تمدید اجاره در شرایط کرونایی

دعاوی اجاره
25

شرح موضوع

تاثیر پاندمی کرونا بر جنبه‌های مختلف زندگی انسان بر هیچکس پوشیده نیست. روابط حقوقی افراد هم از تاثیر این موضوع، مصون نماندند. یکی از موضوعات حقوقی که در این دوران دستخوش تغییرات شده، شرایط تمدید اجاره و تخلیه عین مستاجره است.

تمدید اجاره در شرایط کرونایی
تمدید اجاره در شرایط کرونایی

بر اساس مصوبه هیئت دولت، اجاره‌نامه هایی که از تاریخ 15 تیر ماه 1399 منقضی میشوند، به صورت خودکار تمدید میشوند. سقف افزایش اجاره بها در این تمدید قرارداد در تهران 25% ، در سایر کلان شهرها 20% و در نقاط دیگر 15% میباشد.

البته بهره‌مندی مستاجرین از این امتیاز منوط به احراز شرایطی است. از جمله اینکه مستاجر تا این تاریخ به تعهدات خود عمل کرده باشد و باعث ایراد ضرر به عین مستاجره نشده باشد.

مستاجرین برای برخورداری از مزایای این مصوبه میتوانند به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک مراجعه کرده و گواهی مربوطه را اخذ نمایند.

مالکین میتوانند در دو صورت، تقاضای تخلیه ملک را مطرح کنند.

مورد اول، در صورتی که بخواهند ملک خود را بفروشند. البته به شرطی که فروش به موجب سند رسمی باشد و انتقال با بیع‌نامه و قولنامه مورد پذیرش نیست. در این صورت مستاجر، دو ماه فرصت دارد ملک را تخلیه کند.

همچنین در صورتی که مالک اثبات کند شخصا به عین مستاجره نیاز دارد، میتواند تخلیه ملک را بخواهد. در این مورد فقط نیاز شخصی مالک و نزدیکان وی، مثلا فرزندان، موثر خواهد بود.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

4 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • مهلت قرداد اجاره پایان یافته است و صاحب خانه تقضای تخلیه نکرده است آیا می توانم خانه را تخلیه نکنم و اجاره آن به چه صورت است ؟

  پاسخ
  • بله می توانید در صورت عدم مخالفت مالک به سکونت قبلی خود ادامه دهید و میزان اجاره بها قبلی را پرداخت نمایید .

   پاسخ
 • باسلام
  خانه ای اجاره کرده ام که الان موجر به من می گوید خانه را برای سکونت فرزندم نیاز دارم آیا او می تواند چنین درخواستی نماید ؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط