تعدیل نرخ پیمان در قراردادهای پیمانکاری

تعدیل نرخ در قراردادهای پیمانکاری به معنای برابر کردن ارزش مبلغ پیمان براساس تغییر قیمتها است.با توجه به طولانی بودن اجرای موضوع پیمان پس از گذشت مدتی معمولاً نرخ کالاها و خدمات افزایش پیدا میکند.

شرح موضوع

تعدیل نرخ در قراردادهای پیمانکاری به معنای برابر کردن ارزش مبلغ پیمان براساس تغییر قیمتها است.با توجه به طولانی بودن اجرای موضوع پیمان پس از گذشت مدتی معمولاً نرخ کالاها و خدمات افزایش پیدا میکند.

تعدیل نرخ پیمان در قراردادهای پیمانکاری بر چه مبنایی تعیین میشود؟

در بعضی از پیمانها ممکن است،تعدیل نرخ پیمان در محل تعیین شده در ماده۲۹ شرایط خصوصی ،قید شود. چنانچه مقدار آن در ماده مزبور درج شود،صورت وضعیت تعدیل از طرف پیمانکار تهیه و به کارفرما تقدیم می شود.تا دریافتهای پیمانکار براساس شاخص تعدیل اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه ،هم بها و برابر شود.این شاخص ها هر سه ماه یکبار از سوی سازمان برنامه و بودجه اعلام میشود.و بیشتر با استفاده از مبانی قیمتهای مواد و مصالح،دستمزد و ماشین آلات تعیین میشود.

نحوه محاسبه تعدیل در قرارداد های پیمانکاری

اگر نرخ پیمان مشمول تعدیل آحاد بها باشد ابتدا قیمت های جدید به مبنای نرخ پیمان تبدیل می شود. و سپس ملاک محاسبه قرار می گیرد.

لذا ابتدا باید تعدیل اعمال شود تا مبلغ اولیه بر همان مبنا افزایش یابد.آنگاه ۲۵ درصد افزایش در قیمت های جدید لحاظ گردد. وقتی مقادیر کارها در پیمان افزایش میابد مسلماً مبلغ اولیه پیمان نیز افزایش پیدا میکند.

طریق محاسبه افزایش مبلغ پیمان و تعیین اجرت اضافی پیمانکار نسبت به کارهای اضافی

جهت محاسبه افزایش مبلغ پیمان و تعیین اجرت اضافی پیمانکار نسبت به کارهای اضافی به دوطریق میتوان اقدام نمود:

برای کارهای جدید در فهرست بها و مقادیرمنضم به پیمان قیمت و مقدار پیش بینی شده است.در این صورت بر همان اساس قیمت کارهای اضافی محاسبه و به پیمانکار پرداخت می شود .

برای آنها قیمت و مقدار پیش بینی نشده باشد .در اینصورت پیمانکار باید قیمت پیشنهادی خود را برای اجرای کارهای یاد شده همراه با تجزیه قیمت به مهندس مشاور تسلیم کند.
قیمتی که با توافق پیمانکار و مهندس مشاور تعیین شود و به تصویب کارفرما برسد ملاک پرداخت است .

در هر حال شرایط عمومی پیمان مشخص نکرده که در صورت عدم توافق سه عامل پیمان (کارفرما، مهندس مشاور، پیمانکار) در مورد قیمت های جدید چه مکانیزمی برای حل این اختلاف دیده شده است.

مهلت پرداخت تعدیل آحاد بها

بند ب ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان مقرر می دارد:

̎در پیمانهایی که مشمول تعدیل آحاد بها هستند، پس از تائید هر صورت وضعیت موقت از سوی کارفرما پیمانکار صورت وضعیت تعدیل آحاد بها آن صورت وضعیت را براساس آخرین شاخص های اعلام شده محاسبه می نماید و به منظور بررسی و پرداخت به نحوی که در بند الف تعیین شده برای مهندس مشاور ارسال کند. ̎

اگر کارفرما صورت وضعیت تعدیل آحاد بها پیمانکار را پرداخت نکند چه ضمانت اجرایی در پیمان تعیین شده است؟

تبصره بند (ب) دراین باره می گوید:

̎اگر به دلیلی غیر از قصور پیمانکار، تعدیل کارکردهای هرنیمه ازسال پس از سپری شدن سه ماه از آن نیمه سال، با شاخص های قطعی، پرداخت نشود، طبق بند ۹ ماده ۳۰ عمل خواهد شد. ̎

ملاحظه می شود که تنها جزای عدم پرداخت صورت وضعیت آحاد بهای پیمانکار، تمدید مدت پیمان است .و این ضمانت اجرایی نمی تواند منصفانه باشد. توقف انجام کار توسط پیمانکار، جز تفویت منافع او و ورود خسارت به وی هیچ تأثیری نخواهد داشت.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 14 امتیاز: 3.9)

پرسش و پاسخ

54 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • محمد محسنی
  ژوئن 20, 2020 4:29 ب.ظ

  سلام با تشکر از زحمات و مطالب خوبتون لطفا در مورد پیمانکاران جزء و دست دوم هم نکات حقوقی حاکم بر قیمت جدید پیمانکار اصلی در ایتم مرتبط با پیمانکار جزء که بیشترین زحمات پروژه های عمرانی به عهده و با سرمایه اونهاست اما در قانون حمایت نشده اند رو بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام
   ممنون از نقطه نظر جنابعالی
   در اسرع وقت دپارتمان پیمانکاری در دست بررسی قرار می گیرد.

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید. بنده با سه نفر از دوستانم چهار سال پیش با یک پیمانکار قرارداد 10 ماهه منعقد کردیم جهت ساخت 5 واحد آپارتمان اما اکنون پیمانکار هیچ یک از ساختمانها را تحویل نداده و ادعای دارد که ساختمانها را به نرخ روز با ما حساب می کند با اینکه هزینه های ساخت طبق قرارداد طی چهار فقره چک پرداخت شده آیا ادعای وی در دادگاه شنیده می شود؟

  پاسخ
  • چنانچه در قرارداد مابین شما و پیمانکار، پیمانکار حق تعدیل داشته است، می تواند هزینه زیادی را مطالبه نماید در غیر اینصورت حقی برای مطالبه هزینه زیادی ندارد.

   پاسخ
 • با سلام و وقت بخیر خدمت شما و همکاران محترم:بنده سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدین.خواستم سوال کنم که برای مبلغ اولیه پیمان حداکثر سقف افزایش را چه میزان در نظر می گیرند؟و ای این مقدار میزان اختیارات مشاور چقدر است؟

  پاسخ
  • جمع کل مبلغ مربوط به افزایش مقادیر و مبلغ کارهای جدید از25% مبلغ اولیه نباید بیشتر گردد.افزایش یا کاهش مقدار کار تا%10با دستور مهندس مشاور صورت می گیرداما اضافه بر آن با تصویب کارفرما قابل اجراست.

   پاسخ
 • سلام روز بخیر سال گذشته قرارداد ساخت کالا به مدت یکسال منعقد نمودیم و تمامی تعهدات طبق قرارداد به پایان رساندیم یکماه به پایان قرارداد کارفرما ۲۵درصد قرارداد بعنوان اضافه کاری ابلاغ نمود که باتوجه به افزایش قیمتها امکان تولید کالا با قیمت سال گذشته برایمان میسر نیست ‌. قرارداد ما تعدیل هم ندارد آیا برای آن راهکاری وجود دارد.

  پاسخ
  • بله طبق بخشنامه اخیر سازمان مدیریت امکان دریافت تعدیل در مازاد ۲۵ درصدی افزایشی احجام کار وجود دارد جهت بررسی موضوع و تعیین وقت مشاوره حضوری با دفتر تماس حاصل فرمائید

   پاسخ
 • با سلام
  من قراردادی ۶ ماهه با یکی از ادارات در تاریخ ۱۳۹۷.۰۲.۱۳ منعقد کردم که در ماده ۲۹ آن ذکر شده طبق تبصره ه تعدیل به آن تعلق نمی گیرد قابل ذکر است تسفیه حساب مالی طبق صورت وضعیت هم در پنج ماه بعد از قرارداد در ۱۳۹۸.۰۱.۲۰ صورت گرفته است
  حال تعدیل به این قرارداد تعلق می گیرد

  پاسخ
  • سلام پاسخ به سوال شما نیاز به بررسی مدارک دارد در صورت تمایل برای اخذ وقت مشاوره با موسسه تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 • سلام من اول سال ۱۴۰۰یه قرارداد ساختمانی بایک نفربستم که قرارشدپول بده مصالح روبگیریم اما خیلی تاخیرکرد تا مصالح خیلی بالارفت وکارهم نسبت به قرارداد زیادترشده حالا من ضررمیکنم چکارکنم

  پاسخ
 • سلام.تعدیل ۲۵ درصدی رو در یک قرارداد میشود ۲ بار اجرا کرد؟اگر ماده قانونی هست معرفی بفرمایید؟

  پاسخ
 • بهنام کیانی
  اکتبر 11, 2021 11:25 ق.ظ

  سلام وقت بخیر در تاریخ ۹۱/۰۸/۲۱قراردادی با شرکت عمران شهر جدید پردیس منعقد نمودم که با نرخ سرجمع و فاقد تعدیل بود که متاسفانه بخشنامه های سازمان مدیریت شامل قرارداد اینجانب نشد با توجه که قرارداد بنده ساخت بود در قرارداد خاکبرداری را با فهرست بهای سال ۸۷ و پلوس ۵۴ درصد در قالب ۲۵ درصد گنجانده شد حال میتوانم تعدیل قرارداد ۲۵ درصد افزایش پیمان را بگیرم و اگر جواب مثبت هست با چه شاخص مبنایی
  باتقدیم احترام

  پاسخ
 • سلام و درود.درتاریخ 1399/06/15قرارداد استیجاری یک دستگاه مینی‌بوس رو باپیمانکار بمدت یکسال امضاء نمودم پدران بابت 25%تمدید قرارداد بصورت یکطرفه امضا گردید ولی آخر قرارداد مشخص شد که پیمانکار با کارفرما قرارداد 9ماهه امضا کرده است که بعد از 9ماه کارفرما با تعدیل 25%قیمت با پیمانکار به توافق و ادامه کار پرداخت.ولی دراین میان پیمانکاربما هیچگونه افزایشی نداد و به بعضیا 5%یا9%پرداخت نمود وچون تو قرارداد قید شده بود که شامل تعدیل نمی‌شوید…آیا این پیمانکار حق داشته قراردادش با کارفرما 9ماه بوده بعد لاما یکساله ببنده که الان شامل هیچگونه تعدیلی نشویم…تشکر

  پاسخ
 • سلام آیا به قرارداد فهرست بهایی با مدت ۱ ماه تعدیل آحاد بها تعلق می گیرد

  پاسخ
 • سلام مقررات جاری برای اضافه کاری بعد از دریافت 25% چیست یعنی کار انجام شده بع غیر از دریافت اضافه کاری فوق براساس برآورد نهایی بیش از ۲۵٪ شده و نحوه پرداخت به پیمانکار چگونه و براساس کدام ماده قانونی و با چه مجوزهایی میباشد؟ سپلس

  پاسخ
  • کارهای اضافی انجام شده حسب دستور کارفرما طبق نظر کارشناس در دادگاه قابل مطالبه هست.

   پاسخ
 • حیدر حمیدوند
  دسامبر 27, 2021 6:55 ب.ظ

  درود وقت بخیر
  ممنون از مطالب مفیدتون. آیا برای اضافه بنا قیمتهای قراردادی ملاک عمل است یا باید برای قیمت جدید اضافه بنا پیشنهاد قیمت جدید بدهیم؟
  سپاس

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  در قرارداد منعقده با پیمانکار با موضوع ساخت و ساز به مسئله تعدیل بها اشاره ای نشده است.حال پیمانکار درخواست تعدیل به شرکت ارائه نموده است.آیا به ایشان تعلق می گیرد یا خیر؟با تشکر

  پاسخ
 • سلام
  در قراردادی ماده ۲۹ تعدیل رو مشروط به اتمام کار در مدت ۴ ماه کرده حتی اگر تاخیرات مجاز باشد
  آیا این شرط قانونی است؟؟
  قانونی هست بشه بهش استناد کرد ؟؟؟

  پاسخ
 • پوریا ملکی
  فوریه 11, 2022 11:10 ب.ظ

  چگونه بایستی قیمت واقعی و متربرآورد اصولی را در توافقات شفاهی با حداکثر شاهد و چک دریافتی از کارفرما مشخص کنیم مممنون

  پاسخ
 • با سلام
  در سال 29/03/1399 با پیمانکار اقدام به عقد قرارداد 300 میلیون تومانی کردیم که نصف اعتبار آن از محل تملک دارائیهای سرمایه ای بود و مابقی نیز از منابع داخلی تامین گردید و در پیمان نامه قید گردیدکه فاقد تعدیل می باشد و صورت وضعیت تایید شده هم برابر قرارداد پرداخت شده است . پیمانکار در خواست تعدیل طبق بخشنامه مورخ 23/10/1399 به مبلغ 120 میلیون توامان کرده است می خواستم بدونم این تعدیل مشمول بیمه هست ؟ و اینکه چون مازاد بر 25 درصد می باشد قابل پرداخت می باشد؟

  پاسخ
 • سلام.من در پروژه ای مهندس ناظر هستم.در این پروژه مطابق شرایط خصوصی پیمان به قیمت جدید ها هیچ گونه تعدیلی تعلق نمیگیرد.یعنی با قیمت روز و فقط ضریب بالاسری در صورت وضعیت پرداخت میشود.قرارداد بر اساس فهرست 98 میباشد.میخواستم بدونم برای محاسبه مقدار افزایش پیمان آیا قیمت جدیدها باید به مبنای پایه فهرست بها برگرده و تعدیل معکوس بخوره یا با همان ضریب 1/41 و قیمت روز به مبلغ اولیه پروژه که بر اساس سال 98 هست اضافه و مورد محاسبه قرار بگیرد.ممنونم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:15 ب.ظ

   با سلام. ضریب 41/1 به قیمت روز به مبلغ اولیه پروژه که بر اساس سال 98 هست اضافه و مورد محاسبه قرار گیرد.

   پاسخ
 • باسلام.در صورتی که در ماده 29 قرارداد برای محاسبه تعدیل شاخص مبنا با یک دوره مشخصی ذکر شده باشه و در تفاهم نامه قرارداد نوشته شده باشه شاخص مبنا یک دوره قبل از تاریخ ارائه پیشنهاد قیمت از طرق پیمانکار، و این دوره ها متفاوت باهم باشه کدوم ملاک پرداخت محاسبه تعدیل هست؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:16 ب.ظ

   با سلام. شاخص مبنا منظور (یک دوره قبل از تاریخ پیشنهاد قیمت) در تفاهم نامه ملاک عمل است.

   پاسخ
 • سلام، سپاس از توضیحات و ارائه مطالب، یک سوال داشتم از خدمتتان:
  ما یک پروژه دولتی داشتیم که یکبار برای آن مفاصاحساب گرفتیم و تحویل داده و تسویه کردیم و فقط دوره الان در دوره نگهداری آن هستیم، بعد از دوندگی یک ونیم ساله توانستیم ثابت کنیم که به قرارداد ما تعدیل تعلق میگیره و در حال حاضر که رسیده جهت پرداخت اعلام کردن که مفاصا حساب بگیرید. خواستم بپرسم آیا برای مبلغ تعدیل تعلق گرفته به پروژه باید مفاصاحساب مجدد دریافت کرد؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر، ضریب تعدیل فقط برای یکسری قرارداد ها هست،آیا برای صنفی که ضریب تعدیل سازمان مدیریت اعلام نکرده را چطور می توان اعلام نمود(قرارداد های صنف فناوری اطلاعات )؟ و همچنین اگر تاخیر در قرارداد داسته باشیم آیا ضریب تعدیل شامل می گردد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:17 ب.ظ

   سلام. چنانچه تاخیر شما مجاز نباشد ضریب تعدیل به شما تعلق نمی گیرد.

   پاسخ
 • با سلام شرکت ما در حال برگزاری یک مناقصه میباشد برآورد احجام براساس فهرست بهای سال 1400 تهیه شده است آیا نیاز هست که درحال حاضر این برآورد بر اساس فهارس بهای سال 1401 تغییر یابد یا میتوان با همان فهرست 1400 برگزار شده و شاخص مبنا آخرین سه ماهه قبل پیشنهاد قیمت در مناقصه لحاظ گردد

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:17 ب.ظ

   با سلام. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی برآورد احجام بر اساس فهارس بهای سال 1401 تغییر پیدا کند.

   پاسخ
 • سلام من کارمند اداره ای هستم دریاسوج و قراردادپروژه ای درسال ۹۸ باپیمانکار دغلباز ونامردی بسته شد و در ماده ۲۹ قرارداد ناظر اون زمان نوشته که درصورت تامین اعتبار تعدیل تعلق می گیرد و مدت پیمان را هم در قرارداد دو ماه نوشتندبعداز شروع کار دربرج  ۳ /۹۸ تا برج ۵ بعد کار را تعطیل کردند و در سال ۹۸ چند بار صورت وضعیت آوورد و ناظر وقت براش تایید کرده ولی قرارداد تمدید نشده بود تا امسال یکی از کارکنان که رشته تاریخ هست واز مفاد حقوقی قرداد ومسائل فنی سردر نمیاره اومده روی سیستم یه نامه زده که قرارداد بشماره فلان تا برج ۸ /۱۴۰۱ تمدید میگردد و ننوشته از برج ۵/۹۸ تا ۳۰/۱۴۰۱ وفقط نوشته تا برج ۸ و کار هم تعطیل بوده و دوسه تا اخطار هم ناظر زراش زده حالا اومده تعدیل ۳ تا صورت وضعیتی که در سال ۹۸ بوده و صورت وضعیتی که در سال ۱۴۰۱ براش تایید کردن رو آوورده حالا من میتونم چکار کنم.ضمنا در ماده ۵۰ قراردادش به ازای هروز تاخیر غیرمجاز نوشتن مبلغ ۷۰۰۰۰ تومن جریمه خواهد شد حالا چون لایحه تاخیر نیاوورده من باید چکار کنم که بتونم مبلغ ۷۰۰ میلیون تعدیلشو کم کنم با توجه به اینکه معاون اداره براش سرسری تمدید کرده .ممنون میشم تگر جوابو برام ایمیل یا با واتساپ یا ایتا بفرستید امین محمدپور .تشکر

  ۰۹۲۱۰۴۶۲۷۳۹

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:17 ب.ظ

   سلام. با عنایت به موارد گفته شده صورت وضعیت های تعدیل ارائه شده قابل رد می باشند و پیمانکار استحقاقی ندارد و در خصوص خسارت ناشی از تاخیرات غیرمجاز وفق قرارداد اقدام نمائید.

   پاسخ
 • سلام
  ايا مبلغ تعديل (مابه التفاوت ناشي از جبران نرخ ارز طبق بخشنامه هاي دولتي) که پرداخت ميشود شامل مفاصه حساب ميشود

  پاسخ
 • علی اکبر مهقانی
  ژانویه 8, 2023 1:10 ق.ظ

  سلام در پیمانهای تابع شرایط عمومی پیمان چنانچه در پیمان هیچ اشاره به پرداخت یا عدم پرداخت تعدیل بها نشده باشد آیا به پیمان تعدیل تعلق میگیرد یا خیر؟
  با تشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:18 ب.ظ

   سلام. بستگی به نوع قرارداد شما دارد. چنانچه قرارداد شما عمرانی باشد و تاخیرات شما هم مجاز باشد بله تعدیل تعلق می گیرد.

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر استاد

  زمان تقاضای ۲۵ درصد افزایش مبلغ پیمان کی است ؟ و آیا میتوان بعد از تحویل موقت تقاضای این افزایش را داد ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:18 ب.ظ

   سلام. اول اینکه بستگی به نوع قرارداد دارد و زمان خاصی ندارد. بله بعد از تحویل موقت هم می توان تقاضای افزایش داد.

   پاسخ
 • سلام‌وقت بخیر.
  درقراردادهای پیمانکاری درقرارداد نوشته شده که به این پیمان تعدیل تعلق نمیگیرد.با توجه به افزایش ۵۰درصدی قیمت مصالح‌آیا پیمانکار میتواند نسبت به تعدیل پیمان ادعایی داشته باشد.باتشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 27, 2023 4:18 ب.ظ

   سلام. با توجه به نوع قرارداد و نوع مصالح و شرایط فهارس بها یا ساختار شکست یا سرجمع و عوامل قابل مطالبه است.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

دعاوی مناقصات

دعاوی مناقصات ممکن است به علل و عوامل مختلفی ایجاد گردد که در این مقاله…

نظریات مشورتی

دعاوی مناقصات

دعاوی مناقصات ممکن است به علل و عوامل مختلفی ایجاد گردد که در این مقاله…

مقالات مرتبط

اهم دعاوی قراردادهای پیمانکاری