حق الزحمه داوران بر عهده کیست ؟

حق الزحمه در داوری با توجه به این موضوع که رجوع به داوری مبتنی بر توافق طرفین برای حل و فصل اختلاف است لذا حق الزحمه داوربر عهده هیچ ارگان یا نهادی نخواهد بود و این موضوع بر عهده طرفین است مگر اینکه طرفین در قرارداد به گونه دیگری با یکدیگر توافق کرده باشند.

حق الزحمه  داوران چگونه تعیین میشود؟

برای تعیین حق الزحمه داوران در صورتی که طرفین در توافقنامه داوری به این موضوع اشاره کرده باشند بنا بر توافق طرفین عمل خواهد شد زیرا  ماهیت این شیوه از حل وفصل اختلافات  مبتنی بر توافق طرفین است.

اگر توافقی مبنی بر حق الزحمه داور وجود نداشته باشد؟

زمانی که طرفین در توافق نامه داوری خود میزان حق الزحمه داور را تعیین نکرده باشند براساس ایین نامه ای که هر سه سال یکبار توسط وزارت دادگستری  تهیه میشود و به تصویب رییس قوه قضاییه خواهد رسید عمل خواهد شد.

در صورت تعدد داوران چه باید کرد؟

درمواردی که دیوان داوری بیش از یک نفر باشد حق الزحمه بالسویه بین انها تقسیم خواهد شد.

در چه مواردی داور مشمول پرداخت خسارت خواهد بود؟

اگر داورمرتکب

  • تدلیس
  • تقلب
  • تقصیر

شودکه منجر به ورودضرر مالی به طرفین یا یکی از انها شود طبق ماده 501 قانون ایین دادرسی مدنی موظف به جبران خسارت خواهد بود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست