ابطال گواهینامه ثبت اختراع

پس از ثبت اختراع و صدور گواهی‌نامه ثبت اختراع گاه ممکن است شخص یا اشخاصی قصد داشته باشند تا با استناد به دلایلی قانونی، گواهی ‌نامه ثبت اختراع فردی دیگر را باطل کنند و حقوق مادی و معنوی انحصاری مالک اختراع یا مخترع را از بین ببرند. اگر مرجع صالح به رسیدگی دلایل این اشخاص را متناسب با قانون تشخیص دهد و شرایطی که خواهیم گفت برای آن مرجع محرز شود، حکم به ابطال گواهینامه ثبت اختراع صادر خواهد شد؛ پس ابطال گواهینامه ثبت اختراع یعنی بی‌ اثر‌شدن گواهی ‌نامه ثبت اختراع و از بین رفتن حقوق انحصاری متعلق به مالک گواهی ‌نامه ثبت اختراع یا همان مخترع.

چه زمانی می توانیم برای ابطال گواهینامه ثبت اختراع طرح دعوا کنیم؟

همانطور که در ماده ۳۷ قانون یاد شده آمده است، در موارد ذیل هر ذینفعی می تواند به مراجع قضایی عمومی تهران مراجعه کرده و تقاضای صدور حکم بطلان ورقه اختراع را بنماید:

  1. وقتی که اختراع ، اختراع جدید نیست.
  2. وقتی که ورقه اختراع مخالف مقررات ماده ۲۸ صادر شده باشد.
  3. وقتی که اختراع مربوط به طریقه علمی صرف بوده و عملا قابل استفاده صنعتی یا فلاحتی نباشد.
  4. وقتی که پنج سال از تاریخ صدور ورقه اختراع گذشته و اختراع به موقع استفاده عملی گذاشته نشده باشد.
ابطال گواهینامه ثبت اختراع
ابطال گواهینامه ثبت اختراع

چه مدارکی برای درخواست ابطال گواهینامه ثبت اختراع نیاز است؟

در صورت درخواست ابطال گواهینامه ثبت اختراع ، ذی نفع می تواند با اثبات یکی از موارد مذکور در ماده ۱۸ قانون دادخواست خود را تسلیم دادگاه صالح مقرر در ماده۵۹ قانون نماید. دادخواست ابطال باید همراه مدارک ذیل باشد:
اصل یا رونوشت مصدق کلیه اسناد و مدارک مثبت ادعای ابطال، رسید مربوط به پرداخت ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه، وکالتنامه در صورتی که دادخواست توسط وکیل تسلیم شود و شخص اصیل نباشد.
در صورتی که ثبت اختراع باطل شود ،از تاریخ ثبت باطل تلقی می شود. رأی نهایی دادگاه به مرجع ثبت ابلاغ می گردد و مرجع مذکور آن را ثبت و به هزینه محکوم له، آگهی مربوط به آن را در اولین فرصت ممکن در روزنامه رسمی منتشر می کند. محکوم له می تواند مخارج مزبور را در جزء خسارت از محکوم علیه مطالبه کند. آگهی مذکور شامل عنوان اختراع و ذکر خلاصه ای از مفاد رای نهایی دادگاه در این خصوص خواهد بود.

بیشتر بخوانید :  اخذ دستور موقت در دعوای نقض حق اختراع

شرایط قانونی لازم جهت ابطال گواهینامه ثبت اختراع

برای درخواست ابطال گواهینامه ثبت اختراع ، ذی‌نفع باید وجود شرایط قانونی لازم جهت ابطال را احراز کند. این شرایط در ماده ۱۸ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ آمده است که مطابق آن: هر ذی‌ نفع می‌تواند ابطال گواهینامه اختراعی را از دادگاه درخواست نماید. درصورتی که ذی‌ نفع ثابت کند یکی از شرایط مندرج در مواد (۱)، (۲)، (۴) صدر ماده (۶) و بند (ج‌) آن رعایت نشده است یا این که مالک اختراع‌، مخترع یا قائم‌ مقام قانونی او نیست‌، حکم ابطال گواهینامه ثبت اختراع صادر می‌شود

مرجع صالح به رسیدگی به دعاوی ابطال گواهینامه ثبت اختراع

ابطال گواهینامه ثبت اختراع در صورتی به نتیجه می‌رسد که اقامه دعوا در دادگاه صالح صورت پذیرد. براساس ماده ۶۱ آیین‌نامه پیش‌گفته و همچنین ماده ۵۹ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری، درخواست ابطال گواهینامه ثبت اختراع باید در دادگاه عمومی تهران رسیدگی شود. پس دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع به مانند ابطال گواهی‌نامه طرح صنعتی باید در دادگاه عمومی تهران مورد بررسی قرار گیرند. مرجع قضایی صالح به رسیدگی، مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران می‌باشد.

آثار ابطال گواهینامه ثبت اختراع

با ابطال گواهینامه ثبت اختراع ، همانطور که گفته شد اثر گواهی‌نامه و حقوق مادی و معنوی مالک از بین می رود، بلااثر می شود؛ دقت داشته باشید که بر اساس ماده ۱۸ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری: هر گواهینامه اختراع یا ادعا یا بخشی از ادعاهای مربوط که باطل شده است، از تاریخ ثبت اختراع باطل تلقی میشود. با توجه به این ماده، در می یابیم که ابطال گواهینامه ثبت اختراع از تاریخ ثبت دارای اثر است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست