اهمیت اخذ پایان کار ساختمان چیست؟

در مقررات ملی و قانون نظام مهندسی ساختمان به موضوع اخذ پایان کار ساختمان اشاره شده است.پایان کار ساختمان در صورتی که ملک براساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید شهرداری بوده و دارای تخلف ساختمانی و یا بدهی به شهرداری نباشد ، توسط شهرداری صادر و پایان عملیات ساختمانی و انطباق بنای ساخته شده با قوانین شهرسازی را تایید می کند.

چه کسی باید جهت اخذ پایان کار ساختمان اقدام نماید ؟

اخذ پایان کار به وسیله مالک رسمی ملک انجام می شود اما در صورتی که ساختمان از طریق قرارداد مشارکت در ساخت بنا شده باشد ، معمولا سازنده با وکالتنامه کاری که از مالک می گیرد، تعهد به اخذ پایان کار می دهد.

در صورت طرح دعوای الزام به اخذ پایان کار، کسی که مالک رسمی ملک است ، محکوم به اخذ آن  می شود و کسی که در قرارداد متعهد به اخذ پایان کار شده است ، صرفا به پرداخت خسارت و ضرر و زیان ناشی از تاخیر انجام تعهد ملزم خواهد شد.

اخذ پایان کار ساختمان
اخذ پایان کار ساختمان

لزوم  اخذ پایان کار ساختمان جهت دریافت سند رسمی 

تا زمانی که پایان کار صادر نشود ، امکان گرفتن صورت مجلس تفکیکی و الزام به تنظیم سند رسمی وجود نخواهد داشت. از آنجا که الزام به تنظیم سند رسمی و اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی ، مرتبط به هم بوده و بر مبنای آنها می توان نسبت به اخذ سند شش دانگ تفکیکی تک برگ اقدام نمود؛ و در صورت نیاز به طرح دعوا همه ی آنها را می توان ضمن یک دادخواست مطرح کرد.

توقیف بودن ملک مانع اخذ پایان کار نمی شود ، اما  ممکن است مانع صدور سند باشد.

رسیدگی در کمیسیون ماده 100 شهرداری

پس از خاتمه عملیات ساختمانی، شهرداری به عنوان سازمان متولی امر، گواهی پایان کار را  به مالک یا سازنده ساختمان می دهد. اگر جریمه ای در خصوص عملیات ساختمانی وجود داشته باشد و مالک جریمه را پرداخت ننماید و یا اینکه ملک ساخته شده دارای تخلف ساختمانی باشد ، پرونده به کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ارجاع و ممکن است رأی تخریب از  سوی کمیسیون صادر شود، این رای قابل تجدید نظر در کمیسیون تجدید نظر ماده 100 و سپس قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری می باشد که طرح این اعتراضات امری پیچیده و دشوار و نیازمند مشورت با وکیل متخصص امور ملکی می باشد.

دعوای الزام به اخذ پایان کار در چه صورتی مطرح می شود؟

در مواردی که که ملک فروخته شده و یا ملک موضوع مشارکت در ساخت فاقد پایان کار باشد، شخص ذی نفع می تواند، دعوای الزام به اخذ پایان کار را مطرح کند.

البته در مواردی نیز ممکن است ، شهرداری به دلایل غیر موجه از صدور پایان کار امتناع ورزد که در چنین حالتی ، شخص ذی نفع می تواند ، الزام شهرداری را نسبت به صدور پایان کار از دادگاه بخواهد.

چنانچه متعهد اخذ پایان کار شخصی غیر از مالک باشد، علاوه بر شخص متعهد ، مالک رسمی ملک را نیز باید جزو خواندگان دعوای الزام به اخذ پایان کار، قرار داد.

خرید خانه بدون پایان کار

برخی  از سازندگان به علت وجود یک یا چند نقص عمده در استانداردها و ایمنی ساختمان، عدم تامین یک یا چند مورد از انشعابات ضروری ساختمان (از قبیل دریافت کنتورهای برق، آب و…)، تخلف در پروسه ساخت و ساز و در نتیجه بدهکار بودن به شهرداری و… تمایلی به دریافت پایان کار ندارند فلذا بدون آنکه گواهی  پایان کار ساختمان را از شهرداری دریافت نمایند، واحدها را با بدهی سنگین به شهرداری و همچنین نواقص تجهیزات، به فروش رسانده  و سعی می‌کنند از این طریق مسئولیت خود را به فرد خریدار منتقل نمایند.

خرید این آپارتمان‌ها، باعث انتقال طلب شهرداری از سازنده به خریدار می‌شود؛ در حالی‌که خریداران این گروه از واحدها در زمان خرید آنها کاملا از این موارد بی‌اطلاع بوده و با تاخیر به این نواقص پی خواهند برد ، همچنین در قرارداد نیز معمولا اشاره‌ای به نحوه برخورد با بروز احتمالی  این‌گونه مسائل  و جبران ضرر و زیان فرد خریدار توسط سازنده متخلف نمی شود ؛ این موضوع باعث ضرر و زیان گسترده اقتصادی به فرد خریدار می شود. چرا که این گروه از واحدهای مسکونی تازه‌ساز نه تنها غیرقابل سکونت و غیر قابل بهره‌برداری هستند بلکه در واقع غیر قابل فروش نیزمی باشند و زیان‌های روانی، جانی و مالی مربوط به این اقدام سازنده‌ها متوجه خریداران خواهد بود.

در نتیجه خریدار  برای پیگیری این موارد ناچار می شود به مراجع قضایی مراجعه و علیه سازنده طرح شکایت کند.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان 

 مدت اعتبار گواهی عدم خلاف ساختمان های در حال احداث، 6 ماه از تاریخ صدور جواز می باشد اما  اعتبار پایان کار ساختمان دارای محدودیت زمانی نمی باشد. 

مرجع صالح رسیدگی به دعوای الزام به اخذ پایان کار

کلیه دعاوی راجع به املاک باید در دادگاه محل وقوع ملک مطرح شوند.

اجرای حکم الزام به اخذ پایان کار

پس از قطعیت حکم ، محکوم له ( خواهان ) می تواند با درخواستی ، تقاضای اجرای رای صادر شده را نماید؛ بعد از صدور اجرائیه و ابلاغ به خوانده، فرصتی ده روزه به او داده می شود تا گواهی پایان کار را اخذ نماید. در صورت عدم تبعیت محکوم علیه از حکم صادر شده ، خواهان می تواند با مجوز مقام قضایی و با هزینه خود اقدام به اخذ پایان کار نماید و هزینه های پرداخت شده را از محکوم علیه مطالبه کند .

برای مطالبه هزینه های پرداخت شده توسط محکوم له ، نیازی به طرح دعوای جداگانه نیست و می توان مبلغ پرداختی را بر مبنای رای و اجرائیه صادر شده از محکوم علیه مطالبه نمود.

چنانچه امکان اخذ پایان کار توسط ذی نفع فراهم نشود ، می تواند قرارداد خود را با متعهد اخذ پایان کار، فسخ نماید.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از یک دهه سابقه و با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات تخصصی حقوقی و مشاوره در امور و دعاوی ملکی می باشد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 2.3)

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بدون داشتن پایان‌کار ساختمان میشه اونو اجاره داد؟

  پاسخ
 • سلان باعرض ادب ساختمانی با ۳واحد با اخذمجوزهای لازم ساخته شده خلافی ان نیز پرداخت شده ولی هنکام مراجعه برای دریافت عدم خلاف باطرح تفصیلی شهرداری مواجه شدیم ایابعداز فروش این ملک ما به مشکل میخوریم یانه

  پاسخ
  • با سلام
   بله حتما به مشکل بر خواهد خورد ،اخذ پایان کار الزامی است. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با دفتر موسسه تماس بگیرید

   پاسخ
   • سلام؛ خرید آپارتمانی که پایان کار دارد اما تفکیک نشده و فاقد سند می باشد چه تبعاتی را به همراه خواهد داشت؟ (لازم بذکر است که عمر بنا 5 سال است)

    پاسخ
    • سلام موکدا خرید این املاک توصیه نمی‌شود در فروش ملک با مشکل مواجه میشوید
     و هم چنین هر لحظه ممکن هست هر کسی به راحتی معارض در ملک شما شود

     پاسخ
 • سید محمد علی محمودی
  سپتامبر 29, 2021 8:26 ق.ظ

  با عرض سلام و ادب ، احتراماً ساختمانی پس از ۱۲ سال بهره برداری درخواست پایان کار از ناظر دارد و معتقد است که کلیه سهم مهندس ناظر را پرداخته است، آیا ناظر میتواند حداقل درخواست مالی بعلت زمان دریافت داشته باشد ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست