افراز ملک مشاعی

شرکایی که در یک مال غیرمنقول شریک می باشند ممکن است تصمیم به جدا کردن سهم خود از اشخاص دیگر نمایند تا بدین وسیله به صورت مستقل بر مال خود اعمال مالکیت کنند .گاهی افراد با تراضی یکدیگر نسبت به افراز ملک مشاعی اقدام می کنند , در صورتی که میان آنان تراضی حاصل نشود افراز به وسیله دادگاه انجام می پذیرد . در صورتی که درخواست افراز ملک مشاعی در دادگاه مطرح شود , خواهان می بایست دلایلی که حاکی از سهم مالکانه او در در ملک مورد افراز است را ضمیمه دادخواست کند .

افراز ملک مشاع
افراز ملک مشاع

در چه مواردی نمی توان درخواست افراز ملک مشاعی را مطرح نمود ؟

 1. ممکن است شرکاء یک ملک مشاعی در قرارداد تصمیم به عدم افراز ملک مشاعی کرده باشند , در نتیجه شرکاء نمی توانند درخواست افراز نمایند .
 2. گاهی افراز به موجب قانون ممنوع شده است مانند, افراز ملک مشاعی وقف شده بین موقوف علیهم یا در صورتی که مال قابل تقسیم نباشد .
 3. زمانی که افراز ملک مشاعی موجب ضرر باشد مگر این که افراز از طرف شخص یا اشخاص متضرر درخواست شده باشد .
 4. در صورتی که برای ملک سند معارض وجود داشته باشد شرکاء تا اتمام رفع تعارض ,حق افراز ملک مشاعی را ندارند .
 5. در صورتی که افراز موجب از مالیت افتادن سهم هریک از شرکا شود مگر این که میان شرکاء توافق حاصل شود .

تفکیک چیست ؟

تفکیک به معنی تقسیم مال غیر منقول به قطعات کوچکتر می باشد .برای مثال , مالک ملکی تصمیم می گیرد تا زمین هزار متری خود را به قطعات 200 متری تقسیم نماید زمانی که تقسیم انجام پذیرد , زمین به قطعات 200 متری تفکیک شده است .

تفاوت افراز و تفکیک

 • در افراز, ملک باید مشاع باشد در حالی که در تفکیک نیاز به مشاع بودن نیست و مالک یک زمین می تواند درخواست تفکیک ملک خود را نماید .
 • در صورت افراز سهم هر شریک جدا می شود و حالت اشاعه از میان می رود اما در صورت تفکیک همچنان حالت اشاعه حفظ می شود برای مثال , اگر شرکا یک زمین 1000 متری آن را به قطعات 200 متری تقسیم نمایند , هر شریک مالک سه دونگ هر قطعه زمین خواهد بود .
 • در افراز, ملک برمبنای سهام شرکاء تقسیم می شود . برای مثال اگر اگر دو مالک در یک زمین شریک باشند در حالی که یکی از آنان مالک 2 دونگ و دیگری مالک 4 دونگ زمین می باشد در موقع افراز بر همین اساس تقسیم می شود و ملک به دو قسمت مساوی تقسیم نمی شود . اما در تفکیک زمین به قطعاتی تقسیم می شود که برای مثال به آسانی فروخته شود .
 • در افراز ممکن است بین شرکاء اختلاف رخ دهد در این صورت دادگاه و مرجع قضایی در خصوص آن باید تصمیم گیری نمایند در حالی که تفکیک جنبه قضایی ندارد و همواره در صلاحیت اداره ثبت اسناد می باشد .

مرجع صالح درخواست افراز

خواهان در زمان تقدیم درخواست می بایست به این مسئله توجه کند که جریان ثبتی ملک خاتمه یافته است یا هنوز در حال انجام می باشد . اگر برای ملک مشاعی سند مالکیت صادر شده باشد بدین معنی است که جریان ثبتی آن خاتمه یافته است .

اگر جریان ثبتی ملک خاتمه یافته باشد , مرجع رسیدگی اداره ثبت محل وقوع ملک است مگر این که بین مالکین , محجور یا غائبی باشد که در این صورت در صلاحیت دادگاه عمومی می باشد .

اگر جریان ثبتی ملک خاتمه نیافته باشد , مرجع رسیدگی به درخواست افراز دادگاه عمومی محل وقوع ملک می باشد .

در صورتی که مالکیت ملک مشاعی مورد اختلاف نباشد دعوا غیرمالی محسوب می شود و هزینه دادرسی آن ثابت و مقطوع است .

اعتراض به تصمیم افراز ملک مشاعی

 1. اگر جریان ثبتی ملک خاتمه یافته باشد , تجدیدنظر خواه می بایست دادخواست خود را ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اداره ثبت به دادگاه عمومی تقدیم نماید .
 2. در صورتی که جریان ثبتی ملک خاتمه یافته باشد , تجدیدنظرخواه می بایست دادخواست تجذیدنظر را ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ رای به دادگاه تجدیدنظر ارائه نماید .

اجرای حکم افراز ملک مشاعی

در صورتی که ملک ,غیر قابل افراز تشخیص داده شود, دادگاه محل وقوع مال در صورت درخواست یک یا چند نفر از شرکا دستور فروش آن به دایره اجرای دادگاه خواهد داد و مدیر اجرا اقدام به فروش مال غیر منقول طبق مقررات مربوطه می نماید .

در صورتی که دستور فروش مال مشاعی علیه شخصی غیر از مالک صادر شده باشد آیا اجراء آن صحیح می باشد ؟

در مواردی که دادگاه احراز نمایذ حکم علیه شخصی غیرمالک مشاعی صادر شده است می تواند از صدور دستور فروش خودداری نماید و در صورتی که دستور فروش از قبل صادر شده باشد اجرای آن را متوقف نماید .

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست