اراده متعامل مبنی بر فسخ معامله باید به طرف مقابل اعلام شود.

پرسش : در مواردی که برای احد از طرفین معامله به دلیل غبن یا عیب در مبیع، خیار فسخ معامله به وجود آید آیا ضرورت دارد که به طرف مقابل فسخ معامله را اعلام نماید؟ به عبارت دیگر آیا عدم اعلام فسخ معامله مانع از اعمال خیار فسخ هست یا خیر؟

نظریه مشورتی شماره ۵۹۵۴/۷ اداره کل حقوقی قوه قضائیه مورخ ۵/۱۱/۱۳۷۰

به موجب ماده ۴۹۹ قانون مدنی فسخ به هر لفظ یا فعلی که دلالت بر آن نماید حاصل می شود؛ بنابراین از ماده فوق الذکر و ماده ۶۹ قانون ثبت اسناد و املاک کشور چنین استنباط می گردد که فسخ معامله باید به طرف اعلام شود و کسی که مدعی فسخ معامله است ضرورت دارد که اراده خود مبنی بر فسخ معامله را به طرف دیگر معامله اعلام نماید.

مطالب مرتبط :

فسخ مبایعه نامه ملک در چه شرایطی امکان پذیر است؟

ابطال معامله صوری

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

‫2 نظر

 • محمودی

  سلام. سوالی داشتم. بنده به عنوان فروشنده دادخواستی تحت عنوان فسخ معامله علیه خریدار مطرح کردم و دادگاه حکم به فسخ معامله صادر نمود. حال مشتری از تحویل مبیع خودداری می کند. و بنده قصد مطالبه اجرت المثل از ایشان را دارم. آیا اجرت المثل به بنده تعلق می گیرد؟ نحوه مطالبه آن چگونه خواهد بود؟ ممنون از پاسخگویی شما.

  شهریور ۵, ۱۴۰۱ در ۱۷:۲۱
  • دادپویان حامی

   سلام. چنانچه دادگاه حکم به فسخ معامله صادر کند و مشتری محکوم علیه از تحویل مبیع معامله فسخ شده، خودداری کند بایع می تواند نسبت به ایام تصرفات مشتری، به نحو قدر متیقن از تاریخ تقدیم دادخواست به خواسته صدور حکم فسخ معامله، مطالبه اجرت المثل کند؛ زیرا از آثار حکم، کاشفیت آن است بر وجود حق در زمان تقدیم دادخواست، نحوه مطالبه اجرت المثل با تقدیم دادخواست به استناد حکم فسخ معامله و قرارداد با جلب نظر کارشناس خواهد بود.

   شهریور ۶, ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۲

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  15 + ده =