگری مبنی‌بر عدم انجام تعهد و … ضمیمه شود ؟

  پاسخ
  • سلام. نیاز به مدارک جدید نمی باشد و ادعای صادر کننده در این خصوص قابل سیدگی در اداره ثبت نیست.

   پاسخ
 • با سلام اگر چک داشتیم و طرف مقابل از طریق اجرائیه طلبش را وصول کرد. دادگاه چگونه نیم عشر را از من میگیره
  .

  پاسخ
  • سلام. از طریق اجرای ثبت اقدام شود از همان طریق نیز تمامی هزینه ها وصول می شود به وسیله شناسایی اموال و مسدود کردن حساب های شما.

   پاسخ
 • سلام. آیا اقدام بانک برای اعطای تسهیلات در قالب قرارداد جعاله با سود 14%صحیح است؟

  پاسخ
 • سلام میشه بفرمایید دریافت سود در برابر سپرده گذاری در بانک ها به چه صورت است ؟ آیا ایراد به آن وارد است؟؟.

  پاسخ
  • سود سپرده های بانکی چه به صورت كوتاه‏ مدت و یا دراز مدت چنانچه طبق موازين شرعی و با رعایت مقررات و شرایط قراردادی به صورت صحیح صورت گرفته باشد حتی اگر بانک به عنوان وكالت از طرف مشتری اين قراردادها را به صورت شرعی انجام ‏دهد، بلامانع است اما اگر امور جنبه ظاهری و صوری دارد آن سود غیر شرعی است.

   پاسخ
 • محمدرضا باقری
  مارس 13, 2021 3:25 ب.ظ

  سلام،سپرده سرمایه گذاری خاص با قراردادفیما بین مشتری وبانک،که استتردادوجه سپرده تضمین شده است ،داشتم،رفتم بانک اصل پولم را بگیرم ،صورتحساب ساختگی بمن دادن میگن خود پولتو خوردی ،میتونی برو ثابت کن ، تورو خدا ، راهکاری بفرمایید

  پاسخ
  • سلام و سپاس از همراهی شما
   با دفتر تماس بگیرید تا راهنمایی لازم ارائه شود

   پاسخ
 • با سلام من ده هزار دلار به کسی در اروپا فروختم( هیچ مدرک و سندی در دسترس ندارم) و ایشون واسطه بوده پول رو به فرزندان کسانی که در ایران معادل ریالی رو به حساب بنده واریز کردند برساند اما الان متواری شده است، و مال باخته ها شکایت منو کردند که چون یورو نگرفتند رمال‌ریالها رو بهشون برگردونم در حالیکه خودشون هم اقرار می‌کنند که اون شخص متواری شده یوروها رو برده،الان حساب‌های من در ایران بسته شده و احضاریه درب خانه آمده است،الان من چه کاری میتوانم برای دفاع از خود انجام بدم.
  سپاس از جوابگویتان

  پاسخ
  • باسلام به جهت مبهم بودن سوال شما با موسسه تماس حاصل و وقت مشاوره اخذ نمایید تا راهنمایی دقیق تر ارایه گردد

   پاسخ
 • با سلام در خصوص قاعده اقدام با توجه به اشراف بانک به قرار داد و محاسبه کمتر می‌شود اقدام کرد و یا این امر چگونه می‌شود با تشکر رصایی

  پاسخ
  • سلام سوال شما نامفهوم هست جهت توضیحات در خصوص سوال مطروحه با موسسه تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 • نیلوفر فکرت
  سپتامبر 20, 2021 11:13 ب.ظ

  سلام و ادب،میشه راهنمایی کنین که در صورت گرفتن وام با گذاشتن سند در رهن بانک در صورتی که به هر دلیل وام گیرنده توانایی پرداخت قسط را نداشت میتونه به بانک اعلام و در خواست فروش ملک در رهن رو بکنه؟ی بایستی پروسه ۳ ماه تاخیر و موارد دیگه طبق قوانین بانک اول انجام بشه؟ ممنونم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست