رسیدگی غیابی در داوری

رسیدگی غیابی در داوری از جمله مسائلی است که باعث بروز مشکلاتی در رای داوری می گردد. پس از قبولی داوری و ورود به اختلاف طرفین ، می بایست حقوق دفاعی آنها توسط داور رعایت گردد. همچنین می بایست داور به اظهارات و ادله هر دو طرف توجه نماید. در بیشتر مواقع طرفین در جلسه داوری حاضر می گردند و دفاعیات و اظهارات خود را ارائه می نمایند که در این حالت اشکالی پیش نمی آید. اما مشکل اصلی زمانی به وجود می آید که یکی از طرفین علی رغم ابلاغ به ایشان در جلسه حاضر نمی گردد و یا اینکه دسترسی به ایشان امکان پذیر نمی باشد تا وقت جلسه رسیدگی ابلاغ گردد. در این حالت سوالی که پیش می آید این است که آیا رای داوری هم مانند رای دادگاه می تواند به صورت غیابی صادر گردد؟ و آیا در صورت غیابی بودن شخص غایب می تواند نسبت به رای اعتراض نماید؟ آیا چنانچه رای داوری بدون ابلاغ به یکی از طرفین و عدم استماع اظهارات و دفاعیات ایشان صادر گردد از موجبات ابطال رای داوری می باشد؟

مبنای رسیدگی غیابی در داوری

همانگونه که گفته شد غیبت یکی از طرفین ممکن است به علت بی اطلاعی ایشان از وقت رسیدگی در مرجع داوری باشد و یا به علت امتناع ایشان از حضور در جلسه داوری باشد. که این دو حالت را به شرح ذیل توضیح خواهیم داد:

بیشتر بخوانید :  شرایط و موارد ابطال رای داور
رسیدگی غیابی در داوری
رسیدگی غیابی در داوری
  • رسیدگی غیابی به جهت امتناع یکی از طرفین

در برخی موارد پیش می آید که داور به وظیفه خود عمل نموده و جلسه داوری تشکیل می دهد و طرفین را برای ارائه دلایل و دفاعیات دعوت می نماید. اما یکی از طرفین حضور نمی یابد در این صورت سوالی که مطرح می شود این است که آیا داور باید از رسیدگی و صدور رای امتناع نماید یا نسبت به صدور رای اقدام نماید؟

در پاسخ به این سوال برخی معتقد هستند که باید داوری را خاتمه یافته تلقی کرد زیرا داوری که ریشه در اراده طرفین دارد ، تنها با قابلیت حضور آنها تحقق و استمرار می یابد. اما برخی دیگر معتقد هستند که در صورت امتناع یکی از طرفین جهت حضور و ارائه مدارک ، داور ملزم به ادامه رسیدگی و صدور رای می باشد.

برخی نیز معتقد هستند که داور تنها بعد از اطلاع واقعی طرفین به رسیدگی خود ادامه می دهد و اگر به هر دلیل از اطلاع واقعی طرفین اطمینان حاصل ننماید ، پایان ماموریت خود را اعلام می کند.

  • رسیدگی غیابی بدون ابلاغ به یکی از طرفین

داور قاضی منتخب اراده طرفین دعواست و ملزم به رعایت تشریفات قانونی نیست اما تکلیف دارد اصول دادرسی مدنی که مصداق بارز آن اطلاع خوانده از جریان داوری است را رعایت کند. آنچه مصداقی از تشریفات دادرسی است نحوه و شیوه ابلاغ است. و طریق صدور رای و رعایت اصل تناظر و فراهم کردن امکان دفاع برای خوانده رای را موجه خواهد کرد. بنابراین داور نمی تواند بدون اطلاع به یکی از طرفین اقدام به رسیدگی و صدور رای نماید.

  • رسیدگی غیابی به جهت امتناع هر دو طرف

در صورتی که به طرفین دسترسی نیست داور نباید رسیدگی کند و رای دهد. در حقیقت یکی از اهداف داوری تحقق عدالت بهتر و عدالتی دیگر غیر از آنچه در مراجع قانونی مرسوم است می باشد. اگر قرار است این هدف تحقق یابد چاره ای نیست جز اینکه طرفین از تشکیل مرجع داوری و شروع آن مطلع باشند تا با ارتباط غیر تشریفاتی با داور اظهارات و دفاع لازم را بیان نمایند. بنابراین با توجه به اینکه واخواهی نسبت به رای داوری در قانون پیش بینی نشده است و ادامه داوری به زیان شخص غائب می باشد بنابراین در صورت عدم حضور هر دو طرف دعوا می توان گفت ماموریت داور پایان می یابد و داوری منتفی می گردد و طرفین می بایست به مراجع قضایی مراجعه نمایند.

بیشتر بخوانید :  تفاوت ابطال و بطلان رای داوری

ابطال رای داور به جهت عدم رعایت تشریفات رسیدگی

طبق ماده 490 قانون آئین دادرسی مدنی ، هر یک از طرفین می تواند ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ رای داور از دادگاهی که دعوا را ارجاع به داوری کرده یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد حکم به بطلان رای داوری را بخواهد. از این ماده می توان اینگونه استنباط نمود که قانونگذار به امکان غیبت شخص در داوری توجه داشته و بنابراین موضوع را تابع قواعد واخواهی دانسته است. محکوم علیه با اطلاع از رای داور ، حق دارد در حدود ماده 489 نسبت به آن اعتراض کند و دلیلی وجود ندارد حقی بیش از آن به او داده شود.

اما باید بین کسی که از حضور امتناع می کند یا ابلاغ قانونی در مورد او به عمل آمده یا اساسا بی اطلاع است و حداقل ابلاغ نیز تحقق نیافته است تفاوت قائل شد و چرا که شخص غائب که عمدا از حضور در جلسه داوری و ارائه مدارک امتناع می نماید به ضرر خود اقدام کرده و نباید از اقدام خود سود برد. اما در مورد دیگر لازمه رعایت حق غائب است که یا داور ، بعد از حضور شخص غائب مجددا رسیدگی می کند که این مورد در قانون پیش بینی نشده است یا اینکه دعوای ابطال رای داور در دادگاه اقامه شود. بنابراین در صورتی که برای دادگاه محرز گردد که رای به صورت غیابی و بدون اطلاع خوانده و بدون توجه به دفاعیات ایشان صادر گردیده رای بر ابطال رای داوری صادر می گردد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست