مطالبه ثمن معامله در چه صورتی امکان پذیر است؟

به محض انعقاد عقد بیع، مالکیت مبیع به خریدار و مالکیت ثمن به فروشنده منتقل میشود. در صورتی که طرفین بر تعیین موعد خاصی برای تسلیم مبیع و پرداخت ثمن توافق نکنند؛ اصل بر اجرای فوری این تعهدات است.در صورتی که خریدار  به تکلیف خود مبنی بر پرداخت ثمن عمل نکند، فروشنده میتواند با تقدیم دادخواست مطالبه ثمن معامله ، الزام او را از دادگاه بخواهد.

مطالبه ثمن معامله
مطالبه ثمن معامله

طرح دعوای مطالبه ثمن معامله

فروشنده و خریدار به ترتیب، خواهان و خوانده این دعوا هستند؛ مگر اینکه خریدار برای پرداخت ثمن، ضامن معرفی کرده باشد. در این شرایط رجوع به خریدار ممکن نیست و نام ضامن به عنوان خوانده در دادخواست قید میشود.

ارکان دعوای مطالبه ثمن معامله

خواهان دعوا برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید وقوع بیع صحیح میان خود و خوانده دعوا و همچنین عدم پراخت ثمن را اثبات کند.

آیا پرداخت ثمن معامله به وکیل فروشنده، برای عدم مسولیت خریدار کفایت می نماید؟

در صورتی که اختیار قبض ثمن از وکیل فروشنده سلب شده باشد و این موضوع در وکالت نامه تصریح شده باشد، وکیل فروشنده اختیاری در قبض ثمن معامله از خریدار ندارد و پرداخت ثمن از سوی خریدار به وکیل فروشنده صحیح نیست. اظهار خریدار دال بر پرداخت ثمن معامله به وکیل فروشنده، ذمه خریدار را بری نمیکند و صرفا یک ادعا محسوب میشود. حتی اگر وکیل فروشنده نیز این اظهارات را تایید نماید صرفا شهادت محسوب میشود .

اگر در وکالتنامه به اختیار قبض ثمن از سوی وکیل فروشنده تصریح نشده باشد و به عبارتی در حالت سکوت وکالتنامه، بنا به ماده 665 قانون مدنی، در صورت وجود قرائن قطعیه مبنی بر اختیار وکیل جهت قبض ثمن، اقرار وکیل به اخذ ثمن از خریدار صحیح است و می تواند مورد استناد قرار گیرد.

مواجه شدن موعد پرداخت ثمن با روز تعطیل رسمی

اگرچه اصل بر پرداخت فوری ثمن در عقد بیع میباشد اما توافق طرفین مبنی بر تعیین موعدی خاص برای حضور در دفتر اسناد رسمی و پرداخت ثمن در همان تاریخ با مانع قانونی مواجه نمیباشد و خریدار مکلف به جرای تعهد در تاریخ مزبور است. اما ممکن است تاریخ مورد توافق طرفین مصادف با روز تعطیل رسمی باشد که طبیعتا با توجه به تعطیلی دفترخانه ها در چنین روزی امکان اجرای توافق وجود ندارد.

 در این صورت فروشنده نمیتواند در روز بعد از تعطیلی با مراجعه به دفترخانه و دریافت گواهی عدم حضور خریدار، تخلف خریدار از اجرای مفاد قرارداد را اثبات نماید؛ بلکه باید توافق جدیدی درباره تاریخ حضور در دفترخانه و پرداخت ثمن صورت بگیرد.

مرجع صالح به رسیدگی به دعوای مطالبه ثمن معامله

خواهان میتواند برای تقدیم دادخواست، به دادگاه عمومی حقوقی اقامتگاه خوانده، محل انعقاد قرارداد یا محل انجام تعهد مراجعه کند.اگر میزان ثمن تا سقف دویست میلیون ریال باشد، دعوا در صلاحیت شورای حل اختلاف میباشد.

اجرای رای

در صورتی که خوانده محکوم شود، خواهان میتواند با معرفی اموال وی به اجرای احکام دادگاه، طلب خود را از محل این اموال وصول کند. خواهان میتواند مبیع را برای این امر به دادگاه معرفی نماید؛ مشروز یر اینکه سند رسمی انتقال به نام خریدار تنظیم شده باشد.

حق فسخ ناشی از عدم پرداخت ثمن معامله

مطابق مفاد ماده 402 قانون مدنی، چنانچه در عقد بیع ، تاریخ مشخصی برای پرداخت ثمن و تسلیم مال تعیین نشده باشد، بعد از گذشت سه روز از تاریخ عقد، فروشنده حق فسخ معامله را خواهد داشت؛ مشروط بر اینکه تمام مال یا ثمن پرداخت نشده باشد.

همچنین طرفین میتوانند ضمن عقد بیع شرط کنند در صورتی که تا موعد معینی، ثمن پرداخت نشود، فروشنده حق فسخ خواهد داشت.

موسسه حقوقی بین المللی داپویان حامی در دعوای مطالبه ثمن مورد معامله با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری و متخصصین در حوزه دعاوی ملکی آمادگی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش که در بخش دعاوی ملکی به طور مختصر شرح داده شده، می باشد جهت بهره مندی از این خدمات و در صورت داشتن هرگونه مسائل ملکی می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 5)

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بنده یک قطعه زمین 150متری در یکی از شهرستانهای تهران خریده ام اما فروشنده ملک را تحویل نمی دهد چه شکایتی می توانم ارائه دهم که زودتر به نتیجه برسم؟

  پاسخ
  • با توجه به معاملات صورت گرفته در صورت عدم تحویل ملک از سویفروشنده، در صورتی که ملک سند ثبتی دارد ابتدائا اظهار نامه ای مبنی بر انتقال سند و تحویل و تسلیم مبیع برای ایشان ارسال نمایید و سپس از طریق حقوقی به دادگاه عمومی حقوقی محلی که ملک در آن واقع است ، دادخواست الزام به انتقال سند و تحویل وانتقال سند مالکیت ارائه دهید.

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب: اینجانب به عنوان فروشنده یک واحد آپارتمان به مدت 2 ماه به نام همکارم و بنا به اعتماد به وی، آپارتمان90 متری را بدون پرداخت ثمن معامله انتقال دادم اما همکارم از پرداخت ثمن خودداری می کند چه اقدامی انجام دهم تا واحدم را پس بگیرم یا باتوجه به تورم اقصادی کشور و ضررو زیان وارده حداقل بتوانم ثمن را از او مطالبه کنم؟

  پاسخ
  • به دادگاهی که آپارتمان مورد معامله درحوزه آن قرار دارد مراجعه و دادخواستی با عنوان دادخواست مطالبه ثمن معامله به طرفیت شخص خریدار با تعیین بهای خواسته و پرداخت هزینه دادرسی معادل 3 و نیم درصد ارزش قیمت منطقه ای ملک تنظیم و ارائه نماید تا به موضوع دعوای شما رسیدگی شود.

   پاسخ
 • آیا با توجه به اینکه از پرداخت ثمن خودداری می کند این حق را دارم که اموال او را توقیف کنم؟ چگونه ؟

  پاسخ
  • بله و باتوجه به احتمال انتقال اموال توسط خریدار در صورت محکومیت وی و عدم دسترسی به اموال او نسبت به توقیف اموال وی چه منقول و چه غیر منقول می توانید از همان دادگاه تقاضای صدور قرار تامین خواسته جهت توقیف اموال وی را بنمایید.

   پاسخ
 • کوهساریان
  دسامبر 9, 2020 1:15 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید بنده در رابطه با مطالبی که گذاشتید سوالی دارم اینکه بنده شش ماه پیش یک خونه در دماوند معامله کردم و ثمن معامله را هم نقدا به فاصله 3روزپرداخت کردم سپس ماه بعد فروختم اما متاسفانه فروشنده از بنده شکایت کرده و ادعا دارد که ثمن رو نپرداختم با اینکه توی قولنامه هم نوشتیم که ثمن نقدا پرداخت شده حالا من چطور ثابت کنم که پولو پرداخت کردم به این شخص؟

  پاسخ
  • صرف قید در مبایعه نامه نمی تواند دلیل پرداخت برای شما باشد .با شهادت شهود می توان اثبات کرد و البته پرینت حساب و اینکه در همان تاریخ این مبلغ را نقدا دریافت و سپس به حساب ایشان به همان مقدار واریز کرده اید می توان به عنوان اماره از آن استفاده کرد در هر صورت قولنامه باید بررسی گردد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست