مطالبه ثمن معامله در چه صورتی امکان پذیر است؟

 1. صفحه اصلی
 2. دپارتمان های حقوقی تخصصی
 3. مقالات دعاوی ملکی
 4. مطالبه ثمن معامله در چه صورتی امکان پذیر است؟

به محض انعقاد عقد بیع، مالکیت مبیع به خریدار و مالکیت ثمن به فروشنده منتقل میشود. در صورتی که طرفین بر تعیین موعد خاصی برای تسلیم مبیع و پرداخت ثمن توافق نکنند؛ اصل بر اجرای فوری این تعهدات است.در صورتی که خریدار  به تکلیف خود مبنی بر پرداخت ثمن عمل نکند، فروشنده میتواند با تقدیم دادخواست مطالبه ثمن معامله ، الزام او را از دادگاه بخواهد.

مطالبه ثمن معامله
مطالبه ثمن معامله

طرح دعوای مطالبه ثمن معامله

فروشنده و خریدار به ترتیب، خواهان و خوانده این دعوا هستند؛ مگر اینکه خریدار برای پرداخت ثمن، ضامن معرفی کرده باشد. در این شرایط رجوع به خریدار ممکن نیست و نام ضامن به عنوان خوانده در دادخواست قید میشود.

ارکان دعوای مطالبه ثمن معامله

خواهان دعوا برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید وقوع بیع صحیح میان خود و خوانده دعوا و همچنین عدم پراخت ثمن را اثبات کند.

آیا پرداخت ثمن معامله به وکیل فروشنده، برای عدم مسولیت خریدار کفایت می نماید؟

در صورتی که اختیار قبض ثمن از وکیل فروشنده سلب شده باشد و این موضوع در وکالت نامه تصریح شده باشد، وکیل فروشنده اختیاری در قبض ثمن معامله از خریدار ندارد و پرداخت ثمن از سوی خریدار به وکیل فروشنده صحیح نیست. اظهار خریدار دال بر پرداخت ثمن معامله به وکیل فروشنده، ذمه خریدار را بری نمیکند و صرفا یک ادعا محسوب میشود. حتی اگر وکیل فروشنده نیز این اظهارات را تایید نماید صرفا شهادت محسوب میشود .

اگر در وکالتنامه به اختیار قبض ثمن از سوی وکیل فروشنده تصریح نشده باشد و به عبارتی در حالت سکوت وکالتنامه، بنا به ماده 665 قانون مدنی، در صورت وجود قرائن قطعیه مبنی بر اختیار وکیل جهت قبض ثمن، اقرار وکیل به اخذ ثمن از خریدار صحیح است و می تواند مورد استناد قرار گیرد.

مواجه شدن موعد پرداخت ثمن با روز تعطیل رسمی

اگرچه اصل بر پرداخت فوری ثمن در عقد بیع میباشد اما توافق طرفین مبنی بر تعیین موعدی خاص برای حضور در دفتر اسناد رسمی و پرداخت ثمن در همان تاریخ با مانع قانونی مواجه نمیباشد و خریدار مکلف به جرای تعهد در تاریخ مزبور است. اما ممکن است تاریخ مورد توافق طرفین مصادف با روز تعطیل رسمی باشد که طبیعتا با توجه به تعطیلی دفترخانه ها در چنین روزی امکان اجرای توافق وجود ندارد.

 در این صورت فروشنده نمیتواند در روز بعد از تعطیلی با مراجعه به دفترخانه و دریافت گواهی عدم حضور خریدار، تخلف خریدار از اجرای مفاد قرارداد را اثبات نماید؛ بلکه باید توافق جدیدی درباره تاریخ حضور در دفترخانه و پرداخت ثمن صورت بگیرد.

مرجع صالح به رسیدگی به دعوای مطالبه ثمن معامله

خواهان میتواند برای تقدیم دادخواست، به دادگاه عمومی حقوقی اقامتگاه خوانده، محل انعقاد قرارداد یا محل انجام تعهد مراجعه کند.اگر میزان ثمن تا سقف دویست میلیون ریال باشد، دعوا در صلاحیت شورای حل اختلاف میباشد.

اجرای رای

در صورتی که خوانده محکوم شود، خواهان میتواند با معرفی اموال وی به اجرای احکام دادگاه، طلب خود را از محل این اموال وصول کند. خواهان میتواند مبیع را برای این امر به دادگاه معرفی نماید؛ مشروز یر اینکه سند رسمی انتقال به نام خریدار تنظیم شده باشد.

حق فسخ ناشی از عدم پرداخت ثمن معامله

مطابق مفاد ماده 402 قانون مدنی، چنانچه در عقد بیع ، تاریخ مشخصی برای پرداخت ثمن و تسلیم مال تعیین نشده باشد، بعد از گذشت سه روز از تاریخ عقد، فروشنده حق فسخ معامله را خواهد داشت؛ مشروط بر اینکه تمام مال یا ثمن پرداخت نشده باشد.

همچنین طرفین میتوانند ضمن عقد بیع شرط کنند در صورتی که تا موعد معینی، ثمن پرداخت نشود، فروشنده حق فسخ خواهد داشت.

گروه وکلای دادپویان حامی در دعوای مطالبه ثمن مورد معامله با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری و متخصصین در حوزه دعاوی ملکی آمادگی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش که در بخش دعاوی ملکی به طور مختصر شرح داده شده، می باشد جهت بهره مندی از این خدمات و در صورت داشتن هرگونه مسائل ملکی می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 11 امتیاز: 3.5)

24 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • بنده یک قطعه زمین 150متری در یکی از شهرستانهای تهران خریده ام اما فروشنده ملک را تحویل نمی دهد چه شکایتی می توانم ارائه دهم که زودتر به نتیجه برسم؟

  پاسخ
  • با توجه به معاملات صورت گرفته در صورت عدم تحویل ملک از سویفروشنده، در صورتی که ملک سند ثبتی دارد ابتدائا اظهار نامه ای مبنی بر انتقال سند و تحویل و تسلیم مبیع برای ایشان ارسال نمایید و سپس از طریق حقوقی به دادگاه عمومی حقوقی محلی که ملک در آن واقع است ، دادخواست الزام به انتقال سند و تحویل وانتقال سند مالکیت ارائه دهید.

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب: اینجانب به عنوان فروشنده یک واحد آپارتمان به مدت 2 ماه به نام همکارم و بنا به اعتماد به وی، آپارتمان90 متری را بدون پرداخت ثمن معامله انتقال دادم اما همکارم از پرداخت ثمن خودداری می کند چه اقدامی انجام دهم تا واحدم را پس بگیرم یا باتوجه به تورم اقصادی کشور و ضررو زیان وارده حداقل بتوانم ثمن را از او مطالبه کنم؟

  پاسخ
  • به دادگاهی که آپارتمان مورد معامله درحوزه آن قرار دارد مراجعه و دادخواستی با عنوان دادخواست مطالبه ثمن معامله به طرفیت شخص خریدار با تعیین بهای خواسته و پرداخت هزینه دادرسی معادل 3 و نیم درصد ارزش قیمت منطقه ای ملک تنظیم و ارائه نماید تا به موضوع دعوای شما رسیدگی شود.

   پاسخ
 • آیا با توجه به اینکه از پرداخت ثمن خودداری می کند این حق را دارم که اموال او را توقیف کنم؟ چگونه ؟

  پاسخ
  • بله و باتوجه به احتمال انتقال اموال توسط خریدار در صورت محکومیت وی و عدم دسترسی به اموال او نسبت به توقیف اموال وی چه منقول و چه غیر منقول می توانید از همان دادگاه تقاضای صدور قرار تامین خواسته جهت توقیف اموال وی را بنمایید.

   پاسخ
   • عرض سلام و خسته نباشید
    بنده یک ماه پیش یک واحد آپارتمان رو بصورت شرایطی فروختم که ۳۰ درصد ثمن‌ معامله را نقدا دریافت کردم و مقرر گردید مبلغ ۲۰۰ میلیون بعنوان رهن واحد و همچنین خریدار ۴۰۰ میلیون تومان وام اوراق مسکن دریافت نمایند، الان با توجه به اینکه ملک فوق هنوز اجاره نرفته و وام آماده میباشد و بایستی سند بنام خریدار انتقال یابد ، آیا دریافت ۲۰۰ میلیون الباقی ثمن‌ معامله که باید واحد رهن داده شود پس از انتقال سند ممکن می باشد؟ یا اینکه قبل از انتقال سند، واحد حتما باید رهن داده شود.
    با تشکر

    پاسخ
   • مقصودحسینی
    فوریه 11, 2022 8:07 ب.ظ

    سلام
    ملکی را در سال 93 به برادرم فروختم و سند را به نام ایشان زدم ولی تا امروز هیچ گونه وجهی به بنده پرداخت ننمودند و سند را نیز در سال 93 در رهن بانک قرار دادند در قولنامه نیز هیچ گونه وجهی رد و بدل نشده چطور میتوانم قیمت ملک را به نرخ روز دریافت کنم یا خود ملک را علیرغم در رهن بانک بودن پس بگیرم

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     فوریه 13, 2022 2:35 ب.ظ

     سلام امکان استرداد ملک وجود ندارد و صرفا میتوانید دعوای مطالبه ثمن با خسارت تاخیر از زمان تقدیم دادخواست مطرح کنید

     پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید بنده در رابطه با مطالبی که گذاشتید سوالی دارم اینکه بنده شش ماه پیش یک خونه در دماوند معامله کردم و ثمن معامله را هم نقدا به فاصله 3روزپرداخت کردم سپس ماه بعد فروختم اما متاسفانه فروشنده از بنده شکایت کرده و ادعا دارد که ثمن رو نپرداختم با اینکه توی قولنامه هم نوشتیم که ثمن نقدا پرداخت شده حالا من چطور ثابت کنم که پولو پرداخت کردم به این شخص؟

  پاسخ
  • صرف قید در مبایعه نامه نمی تواند دلیل پرداخت برای شما باشد .با شهادت شهود می توان اثبات کرد و البته پرینت حساب و اینکه در همان تاریخ این مبلغ را نقدا دریافت و سپس به حساب ایشان به همان مقدار واریز کرده اید می توان به عنوان اماره از آن استفاده کرد در هر صورت قولنامه باید بررسی گردد.

   پاسخ
 • باسلام وخسته نباشید یه زمینی خریداری شده ۳۲۱متربه قیمت ۸میلیون قصدی در۱۲ماه قصدسال ۹۵معامله شده ۳۶۰۰پرداخت شده از۸میلیون ۴۴۰۰پولش تا۵سال عقب افتاده نسق زمین دست فروشنده هست فروشنده زنده هستن وراثها اومدن جلومیگن بایدنصف زمین وبه قیمت روزپول پرداخت کنید تومباینامه نوشته بااقرارواعتراف فروشنده کل پول پرداخت توتفافقنامه نوشته چنانچه قصدهاپرداخت نشود۴میلیون بایدخسارت بدن پروانه ساخت هم داریم ایامیتونن اثبات بکنن یانه خیر

  پاسخ
 • سلام ، وقت بخیر
  ملک مسکونی به تقریبی یک میلیارد و صد میلیون تومان را حدود یک ماه پیش بفروش رساندم و معادل ۷۰۰میلیون تومان آنرا دریافت نمودم و سند نیز بنام خریدار منتقل کردم ولی مبلغ الباقی مورد معامله که مقرر بود تا ۱۰ بهمن تکمیل شود تاکنون از جانب خریدار به اینجانب پرداخت نشده و متعاقب آن بنده هنوز در ملک ساکن هستم و آنرا تسلیم خریدار ننموده ام.
  لطفا در خصوص دریافت مابقی مبلغ معامله راهنمایی بفرمایید.
  لارم به ذکر است در قرارداد مبلغی روزانه بعنوان جریمه عدم اجرای تعهد ذکر شده.
  باتشکر

  پاسخ
 • رامین قاسمی
  آوریل 30, 2022 9:16 ب.ظ

  ملکی را در سال 96به یکی از دوستان به قیمت 280م فروخته ام که در قرارداد قید شده از بابت ثمن معامله دو فقره چک 100م و یک قطعه زمین به ارزش 50م پرداخت گردیده و مبلغ30م برای تنظیم سند مانده ،و در دیل قرارداد نوشته شده که فروشنده ثمن را تحویل گرفته ولی پس از امضای قرارداد هیچ چک و زمینی به بنده داده نشده و بنده نیز واحد مذکور را تحویل نداده ام،حال خریدار با طرح دعوی خواستار تحویل مبیع و مطالبه خسارت دیر کرد شده
  گفتنی است بنده دعوی فسخ معامله نمودم که دادگاه رد دعوی به علت همان نوشته ذیل قرارداد که ثمن را تحویل گرفتم،اعلام نمودند
  حال واحدی که قیمتش شده 2میلیارد را چگونه میتوان نگه دارم؟
  با تشکر از مساعدت عالی

  پاسخ
 • سلام. سوالی از شما داشتم. ممنون میشم جواب دهید. اگر در معامله شرطی قرار داده شود به این صورت که درصورت پرداخت نکردن وجه چک (ثمن معامله) و در موعد مقرر معامله باطل باشد، آیا چنین شرطی صحیح است یا خیر؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آگوست 13, 2022 10:23 ق.ظ

   سلام. نظر به اینکه به موجب ماده 223 قانون مدنی، معامله واقع شده محمول بر صحت است مگر اینکه فساد آن معلوم شود و شرط عدم پرداخت ثمن معامله شرط خیار فسخ بوده و از جمله شروط مبطل عقد نمی باشد؛ بنابراین، شرط معنونه صحیح بوده و مبطل عقد نمی باشد

   پاسخ
 • سلام. وقت بخیر. بنده طی معامله ای اتومبیلم را فروختم و فی المجلس، اتومبیل را تحویل مشتری دادم و بخشی از ثمن معامله را نیز دریافت کردم و طبق قرارداد مقرر شد مابقی ثمن معامله به بنده هنگام تنظیم سند رسمی به نام خریدار پرداخت شود و ایشان به بنده یک فقره چک داد. بعد از مدتی خریدار نسبت به این چک دستور عدم پرداخت داده و به من می گوید تا زمانی که سند رسمی به نامش تنظیم نشده مانع وصول مابقی ثمن (چک) خواهد شد. سوالم این است که آیا دادگاه بدون توجه به « تنظیم سندرسمی» می تواند در صورت تقدیم دادخواست از سوی بنده به عنوان فروشنده حکم به پرداخت مابقی ثمن بدهد؟ ممنون از پاسخگویی شما.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آگوست 29, 2022 3:15 ب.ظ

   سلام. صرف نظر از مواد مربوط به چک ازلحاظ قانون تجارت، اصولا در فرض سوال فوق شرط قرارداد متقابل بوده و ملازم یکدیگر محسوب می شوند. یعنی تا زمانی که سندرسمی تنظیم نشده وصول وجه چک بابت بخشی از ثمن معامله مفهومی ندارد و متقابلاً مادام که بخش باقی مانده از ثمن معامله پرداخت نشود تنظیم سند ممکن نخواهدبود؛ به عبارت دیگر، چون تنظیم سند رسمی و پرداخت وجه چک در یک زمان باید صورت گیرد مطالبه وجه چک قبل از تنظیم سند از نظر دادگاه مسموع نبوده و خریدار می تواند مانع وصول وجه چک مذکور شود. این امر از مفاد ماده 341 قانون مدنی نیز می تواند مورد استنباط قرارگیرد؛ بنابراین صرف نظر ازآثاربیع صحیح چون شرط ضمن عقد شرط صحیحی بوده است و مفاد شرط حاکی از تقابل طرفین در ایفاء تعهدات خویش (تعهد فروشنده تنظیم سند رسمی به نام خریدار و تعهد خریدار تادیه مابقی ثمن و تامین محل چک) است یعنی تا زمانیکه سند رسمی تنظیم نشود مابقی ثمن تادیه نخواهد شد.

   پاسخ
 • بنده ملکی فروخته ام . خریدار مبلغی پرداخت کرده و الباقی پول را نمیتواند در موعد مقرر که یک ماه قبل بوده پرداخت کند هر روز پرداخت وجه را به تاخیر می اندازد.. بنده چه اقدامی میتوانم در این خصوص انجام دهم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   اکتبر 20, 2022 10:26 ق.ظ

   سلام در صورت پیش بینی حق فسخ از بابت عدم پرداخت ثمن در قرارداد میتوانید فسخ کنید درغیر اینصورت باید دعوای مطالبه ثمن معامله را مطرح نمایید

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست