ثمن معامله چیست و اثبات پرداخت آن با چه کسی است؟

با انعقاد عقد بیع (بیع ملک یا آپارتمان) فروشنده ملزم به تحویل ملک و خریدار ملزم به پرداخت ثمن معامله (مبلغ قرارداد) در حق فروشنده می گردد. به عبارتی با انعقاد عقد بین خریدار و فروشنده خریدار مالک مال و فروشنده مالک مبلغ قرارداد می گردد.

ثمن معامله
ثمن معامله

دعوای ثمن معامله در چه اموالی قابل طرح است؟

این نوع دعوا در اموال منقول و دراموال غیر منقول قابل طرح است.بنابراین در معاملات اموال در صورتی که خریدار به تعهد خود عمل ننماید و ثمن معامله را پرداخت نکند فروشنده باید دعوای مطالبه ثمن معامله را مطرح نماید اما اگر فروشنده نقض تعهد نماید، خریدار باید دادخواست استرداد ثمن معامله را ارائه دهد که برای اقامه این دعاوی باید الزاما بین فروشنده و خریدار قراردادی در قالب عقد بیع منعقدشده باشد و بیع به صورت صحیح واقع شده باشد چراکه بیع فاسد اثری در تملک مبیع و ثمن معامله ندارد.

چنانچه کسی به بیع فاسد مالی را قبض نماید باید آن را به صاحبش رد نماید. درصورت تلف یا نقص مال، ضامن عین و منفعت مال می شود اما اگر به هر علتی(اقاله، فسخ، انفساخ) معامله منحل گردد یا باطل گردد مطالبه ثمن و استرداد ثمن غیر ممکن است.

شرایط پرداخت ثمن معامله

خریدار باید ثمن را در زمان و مکان تعیین شده و مطابق با شرایطی که فی مابین طرفین منعقد شده است به فروشنده و یا شخصی که از طرف بایع  وکالت دارد پرداخت نماید .

هزینه تسلیم ثمن بر عهده خریدار می باشد , مگر این که عرف و عادت محل مخالف با این قانون  باشد اما طرفین می توانند با یکدیگر در خصوص هزینه تسلیم ثمن با  تراضی نمایند .

عدم ثبت ثمن معامله در قرارداد

ثبت نشدن مبلغ قرارداد در مبایعه‌نامه به معنی فسخ یا ابطال آن نیست. از مزیت‌های ثبت ثمن معامله،اینست که فروشنده به راحتی حق فسخ قرارداد را دارد و در صورتی که مبلغ قرارداد مبهم باشد معاملات ملکی  را  باطل می نماید. در واقع، خیار تأخیر ثمن یکی از خیارات فسخ است و زمانی به کار می‌رود که خریدار در پرداخت ثمن به فروشنده تعلل می نماید.

ضمانت اجرای عدم پرداخت ثمن معامله

فروشنده می تواند در صورت عدم پرداخت ثمن از سوی خریدار , خسارت تاخیر تادیه را درخواست نماید , در صورتی که ضمن قرارداد شرط شده باشد که متخلف مبلغی به عنوان خسارت تادیه نماید , دادگاه   نمی تواند او را به بیش تر یا کم تر از آن چه ملزم شده است محکوم نماید . همچنین طرفین می توانند اختیار فسخ معامله در صورت عدم پرداخت ثمن , ضمن معامله قرار دهند .

اثبات پرداخت ثمن معامله با چه کسی است؟

با توجه به اینکه پرداخت وجه قرارداد از تعهدات خریدار است و هرگاه در خصوص پرداخت و یا عدم پرداخت مبلغ قرارداد بین خریدار و فروشنده اختلاف ایجاد گردد، اثبات اینکه وجه قرارداد پرداخت شده است بر عهده خریدار است و اصل بر عدم پرداخت وجه قرارداد می باشد به عبارت دیگر خریدار باید اثبات نماید که مبلغ قرارداد را که تعهد به پرداخت آن نموده است به نحوی پرداخته است و برای اثبات آن از فروشنده رسید پرداخت، دریافت کرده است و یا اینکه مبلغ قرارداد را به حساب بانکی فروشنده واریز نموده است و یا ثابت نماید در حضور شهود مبلغ آن را به صورت نقدی تسویه کرده است در غیر این صورت دادگاه خریدار را به پرداخت مبلغ قرارداد محکوم می نماید.

در صورتی که فروشنده در قرارداد  به دریافت ثمن معامله، اقرار کرده باشد، لیکن در واقع آن را دریافت ننموده باشد ،در این فرض فروشنده باید اثبات کند که بر خلاف مندرجات قرارداد و اقرار خود وجهی دریافت ننموده و پولی بابت این قرارداد دریافت نکرده است در غیر این صورت حق مطالبه مبلغ قرارداد را نخواهد داشت که البته این خود امر دشواری خواهد بود و بهتر است با مشورت وکیل متخصص ملکی اقدام گردد.

لزوم طرح دعوای تاثیر بطلان یا تنفیذ قرارداد جهت استرداد ثمن

خواهان می بایست جهت استرداد ثمن معامله ابتدا دعوای بطلان یا تنفیذ قرارداد را در دادگاه محل اقامت خوانده , محل انعقاد قرارداد و یا محل اجرای تعهد طرح نماید همچنین می تواند این دعاوی را به صورت توامان در مرجع صالح اقامه کند .

مدارک لازم جهت تنظیم دادخواست مطالبه ثمن معامله

 • کارت ملی و یا شناسنامه
 • دادخواست مطالبه ثمن معامله
 • پرداخت هزینه دادرسی معادل دعاوی مالی
 • قرارداد بیعی که بین خریدار و فروشنده منعقد گردیده است.
 • شهادت شهود و یا استشهادیه

دادگاه صالح جهت تقدیم دادخواست مطالبه ثمن معامله

جهت طرح دعوای مذکور در اموال منقول و غیر منقول، بر اساس رای وحدت رویه شماره ۳۱ دیوان عالی کشور، دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده (خریدار)، صالح به رسیدگی است. در این صورت باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه سپس دفتر مذکور، پرونده را پس از تکمیل و دریافت هزینه دادرسی معادل دعاوی مالی به دادگاه صالح ارسال می نماید درسایر شهرها هم دادخواست مذکور، به دادگستری همان شهر تقدیم می گردد.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از یک دهه سابقه و با بهره گیری از وکلای متبحر و با تجربه پایه یک دادگستری،آماده ارائه خدمات تخصصی حقوقی و مشاوره در زمینه دعاوی ملکی ، توسط وکلای امور ملکی ، به شما عزیزان می باشد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 7 امتیاز: 4.9)

21 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد فیض آبادی
  دسامبر 24, 2019 11:15 ق.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید.بنده ملکی تجاری دارم که قصد فروش آن را دارم ، برادرم اصرار دارد که او ملک را از بنده خریداری کند اما در حال حاضر نمی تواند ثمن معامله را به بنده پرداخت نماید و از آنجایی که برادرم شغل آزاد دارد عنوان کرده است که به محض اینکه ثمن معامله برایش فراهم شود، پول بنده را پرداخت نماید ، می خواستم بدانم بعد از چه مدت بنده می توانم برای مطالبه ثمن معامله به ایشان رجوع کنم؟ و چنانچه از پرداخت خودداری نمایند می توانم از راه قانونی مطالبه ثمن نمایم؟

  پاسخ
  • با سلام دوست عزیز یک معامله زمانی به صورت صحیح منعقد می شود که در زمان معامله مبیع و ثمن مشخص باشد، البته می توان شرط کرد که ثمن معامله موجل باشد اما این اجل باید مشخص و معلوم باشد و چنانچه موعد پرداخت ثمن مشخص نباشد ، به استناد ماده ۲۳۳ قانون مدنی چنین شرطی برای پرداخت ثمن در آینده مجهول باطل است و از طرفی باعث بطلان عقد نیز می شود فلذا دعوای مطالبه ثمن به چنین معامله باطلی تعلق نمی گیرد.

   پاسخ
  • با سلام.آیا معامله پایاپای که در آن یکی از طرفین علاوه بر مال غیر منقول که معامله کرده مبلغی هم بدهکار گردیده و نسبت به پرداخت آن اقدام ننموده باطل استو یا میتوان تقاضای ابطال نمود؟؟دو بیع نامه جداگانه تنظیم گردیده و در هیچکدام به پایاپای بودن معامله اشاره نشده و مبلغ ثمن معامله مشخص نشده و بجای آن فقط کلمه توافقی درج شده است.با سپاس

   پاسخ
   • سلام در فرض اول سوال چنانچه دو معامله معاوضه هم باشند نمیتوان به علت عدم پرداخت مبلغ بدهکار شده( که البته منشا این بدهکاری مشخص نمی باشد)ابطال یا تایید بطلان رو از دادگاه خواست
    در شق دوم سوال اگر در مبایعه نامه ها ثمن مشخص نشده باشد و عبارتی همچون معاوضه و پایاپای نداشته باشد هر دو معامله به علت مجهول بودن ثمن باطل هست

    پاسخ
 • سلام آیا در خصوص ثمن معامله ضمانت اجرایی برای بایع وجود دارد تابتواند مشتری را ملزم به پرداخت ثمن معامله نماید؟

  پاسخ
  • در صورتی که مشتری در سر رسید به تعهد خود عمل ننماید و ثمن را به بایع نپردازد ، یا تاخیر در انجام آن داشته باشد فروشنده می تواند همزمان با الزام خریدار به پرداخت ثمن ، خسارت تاخیر تادیه را درخواست یا مستقلا این دعوا را تحت دعوای دیگری مطرح نماید.

   پاسخ
 • علی رضا موحدی
  دسامبر 7, 2020 5:43 ب.ظ

  سلام خدمت شما و همکاران محترمتون.بنده سه ماه پیش یک واحد آپارتمانی را با شخصی معامله کردم.البته باداشتن حق پارکینگ معامله کردیم اما قبل از تحویل آپارتمان بخشی از ثمن معامله را هم به حساب فروشنده واریز کردم اکنون که موعد تحویل آپارتمان است متوجه شدم که آپارتمان اصلا پارکینگ ندارد. بنده به عنوان خریدار می توانم بابت حق پارکینگ دادخواست مطالبه وجه نمایم؟

  پاسخ
  • با سلام
   بله شما می توانید به استناد ماده 384 قانون مدنی معامله را فسخ نمایید یا اینکه قیمت موجود را با تادیه حصه ای از ثمن معامله به نسبت موجود قبول نمایید .

   پاسخ
 • آمنه اسدی نیا
  دسامبر 15, 2020 5:16 ب.ظ

  سلام بنده آذر ماه 1399 یک واحد آپارتمان خریدم با تنظیم قولنامه. مبلغ 100 میلیون نقدی پرداخت کردم مابقی مبلغ را در قالب چک به فروشنده نوشتم اما بنا به شرایط کرونا وبیکاری نتونستم چکو پاس کنم اما چند روزه که مبلغ رو آماده کردم فروشنده ادعا می کنه که قرارداد را یکطرفه فسخ می کنه و مطالبه ثمن و خسارت ارائه می دهدآیا می تونه چنین کاری رو انجام بده؟

  پاسخ
  • بستگی به متن قرارداد دارد .
   چنانچه در قرارداد شرط فسخ قید شده باشد ، بله میتوان . اما در غیر اینصورت حق فسخ ندارد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر منم یه زمین در وجه یه واحد از آپارتمان مسکن مهر دادم ارزش زمین در قولنامه ۵۰ میلیون و ارزش مسکن مهر ۹۲ میلیون هست مال ۴۲ ملیون به صاحب مسکن پرداخت کردیم تو قولنامه تعهد ۳ ماهه دادیم که وکالت صاحب اصلی زمین بگیریم متاسفانه وقت ما سر رسید تا که یک ماه از تعهد گذشته نتونستیم وکالت بگیرم و ما هم نفر سوم هستیم را گرفتیم کسی که زمین را به فروخت گفت که زمین مشکلی نداره برای ساخت ساز و . . . الان اون کسی که مسکن مهر به ماده داده در وجه زمین میخواد قرارداد فسخ کنه میتونه این کار انجام بده ممنون میشم که راهنمایی بکنید

  پاسخ
 • سلام .ما چند ماه پیش یک مزدا خریدیم نصف مبلغ آن را به صورت نقد و پرداخت مابقی را طی سه قسط از ما قبول کردند که بابت اطمینان از پرداخت قسط ها، کارت بانکی که حقوق بازنشستگی مادرم به آن واریز میشد به او دادیم. دو قسط را سر موعد پرداخت کردیم اما قسط آخر موند و با تاخیر پرداخت کردیم. او بلافاصله مبلغ کارت بانکی را با مبلغ مازاد برداشت کرده و از ارائه کارت بانکی خودداری نمود تا اینکه حساب را مسدود کردیم او ادعا داشت که مبلغ 3 میلیون تومان دیگر باید بدهیم آیا او حق دیرکرد دارد؟اگر شکایت کنیم نتیجه ای دارد؟

  پاسخ
  • برداشت از کارت مشخص نمی کند که‌ ایشان برداشت نموده اهمال از جانب خود شما بوده.

   میزان خسارت تاخیر در انجام تعهد چنانچه در قرارداد پیش بینی شده باشد قابل مطالبه است.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب.بنده با فروشنده یک قرارداد منعقد کردم که پس از قبض و اقباض ثمن و مثمن پس از مدتی ادعای باطل بودن عقد شد و که در نهایت با تشریفات قانونی حکم ر ابطال عقد صادر شد متعاقب آن با لحاظ صدور حکم مذکور دعوای استرداد ثمن علیه فروشنده مطرح کردم که متقابلا فروشنده نیز طرح دعوا کردآیا ثمن قبض شده باید مورد حکم قرار گیرد یا وجه مذکور با رعایت تورم به نرخ روز محاسبه می شود؟
  آیا اجرت المثل ایام تصرف مبیع قابل مطالبه است؟

  پاسخ
  • با صدور حکم قطعی به ابطال مبایعه نامه، شما محق در مطالبه ثمن پرداختی می باشید اما مطالبه اجرت المثل مجوز قانونی ندارد ولی با توجه به تورم موجود و اینکه پرداخت وجه دریافتی از طرف فروشنده به درازا کشیده، شما می توانید به استناد ماده 522 قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، با احراز تمکن مدیون و با توجه به تناسب تغییر شاخص سالانه قیمت های تعیینی از سوی بانک مرکزی کشور، حقوق تضییع شده خود را مطالبه نمایید.

   پاسخ
 • سلام. من حدود 8 سال پیش خونه پدریم که بمن به ارث رسید به شوهر خواهرم وکالت تام دادم تا دنبال فروش این مال باشد. بعد از فروش مال هنوز ما موفق به گرفتن این مال نشدم لطفا مرا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • اگر منظور از عبارت و کلمه مال ثمن معامله است چنانچه نسبت به فروش ملک شما اقدام کرده است میتوانید مطالبه ثمن را از وی مطالبه نمایید و وکیل موظف به ارائه حساب به موکل خود است می توانید به طرفیت او طرح دعوای حساب ایام وکالت مطرح نمایید

   پاسخ
  • سلام. سال گذشته آپارتمانم را توسط یکی از آشنایان اجاره دادم که بعلت عدم حضور اینجانب، ایشان در املاک اجاره نامه را بعنوان موجر امضاکردند بعداز اتمام مدت اجاره با وجود پیگیری های متعدداینجانب و مباشر بنده، مستاجر منزل را تخلیه نکرد بعداز چندماه مستاجر با فریب ایشان را (منظور مباشر بنده است که نامش در اجاره نامه بعنوان موجراست)
   به خانه خود دعوت کرد و با حضور سه مرد شرور اجاره نامه جدیدی که ظاهرا از قبل آماده کرد بود جلوی ایشان گذاشت و باتهدید وزور اسلحه امضاگرفت که در متن اجاره نامه ذکرشده ایشان مبلغ 70میلیون رهن ازبابت اجاره سال جدید دریافت کرده است . حال با توجه به ادعای دروغ مستاجر و وجود اجاره نامه جعلی جدید وعدم پرداخت هیچ اجاره ای از آن زمان، اینجانب بعنوان مالک واقعی آپارتمان چگونه میتوانم حکم تخلیه بگیرم؟ آیادادگاه با ارائه این مدرک دروغین از طرف مستاجرو عدم پذیرش اینجانب
   درخصوص چگونگی نحوه پرداخت این مبلغ موهوم مدرکی ازایشان نخواهد خواست وصرفا وجود یه برگه دستی که آن هم با زور اسلحه امضاشده کافیست تا ادعای ایشان پذیرفته شود ممنونم از سایت

   پاسخ
   • با سلام در ابتدا شما باید به جهت اثبات ادعای خویش شکایت کیفری علیه مباشر و مستاجر تحت عنوان انتقال منافع به غیر و تصرف عدوانی طرح نمایید و با ارجاع امر به کارشناسی مشخص می گردد اجاره نامه جعلی می باشد سپس می توانید دستور رفع تصرف را بخواهید و با توجه به عدم پرداخت اجاره بها اجرت المثل ایام تصرف رو طبق نظر کارشناس بخواهید

    پاسخ
 • عمار کریمی نظر
  آگوست 3, 2021 6:48 ب.ظ

  با سلام من خونه ای را در سال ۹۷ به مبلغ ۳۸۰ ملیون خریداری کردم که به اصرار فروشنده مبلغ ۱۹۸ ملیون تومان را به دلار و ۱۴۲ ملیون تومان را به حساب فروشنده واریز کردم فیش های آن موجود میباشد و مبلغ ۴۰ ملیون تومان را سر موعد تخلیه به ایشان نقد پرداخت کردم و ایشان تخلیه نکردند و بنده از طریق دادگاه حقوقی اقدام کردم برای تخلیه یکماه بعد از شکایت من فروشنده شکایت کیفری کرد و به من اتهام زد که هیچ پولی دریافت نکرده و قولنامه را سوری نوشته و وکالت بلا عزل به من داده که وام بگیرم بعد گرفتن وام وکالت را به ایشان باز گردانم که در دادگاه کیفری یکبار تبرئه شدم و اعتراض زدند و در دادگاه بعد منو محکوم به کلاهبرداری کردن حتی من فیلمی با گوشی از فروشنده ضبط کردم که اومده جلو در خونمون و به پدرم میگه من و خانوادم به هیچ وجه تخلیه نمیکنم و همون مبلغ ۳۸۰ ملیون رو بهتون پس میدم یعنی تو فیلم داره اقرار به فروش منزل میکنه و بنده اعتراض به رآی دادگاه کردم برای تجدید نظر اگه دوباره محکوم بشم نتیجه چی میشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست