وکالت و انواع وکالت

وکالت عقدی است که به موجب آن شخصی برای انجام امری نایب شخص دیگری می شود یعنی شخص به وکیل اختیار می دهد تا به نام و به حساب او تصرفاتی کند. بنابراین وکیل نسبت به آثار اموری که انجام می دهد در حکم واسطه است و آنچه می کند برای موکل است.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی در طی سالیان گذشته تلاش نموده در زمینه های مختلف حقوقی به صورت کاملاً تخصصی فعالیت نماید لذا با بهره گیری از وکیل پایه یک دادگستری که در زمینه های مختلف تخصص لازم و کافی را دارند برای رسیدن به اهداف خویش تلاش می نماید لذا در موسسه می توانید با توجه به نیاز خود در زمینه های مختلف مانند  امور بانکی ، بورس ، ورشکستگی ، قاچاق ، دعاوی ملکی ،اجاره و سرقفلی ،  قراردادها ،  دعاوی حقوقی، دعاوی کیفری،امور ثبتی،  بین المللی،  اوقاف، وکالت تخصصی شرکتها،  امور تعزیرات ،  امور پیمانکاری،  امور خانواده و… بهره مند شوید.

وکالت مدنی

در بسیاری از موارد می توان جهت انجام عمل حقوقی یا انجام امور اداری شخصی را به عنوان وکـیل انتخاب نمود برای این امر می بایست هر دو طرف (وکـیل و موکل) در دفاتر اسناد رسمی حضور پیدا کرده و نسبت به موضوع مورد نظر خویش وکالتنامه رسمی تنظیم نمایند. وکالت جهت فروش خانه یا فسخ اجاره یا طلاق و یا مراجعه با ادارات دولتی و سازمانها نمونه هایی از وکالت های مدنی می باشند.

وکالت قضایی

 وکالت قضایی یا دادگستری را فقط با وکیل پایه یک دادگستری که دارای پروانه وکـالت می باشند می توان منعقد نمود و مقصود از آن دادن وکالـت به وکیل دادگستری جهت مراجعه به مراجع قضایی و پیگیری پرونده موکل می باشد حال ممکن است وکالت در محاکم حقوقی باشد یا محاکم کیفری و این بستگی به موردی دارد که موکل به وکیل دادگستری جهت انجام آن موضوع وکالت می دهد.

بنابراین وکـالت دعاوی، تفویض اختیار به وکیل برای رجوع به دادگاه و دفاع از حق با تمامی مقدمات و مستلزمات آن است.

وکالت با واسطه

 وکالت با واسطه که به آن وکالت مع الواسطه نیز می گویند، شخص به دیگری نیابت می دهد تا از طرف او وکیل انتخاب نماید این اختیار را (حق توکیل) می نامند. برای مثال شخصی که دعوایی در دادگاه دارد و وکلای متخصص و امین را در آن باره نمی شناسد، می تواند به معتمدی که در این باره آگاهی لازم را دارد وکالت دهد تا او وکیلی را برای دفاع از آن دعوی انتخاب کند.

دادن وکـالت به شخص دیگر چه در امور مدنی و چه در امور قضایی بسیار حائز اهمیت می باشد بنابراین نسبت به حدود اختیاراتی که در وکالت به وکیل داده می باشد می بایست دقت نمود تا از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری به عمل آورد.

چرا که در بسیاری از مواقع به دلیل عدم آگاهی افراد و سودجویی برخی افراد دیگر باعث می شود در وکالتنامه های تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی نسبت به مواردی وکالت داده شود که موجبات تضرر شخصی که وکالـت می دهد را فراهم آورد و بسیاری از شکایات در دادسراها و دادگاه ها ناشی از وکالتنامه هایی است که متأسفانه هنگام تنظیم آنها دقت نشده و باعث گردیده شخصی که به او وکـالت در انجام موضوع خاصی داده شده از این طریق مبادرت به سوء استفاده نسبت به اموال موکل نماید. لذا از طریق مشاوره حقوقی قبل از تنظیم قرارداد وکالـت می توانید از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری نمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 2 امتیاز: 3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست