دعوای الزام به تحویل ملک

طرح دعوای الزام به تحویل ملک زمانی موضوعیت دارد که ملکی بر اساس یک عقد صحیح خریداری شده و عقدبیع هنوز منحل نشده و فروشنده از تعهد خود نسبت به تحویل ملک تخلف کرده است.

طرح دعوای الزام به تحویل ملک

بسیار شایع است که ملکی خریداری میشود و  ثمن معامله  نیز پرداخت می شود. اما مالک از تحویل ملک خودداری مینماید.این دغدغه ایجاد میگردد که چگونه باید جهت تحویل ملک اقدام نمود و چه راهکارهایی بایستی طی شود؟  آیا الزام مالک جهت تحویل ملک مورد معامله امکان پذیر است؟  آیا تنها در صورتی که ملکی با سند رسمی مورد معامله قرار گیرد می توان جهت تحویل آن دعوای مورد بحث را مطرح نمود؟ یا  اینکه در اسناد عادی نیز چنین امری قابلیت طرح دارد؟سوال دیگر اینکه؛ دعوای مذبور را بایستی در کدام مرجع مطرح نمود و روند رسیدگی به چه شکل خواهد بود؟

موارد ذکر شده از سوالات پرتکراری است که معمولا ذهن افرادی که با چنین مسئله ای مواجه می شوند را به خود درگیر می نماید.از این رو برآن شدیم در این مقاله به صورت مختصر شما عزیزان را با دعوای الزام به تحویل ملک و ساز و کار آن آشنا نماییم .

بیشتر بخوانید :  دعوای ابطال معامله صوری

در این که به استناد سند عادی می توان دادخواست الزام به تحویل مبیع را مطرح نمود بین دادگاه ها اختلاف است . اکثر دادگاه ها معتقدند صرفاً مالک رسمی ملک می تواند چنین دادخواستی را مطرح نماید و در مقابل عده ای معتقدند می توان بر اساس سند عادی چنین خواسته ای را طرح نمود. لازم به ذکر است براساس نظریه فقهی که اخیراً شورا ی نگهبان صادر نموده ، دادگاه ها نمی توانند اسناد عادی را که قرائن و ادله قانونی یاشرعی معتبر بر صحت مفاد آن ها باشد به استناد مواد 22 ، 46 ، 47 ، 48 قانون ثبت بی اعتبار بدانند و به آن ترتیب اثر ندهندلذا به نظر می رسد با توجه به این نظریه می توان به استناد سند عادی دعوای الزام به تحویل ملک را طرح نمود .

دعوای الزام به تحویل ملک

دعوای الزام به تحویل ملک

خواهان دعوای مورد بحث ، خریدار  است و خوانده این دعوا فروشنده می باشد که از تحویل دادن ملک خودداری می کند.

مرجع صالح به رسیدگی به دعوای الزام به تحویل ملک

دعاوی ملکی باید در دادگاهی مطرح شود که ملک در محدوده قضایی آن دادگاه واقع است. لذا دادگاه صالح به رسیدگی به دعوای الزام به تحویل ملک نیز، دادگاه محل وقوع ملک می باشد.

با صدور رای قطعی مبنی بر تحویل ملک نوبت به اجراییه می رسد و برای اجرای حکم و تحویل ملک اقدام می شود.

در این مرحله چنانچه ملک در اختیار شخص دیگری (ثالث) باشد و شخص ثالث هیچ گونه قرارداد معتبری که تصرف او در ملک را مجاز نماید نداشته باشد ، این تصرف در حکم غصب است و برای تخلیه و تحویل ملک ، نیاز به اقدام و یا دادخواست دیگری نیست و تخلیه انجام می شود  اگر متصرف ادعای حقی نسبت به تحویل ملک داشته باشد یک هفته مهلت دارد که به دادگاه مراجعه نماید و اگر ظرف 15 روز از تاریخ مهلت مذکور از دادگاه صالح قراری مبنی بر تاخیر اجرای حکم به اجرای احکام ارائه نشود ، عملیات اجرائی ادامه پیدا خواهد کرد و پس از تخلیه ملک به خریدار تحویل داده می شود.

بیشتر بخوانید :  معامله فضولی و بررسی آن از منظر قانونگذار

اهم مطالب را در تحویل ملک بیان نمودیم.اما لازم به دکر است که موضوع به همین سادگی نمیباشد و هر چند در بدو امر سهل به نظر میرسد اما پس از طرح دعوای مذبور و در خلال رسیدگی مشکلاتی عارض می شود که معمولا قبل از اقامه دعوا قابل پیش بینی نبوده است. فلدا توصیه می شود این امر به متخصص دعاوی ملکی سپرده شود .چرا متخصصین وکالت در این حوزه با دانش حقوقی و تجربه مکفی خود بهتر میتوانند در این دعاوی اقدامات مقتضی را انجام دهند و رسیدن به نتیجه مطلوب را به سهولت ممکن می سازند.حتی  چنانچه در خلال رسیدگی نیز مشکلات غیر قابل پیش بینی عارض شود وکلای با تجربه در این رشته می توانند راهکار قانونی مناسب آن را بیابند.

گروه وکلای دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص در زمینه فوق آمادگی خود را جهت مشاوره و قبول وکالت دعاوی ملکی اعلام می نماید. با ما در تماس باشید

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 2 امتیاز: 3.5)

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • زهره اسماعیلی
  دسامبر 23, 2019 12:09 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید.
  من ملکی را خریداری نمودم که بنا بود ۱ ماه بعد تحویل داده شود اما پس از گذشت یک ماه، زمانیکه از فروشنده درخواست تحویل نمودم متوجه شدم که ملک به نام ایشان نیست ، می خواستم بدانم آیا ممکن است که علیه ایشان با وجود اینکه ملک به نامشان نیست دعوای تحویل به تسلیم ملک را مطرح نمایم؟

  پاسخ
  • با سلام ، بله شما می توانید به استناد ماده ۳۶۲ قانون مدنی الزام فروشنده را به تحویل مبیع تقاضا کنید چرا که در بند ۳ ماده فوق الذکر به صراحت بیان شده است که با انعقاد عقد بیع بایع ملزم به تسلیم مبیع می گردد.

   پاسخ
 • سلام و عرض ارادت
  سوالی از محضرتان داشتم ، آیا می توان دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را بر علیه فروشنده ملکی که مبیع به نامش نیست اقامه نمود؟

  پاسخ
 • سروش شاهمرادی
  دسامبر 24, 2019 12:26 ب.ظ

  سلام.بنده ملکی را خریداری نمودم اما سپس متوجه شدم که ملک مورد نظر به نام فروشنده نیست و او نیز از فرد دیگری خریداری نموده است که او هم سند به نامش نیست ، لطفا مرا راهنمایی کنید . به چه کسی باید برای تنظیم سند مراجعه نمایم ؟

  پاسخ
  • با سلام در چنین مواردی که ملکی خریداری می شود اما سند به نام فروشنده نیست، چنانچه معاملات انجام شده بر روی ملک به صورت قانونی انجام شده باشد، شما می بایست به ایادی ما قبل مراجعه نمایید تا به فردی برسید که سند به نام او می باشد و زمانی که فرد مورد نظر را یافتید دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را می توانید اقامه نمایید که در این مواقع دادگاه ابتدا صحت معاملاتی را که نسبت به ملک صورت گرفته است را احراز می نماید و سپس حکم به الزام به تنظیم سند رسمی صادر می نماید.

   پاسخ
 • پروین شاهدی
  دسامبر 24, 2019 2:51 ب.ظ

  چندوقت پیش من زمینی را خریداری کردم که موعد تحویل آن ۶ ماه بعد بود اما زمان تحویل زمین ، فروشنده اعلام نمود که زمین موردنظر توسط وزارت و مسکن و شهرسازی مورد تصرف قرارگرفته است ، در حال حاضر که فروشنده نمی تواند زمین را به بنده تحویل بدهد تکلیف بنده چیست و آیا می توانم معامله را فسخ نمایم؟

  پاسخ
  • با سلام . بله ، از آنجایی که معامله شما در ابتدا به صورت صحیح منعقد شده است و در زمان انعقاد عقد امکان تسلیم مبیع وجود داشته است و سپس متعذر گشته است فلذا معامله صحیح است و زمانیکه معامله ای به صورت صحیح منعقد گردد، امکان فسخ در آن معامله وجود دارد ، در معامله مزبور شما می توانید معامله را به استناد غیر مقدور بودن تحویل مبیع فسخ نمایید.

   پاسخ
 • با سلام خدمت کارشناس محترم
  بنده ۲ سال پیش، زمینی را خریداری کرده و ثمن آن را نیز پرداخت نمودم اما متاسفانه در موعد تحویل زمین ، تحویل آن به بنده با موانعی مواجه شد که در زمان انعقاد معامله موانع وجود نداشت از این رو بنده از جهت غیر مقدور بودن تسلیم مبیع درخواست فسخ معامله را مطرح نمودم ، اما مسلما مستحضرید که ثمن ۲ سال پیش با ثمن در حال حاضر به دلیل بالا رفتن نرخ تورم ارزش یکسانی ندارد ، آیا درحال حاضر قیمت زمان پرداخت ثمن به بنده تعلق می گیرد؟

  پاسخ
 • سلام
  من آپارتمانی را خریداری نمودم و ثمن آن را هم پرداخت کردم اما زمان تحویل آپارتمان متوجه شدم که از مدتی قبل از خرید بنده آپارتمان در طرح است و امکان تسلیم آن اصلا وجود ندارد و البته ناگفته نماند که فروشنده نیز از این امر اطلاع داشت و به بنده نگفته بود.در حال حاضر آیا بنده می توانم معامله را فسخ نمایم ؟

  پاسخ
  • با سلام دوست عزیز، با توجه به اینکه در زمان انعقاد معامله شما ، مبیع غیر قابل تسلیم بوده است و فروشنده نیز از این امر اطلاع داشته است فلذا اصلا معامله در زمان انعقاد به صورت صحیح منعقد نشده است و از این رو به دلیل عدم صحت معامله شما نمی توانید تقاضای فسخ معامله را به جهت متعذر شدن تسلیم مبیع مطرح نمایید.زیرا تقاضای فسخ مربوط به معامله ای است که در ابتدا به صورت صحیح منعقد شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست