اعتراض شخص ثالث به رای داوری

رای داور به دستور قانون و از طریق دادگستری اجرا می شود؛ این رای ممکن است علاوه بر طرفین اختلاف ، حقوق اشخاص ثالث را نیز تحت تاثیر قرار دهد یعنی شخصی که طرف رای داوری نبوده است.سوالی که در این شرایط مطرح می شود این است که آیا امکان اعتراض شخص ثالث به رای داوری وجود دارد؟

امکان اعتراض شخص ثالث به رای داوری

ماده قانونی ای که دقیقا به این امکان تصریح کرده باشد وجود ندارد و به همین دلیل اختلاف نظرهایی در این خصوص وجود دارد؛ اما پس از بررسی نظرات حقوقدانان و رویه حاکم می توان گفت رای داور نیز مانند آرای دادگاه ها اثر نسبی داشته و چنانچه به حقوق شخص ثالث تعرض کرده باشد ،شخص ثالث می تواند تقاضای رسیدگی نماید زیرا با توجه به اصول و قواعد حقوقی، هیچ حکم یا رای صادره از دادگاه یا داوری نباید برخلاف حقوق اشخاص ثالث صادر شود؛در نتیجه می توان گفت که امکان اعتراض به رای داور از جانب شخص ثالث نیز وجود دارد اما برای طرح این اعتراض شرایط خاصی الزم است .

اعتراض شخص ثالث به رای داور
اعتراض شخص ثالث به رای داور

شرایط اعتراض ثالث به رای داوری

1 . باید ثابت شود که رای داوری به حقوق ثالث خلل وارد کرده است و وی در اعتراض به رای مزبور و نقض آن ذینفع می باشد (ذینفع بودن ثالث ) ؛

2 .شخص ثالث نباید در تعیین داور یا داورانی که رای را صادر کرده اند ،دخالت داشته باشد.

3 . حکم مورد اعتراض ثالث اجرایی نشده باشد و یا ثابت شود که حقوقی که اساس و ماخذ اعتراض است به جهتی از جهات قانونی ساقط نشده است.

تاثیر اسقاط حق اعتراض توسط طرفین

توافق میان طرفین داوری در مورد اسقاط حق اعتراض ، فقط در روابط میان خودشان حاکم است . لذا نمی توان توافقی کلی مبنی بر اسقاط حق اعتراض به رای داوری نمود و در چنین موردی حق اعتراض اشخاص ثالث همچنان باقی خواهد بود.

مهلت اعتراض شخص ثالث به رای داوری

به طور کلی برای اعتراض شخص ثالث مهلت خاصی در قانون مقرر نشده است. لذا محدودیت زمانی نداشته و در صورت وجود شرایط اعتراض برای شخص ذینفع ، اعتراض می تواند در هر زمانی مطرح شود.

مرجع رسیدگی به اعتراض ثالث نسبت به رای داور

بدون شک مرجع رسیدگی به اعتراض شخص ثالث نسبت به رای داوری ، هرگز داور نخواهد بود ؛ زیرا این اختیار برای داور وجود ندارد که در مورد اشخاص، بدون توافق آنها اظهار نظر نماید ؛با توجه به ماهیت خصوصی رسیدگی داوری و بر اساس ماده ۴۹۰ قانون آیین دادرسی مدنی ، مرجع رسیدگی به این اعتراض  ، دادگاهی است که دعوا را به داوری ارجاع نموده و یا دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد.

رسیدگی به اعتراض ثالث نسبت به رای داوری

دادگاه در رسیدگی به دعوای ابطال رای داور ، نمی تواند در تمام امور موضوعی دخالت نماید بلکه محدودیت هایی در این خصوص وجود دارد ؛ اما در مورد دعاوی طاری و یا در فرضی که علاوه بر محکوم له ، شخص ثالث نیز طرف دعوا قرار می گیرد ، باید به تمام امور حکمی و موضوعی ، با همان قواعد و اختیاراتی که در سایر دعاوی است ، رسیدگی شود . رسیدگی به دعاوی ثالث ، در بسیاری از موارد هم سو با دعوای ابطال است و به احراز یکی از جهات مصرح در ماده ۴8۹ قانون کمک می کند. دادگاه می تواند از ظرفیت این دعاوی استفاده نموده و مسئله حق ثالث و طرفین اختلاف را همزمان روشن و از طرح دعوای اعتراض ثالث نیز جلوگیری کند ؛ اما چنانچه ادعای ثالث نیازمند ورود به یکی از مسائلی است که در دعوای ابطال قابل رسیدگی نیست و خروج از جهات قانونی می باشد، دادگاه باید دعوای ثالث را تفکیک نموده و به طور مستقل به هر دعوا رسیدگی کند.

بر اساس ماده 425 ق.آ.د.م در صورتی که اعتراض شخص ثالث به رای داور وارد تشخیص داده شود ، تنها آن قسمت از رای که مورد اعتراض قرار گرفته و به حقوق شخص ثالث خلل وارد کرده است نقض خواهد شد.

توقف اجرای رای داور در صورت اعتراض شخص ثالث

بر اساس ماده ۴2۴ قانون آ.د.م اعتراض شخص ثالث موجب تاخیر اجرای حکم قطعی نمی باشد و در مواردی که جبران ضرر و زیان ناشی از اجرای حکم ممکن نباشد دادگاه رسیدگی کننده به اعتراض ثالث به درخواست معترض و پس از اخذ تامین مناسب قرار تاخیر اجرای حکم را برای مدت معین صادر می کند.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری و حقوقدانان و کارشناسان متخصص آماده ارائه خدمات مشاوره ای و تهیه و تنظیم قراردادهای داوری داخلی و داوری بین المللی ، انجام داوری داخلی و بین المللی و وکالت در دعاوی ناشی از اختلافات مربوط می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 10 امتیاز: 3.3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست