ثمن معامله چیست ؟

با انعقاد عقد بیع (بیع ملک یا آپارتمان) فروشنده ملزم به تحویل ملک و خریدار ملزم به پرداخت ثمن معامله (مبلغ قرارداد) در حق فروشنده می گردد. به عبارتی با انعقاد عقد بین خریدار و فروشنده خریدار مالک مال و فروشنده مالک ثمن معامله می گردد.

دعوای ثمن معامله در چه اموالی قابل طرح است؟

این نوع دعوا در اموال منقول و دراموال غیر منقول قابل طرح است.بنابراین در معاملات اموال در صورتی که خریدار به تعهد خود عمل ننماید و ثمن معامله را پرداخت نکند فروشنده باید دعوای مطالبه ثمن معامله را مطرح نماید اما اگر فروشنده نقض تعهد کرده و مال را تحویل ندهد خریدار باید دادخواست استرداد ثمن معامله را ارائه دهد که برای اقامه این دعاوی باید الزاما بین فروشنده و خریدار قراردادی در قالب عقد بیع منعقدشده باشد و بیع به صورت صحیح واقع شده باشد چراکه بیع فاسد اثری در تملک مبیع و ثمن معامله ندارد.

چنانچه کسی به بیع فاسد مالی را قبض نماید باید آن را به صاحبش رد نماید. درصورت تلف یا نقص مال، ضامن عین و منفعت مال می شود اما اگر به هر علتی(اقاله، فسخ، انفساخ) معامله منحل گردد یا باطل گردد مطالبه ثمن و استرداد ثمن غیر ممکن است.

ثمن معامله چیست؟

ثمن معامله چیست؟

عدم ثبت ثمن معامله در قرارداد

عدم ثبت ثمن معامله در مبایعه‌نامه به معنی فسخ یا ابطال آن نیست. از مزیت‌هایی که ثبت ثمن معامله دارد، اینست که فروشنده به راحتی حق فسخ قرارداد را دارد. در واقع، خیار تأخیر ثمن یکی از خیارات فسخ است و زمانی به کار می‌رود که خریدار در پرداخت ثمن به فروشنده تعلل می نماید.به عبارتی  از موضوعات اصلی که باید در هر معامله‌ای درج شود، مبلغ یا بهای معامله است. عدم تعیین ثمن معامله که یکی از ارکان اساسی معامله است در صورتی که مبهم باشد معامله را  باطل می نماید.

بیشتر بخوانید :  مطالبه خسارت وجه التزام قراردادی

عدم پرداخت ثمن معامله

مطابق ماده 402 قانون مدنی، اگر فروشنده و خریدار زمانی را برای پرداخت مشخص نکرده باشند، در صورتی که سه روز از تاریخ انعقاد معامله بگذرد و خریدار ثمن را نپردازد و فروشنده هم کالا را در اختیار وی نگذاشته باشد، فروشنده حق خواهد داشت معامله را فسخ نماید چنانچه مال را به خریدار تحویل داده است دادخواست الزام به تحویل مال را در مراجع قضایی اقامه نماید.

اثبات پرداخت ثمن معامله با چه کسی است؟

با توجه به اینکه پرداخت وجه قرارداد از تعهدات خریدار است و هرگاه در خصوص پرداخت و یا عدم پرداخت ثمن معامله بین خریدار و فروشنده اختلاف ایجاد گردد، اثبات اینکه وجه قرارداد پرداخت شده است بر عهده خریدار است و اصل بر عدم پرداخت وجه قرارداد می باشد به عبارت دیگر خریدار باید اثبات نماید که مبلغ قرارداد را که تعهد به پرداخت آن نموده است به نحوی پرداخته است و برای اثبات آن از فروشنده رسید پرداخت، دریافت کرده است و یا اینکه مبلغ قرارداد را به حساب بانکی فروشنده واریز نموده است و یا ثابت نماید در حضور شهود مبلغ آن را به صورت نقدی تسویه کرده است در غیر این صورت دادگاه خریدار را به پرداخت مبلغ قرارداد محکوم می نماید.

در صورتی که فروشنده در قرارداد اقرار به دریافت ثمن معامله کرده باشد، لیکن در واقع آن را دریافت ننموده باشد ،در این فرض فروشنده باید اثبات کند که بر خلاف مندرجات قرارداد و اقرار خود وجهی دریافت ننموده و پولی بابت این قرارداد دریافت نکرده است در غیر این صورت حق مطالبه مبلغ قرارداد را نخواهد داشت که البته این خود امر دشواری خواهد بود و بهتر با مشورت وکیل متخصص ملکی اقدام گردد.

بیشتر بخوانید :  فک رهن

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از یک دهه سابقه و با بهره گیری از وکلای متبحر و با تجربه پایه یک دادگستری،آماده ارائه خدمات تخصصی حقوقی و مشاوره در زمینه دعاوی ملکی ، توسط وکلای امور ملکی ، به شما عزیزان می باشد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد فیض آبادی
  دسامبر 24, 2019 11:15 ق.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید.بنده ملکی تجاری دارم که قصد فروش آن را دارم ، برادرم اصرار دارد که او ملک را از بنده خریداری کند اما در حال حاضر نمی تواند ثمن معامله را به بنده پرداخت نماید و از آنجایی که برادرم شغل آزاد دارد عنوان کرده است که به محض اینکه ثمن معامله برایش فراهم شود، پول بنده را پرداخت نماید ، می خواستم بدانم بعد از چه مدت بنده می توانم برای مطالبه ثمن معامله به ایشان رجوع کنم؟ و چنانچه از پرداخت خودداری نمایند می توانم از راه قانونی مطالبه ثمن نمایم؟

  پاسخ
  • با سلام دوست عزیز یک معامله زمانی به صورت صحیح منعقد می شود که در زمان معامله مبیع و ثمن مشخص باشد، البته می توان شرط کرد که ثمن معامله موجل باشد اما این اجل باید مشخص و معلوم باشد و چنانچه موعد پرداخت ثمن مشخص نباشد ، به استناد ماده ۲۳۳ قانون مدنی چنین شرطی برای پرداخت ثمن در آینده مجهول باطل است و از طرفی باعث بطلان عقد نیز می شود فلذا دعوای مطالبه ثمن به چنین معامله باطلی تعلق نمی گیرد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست