داوری تجاری بین المللی

طبق قانون نمونه انسیترال داوری در صورتی بین المللی است که :

  • مرکز تجارت طرفین در زمان انعقاد توافق داوری در کشور های مختلف باشد.
  • در صورتی که مرکز تجارت طرفین در کشور واحدی باشد زمانی میتوانند به داوری رجوع نمایند که محل داوری یا هرمحلی که قسمت اساسی تعهدات ناشی از روابط تجاری بایستی درآن محل اجرا شودویا محلی که موضوع اصلی اختلاف نزدیکترین ارتباط را با آن محل دارد در کشور دیگری باشد ویا  طرفین توافق کرده باشند که موضوع اصلی موافقت نامه داوری به بیش از یک کشور ارتباط دارد.

مزایا داوری بین المللی  

در دنیای سرمایه گذاری یکی از روش هایی که  اتباع خارجه را به سرمایه گذرای در کشورهای خارجه سوق میدهد وجود  شیوه ای برای حل و فصل اختلافات به دور از تبعیضات حاکمیتی  که بعضا دولت ها  برای اتباع خود در نظر میگیرند بنابراین در حال حاضر داوری بین الملل یکی از مطمئن ترین شیوه های حل وفصل اختلافات حتی برای اتباع خارجه است زیرا این روش مبتنی بر تراضی طرفین  و آزادی طرفین در انتخاب داور و قانون حاکم است.

داوری تجاری بین المللی
داوری تجاری بین المللی

ارجاع دعوی به داوری

برای ارجاع به داوری دو فرض قابل پیش بینی است :

  1. در حالتی که طرفین قبل از بروز اختلاف در قرارداد خود شرطی تحت عنوان رجوع به داوری قرارر میدهند که در این صورت در صورت بروز اختلاف طرفین ملزم به رجوع به داوری هستند.
  2. زمانی که بعد از بروز اختلاف طرفین مبتنی بر توافق یکدیگر برای حل و فصل اختلاف خود به داوری رجوع میکنند که این توافق برای طرفین الزامی است.

تعیین داور

طرفین برای نحوه انتخاب داور ازادی دارد به این معنی که  هر کدام از طرفین این حق را دارند که یک نفر را به عنوان داور انتخاب کنند و داور سوم توسط دو داور منتخب توسط طرفین انتخاب خواهد شد.

صلاحیت بر صلاحیت competence competence

احراز صلاحیت برای رسیدگی به دعوی توسط داوران انجام میشود که اصطلاحا داوران خود صلاحیت خود را تعیین میکنند.

محل داوری

در صورتی که  توسط طرفین انتخاب شود داوری در ان محل انجام خواهد شد ودر صورت عدم تعیین محل داوری محل داوری با توجه به اوضاع و احوال توسط دیوان داوری انتخاب میشود.

قانون داوری

یکی از مهم ترین مزیت هایی که رجوع دعوی به داوری دارد علاوه بر انتخاب داور توسط طرفین انتخاب قانون شکلی((procedure rule  حاکم بر داوری توسط طرفین است لازم به ذکر است که قانون منتخب توسط طرفین نباید مغایر با قانون کشور محل داوری باشد.

در صورت عدم تعیین قانون شکلی  توسط طرفین ایین دادرسی مدنی  محل داوری حاکم خواهد بود.

 اجرا رای داوری

دادگاه محلی که محکوم علیه دارای اموالی است دادگاه اجرای رای داوری خواهد بود که دادگاه این کشور ها به تبعیت از قانون کشور خود که داوری بین المللی طبق قانون نمونه انسترال پذیرفته اند ملزم به اجرا این ارا میباشند.

اجرا رای داوری دارای دو مرحله است:

  • دادگاه محل اجرا رای باید رای را شناسایی کند Recognazation بدین منظور که این رای همانند ارای صادره در ایران قابلیت اجرا دارد.
  • دادگاه باید رایی که مورد شناسایی قرر گرفته است را اجرا کند Enforcement

ابطال رای داوری

بعد از صدور رای داوری ممکن است فردی که محکوم شده است به دنبال ابطال رای داوری باشد .

که در این صورت فرد محکوم علیه میتواند به دادگاه محل صدور رای داوری رجوع نماید و ابطال داوری را در موارد زیر امکان پذیر است:

  1. در مواردی که موضوع اصلی اختلاف، به موجب قوانین این کشور قابل حل و فصل از طریق داوری نیست.
  2. درمواردی که رای صادر مغایر با نظم عمومی محل صدور رای باشد.
  3. رای صادره مغایر با قانون حاکم بر داوری که توسط طرفین انتخاب شده است و در صورت عدم تعیین قانون توسط طرفین مغایر با قانون محل صدور رای است
  4. رای صادره خاج از چارچوب موضوغات ارجاع شده به داوری است یا تمام موضوعات مورد اختلاف در رای صادره حل وفصل نشده است.

صدور دستور موقت

در داوری بین المللی طبق ماده 17 قانون نمونه انسیترال داور در صورت درخواست هر یک از طرفین بنا به ضرورت تا قبل از صدور رای داوری فرد دیگر تامین مناسبی بسپارد زیرا در بعضی از مواقع ممکن است به طور مثال مالی که موضوع اختلاف است تا قبل از صدور رای توسط محکوم علیه به فروش برسد که در این صورت دیگر امکانی برای اجرای رای داوری وجود ندارد بنابراین در این مواقع داور باید با صدور دستور موقت و الزام طرف مقابل با سپردن تامین مناسب ازین موضوع جلوگیری کند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 5 امتیاز: 3.8)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست