دعوای الزام بانک به ارائه نسخه قرارداد تسهیلاتی

دعوای الزام بانک به ارائه نسخه قرارداد تسهیلاتی

در خصوص دعوای الزام بانک به ارائه نسخه قرارداد تسهیلاتی (قرارداد بانکی) متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در مواردی بنا به توجیهات غیر قانونی و غیر منطقی، از ارائه نسخه ای معتبر از قرارداد تنظیمی فی مابین اشخاص با بانک خودداری می نمایند. این در صورتی است که حتی بانک ،کپی از قرارداد بانکی را نیز در اختیار مشتری قرار نمی دهد. که البته در برخی موارد مشتریان خود سهل انگاری نموده و بعدها با مراجعه به بانک ، بانک مربوطه از ارائه نسخه قراردادی و حتی کپی آن امتناع می ورزد.که مسلما داشتن نسخه ایی از قرارداد در جهت احقاق حقوق اشخاص و مشتریان بانکی در بانک و یا موسسه مالی اعتباری و هم چنین طرح نحوه دعوا در محاکم دادگستری بسیار موثر می باشد.

دریافت نسخه قرارداد تسهیلاتی
دعوای الزام به ارائه مفاصای حساب تسهیلاتی

هم چنین در بسیاری موارد علیرغم آنکه مشتری یا بدهکار بانکی درصدد تعامل با بانک و موسسه اعتباری مربوطه در خصوص پرداخت بدهی و یا استفاده از مواردی هم چون بخشش سود و جرائم تاخیر و یا امهال و استمهال و یا تقسیط می باشد . یا به نحوه محاسبات بانک در خصوص میزان سود و یا جرائم تاخیر تادیه اعتراضی دارد . که در این صورت بانک یا نماینده آن که معمولا شرکت های وصول مطالبات می باشند به دلایل و توجیهات غیر منطقی و غیر قانونی میزان مانده بدهی مشتری را به گونه گزاف اعلام می دارند . که مشتری از تعامل با بانک منصرف می گردد و متاسفانه هر روزه به میزان بدهی مشتری به بانک یا موسسه مالی اعتباری افزوده می گردد و به نوعی موجب خلق پول برای بانک می گردد.که هیچ توجیه منطقی و قانونی بر آن متصور نیست.
ـمشتریان بانکی که نسبت به دریافت نسخه ایی از قرارداد تسهیلاتی و یا سایر قراردادها و هم چنین ارائه اسناد و مدارک حسابرسی ، علی رغم مراجعه به بانک یا موسسه مالی ، به نتیجه نرسیده اند می توانند به روش های ذیل اقدام کنند.
براساس ̎ دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایت مشتریان موسسات اعتباری̎ مصوب شورای پول و اعتبار که طی بخشنامه شماره ۹۳/۳۰۶۳۸۲ مورخ ۱۵/۱۱/۹۳ که به کلیه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری ابلاغ شده است، ابتدا درخواست کتبی خود را به بانک یا موسسه اعتباری ارائه نمائید و نهاد مذکور موظف است ظرف ۳۰ روز کاری نسبت به ارائه پاسخ مکتوب و ارائه یک نسخه از قرارداد به مشتری اقدام نماید .چنانچه بانک نیز مجددا از ارائه نسخه مربوطه امتناع ورزید می توانید با طرح شکایت در معاونت نظارتی بانک مرکزی اقدام نمائید.
هم چنین می توان با طرح دعوای الزام بانک به ارائه نسخه ایی از قرارداد فی مابین و نیز ارائه مفاصای حساب تسهیلاتی اسناد و مدارک حسابداری و صورت نحوه محاسبات موضوع قراردادهای تسهیلاتی ارزی یا ریالی در محاکم دادگستری یا طرح شکایت در معاونت نظارتی بانک مرکزی طبق دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایت مشتریان اقدام نمود که مسلما جهت طرح هر گونه ادعا و اعتراض می تواند مثمر ثمر واقع گردد.
جهت اخذ مشاوره حقوقی با وکلای دعاوی بانکی موسسه حقوقی دادپویان حامی در ارتباط باشید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 11 =