خاتمه قرارداد کار

خاتمه قرارداد کار به معنای پایان یافتن همکاری کارگر و کارفرما می باشد. در واقع هرقراردادی که منعقد می شود تاریخ شروع و پایان همکاری درآن قید می شود. بدین صورت که درقراردادهای موقت یا کارمعین پس ازپایان مدت وعدم تمدید مجدد قرارداد ویا انجام کارمورد نظر، قرارداد خاتمه پیدا میکند. علل دیگری نیزمیتواند سبب خاتمه یافتن قرارداد کار شود،که ممکن است با اراده طرفین یا یکی ازآنها و یا خارج از اراده آنها باشد.

قرارداد کار در چه مواقعی به صورت ارادی خاتمه می یابد؟

استعفا کارگر

گاهی ممکن است خاتمه قرارداد کار به صورت ارادی و به علت استعفای کارگر باشد .استعفا کارگر،امری ارادی و در اختیار خود کارگر میباشد. کارگر به هر دلیلی می تواند از کار خود خارج شود.
فسخ قراردادکار

اما مورد شایعی که درخاتمه قراردادکار بسیار دیده می شود،زمانی است که درمتن قرارداد شروطی برای کارگردرنظرگرفته می شود.در صورت تخطی از این شروط کارفرما مجاز میشودکه قرارداد را فسخ نماید.

معمولا این مورد،حق فسخی است که کارفرمایان درقراردادها برای خود قائل می شوند تا از تخطی کارگران جلوگیری نمایند. اینگونه کارفرمایان میتوانند به صورت قانونی قرارداد را خاتمه بدهند . البته در این مورد هم اگر چه قرارداد کار با کارگر خاتمه پیدا می کند اما حقوق مدت اشتغال وی به او داده می شود.

خاتمه قرارداد کار
خاتمه قرارداد کار

بازنشستگی کارگر

از دیگر اموری که باعث خاتمه یافتن قرارداد کار می گردد، بازنشستگی کارگر میباشد. ،هر کارگری که به کار مشغول است با توجه به نوع حرفه ،شرایط کاری، منطقه خدمت و… پس از مدتی بازنشته تلقی می شود. مدت اشتغال به کار هر فردی تا زمان بازنشستگی وی به شرایط فوق الذکر برمیگردد .البته بازنشستگی شرایط خاص خود را نیز دارد.

آنچه مسلم است….
چنانچه به دلایل فوق الذکر قراردادکارخاتمه یابد،تخطی صورت نگرفته است. چراکه این موارد در قانون پیش بینی شده است وکارگروکارفرما ملزم به جبران خسارت به طرف مقابل نیستند.اما اگر موردی خارج از موارد مزبور رخ دهد کارگر و گاها کارفرما می توانند به قطع همکاری طرف مقابل معترض شوند. این اعتراض را میتوانند در مراجع صالح واقع در اداره کار طرح نمایند.

قرارداد کار در چه مواقعی به صورت غیر ارادی خاتمه می یابد؟

فوت کارگر

از جمله موارد خاتمه قرارداد کار می توان به فوت کارگر اشاره نمود.زمانیکه قراردادی بین کارگر و کارفرما بسته می شود اما در اثنای همکاری کارگر فوت می کند. در این صورت قرارداد به طور قهری منفسخ می گردد.این مورد خارج ازاراده کارگر و کارفرما بوده است، فلذا کارفرما نمیتواند بدین دلیل که فوت کارگرسبب تعلیق درکاراو شده است،مطالبه خسارت از وراث کارگرنماید.لازم به ذکراست که اگرکارگرقبل ازفوت،خساراتی را وارد آورده باشد،بعد ازفوت ودرصورت اثبات خسارات امکان مطالبه آن ازاموال وی وجود دارد.این موضوع کاملا قانونی است ومنع قانونی در این بین نیست.

برعهده کارفرماست که کلیه مطالبات ناشی ازکار کارگر را که درقرارداد ومربوط به دوره اشتغال اوبوده است،پس ازفوت اوبه وراثش پرداخت نماید.

از کار افتادگی کارگر

از دیگر مواردی که در واقع اراده کارگرمعمولا در آن دخیل نیست از کارافتادگی کارگر میباشد.ممکن است براثر وقوع تصادف یا هر حادثه ای، کارگر توان خود را از دست بدهد. از این روادامه همکاری برای وی مقدور نباشد .گاهی هم پیری میتواند دلیل از کارافتادگی کارگر گردد، کما اینکه هنوز سن بازنشتگی وی هم نرسیده باشد.
عوامل از کار افتادگی می تواند ناشی از کار ویا اتفاقات غیر مرتبط با کار باشد.
در این صورت نیز، کارفرما موظف است براساس سطر آخر ماده ۲۴ قانون کار عمل نماید. ماده مزبور چنین مقرر داشته است:

“… براساس آخرین مزد کارگر به نسبت هرسال سابقه خدمت حقوقی به میزان ۳۰ روز مزد به وی پرداخت نماید.”

چنانچه از کارافتادگی کلی ناشی از کار یا بیماری ناشی از حرفه کارگر باشد به استناد سطر آخر ماده ۷۲ قانون تامین اجتماعی:

” بدون در نظر گرفتن مدت پرداخت حق بیمه، استحقاق دریافت مستمری از کارافتادگی کلی ناشی از کار خواهد داشت.”

گروه وکلای موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص و بیش از ده سال سابقه فعالیت موفق در زمینه دعاوی کارگر وکارفرما در کلیه اختلافات کارگر و کارفرمایی در خدمت شما می باشد.چنانچه به مشاوره تخصصی با وکیل متخصص اداره کار نیاز دارید میتوانید ضمن اخذ مشاوره رایگان با وکلای موسسه در صورت تمایل دعاوی خود را به وکلای موسسه بسپارید و حتم داشته باشید که تمام سعی و اهتمام خود را در به نتیجه رسیدن دعوای شما خواهند نمود. باما درتماس باشید تا ضمن مشاوره تلفنی رایگان درصورت تمایل ازمشاوره حضوری وکلای با تجربه در این مجموعه بهره مند گردید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بهار موسوی
  دسامبر 26, 2019 12:32 ق.ظ

  باسلام و خسته نباشید
  سوالی از خدمتتان داشتم اگر فردی دارای5 قرارداد کار موقت باشدو قرارداد 6ام او به یکسال نرسد و از کارش کناره گیری کند،سنوات به چنین فردی تعلق میگیرد؟

  پاسخ
  • با سلام
   بله ، سنوات به ایشان تعلق میگیرد و اینکه قرارداد کار ششم زیر یکسال است تاثیری در محاسبه سنوات ایشان ندارد.البته لازم به ذکر است که سنوات در صورتی تعلق میگیرد که در پایان هر سال و خاتمه قرارداد مبلغ آن محاسبه نشده باشد.

   پاسخ
 • مینا حیدری
  آگوست 17, 2021 1:46 ب.ظ

  باسلام سوالی داشتم اگر فردی با۱۳سال سابقه کار دریک موسسه باقرازدادهای کارموقت باشد ودرسال ۱۴۰۰یک قراردادازفروردین وتااخرخردادماه داشته ‌تیر ومردادماه تمدیدمدت مدت قراردادنداشته باشد ولی کارکرده ناگهان درپایان مردادماه کارفرما نامه عدم نیاز برای وی صادرکند چه حکمی دارد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست