الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی زمانی رخ می دهد که در قرارداد مشارکت در ساخت، عملیات ساخت و ساز به پایان برسد و میزان سهم هر یک از طرفین مشخص شود (مالک و سازنده).در این مواقع ، مالک زمین باید با حضور در دفتر اسناد رسمی نسبت به انتقال سهم شریک (سازنده) از زمین اقدامات لازم را انجام دهد. و اداره ی ثبت با تنظیم صورت مجلس تفکیکی برای هر یک از واحدها ،سند مجزا با نام مالک آن (حسب مورد مالک زمین یا سازنده) صادر کند.اما چنانچه مالک، در این قرارداد پس از اتمام عملیات ساخت و ساز به تعهد خود مبنی بر تنظیم سند رسمی اقدام ننماید سازنده می تواند دعوای الزام مالک به تنظیم و انتقال سند رسمی طرح نماید .

مراحل اخذ صورت مجلس تفکیکی توسط سازنده

درقراردادهای مشارکت درساخت ممکن است شرط شود که سازنده موظف و متعهد به اخذ صورت مجلس تفکیکی میباشد. جهت اخذ صورت مجلس تفکیکی می بایست پایان کار ساختمان از شهرداری گرفته شده باشد .پس از آن سازنده با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ارائه پایان کار، تقاضای صدور صورت مجلس تفکیکی را مینماید. پس از آن سردفتر تقاضای سازنده ر ا به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک ارسال مینماید. در اداره اسناد و املاک پس از ارجاع و بررسی کارشناس مربوطه ، صورت مجلس تفکیکی صادر می گردد .و مالک یا مالکین تقسیم نامه را به نسبت سهم خود امضاء مینمایند. و میتوانند نسبت به انتقال سند مالکیت اقدام نمایند.

طرح دعوای الزام سازنده به اخذ صورت مجلس تفکیکی در دادگاه

در مواقعی سازنده نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی اقدام نمی نماید .در اینصورت می بایست الزام او را از طریق مراجع قضایی درخواست نمود.
در دعوای الزام سازنده به اخذ صورت مجلس تفکیکی می بایست سازنده و مالکین ملک، خوانده دعوا قرار گیرند.لازم به ذکر است که دعوای مزبور مالی میباشد.و هزینه دادرسی نیز می بایست طبق دعاوی مالی تعیین شود.
دادگاه صالح به رسیدگی به دعاوی الزام سازنده به اخذ صورت مجلس تفکیکی دادگاه محل وقوع ملک می باشد. پس از صدور رای و قطعی شدن آن مالک یا خریدار می تواند تقاضای صدور اجرائیه نمایند. درصورت امتناع سازنده از اخذ صورت مجلس تفکیکی،خودشان باید مراحل اخذ صورت مجلس تفکیکی را انجام دهند.و سپس هزینه های انجام شده را از سازنده مطالبه نمایند.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی در راستای اهداف و خط مشی خود مبنی بر پیشگیری از اختلافات و نهایتاً کاهش حجم دعاوی در مراجع قضائی و اداری و با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین حقوقی مورد اعتماد در زمینه قرارداد مشارکت در ساخت، خدمات حقوقی تخصصی خویش را ارائه می نماید. برای بهره گیری از این خدمات می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست