انتقال سهام شرکت ها

نقل و انتقال سهام شرکت ها ، اختصاص به سهام شرکت هایی دارد که سرمایه در آنها به شکل اوراق سهام در می آید و مشمول محدودیت های مربوط به انتقال سهم الشرکه نیست. اما انتقال سهم الشرکه در سایر شرکت های تجاری دارای فرآیندی می باشد که در ادامه به آن پرداخته می شود.

انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود ،شرکتی است که سهم الشرکه ی آن قابل تبدیل به اوراق تجاری قابل انتقال نیست. همچنین سهم الشرکه تنها با رضایت عده ای از شرکاء که حداقل سه چهارم سرمایه متعلق به آنهاست ،قابل انتقال می باشد و این انتقال باید به موجب  سند رسمی صورت پذیرد.

انتقال سهم الشرکه در شرکت تضامنی

شرکت تضامنی ، شرکتی است که در آن سهم الشرکه قابل تبدیل به اوراق تجاری و سهام نیست و تنها با رضایت تمام شرکاء قابل انتقال می باشد.

انتقال سهم الشرکه در شرکت نسبی

شرکت نسبی ، شرکتی است که در آن سهم الشرکه قابل تبدیل به اوراق تجاری و سهام نیست .انتقال در این شرکتها با رضایت تمام شرکاء قابل امکان پذیر است. این موضوع وجه اشتراکی است که بین شرکت نسبی و شرکت تضامنی وجود دارد.لازم به ذکر است که این انتقال می تواند به صورت سند رسمی یا عادی باشد.

انتقال سهم الشرکه در شرکت مختلط غیر سهامی

 شرکت مختلط غیرسهامی ، شرکتی است که در آن ، شریک با مسئولیت محدود و همچنین شریک ضامن، حق انتقال تمام یا قسمتی از سهم الشرکه ی خود را بدون رضایت سایر شرکاء ندارند.

هر چند که این محدودیت در مورد انتقال به شخص ثالث می باشد و قانون در مورد انتقال سهم به سایر شرکاء ساکت است. اما با توجه به محدودیت ذکر شده و قوانین مربوط به شرکت تضامنی و شرکت با مسئولیت محدود انتقال سهم به سایر شرکاء اعم از ضامن و مسئولیت محدود را نیز باید مشروط به این شرط دانست.

در شرکت مختلط غیرسهامی ،طبیعتاً این سهم الشرکه ی شریک ضامن است که به صورت ورقه ی سهم درنیامده و مشمول محدودیت های مربوط به انتقال است. اما سرمایه ی شرکای سهامی، به صورت سهام یا قطعات سهام در آمده و قابل نقل و انتقال بدون محدودیت هستند.

بیشتر بخوانید :  وجوه افتراق و اشتراک بین شرکتهای سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود

انتقال سهم الشرکه در شرکت تعاونی

شرکت تعاونی ،شرکتی است که در آن سرمایه به صورت سهم و اوراق سهام درمی آید اما امکان انتقال سهام شرکت تعاونی به غیر عضو وجود ندارد (ماده 9 قانون شرکت های تعاونی)

انتقال سهم الشرکه در شرکت سهامی

شرکت سهامی ،شرکتی است که در آن ،نقل و انتقال سهم الشرکه و آورده ی شرکاء که به صورت ورقه سهم درآمده است و انتقال آزادانه صورت می گیرد.

در شرکت سهامی ،هر شریک می تواند با انتقال سهم خود از شرکت خارج شود هر چند در شرکت سهامی خاص همچنان محدودیت انتقال وجود دارد و مجمع عمومی یا مدیران شرکت می توانند این آزادی را محدود نمایند.

نکات حائز اهمیت در انتقال سهام شرکت های سهامی

  • انتقال سهام مستلزم تنظیم سند رسمی نیست اما تشریفات قانونی باید رعایت شود.
  • انتقال سهام با نام باید در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد و انتقال دهنده یا وکیل او این انتقال را در دفتر امضاء نماید. (ماده 40 لایحه قانون تجارت)
  • سهام بی نام  به صورت سند در وجه حامل تنظیم شده و با قبض و اقباض انتقال می یابد و تشریفات خاصی ندارد.
  • سهام شرکت سهامی در بورس اوراق بهادار و توسط کارگزاران بورس خرید و فروش می شود، بنابراین محدودیتی در مورد انتقال گیرنده نیست و هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند خریدار سهم شرکت سهامی باشد.
  • انجام معامله ی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس ،براساس مقررات، در خارج از سیستم بورس ممنوع است.
  • سرمایه گذاران برای فروش سهام در بورس باید به یک شرکت کارگزاری رسمی عضو بورس اوراق بهادار مراجعه نمایند و پس از انتخاب کارگزار، کارگزار به عنوان نماینده ی فروشنده ایفای نقش می کند.
بیشتر بخوانید :  تعریف شرکت سهامی خاص

فرآیند فروش سهام

تکمیل فرم درخواست فروش: فروشنده ی سهام بایستی در قسمتی از این فرم، به کارگزار برای فروش سهام خود و انجام مراحل و تشریفات ثبت و انتقال سهام وکالت دهد که اعطای این وکالت برای فروش از طریق بورس ضروری است.

ورود سفارش به سامانه ی معاملاتی: در این مرحله کارگزار ، باید سفارش های دریافتی را با حفظ نوبت وارد سامانه ی معاملات نماید.

انجام معامله: کارگزار باید سه روز کاری بعد از فروش، وجه سهام فروخته شده را به حساب فروشنده واریز کند.

خرید سهام شرکت سهامی توسط خود شرکت به موجب ماده 198 لایحه ی قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت ممنوع شده اما با تصویب قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مصوب 1394 این خصوصیت کلی برداشته شده و در مواردی اجازه ی خرید سهام شرکت سهامی توسط همان شرکت داده شده است و تا سقف 10% از سهام در مورد شرکت های پذیرفته شده در بورس و بازارهای خارج از بورس، براساس میزان سهام شناور خود در این بازارها و نگهداری آن در شرکت به عنوان سهام خزانه می باشد ، که این سهم فاقد حق رأی می باشد.

در کنار انتقال قراردادی سهم ، انتقال قهری نیز وجود دارد که ناشی از اراده ی طرفین نیست و موجب انتقال قهری سهم به ورثه می گردد.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در امور شرکت ها آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش اعم از مشاوره و وکالت دعاوی مربوط به امور شرکت ها می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست