صدور اجراییه چک

برای صدور اجراییه چک چنانچه صادر کننده چک به تعهدات خود مبنی بر پرداخت وجه چک عمل ننماید، دارنده چک می‌تواند هم از طریق ادارات ثبت هم ازطریق دادگاه اقدام نماید تا بتواند مبلغ آن را وصول نماید.

درخواست صدور اجراییه چک از طریق اداره ثبت

با توجه به این که چک در حکم سند لازم‌الاجرا است می‌توان کلیه قوانین و آیین نامه های مربوط به اجرای اسناد رسمی را در مورد آن اجرا نمود و از طریق اجراییات اداره ثبت نسبت به وصول مبلغ مندرج در آن بدون مراجعه به دادگاه اقدام نمود.

صدور اجراییه چک
صدور اجراییه چک

جهت صدور اجراییه چک از طریق اداره ثبت می بایست ابتدا با توجه به ماده ۲۰ قانون صدور چک ، شرایط لازم اولیه و اساسی برای صدور اجراییه از طریق اجرای ثبت علیه صادرکننده چک بلامحل وجود داشته باشد
یکی اینکه چک برعهده یکی از بانک های مجاز کشور صادر شده باشد.
دوم اینکه بانک محال علیه، مطابقت امضای صادرکننده چک بلامحل با نمونه امضای موجود وی در بانک را تصدیق کرده باشد.

همچنین دارنده چک، در تاریخ قید شده در چک و یا پس از آن به بانک مربوطه مراجعه نمود و در صورت وصول نشدن مبلغ چک، گواهی نامه عدم پرداخت دریافت نماید و سپس چک و گواهی نامه عدم پرداخت را به اداره ثبت محل بانک محال علیه برده و با پرداخت هزینه رسیدگی تقاضای صدور اجراییه نمود.

در اینصورت با مطابقت امضای صادرکننده در چک و نمونه امضایی که در بانک موجود است و عدم مغایرت آن ها و تایید امضا از سوی بانک اجراییه صادر می گردد.

صدور اجراییه چک از طریق دادگستری

یکی از مندرجات قانون صدور چک مصوب 1397/08/13 در ماده 23 این قانون صدور اجراییه چک از طریق دادگستری بدون نیاز به رسیدگی ماهوی و صدور حکم است که در قانون سابق وجود نداشته و فقط به صدور اجراییه از طریق اداره ثبت اشاره شده بود. در حال حاضر می توان هم از طریق اداره ثبت اسناد و املاک و هم از طریق دادگستری  اقدام نمود لیکن با توجه به اینکه اقدام از طریق دادگستری برخلاف اداره ثبت هزینه دادرسی ندارد اقدام از طریق دادگاه به مراتب سریع تر و راحت تر و حتی به موجب قانون نیاز به تقدیم دادخواست نیز ندارد گرچه رویه به اینگونه است که درخواست صدور اجراییه در قالب دادخواست تنظیم می شود.

آیا تقاضای صدور اجراییه در اداره ثبت مانع شکایت در دادگاه است؟

اقدام برای صدور اجراییه چک از طریق اداره ثبت مانع شکایت کیفری نیست. شخص می تواند جهت طرح شکایت کیفری از طریق مرجع کیفری نیز اقدام کند اما نمی توان هم زمان هم از طریق اداره ثبت و هم از طریق دادگاه اقدام نمود.

شرایط صدور اجراییه چک از طریق دادگستری

در صورت تقاضای دارنده چک برای صدور اجراییه چک از طریق دادگاه، چک باید شرایط  ذیل را داشته باشد

 1. چک مشروط نباشد و پرداخت چک بدون هیچ گونه قید و شرطی صادر شده باشد.
 2. چک بابت تضمین(تضمین معامله،تضمین حسن انجام کار و..)صادر نشده باشد.
 3. صادرکننده چک نسبت به چک صادره به بانک دستورعدم پرداخت وجه چک را نداده باشد.

صادر کننده چک، صرفا در صورتی که مطابق ماده 14 قانون جدید صدور چک مصوب سال 1397، مدعی  مشروط بودن و یا تضمینی بودن، مفقودی چک، سرقت، جعل، کلاهبرداری، خیانت در امانت یا جرائم دیگری نسبت به چک باشد می تواند به بانک مربوطه دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد در این صورت بانک پس از احراز هویت نسبت به صادرکننده به عدم پرداخت اقدام و گواهی عدم پرداخت با تصریح دستور عدم پرداخت صادرکننده به دارنده چک می دهد.

در اینصورت امکان صدور اجراییه مطابق با ماده 23 که در بالا به آن اشاره شد، وجود ندارد و تنها حقی که دارنده چک دارد اقدام به شکایت علیه صادرکننده است.

آیا با شکایت صادرکننده علیه دارنده در دادگاه، عملیات اجرایی چک بر علیه صادرکننده متوقف می گردد؟

زمانی که صادرکننده بابت مشروط بودن پرداخت وجه چک و یا تضمینی بودن آن و یا جرائم دیگری، دعوا و یا شکایتی در دادگاه مطرح کرده باشد این امر موجب توقف عملیات اجرایی نخواهد بود مگر این‌که قاضی ظن قوی داشته باشد و یا عدم توقف عملیات اجرایی ضرر جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد که در این صورت دادگاه با گرفتن تأمین مناسب، عملیات اجرایی را متوقف خواهد کرد.

در صورتی که دلیل صادر کننده جهت توقف عملیات اجرایی مستند به سند رسمی باشد یا صادرکننده دلایل قابل قبول داشته باشد بدون تأمین، عملیات اجرایی متوقف خواهد شد.

اجراییه چک علیه چه کسی صادر می شود؟

صدور اجراییه در اداره ثبت اسناد و املاک، فقط نسبت به صادرکننده و صاحب حساب امکان پذیر است و علیه ظهرنویس و ضامنین، اجراییه صادر نمی گردد. نسبت به شخص ظهرنویس و شخص ضامن می توان از طریق دادگاه با تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی  معادل دعای مالی جهت رسیدگی به موضوع اقدام نمود.

آیا با صدور اجراییه برای پرداخت مبلغ چک، خسارت تاخیر تادیه را نیز می توان درخواست نمود؟

در این جا باید گفت که اجراییه صرفا نسبت به اصل مبلغ چک یا در سایر هزینه ها همچون حق الوکاله صادر می گردد و چنانچه تاخیر در پرداخت وجه چک صورت گرفته باشد با ورود ضرر به طلبکار، طلبکار برای دریافت خسارت تاخیر تادیه چک باید به دادگاه مراجعه نماید. خسارت تاخیر تادیه چک به دو صورت قابل مطالبه است که نحوه اقدام و شرایط آن را در سایت به طور کامل بیان کردیم.

حکم جلب پس از صدور اجراییه چک

پس ازاحراز شرایط قانونی برای صدور اجراییه چک ، اجراییه صادر می گردد و به صادرکننده چک در آدرس اعلام شده وی در بانک و یا نشانی که دارنده چک اعلام می نماید، ابلاغ می گردد. بعد ازاینکه اجراییه توسط مامورین ابلاغ، به صادرکننده چک ابلاغ شد، صادرکننده باید ظرف مهلت 10 روز تمامی بدهی خود را به طلبکار بپردازد یا مالی را به جانشینی بدهی خود معرفی نماید، در غیر این صورت نسبت به جلب صادرکننده اقدام خواهد شد.

چنانچه صادرکننده هیچ دارایی نداشته باشد و هیچ گونه مال و اموالی از او یافت نشود می تواند دادخواست اعسار با استشهادیه محلی تنظیم و ارائه نماید تا به اعسار او در مرجع صالح رسیدگی گردد.

مرجع صالح برای صدور اجراییه چک بلامحل

به موجب ماده 23 قانون صدور چک مصوب آذر ماه، سال 1397مرجع صالح برای صدور اجراییه چک برگشتی چنانچه مبلغ خواسته 20 میلیون تومان و کمتراز 20 میلون تومان باشد شورای حل اختلاف محل و چنانچه مبلغ خواسته بیش از 20 میلون تومان باشد در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی است.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 5 امتیاز: 5)

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام بنده دو فقره چک را ظهرنویسی کردم که گواهی عدم پرداخت برای یکی از چک ها صادر شده آیا اگر صادر کننده که کارمند یک شرکته و فیش حقوقی دارد امتناع نماید از پرداخت،اجراییه برای بنده هم صادر می گردد یا صرفا علیه خود صادر کننده صادر می شود؟

  پاسخ
  • به موجب ماده 23 قانون صدور چک، با تقاضای صدور اجراییه در اداره ثبت، صرفا نسبت به صادرکننده و صاحب حساب اجراییه صادر می گردد.

   پاسخ
 • سلام بنده چکی در سال ۹۳به شخصی دادم بدون تاریخ وبه نام شخص دادم حالا طرف باتوجه به اینکه مبلغ واریز کردم چک درسال خردادماه ۹۹برگشت زده واز نامبرده رسید دریافت تحویل چک دارم حالا خودش رفته کانادا ‌پدرش چک به نام این شخص برگشت زده وخودش هم پشت چک امضا واگذاری نکرده حالا رفتن توقیف منزل من را گرفتن میشه بنده را راهنمایی کنید

  پاسخ
 • صادق طهماسبی
  مارس 14, 2021 7:17 ب.ظ

  سلام وققتون بخیر.بنده اجراعیه چکی را علیه صاحب حساب کشیدم آیا مجددا میتونم علیه صادر کننده که فرزند او است وبا وکالت چک را امضا کرده وداده به من اجراعیه بکشم یا به همان شعبه صادر کننده اجراعیه دادخواست بدم برعلیه صادر کننده

  پاسخ
 • اجرائیه قضایی چک بلامحل دارای شرایط شکلی خاصی باید باشه اگر صادر کننده از قبل به بانک دستور عدم پرداخت بخاطر سرقت یا تضمین یا جرائم دیگر داده باشد طبق نص صریح ماده ۱۴ دیگه نمیشه تقاضا اجرائیه قضایی کرد

  پاسخ
 • سلام عالی بود اما اضافه نمایید چنانچه در متن چک تضمینی یا موارد دیگر قید نشود ولی به استناد مدارک دیگر معلوم گردد چک تضمینی بوده و اجراییه هم صادر شود.آنوقت صادر کننده چک چگونه مانع عملیات اجراییه شود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست