اسناد مالکیت معارض

صدور اسناد مالکیت  معارض یکی از اشتباهات می باشد که در اداره ثبت اسناد و املاک رخ می دهد , هیات نظارت ثبت وظیفه رسیدگی در مورد تعارض یا عدم تعارض را بر عهده دارد .

شرح موضوع

صدور اسناد مالکیت معارض یکی از اشتباهات می باشد که در اداره ثبت اسناد و املاک رخ می دهد , هیات نظارت ثبت وظیفه رسیدگی در مورد تعارض یا عدم تعارض را بر عهده دارد .

اسناد مالکیت معارض
اسناد مالکیت معارض

اسناد مالکیت معارض در قانون ثبت

چنان چه نسبت به یک ملک , سند مالکیت برای دویا چند نفر در دفتر اسناد و املاک صادر گردد که به لحاظ تاریخ نسبت به یکدیگر مقدم و موخر باشند , سند دوم که تاریخش موخر است , سند مالکیت معارض نامیده می شود . چنان چه اسناد در یک روز ثبت گشته باشند سند مالکیتی که شماره ثبت آن بیشتر می باشد , سند معارض خواهد بود .

نحوه بروز تعارض در اسناد مالکیت معارض

براساس ماده 3 لایحه قانونی اشتباهات ثبتی : تعارض نسبت به اسناد مالکیت ممکن است کلا یا جزئا نسبت به اصل ملک یا حدود ارتفافی آن اتفاق بیفتد . نکته حائز اهمیت این می باشد که , تعارض بین سند عادی و رسمی که اعتبار آن در مرجع قضایی قابل رسیدگی است , قابل تصور نمی باشد .

مرجع صالح احراز تعارض اسناد

ادارات و واحدهای ثبتی مکلفند به محض اطلاع از صدور اسناد معارض , مشخصات سند معارض و سند مقدم را به دفاتر اسناد رسمی حوزه خود اطلاع دهند همچنین اداره ثبت موظف به ارسال گزارش به هیات نظارت می باشد , چنان چه هیات نظارت وقوع تعارض را محرز بداند , مراتب کتبا توسط اداره ثبت به دارنده ابلاغ می شود تا اقدامات قانونی را به عمل آورد .

نحوه طرح دعوا توسط دارنده سند موخر بعد از احراز تعارض

دارنده سند مالکیت معارض می بایست ظرف دوماه از تاریخ ابلاغ اداره ثبت به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه و دادخواست ابطال سند مالکیت مقدم الصدور تقدیم نماید و گواهی تقدیم دادخواست را به اداره ثبتی که سند مالکیت در آن صادر شده است تسلیم و رسید دریافت نمایند .

حقوق دارنده سند مقدم الصدور در صورت عدم طرح دعوا توسط دارنده موخر

در صورتی که دارنده سند موخر الصدور ظرف 2 ماه از تاریخ ابلاغ به دادگاه مراجعه نکند و گواهی طرح دعوا به دادگاه ارائه ننماید , دارنده سند مقدم الصدور می تواند با مراجعه به دادگاه , گواهی عدم طرح دعوا را دریافت و تسلیم اداره ثبت نماید . پس از ارسال گواهی عدم طرح دعوا , اداره ثبت موظف می باشد که سند مالکیت معارض را ابطال نماید .

معامله نسبت به سند معارض

دارنده سند مالکیت معارض تا زمان صدور حکم نهایی برابطال سند مالکیت مقدم الصدور باید ازمعامله نسبت به سند متعارض اجتناب نماید و در صورت معامله و صدور حکم نهایی بر بطلان آن , دارنده سند مالکیت متعارض به جریمه نقدی معادل یک برابر بهای ملک مورد معامله محکوم خواهد شد .

افراز ملک مشاعی دارای سند معارض

چنان چه در خصوص املاک مشاعی, سند مالکیت معارض صادر شده باشد تا زمانی که از ملک رفع تعارض نگشته است , شرکاء نمی توانند تقاضای افراز ملک مشاعی را نمایند و در صورت درخواست نسبت به افراز ملک مشاعی اقدام نخواهد شد .

وظایف دفاتر اسناد رسمی در رابطه با سند مالکیت معارض

پس از آن که دفاتر اسناد رسمی از صدور سند مالکیت معارض مطلع گشتند , اجازه ثبت معاملات مربوط به آن سند را ندارند و در صورت تخلف و ثبت این معاملات به انفصال ابد از شغل سردفتری محکوم خواهند شد اما قانون گذار به دفاتر اسناد رسمی اجازه ثبت معاملات مربوط به اسناد مقدم الصدور را داده است و دفاتر اسناد رسمی مکلفند در متن سند قید نمایند که نسبت به معامله سند معارض صادر شده است .

نقل و انتقال ملک دارای سند معارض

تا زمانی که تکلیف نهایی سند مزبور در دادگاه معلوم نشده باشد , دارنده سند معارض  نمی تواند نسبت به معامله با  آن سند اقدام نماید اما اجازه انتقال حقوق قابل تصور خود به دیگری را دارد .

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 10 امتیاز: 3.6)

پرسش و پاسخ

2 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

  • باسلام.طرف بنده سندش معارض با سند بنده در شورای عالی ثبت کشور شناخته شد و متعاقب ان اقدام به طرح دعوی در دادگاه نمود ولی هزینه کارشناسی را پرداخت ننمود و بنده نیز گواهی رد دعوی از دادگاه گرفته و تحویل ثبت اسناد دادم و به علت اتمام دوماهه،سند وی ابطال گردید و بهش ابلاغ شد.ولی بعد از ابطال و ابلاغ به او،وی دوباره در دادگاه طرح دعوی کرد و دادگاه نیز دوساله داره رسیدگی میکنه.ایا با توجه به اتمام دوره دوماهه دادگاه میتواند رسیدگی کند یاخیر؟

    پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

نظریات مشورتی

رهن مازاد

  سوال : اگر محکوم له مازاد بر ارزش مالی را که در رهن طلبکار…

مقالات مرتبط