حقوق مخترع با داشتن گواهی ثبت اختراع

مسلما فردی که با تکیه به قدرت ذهن خود دست به ابداعی می زند، برای ابداع خود هزینه هایی را اعم از مادی و معنوی صرف می کند. زمانی را که صرف تحقیق و بررسی می کند ، هزینه های جانبی که برای خرید محصولاتی مصرف می کند و…

فلذا بعد از اینکه اختراع به منصه ظهور می رسد برای ثبت آن اقدام می کند. ثبت اختراع در حقیقت به منظور دریافت گواهینامه ثبت انجام می شود اعطای این گواهینامه به مخترع او را تحت حمایت قانون قرار می دهد و قانون به افرادی که چنین گواهینامه هایی را در دست دارند تسهیلاتی را اعطا می کند . البته این تسهیلات که می تواند وام یا هر چیزی باشد در مقابل صرف هزینه هایی که یک مخترع تا ظهور خلق خود کرده است امری کاملا طبیعی است و می توان گفت حق مخترع است که از مزایای ایده فکری خود بهره مند گردد.

حقوق مخترع به دو دسته حقوق مادی و معنوی تقسیم می گردد که هر کدام مزایای خاص خود را برای مخترع دارند.توضیحات تکمیلی در این باب را از لسان وکیل پایه یک دادگستری بیان می کنیم.

وکیل پایه یک د ادگستری در این باب اظهار می کند حقوق معنوی به حقوق غیرمالی اطلاق می شود . قانون گذار در مورد حقوق معنوی مخترع در بند و ماده ۵ قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری اینگونه بیان می کند که نام مخترع باید در گواهینامه ثبت اختراع ذکر شود .مگر اینکه خودش شخصا از اداره ثبت تقاضا کند که نام او آورده نشود.فلذا حق قانونی مخترع است که ابداع او با نام خودش شناخته شود.

بیشتر بخوانید :  چه کسانی حق طرح شکایت از نقض حق اختراع را دارند؟

وکیل حاضر ادامه می دهد:و اما حقوق مادی یا مالی جهت جبران هزینه های متقبل شده به مخترع در نظر گرفته شده است. و البته مصادیق خاص خود را دارد از جمله حق تولید و تکثیر اختراع ، عرضه برای فروش ، واردات،ذخیره و نگه داری، استفاده ، صادرات و …

وکیل پایه یک دادگستری در باب حق تولید و تکثیر اینگونه عنوان می کند که :این حق طبیعی ترین حقی است که به مخترع تعلق دارد. چرا که اوست که ابداع کننده است پس هیچ فرد دیگری مجاز نیست بدون اجازه وی از کالای او تولید و تکثیر به عمل بیاورد و سود نصیب خود کند.

حقوق مخترع با داشتن گواهی ثبت اختراع

و همچنین مورد بعدی نیز به همین شکل است ، عرضه برای فروش و فروش کالای ابداعی مخترع که مسلما با هدف سود دهی انجام می گیرد . این سود در هر حال باید عاید کسی شود که برای اختراع زحمت کشیده است و متقبل هزینه مادی و معنوی شده است .فلذا اگر فردی یا افرادی بخواهند از این مورد هم سوء استفاده کنند مخترع می تواند آن ها را مورد تعقیب قرار دهد و حق خود را اعاده کند.

وکیل دادگستری با تاکید بر این امر که بحث واردات از مباحث مهم و بحث برانگیز است اظهاراتش را ادامه می دهد: واردات یکی از مهم ترین حقوقی است که قانون گذار به مخترع و دارنده ورقه اختراع اعطا کرده است .زمانی که کالایی در کشوری به نام مخترع ثبت می شود ، حق واردات همان کالا با صاحب ورقه اختراع است.چرا که غیر از این باشد، افراد سودجو همیشه در صحنه می توانند در خارج از کشور کالای مورد نظر را تولید و وارد کشوری کنند که کالا در آن به نام مخترع ثبت شده است .و پر واضح است که حقوق مخترع مورد اجحاف قرار می گیرد فلذا قانون گذار در ماده ۱۵ واردات را هم ممنوع و منوط به اجازه مالک اختراع کرده است.

بیشتر بخوانید :  اختراعات غیر قابل ثبت

مورد بعدی را هم که از حقوق مخترع می توان در نظر گرفت ذخیره و نگهداری کالای ابداعی است . هیچ فردی حق ندارد از کالای ابداعی فرد دیگری برای سوددهی ذخیره کند و در نهایت برای عرضه یا فروش مورد استفاده قرار دهد. این مورد هم باید با اجازه شخص مالک اختراع باشد.

وکیل پایه یک دادگستری با بیان مطالب فوق ، استفاده از کالای اختراعی را توضیح می دهد: اگر چه شاید این واژه به نظر تکرار موارد قبل باشد اما توضیح آن متفاوت است. استفاده از کالای اختراعی می تواند در دو فرض باشد، فرضی که اختراع در خصوص فرآورده است و مورد استفاده دیگری به جز مالک قرار می گیرد و فرضی که استفاده از کالایی که مستقیما از اختراع فرآیندی به دست می آید.این دو فرض از حقوق مالک اختراع می باشند که بدون کسب اجازه از وی نمی توان مبادرت به استفاده در هر دو فرض کرد .این مورد در ماده ۱۵ قانون فوق الذکر هم عنوان شده است.

وکیل حاضر با ذکر آخرین مورد از مصادیق حقوق مادی مخترع بحث را اینگونه خاتمه می دهد:

و اما یکی از مهم ترین حقوقی که می تواند به مخترع تعلق بگیرد حق صادرات کالای ابداعی اوست که در قوانین اکثر کشورها هم لحاظ شده است اما می توان گفت که با وجود آوردن مصادیقی چون عرضه و فروش ، حق صادرات هم در این قالب ها لحاظ می شوند و لازم به ذکر جداگانه نبوده است که در ماده ۱۵ قانون مذکور این مورد به صراحت بیان شده است اما آنچه اهمیت دارد این است که استفاده از این حق هم باید با اجازه شخص مالک صورت بگیرد .اگر شما هم دارنده گواهینامه اختراعی هستید هم اکنون باید با حق خود آشنا شده باشید و بدانید که می توانید از مزایای حق خود استفاده کنید پس اگر فردی به ناحق از حق طبیعی شما سوء استفاده کرده یا می کند شما می توانید برای اعاده حقتان اقدام کنید.

بیشتر بخوانید :  انتقال گواهی ثبت اختراع به صورت قهری ارث ، ورشکستگی و...

گروه وکلای دادپویان حامی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان در این زمینه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست