فک رهن

فک رهن به معنای خارج نمودن ملکی می باشد که سابقا در رهن دیگری قرار گرفته است .رهن ممکن است در اختیار نهادی همچون بانک باشد . فلدا زمانی که متقاضی(راهن) قصد خارج نمودن ملک را از رهن داشته باشد ،به این عمل وی فک رهن گفته می شود .

پیش از اینکه در این زمینه وارد بحث شویم ،لازم است که توضیح مختصری در مورد رهن و اسنادی که به رهن گذاشته می شوند و زمان استفاده از اسناد رهنی را بیان نماییم.

سند رهنی

اسناد رهنی ، اسناد رسمی هستند که بانک ها و موسسات مالی و اعتباری برای ضمانت استرداد وام با مشتریان تنظیم می نمایند. راهن می تواند خود فرد بدهکار، و یا این که شخص ثالث باشد.

فک رهن

فک رهن

هنگامیکه وامی به تعویق بیافتد پس از طی مراحل قانونی این اسناد در اختیار مدیر حقوقی بانک قرار گرفته و تقاضای صدور اجراییه می شود. این تقاضا ( اصل و خسارت ) به دفتر تنظیم کننده سند داده می شود و دفترخانه هم مطابق مقررات اجراییه صادر می نماید. و اجراییه به اداره ی اجرای مفاد اسناد رسمی فرستاده می شود. البته بعد از این مرحله یک ورقه اجرائیه به راهن ابلاغ می گردد که در صورت پرداخت بدهی عملیات اجرایی متوقف شده و فک رهن صورت می پذیرد .

در غیر این حالت با قیمت گذاری و ارزیابی ملک مبلغ معین و به مزایده گذاشته می شود. بعد از برگزاری مزایده در روز و ساعات معین به بالاترین پیشنهاد فروخته می گردد .و در غیر این صورت به تملک بانک درمی آید .

بیشتر بخوانید :  دعوای ابطال سند رسمی قطعی غیر منقول

چه زمانی برای ابطال سند رهنی نیاز به ارائه دادخواست است؟

چنانچه دین موضوع رهن پرداخت گردد سند رهنی هم آزاد می شود و اما در خصوص دعوای ابطال سند رسمی چنانچه سند غیر قانونی و یا مخالف با اصول و مقررات تنظیم شده باشد با ارائه درخواست به دادگاه آن را ابطال می کنیم
موارد ابطال سند رهنی عبارتند از :

1- مالک متوجه شود مالش توسط دیگری در رهن قرار گرفته است.

2- اصول قانونی در تنظیم آن رعایت نگردد.

دعوای ابطال علیه راهن و مرتهن اقامه می گردد و در صورت غیر منقول بودن مال مورد سند رهنی طبق قواعد آیین دادرس مدنی در دادگاه حوزه متبوعه آن ملک دعوا صورت می پذیرد .

مبنای طرح دعوای فک رهن

مبنای طرح دعوای فک رهن در چند حالت متصور است :
۱ـگاهی ممکن است شخصی ملک خود را بابت بدهی و یا وامی که از بانک یا سایر اشخاص دریافت نموده است در رهن قرار دهد.

طبق قانون اصلاح ماده ۳۴ اصلاحی قانون ثبت مصوب ۱۳۵۱ و حذف ماده ۳۴ مکرر آن مصوب ۲۹/۱۱/۸۶ :

اگر بدهکار ظرف مدت مقرر ، بدهی خود را ادا ننماید بستانکار می تواند به منظور وصول مطالبات خود از دفتر اسناد رسمی تنظیم کننده سند، صدور اجرائیه را درخواست نماید. لذا راهن می تواند با پرداخت بدهی، حقوق خود را نسبت به مرهونه مسترد دارد یعنی مورد رهن را آزاد نماید .

چه زمانی لازم است  که دادخواست الزام به فک رهن  ارائه شود؟

در مواردی که وام گیرنده تمامی اقساط و بدهی خود را می پردازد اما طلبکار ملک را از رهن آزاد نمی کند صاحب ملک می تواند دادخواست الزام به فک رهن طرح نماید.

بیشتر بخوانید :  دعوای قلع و قمع

۲ـمورد دیگر زمانی است که مالک، ملک در رهن خود را با مبایعه نامه عادی به دیگری منتقل می کند. و متعهد می شود که تا زمان تنظیم سند رسمی ملک را از رهن خارج کند . ولی در موعد مقررموفق به این کار نمی شود . در این مورد ،خریدار می تواند همزمان با طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی ،دعوای الزام به فک رهن تقدیم کند.

مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای فک رهن

با توجه به اینکه دعوای مذکور از جمله دعاوی راجع به اموال غیر منقول می باشد بنابراین می بایست در دادگاه محل وقوع ملک مطرح گردد.

طرفین دعوای فک رهن

در دعوای الزام به فک رهن، خواهان شخصی است که خواهان خروج ملک از رهن است و خوانده شخصی است که قانونا یا براساس یک قرارداد، متعهد به فک رهن نشده است و نیز مالک رسمی ملک می باشد.اگر تعهد فک رهن بر عهده ی شخصی غیر از بانک مرتهن باشد اکثر محاکم معتقد هستند که نیازی به نام بردن از بانک به عنوان یکی از خواندگان نیست و دادخواست صرفا به طرفیت متعهد مالک باید مطرح شود اما برخی با این نظر مخالف هستند و معتقدند باید نام مرتهن نیز به عنوان یکی از خواندگان مطرح شود.

دعوای فک رهن مالی است یا غیر مالی ؟

دعوای مذکور از جمله دعاوی مالی محسوب می شود و می توان بهای خواسته را به میزان دویست و یک میلیون ریال مقوم نمود که هزینه دادرسی به میزان ۵/۳ درصد همان مبلغ محاسبه و از خواهان اخذ می گردد.

 اجرای حکم الزام به فک رهن

در صورتی که رای الزام به فک رهن قطعی گردد، محکوم له می تواند تقاضای صدور اجرائیه نماید.چنانچه ظرف ده روز پس از ابلاغ اجرائیه ، محکوم علیه از اجرای حکم خودداری کند ، محکوم له می تواند از دادگاه توقیف اموال محکوم علیه و فروش آن اموال را تقاضا کند و از محل فروش اموال محکوم علیه فک رهن انجام شود در صورتی که محکوم علیه اموالی نداشته باشد ، در اینجا محکوم له می تواند با پرداخت بدهی محکوم علیه به طلبکار، ملک را از رهن خارج نماید . سپس بدون آن که نیاز به حکم جدیدی از دادگاه باشداز طریق اجرای احکام مدنی نسبت به توقیف اموال محکوم علیه و یا جلب وی جهت پرداخت مبالغ واریز شده بابت فک رهن اقدام کند. اگر محکوم له نزد خود مبلغی به عنوان ثمن داشته باشد که متعلق به محکوم علیه است می تواند بدون نیاز به حکم جدید از مبلغ مذکور کسر کرده و هزینه های فک رهن را پرداخت کند.

اگر رای صادر مبتنی بر این باشد که خواهان تمامی بدهی خود را پرداخت نموده و بانک ملزم به آزاد کردن مال مرهونه گردیده باشد، محکوم له از طریق اجرای احکام مدنی به دفتر خانه ای که سند رهنی را تنظیم نموده ،دستور فک رهن را صادر می نماید و دفتر خانه مربوطه موظف است در راستای اجرای حکم نسبت به این موضوع اقدام نماید.

نکته قابل توجه اینکه…

بیشتر بخوانید :  وکالت فروش ملک

اگر شخصی نسبت به اصل در رهن بودن ملک ،شکایت داشته باشد و معتقد باشد که سند رهنی به صورت غیرقانونی تنظیم شده است باید دادخواست ابطال سند رهنی را مطرح کند و نیازی به طرح دادخواست فک رهن  نیست .

موسسه حقوقی دادپویان حامی با تکیه بر تجربه و دانش حقوقی وکلای متبحر خود در این زمینه ،آماده ارائه مشاوره تخصصی در باب فک رهن  و دعاوی پیرامون آن می باشد .کافیست با ما تماس بگیرید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست