ترک کار کارگر

ترک کار کارگر ،بدین معناست که کارگر بدون رعایت تشریفات مربوط به استعفا از کار خارج شود و مقصود وی خارج شدن از کار به طور کلی باشد. ترک کار کارگر در قانون کار سابق به معنای استعفا به کار رفته بود اما در قانون کار فعلی)مصوب 1369) در این مورد حکمی وجود ندارد. از طرفی هم با عنوان غیبت نمی توان آن را مورد بررسی قرار داد چرا که با مفهوم غیبت تفاوت اساسی دارد. البته آثار حقوقی آن ها تفاوت چندانی ندارد. یعنی در نهایت سبب می شود که کارفرما بتواند از حق فسخ خود استفاده و مبادرت به اخراج کارگر نماید.البته این را هم نباید از نظر دور کرد که میزان غیبت کارگر باید به حدی باشد که کارفرما را مجاز به استفاده از حق اخراج خود نماید در غیر این صورت مجاز به این امر نمی باشد.

ترک کار کارگر
ترک کار کارگر

چنانچه کارگری قصد قطع همکاری با کارفرما را داشته باشد، باید چگونه اقدام نماید؟

اگر کارگری بخواهد با کارفرما قطع همکاری نماید می تواند با تشریفات قانونی این امر را انجام دهد و اگر تشریفات طی شود منعی بر کارگر نیست.

از این رو کارگری که استعفا می دهد موظف است تا یک ماه به کار خود ادامه دهد.

لازم است کارگردر ابتدا استعفای خود را به صورت کتبی به کارفرمای خویش اطلاع دهد.
چنانچه کارگر،بعد از طی ۱۵ روز از زمان استعفا از عمل خویش پشیمان شود می تواند جهت باز پس گیری استعفا اقدام نماید.
در این صورت استعفای وی لغو می شود و کارگر موظف می شود رونوشت استعفا و انصراف خود را به شورای اسلامی کارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده کارگران تحویل دهد.
چنانچه کارگر از استعفای خویش پشیمان نگردد موظف است به مدت ۳۰ روز به کار خود ادامه دهد تا کارفرما مهلت جایگزینی نیرو را داشته باشد. البته گاها مشاهده می شود که کارفرما از همان روز استعفا موافقت خود را اعلام می کند و کارگر را برای یک ماه دیگر در خدمت نگه نمی دارد.

قانون گذار در ماده ۲۵ قانون کار  چنین مقرر داشته است:

“هرگاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین منعقد شده باشد ، هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد.”

با توجه به تصریح ماده چنین نتیجه ای حاصل می شود که….

در قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین حق فسخی برای کارگر لحاظ نشده است. فلذا اگر کارگری بدون توجه به این امر مبادرت به اعلام استعفا نماید چنین استعفایی مورد پذیرش قانون گذار نیست. در صورتی که از این امر خسارتی به کارفرما وارد شود کارگر ملزم به پرداخت خسارت بر اساس رای مراجع حل اختلاف کار می گردد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که….

بر خلاف تصور بسیاری از افراد درصورتیکه قرارداد کار با استعفای کارگر و با شرایط قانونی فسخ شود کارگری که استعفا داده است مستحق دریافت حق سنوات به ازای هر سال ، یک ماه آخرین حقوق می باشد.

آیا کارگری که قرارداد کار ندارد میتواند در هر زمان که بخواهد کار خویش را ترک نماید؟

چنانچه کارگری بدون هیچ عذر موجهی کار خود را ترک نماید و از این جهت به کارفرما خساراتی وارد شود ،در چنین مواقعی کارفرما می تواند جهت خسارات وارده از کارگر مطالبه خسارت نماید.اما در صورت نبود قرارداد کتبی، اثبات مدعای کارفرما به سهولت امکان پذیر نمی باشد. چرا که در اکثر مواقع قانون کار حق را به کارگر اعطا نموده است و چنانچه کارفرمایی چنین مدعایی داشته باشد بایستی ادعای خویش را ثابت نماید.

از این رو پاسخ به سوال فوق منفی است.
و چنانچه کارفرما بتواند رابطه کارگر و کارفرمایی بین خویش و کارگر را به اثبات برساند. میتواند در صورتی که کارگر وی بدون عذر موجه کار خویش را ترک کرده باشد و از این نظر به او خسارت وارد نموده باشد،مطالبه خسارت نماید. حتی اگر با کارگر قرارداد کتبی منعقد ننموده باشد.

استعفای کارگر
استعفای کارگر

اهمیت وجود قرارداد کتبی در زمان ترک کار

قرارداد کار می تواند به صورت کتبی و شفاهی باشد .
چنانچه قرارداد کار به صورت کتبی بین طرفین «کارگر  و کارفرما» باشد: در این مواقع امکان تخطی برای کارگر و کارفرما کمتر می باشد، چرا که چنین قراردادی در حکم سندی است که می تواند اثبات کننده ادعاهای طرفین باشد.چون در صورتی که اختلافی بین کارگر و کارفرما حادث شود امکان مراجعه به مفاد قرارداد وجود دارد و می توان از این طریق فرد خاطی را (اعم از کارگر و کارفرما) شناسایی نمود .
چنانچه قرارداد کار به صورت شفاهی بین طرفین «کارگر  و کارفرما» باشد: اگر چه قرارداد شفاهی نیز از نظر قانون کار دارای اعتبار است اما اثبات توافقات ما بین طرفین ، در چنین قراردادهایی با سختی هایی همراه می باشد و امکان سوء استفاده را برای هر کدام از طرفین فراهم می نماید.
گاهی مشاهده می شود که کارگرانی به صورت ارادی ترک کار مینمایند و از عدم قرارداد فی ما بین خود و کارفرما سوء استفاده مینمایند وبا وجود اینکه حق و حقوق خود را دریافت نموده اند اما همچنان جهت مطالبه حق و حقوق خود طرح دعوا می نمایند .اما ناگفته نماند که عدم قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما دلیل بر این نیست که کارفرما نتواند از جهت ترک کار کارگر مطالبه خسارت نماید و یا این امر نباید حربه ای در دست کارگر باشد تا از حمایت قانون سوء استفاده نموده و مطالبه حق و حقوقی را به ناحق نماید . بلکه اگر چه دراکثر مواقع حمایت قانون از کارگر بیشتر است اما این امر باعث نمی شود که در صورت پرداخت شدن حق و حقوق کارگر توسط کارفرما ، مجددا هزینه های مزبور از کارفرما مطالبه شود.

لازم به ذکر است که…
کارفرما می تواند مطالبه خسارت به جهت ترک کار کارگر را نیز بنماید و چنانچه در این مواقع از کارگر بابت حسن انجام کار چک یا سفته نیز در دست داشته باشد ، می تواند جهت جبران خسارت خود استفاده نماید و عدم وجود قرارداد کار مانعی جهت مطالبه خسارت از کارگر برای کارفرما ایجاد نمی نماید.

ترک کار کارگر با غیبت کارگر چه تفاوتی دارد؟

بسیاری از افراد ترک کار و غیبت را یکی می دانند در حالیکه این دو با یکدیگر تفاوت دارند هرچند آثار حقوقی این دو با یکدیگر برابر است.
قانون گذار در ماده ۲۷ قانون کار به کارفرما اجازه داده است که چنانچه کارگر در انجام وظایف محوله به خود قصور نماید قرارداد او را فسخ و او را اخراج نماید.

بدیهی است که ترک کار و غیبت نیز هر دو می تواند از موارد قصور کارگر قلمداد شود که در هر دو مورد کارفرما می تواند با فسخ قرارداد کار، کارگر را اخراج نماید.

البته ناگفته نماند که….
در اخراج کارگر توسط کارفرما بایستی میزان غیبت کارگر در حدی باشد که اجازه اخراج را به کارفرما بدهد،در غیر این صورت کارفرما مجازبه اخراج کارگر بدین جهت نمی باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 11 امتیاز: 3.7)

206 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • با سلام و خسته نباشید،
  بنده ب مدت ۹ماه در یک رستوران در تهران مشغول ب کار بودم ک در این مدت ن قرارداد کتبی داشتم و نه اینکه مرا بیمه کرده بودن بعد از رفتن ب مرخصی ۱ماهه و برگشت سرکار ک قرار بود کارفرما مرا بیمه کند ک متاسفانه گفتن من توانایی بیمه کردن ندارم،و من هم با اینکه ۲۳روز در اون ماه کار کردم بدون اطلاع قبلی کار فرمامجبور ب ترک کار شدم و متاسفانه کارفرما ب دلیل ترک کار می خوان از من شکایت کنن،آیا با وجود اینکه ن قراردادکتبی نوشته شده بود ن کارفرما حق و حقوق و بیمه پرداخت می کردن بازم می تونن ثابت کنن من باعث ضرر آنها شده ام و اداره کار آیا حق رو ب آنها خواهد داد و من باید خسارت پرداخت کنم

  ازتون خواهش می کنم پاسخ بدید،ممنون و سپاسگزارم از شما

  پاسخ
  • سلام خیر شما هم می‌توانید متقابلا از ایشون بابت حقوق معوقه و بیمه و سایر موارد قانونی شکایت کنید

   پاسخ
   • با سلام، بنده در یک شرکت مشغول به کار هستم که به دلیل شروطی که خارج از قرارداد برای بنده گذاشتن اعلام کردم که در پایان قرارداد قطع همکاری خواهم نمود که اعلام نمودند نیاز به حضور در محل کار نیست و حقوق و بیمه شما تا پایان قرارداد پرداخت خواهد شد، آیا کارفرما می تواند ادعای ترک کار من را نماید؟؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     آگوست 6, 2022 10:00 ق.ظ

     سلام بله امکان دارد

     پاسخ
     • سلام ببخشید شوهر من چند سال داخل یه شرکتی کار می کنه تا برج ۱ سال بعد قرارداد دارد.براش یه مشکلی پیش اومد ه رفته زندان نزدیک سه ماه هست مدیر عامل گفته براش پایان کار بزنید باید چکار کنم راهی داره یا نه

     • دادپویان حامی
      نوامبر 29, 2022 2:42 ب.ظ

      با سلام
      پس از بازگشت از زندان می تواند درخواست برگشت به کار مطرح کند

 • سلام و وقت بخیر
  بنده ۱۹ مهر ۱۴۰۰ استعفا دادم ایا الزامی دارم تا ۱۹ آبان در شرکت فعلی بمانم؟ چون مسائل شخصی دارم. اعلام کردم ولی در صدد جایگزین برای بنده هستند و‌گفتند باید بمونم.

  پاسخ
  • سلام خیر

   پاسخ
   • سلام
    من چند ماه پیش تو یه شرکت تولید محتوا کار میکردم و کارفرما از شماره شخصی خودم برای ورود و مدیریت سایت استفاده میکرد
    بعد از ترک کار ایشون بعد از حدودا هشت ماهه که دارن با شماره شخصی من برای اکانت سایتشون استفاده میکنن بدون اینکه به من خبر داده باشن
    ایا این کار قانونیه ؟
    من میتونم شکایتی در اینباره داشته باشم ؟

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     می 8, 2023 3:41 ب.ظ

     با سلام خیر می توانید شکایت کیفری مطرح نمایید ولی قبل از شکایت بهتر است ابتدائا با ارسال اظهار نامه به ایشان اعلام نمایید که استفاده ایشان از شماره شما غیر قانونی است

     پاسخ
  • سلام وقتتون بخیر
   بنده بیشتر از ۱ماهه به کارفرمام شفاهی اطلاع دادم که میخوام جدابشم از مجموعه،حالا چند روزه استعفا دادم و میگن که ۱ماه باید بیای سرکار ولی من شرایطشو ندارم که ۱ماه رو ادامه بدم به کارم و جای دیگه باید کارمو تحویل بگیرم،حالا اگر من ۲۰روز زودتر از موعد ذکرشده نیام سرکار اینجایی که هستم و ازمحل کار جدیدم برام بیمه رد شه چه مشکلی برام ایجاد میشه؟

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    می 8, 2023 3:41 ب.ظ

    چون استعفای سابق شما شفاهی بوده و قابلیت اثبات ندارد بهتر است بعد از گذشت مهلت یک ماهه از استعفای کتبی سرکار حاضر نشوید.

    پاسخ
 • با سلام
  بنده در یک شرکت خصوصی به مدت 4 ماه کار کردم و به تازگی به دلیل مسائل شخصی استعفا دادم اما مدیر قبول نکرد و گفت باید تا زمانی که نیروی جایگزین استخدام کنیم در شرکت کار کنم آیا در صورت ترک کار مشکلی پیش میاد یا باید در شرکت فعلی بمانم؟

  پاسخ
  • خیر مشکلی نیست

   پاسخ
   • سلام بنده حدود پنج ماه در رستوران اصفهان مشغول به کار بودم که ماه های اخر قرار داد باهام بسته شد ولی پول بنده رو تیکه تیکه خیلی بد میداد و یه شب به همه بچه های مجموعه تحمت دزدی دوربین مدار بسته زد و خودش همه کرد بیرون برا اینکه پول نداشت بده چند تا بچه ها هم رفتن شکایتش کردن.الان شاهدم هست الان رفته شکایت زده ترک کار به مبلغ150میلیون باید چیکار کرد ممنون میشم جواب بدید

    پاسخ
 • سلام . من قرارداد کارم تا پایان مرداد 1400 هست . بعد از مرداد 1400 بهم قول اضافه کردن حقوق دادن اما سه ماه گذشته نه قرارداد دارم و نه حقوقم اضافه کردن . آیا من باید بهشون اعلام کنم که استعفا میدم و یکماه هم براشون کار کنم هنوز یا اینکه میتونم دیگه سرکار نیام ؟

  پاسخ
  • سلام شما باید مراتب استعفای خودتون رو اعلام فرمایید

   پاسخ
  • سلام بنده نیروی رسمی یک شرکت دارویی با عنوان مدیر شعبه میباشم‌ که از ابتدای شهریور مدیر عامل شرکت بدون هیچ دلیلی برای شعبه سرپرست جدید انتخاب کردن و مرا در قبال پرداخت سنوات و حقوق ۳ماه مجبور به استعفا نموده اند لطفا ارشاد فرمایید در متن‌ استعفا میتوان قید کرد در صورت عدم پرداخت تعهدات شرکت استعفا کن لم یکن میباشد. با تشکر

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    ژانویه 18, 2023 3:53 ب.ظ

    سلام خیر

    پاسخ
    • زینب رجبی
     می 7, 2023 9:35 ب.ظ

     سلام مدیرعامل شرکت ما که یه شرکت خصوصی است به دلیل اینکه در هفته دوم عید پرسنل مرخصی بودن میخواد از یکم تا پانزدهم ترک کار بزنه برای پرسنل بدون اینکه به همکاران اطلاع دهد ایااین کاررا میتواند انجام دهد؟ در صورتی که یکم تا چهارم تعطیل رسمی بوده و پنجشنبه از ها از حقوق کم میشه و ۱۲ و ۱۳ ام هم تعطیل رسمی بوده و روز ۱۴ ام درمحل کار حاضر شدیم

     پاسخ
     • دادپویان حامی
      می 8, 2023 3:42 ب.ظ

      با سلام خیر تعطیلات رسمی حق کارگر بوده و نمی توانند ترک کار بزنند

 • سلام و عرض احترام.درصورتی که کارفرما به کارمند به صورت شفاهی اعلام کند که محل کاررا به هردلیلی ترک کند و حاضر نباشد که مدرکی کتبی به کارمند بدهد که به اصرار او محل کاررا مجبورشده است ترک کند آیا راه حلی وجود دارد که کارمند بتواند دراداره کار اثبات کند که به درخواست کارفرما محل کاررا ترک کرده است و کارفرما نتواند ار این قضیه سوء استفاده و اعلام بی اطلاعی نماید؟چون ممکن است کارفرما در اداره کار اظهار کند که خود کارمند محل کارراترک کرده و تازه کار من را معطل گذاشته است.ممنون میشم پاسخ بفرمایین.

  پاسخ
  • بله امکان دارد

   پاسخ
   • بنده پایان قراردادم تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ بود . بنده تا ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ هم بدون قرار داد کار کردم ( حدودا ۵۲ روز) یعنی قرار داد جدیدی هنوز امضا نکردم از ۲۲ اردیبهشت به بعد یه مشکلی برای بنده پیش اومده بنده رو فعلا تعلیق کردن اگر بنده شکایت کنم بابت اون ۵۲ روز کار بدون قرارداد چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟؟؟؟؟

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     ژوئن 17, 2022 10:28 ب.ظ

     سلام بله حتما شکایت کنید

     پاسخ
    • سلام من نیروی شرکتی هستم در بیمارستان کار میکنم ۱۰ سال قرار دادم به صورت ۳ماهه تمدید شده و لی دی۱۴۰۱قرارداد من تمام شده و من تا کنون بدون قرار داد کار کردم بخاطربار روانی در محل کار میخوام ترک کار کنم ایا باید یکماه منتظر بمونم یا میتونم کتبی اعلام کنم و نرم سرکار؟؟؟در قرار داد بند د ماده ۲۱ هم ذکر شده

     پاسخ
    • #سوال قانون کار
     من تا تاریخ 1401/۱۲/۲۹ با شرکت قرارداد داشتم و تمام حق و حقوقم رو گرفتم.بعد از تعطیلات عید هم بدون هیچ قراردادی سرکار رفتم و یکماه هم حقوق گرفتم.و با توجه به اینکه تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ کار بهتری پیدا کردم میتونم ترک کار کنم چون قراردادی رو امضا نکردیم برای این یکماه ؟ایا شرکت میتونه از من شکایت کنه؟

     پاسخ
     • دادپویان حامی
      می 8, 2023 3:41 ب.ظ

      با سلام با توجه به اینکه یک ماه حقوق دریافت نموده اید بهتر است بدون اطلاع قبلی ترک ننمایید

 • سلام من در کارگاه کارتن سازی کار میکردم و به دلیل ۲ ماه نپرداختن حقوق کار رو ول کردم و به صورت شفاهی اطلاع دادم که من از فردا نمیام و ایشون گفتن باشه حتی بهم نگفتن که بمون تا جایگزین برات پیدا کنیم من الان مشغول کار جدید هستم با گذشت یه ماه از شروع کار جدید حقوق منو هنوز پرداخت نکردن و من پیام میدم که حقوق منو واریز کنید امروز و فردا میکنن و الان حتی جوابمو نمیدن الان تکلیف من چیه ؟! باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • در اداره کار شکایت نمایید

   پاسخ
   • سلام من قبل عید استعفا تو اتوماسیون اداری و کتبی دادم الان که حق حقوقمو ندادن شکایت کردم میگن بدون اطلاع ترک کار کردی نامه استعفا نیست ۱۰۰میلون سفته دارم آیا میتونن برای من دردسر درست کنن من مدرکی از اینکه استعفا دادم ندارم

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     جولای 16, 2022 10:08 ق.ظ

     سلام بله

     پاسخ
     • سلام من توراهی داشتم و یک نیرو گرفتم باهاش قرارداد به صورت کتبی نوشتم وتوافقات انجام شد ومن گفتم سفته باید بدید گقتن اگه سفته بدم باید بیمه کنید و من توان بیمه کردن نداشتم و توافقات انجام شد الان بعد ۵ماه کارکردن خودشان رفتن بدون اطلاع و ما هرچه زنگ زدیم جواب ندادن و الان رفتن شکایت کردن تکلیف من چیه میشخ راهنماییم کنید چیکارباید بکنم

     • دادپویان حامی
      ژانویه 18, 2023 3:57 ب.ظ

      شما موظف به پرداخت حق بیمه می باشید

 • سلام من در کارگاه کارتن سازی کار میکردم و به علت ۲ ماه عقب افتادن حقوق کار را ول کردم چون من گفته بودم ماه به ماه واریز کنید
  و به صورت شفاهی اطلاع دادم که من از فردا نمیام و کارفرما گفت باشه حتی به من نگفتن که بمون تا برات جایگزین پیدا کنیم الان یک ماه از شروع کار جدیدم گذشته ولی واریز نکردن پیام میدادم همش امروز و فردا میکردن الان که حتی جواب پیام و تلفن منو نمیدن تکلیف من چیه باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
  • در اداره کار شکایت نمایید

   پاسخ
   • حمید رضایی
    ژوئن 27, 2022 7:53 ب.ظ

    سلام خسته نباشید،کارگری بدون هیچ دلیلی به محل کارنمیرود یعنی ۱۴ سال در کارگاه مشغول به کاربوده ولی حدود سه سال است که به اون محیط کاری برنگشته والان برای سنوات این سالها ازکارفرماشکایت کرده آیاباوجودترک محل کاربدون هیچ دلیلی سنوات به اوتعلق میگیرد؟

    پاسخ
 • سلام
  من در شرکتی بصورت بدون قرارداد استخدام شدم و اصلا قراردادی نبوده است که مشخص کند که مدت همکاری چقدر باشد و اکنون پس از گذشت ۱۰ ماه من تصمیم به استعفا گرفتم اگر اکنون شرکت را ترک کنم آیا کارفرما می تواند از من شکایت کند و یا سفته را به من پس ندهد ؟
  خواهشمندم پاسخ دهید

  پاسخ
  • بله میتوانید شرکت را ترک نمایید لیکن شرکت نیز بابت خسارت‌ اگر به ایشان وارد ساخته اید میتواند بر روی سفته ها اقدام کند

   پاسخ
   • سلام بنده بدون قرار داد یکسال با بیمه تامین اجتماعی در محل کار حضور داشته ام این ماه بخاطر شغل جدید میخوام دیگه بهشون اعلام کنم نمیخوام بیام برای من که مشکلی پیش نخواهد امد

    پاسخ
 • امید موسئ نژاد
  دسامبر 26, 2021 8:56 ق.ظ

  سلام من تو یه شرکت هشت ساله مشغول به کارم به خاطر دیسک کمر بهم گفتن آخر این ماه اخراجت میکنیم برو بیمه بیکاری من تا پایان ماه قرار داد دارم اگرچند روز غیبت کنم برای گرفتن بیمه بیکاری به مشکل نمیخورم?

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من تو یه موسسه پرستاری مشغول به کار شدم متاسفانه شرایط کار سخت هست از اون مهم تر رفتار مدیریت با کارمندان خیلی بد هست ایشون نیروها رو جریمه نقدی میکنن در حد ۵۰۰ تومن و ۱ میلیون تومن و من واقعا دیگه اونجا نمیتونم کار کنم میخواستم بدونم با توجه به اینکه من هم قرارداد ۲ ساله امضا کردم و هم سفته ۵۰ میلیون تومنی دستشون دارم میتونم ترک کار کنم؟و آیا ترک کار عواقبی برای من دارد ایشون میتونن از من شکایت کنن؟ با توجه با اینکه سرشون برای دادگاه پاسگاه رفتن درد میکنه

  پاسخ
 • سلام,,بنده با ۱۱سال سابقه در شهرداری به دلیل غیبت به مدت ۶ماه آن هم به دلیل مشکلات مالی اخراج شدم,,ولی اصلا به من ابلاغ نشده و بدون هیچ ابلاغیه ای اخراج شدم و با کدخدا منشی و نامه نگاری های زیاد از استانداری و فرمانداری,شورای شهر تقریبا فصلی قبولم میکردند و باز بدون نتیجه می ماندو فقط لفظا اعلام میکنن که شما غیبت کردید و اخراجید لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ
 • بنده به مدت 4 سال در موسسه ای کار میکردم چون سرباز میشدم با اطلاع موسسه به سربازی رفتم و انها برای من ترک کار زدند و سنوات به بنده تعلق نگرفت بی حمت من رو راهنمایی کنین که میتونم شکایت کنم یا ن

  پاسخ
 • سلام
  در صورت نداشتن قرارداد کاری و سفته نزد کارفرما آیا در صورت استعفا قبل از عید، کارفرما میتواند حق پایان کار و عیدی و .. را ندهد؟

  پاسخ
  • سلام بله میتواند لیکن شماهم میتوانید دا اداره کار بابت حقوق قانونی خودتان شکایت نمایید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من ۱۵ روز بدون قرارداد کتبی کار کردم و استعفا دادم ولی هیچ حقوقی بهم ندادن آیا میتوانم با شکایت حق و حقوقم را بگیرم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 28, 2022 8:16 ب.ظ

   سلام بله حتما

   پاسخ
  • سلام.وقتتون بخیر .من مدت ۵ ماهه که بدون قرار داد برای شرکت خصوصی کار میکنم .اول قرار بود طبق قانون کار حقوق بهم حقوق بده ولی الان میگه ۳۵۰۰ بدون عیدی و سنوات ایا میتونم بخاطر نداشتن قرار داد ازش شکایت کنم ؟

   پاسخ
 • سلام روز بخیر
  بنده در تعاونی مسکن حسابدار هستم مدیرعامل از اتمام آخرین قرارداد من که آخر شهریور ماه بود قرارداد نبست و تا الان بدون قرارداد هستم ولی بیمه برایم رد می‌شود و بخاطر یکسری هرج و مرج ها و رعایت نکردن قوانین حسابداری و مشکلات حساب هاشون که با ذکر نامه بهشون بوده چون قرارداد ندارم میتونم ترک کار کنم و کلید رو بدم بهشون و بیام یا خیر؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام، بنده ۶ ماه در یک کارگاه بدون قرارداد کار کردم، حقوق توافقی بین ما بیش از حقوق وزارت کار بوده و ایشان در پایان همکاری مبلغ بیمه بر اساس حداقل حقوق را نقدا پرداخت کردند ولی عیدی بابت اون چند ما ندادن و حالا که به ایشان بابت عیدی درخواست دادم با اینکه با توافق کار را ترک کردم میگویند که بابت ترک کار باید ضرر و زیان بدهی در صورتی که پایان همکاری با توافق بوده و بابت تمام دریافتی ها از من امضا گرفتند، چون حقوق دریافتی بیش از حداقل حقوق بوده و ایشان فرم هایی تنظیم کردند و بر اساس حداقل حقوق از بنده امضا گرفتند، آیا میتوانم عیدی را دریافت کنم یا ایشان ادعای خسارت کنند؟

  پاسخ
 • سلام
  بنده ۴ ماه هست که در یک شرکت مشغول به کار هستم
  ۲ ماه به عنوان کار اموز و ۲ ماه به صورت قراردادی(به همراه سفته)
  اما هیچ گونه حقوق و مزایا بهم ندادن نه حقوق و نه بیمه، الان یک موقعیت بهتر برام پیدا شده
  من استعفای خودمو ۱۲/۲۱ به مدیر اطلاع دادم و نامه کتبی هم نوشتم، آیا باید حتما تا تاریخ ۰۱/۲۱ بمونم داخل شرکت فعلی؟ یا اگه دیگه نرم مشکلی پیش نمیاد؟
  اکه از الان نرم بابت سفته ای ک دادم مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
 • سلام
  من مدت ٣ سال و ٣ماه در يك شركت مشغول بكار بوده ام و به دليل شرايط سخت كاري و مشكلات شخصي قصد استعفا دارم
  قرار داد من تا پايان سال گذشته بوده و در حال حاضر قرارداد مكتوبي بين ما وجود ندارد
  در صورتي كه كتبا استعفا بدهم و مدت ١ماه قيد شده در قانون را پس استعفا در شركت بمانم آيا مي توانم پس از خروج براي بسمه بيكاري اقدام كنم و بيمه بيكاري به من تعلق مي گيرد؟

  پاسخ
 • المیرا اسدی
  آوریل 19, 2022 6:47 ب.ظ

  سلام من ۵ ساله مهدکودک کار میکنم‌ قرارداد ندارم ولی‌بیمه برام رد شده، اگه بگم از‌فردا نمیام و یک ماه واینمیستم، میتونن برام ترک کار بزنن خسارت بگیرن؟

  پاسخ
 • تاریخ قرارداد من با کارفرما تا 29 اسفند 1400 هست ولی از اون تاریخ تا الان که اواخر فروردین 1401 هست با هیچ یک از افراد شرکت قراردادی بسته نشده است.
  من هم میخواهم از اول اردیبهشت 1401 ترک کار کنم و به شرکت نرم میخواستم عواقب کار رو بدونم

  پاسخ
 • سلام. بنده سه سال پیش به دلایل شخصی مجبور شدم از محل کار خودم که یک سازمان دولتی بود خارج بشم و با اینکه نامه استعفا رو یک هفته قبل تحویل داده بودم، چند ماه بعد متوجه شدم که ترک کار برای من زدن. در این مدت در داخل کشور نبودم. الان برای ورود و خروج از کشور مشکلی وجود داره؟ اگر حکمی صادر شده باشه در بدترین حالت چه حکمی میتونه باشه؟ تشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 8, 2022 10:57 ق.ظ

   سلام خیر مشکلی در آمد وشد به داخل یا خارج کشور وجود ندارد

   پاسخ
 • اگر پرسنلی طول یکماه کامل فقط 4 روز کارکرده باشد و کلا غیبت داشته باشد آیا بیمه برایش رد می شود(به ازای 4 روز کارکرد یا یکماه کامل؟)

  پاسخ
 • من قصد پایان همکاری با شرکت را داشتم اما اعلام استعفا نکردم و صبر کردم مدت قرارداد ۹۰ روزه ام تمام شود و پس از پایان مدت قرارداد و دریافت حقوق از امضای قرارداد جدید خودداری کردم که با تهدید شکایت کارفرما مواجه شدم آیا کارفرما می تواند شکایتی بکند ؟

  پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر
  من در یک شرکت کار میکنم و الان حدود ۲ماه است که قراردادم تمام شده و بدون قرارداد سر کار میرم. الان میخواستم دیگر ادامه ندهم. آیا کارفرما میتواند چک ضمانت را به اجرا بگذارد؟ و دردسر قضایی داشته باشد. آیا میتونم ادامه ندهم و ترک کار کنم؟ لطفاً پاسخ دهید.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 7, 2022 4:41 ب.ظ

   سلام بله با توجه به اینکه قرارداد به اتمام رسیده مشکلی ندارید و کارفرما میبایست چک ضمانت را مسترد کند در صورت عدم استرداد بدوا برای ایشان اظهارنامه ارسال نمایید

   پاسخ
 • سلام.من به مدت یک ماه و نیم در یک سالن زیبایی کار میکردم.(لازم به ذکر است که سالن تابلو ندارد ولی اطلاع ندارم که مجوز دارند یا خیر.)من به صورت درصدی کار میکردم و ایشون طی این مدت با من قراردادی نبسته بودند.به علت بیماری مادرم مجبور به ترک کار شدم.الان ایشون حقوق بنده را نمیدهند و میگویند که هیچ حق و حقوقی نداری و‌تمام حق و حقوقت پرداخت شده در صورتی که حقوق فروردین ماه من رو ندادند.ایا من از ایشون میتونم شکایت کنم بابت حقوقم یا اینکه چون ترک کار کردم حقوقی بهم تعلق نمیگیره؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 14, 2022 9:35 ق.ظ

   سلام بابت تمام حقوق قانونی خود میتوانید در ادارات کار شکایت نمایید

   پاسخ
   • سلام، بنده فروشگاه زنجیره ای دارم ولی با نیرویی که بعنوان سرپرست توی فروشگاهم گذاشتم قراردادی نبستم، حالا متوجه شدم که از من و فروشگاه دزدی کرده ولی گردن نمیگیره در حالی که در خود شرکت اصلی هم اسمش بعنوان سرپرست رد شده. یکماه پیش بطور ناگهانی دیگه سرکار حاضر نشد ،بدون اطلاع قبلی و بدون تسویه کردن. آیا اگر شکایت کنم ثمری داره برای من و آیا میتونن ازش خسارت بگیرم.؟

    پاسخ
 • محمد وثوق
  می 28, 2022 12:02 ق.ظ

  سلام من در یک سیسمونی کار میکنم با حقوق چهار میلیون و ششصد و هیچ قراردادی کتبی نوشته نشده و مبلغ ۳۰ میلیون سفته بهش دادم اواخر اردیبهشت بهش گفتم نمی یام گفته باید ۳ ماه وایسی تا نیروی جایگزین پیدا بشه ولی من بعد از یک ماه یعنی پایان خرداد میخوام ترک کار کنم آیا میتونه سفته ها رو اجرا بزاره ؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • سلام. من یک ماه قبل استعفا دادم, ولی شرکت ازم خواست سه هفته بیشتر در شرکت بمونم, یعنی به اضافه ی اون یک ماه بعد از استعفا. یعنی من بعد از استعفا یک ماه و سه هفته حضور داشتم. آیا این مورد مشکل قانونی داره؟ و اینکه آیا کارفرما میتونه ادعا کنه چون بیشتر از یک ماه بعد از استعفا موندم, قرارداد به صورت ضمنی تمدید شده؟ ممنون از وقتی که گذاشتید.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژوئن 17, 2022 10:45 ب.ظ

   سلام بله غیر قانونی هست. و پاسخ سوال دوم اینکه خیر قرارداد ضمنی تمدید نمی شور

   پاسخ
 • سلام من دوماه قبل از عید استعفا دادم موافقت شد بعد ۵ ماه تسویه نکردن با من الان که اقدام کردم برای شکایت میگن بیا تسویتو امضا کن ولی کم تر بهم میدن و تهدید کردن که ترک کار میزنن برام میتونن من تو پورتال نامه زدم مگه نامه من پیوست به بیمه نمیشه

  پاسخ
 • کارمند سابق
  ژوئن 10, 2022 3:26 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من به دلیل فشار و بی توجهی و رفتار توهین آمیز(بطور کلی دلایل کاری) قصد استعفا دارم منتهی مدیرم میگن در متن استعفا باید بنویسی به دلیلی مشکلات شخصی و در غیر اینصورت قبول نمیکنم.
  من هم نمیخوام برام اخراج بزنن. میخواستم بدونم اگر کارفرما بگه استعفاتو نمیپذیریم من باید چه کار کنم؟ آیا مشکلی منو تهدید میکنه؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژوئن 17, 2022 10:19 ب.ظ

   سلام متن و مفاد استعفا مهم نیست

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اگر یک قرار داد شش ماهه با یک شرکت امضا کنم و در اواسط اون مدت شش ماهه مثلا سه ماه میتوانم استعفا دهم یا قرارداد موقت است و اجازه استعفا ندارم ؟

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    جولای 16, 2022 10:17 ق.ظ

    امکان استعفا ندارید

    پاسخ
    • سلام بنده در شرکتی مشغول به کار هستم که قراردادم تا تاریخ 1400/12/29 بوده و از بعد عید بدون قرارداد مشغول به کارم.
     الان قصد ترک کار دارم و از 26 مرداد شفاهی اعلام کردم که قصد خروج از کار رو دارم اما الان با خروج من موافقت نمیکنن و میگه تا جایگزین شدن نیروی جدید باید بمونی منتها بنده 20 میلیون سفته پیش مدیریت دارم اگر من ترک کار کنم میتونن سفته من رو بزارن اجرا ؟

     پاسخ
     • دادپویان حامی
      ژانویه 18, 2023 3:56 ب.ظ

      با ارسال اظهارنامه استعفای خود را اعلام نمایید و یک ماه پس از ارسال اظهارنامه میتوانید سرکار حاضر نشوید حتی اگر کارفرما موافقت نکند

   • سلام من ۲۶ روز است که در یک شرکت کار میکنم به دیلیل شخصی نمیتونم دیگه تو شرکت کار کنم کارفرمای من گفته سفته ای که دادی رو میزارم اجرا میتونه این کارو رو انجام بده ؟

    پاسخ
 • با سلام
  بنده قرارداد خودم را خرداد ماه تمدید کردم ولی شرایطی پیش آمده که استعفا خودم رو به صورت کتبی به شرکت اعلام کردم و یک ماه هم از زمان استعفا گذشته است ولی شرکت اعلام کرده استعفا مورد قبول نیست و باید تا پیدا شدن نیروی جدید و تحویل کارها به نیروی جدید باید در شرکت حضور داشته باشم.
  اگر بعد از گذشت یک ماه که استعفا خودم رو به صورت کتبی به شرکت اعلام کردم میتونم دیگه ادامه همکاری نداشته باشم.

  پاسخ
 • rahbarayoob@gmail.com
  ژوئن 26, 2022 11:41 ب.ظ

  سلام ارز ادب من حدودا ۲ ماه در فسفود کار کردم وپولم را به من نداد وبهش گفتم دیگه سر کار نمیام بعد از حدودن ۱۰ روز بهش میگم بهم پول بده ولی پولی به من نداد آیا من میتونم که ترک کار کنم کاز ایشون بابت بیمه وحقو حقوق شکایت کنم که به من حقوق ندادن

  پاسخ
 • سلام و خدا قوت
  من برای ۵ ماه آخر سال ۹۹ قراداد کتبی داشتم و از آن پس تا به الان که تیر ۱۴۰۱ هست قرادادی را به صورت کتبی منعقد نکرده. از کارفرما خواستم که توافقات جدید را در قالب یک قرارداد بیاورد و با دستور اخراج شفاهی وی مواجه شدم .
  به فاصله ۱ روز دادخواستم رو با موضوع اخراج از کار و درخواست حق و حقوق باقیمانده ثبت کرده ام.
  میخواستم لطفا بفرمایید که ایشون میتونن از من برای ترک کار شکایت کنن در حالی که خودشون دستور شفاهی اخراج را دادند؟ سپاسگزارم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ببخشید من چند روز پیش فرم استخدام رو پرکردم قراردادی صورت نگرفتن به من نگفتن ک کارش سخته و تعطیلی نداره و سفته صد میلیونی ازم خواستن من رفتم سفته رد امضا کردم یه روز هم براشون کار کردم نتونستم سختی کارو تحمل کنم به کارفرما گفتم دیگه نمیام گفتن مشکلی نیس ولی چند روز دیگه بیاید سفته پ کپی شناسنامتونو تحویل بگیرید ممکنه بتونه کاری کنه سفته من دستشه؟

  پاسخ
 • سلام من 13 سال تو یه شرکت خصوصی کار میکنم و استخدامم آیا من اگه استعفا بدم زیر نظر تامین اجتماعی میرم؟

  پاسخ
 • با سلام بنده بابت مشکلاتی از شرکتی بدون دادن استعفا خارج شده ام و از قرارداد هم یک ماه مانده .آیا کارفرما می تواند از من شکایت کند؟

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  من حدود 15 سال در یک اداره مشغول به کار هستم که هر سال قراردادم به مدت یکسال به یکسال تمدید می شود
  روز اول کارفرما به من گفتن سنوات پایان هر سال براتون ذخیره میشه و تا کنون سنوات به من پرداخت نشده
  الان به خاطر فشار بیش از حد کار میخوام ترک کار کنم میخواستم بدونم ایا سنوات این 15 سال به من تعلق خواهد گرفت یا خیر؟

  پاسخ
 • بهزاد بابادی
  آگوست 27, 2022 10:39 ق.ظ

  سلام من 17 سال دارم ، من با یک شرکت یک قرارداد موقت دارم ، که هنوز شش ماه دیگه ازش مونده، اما الان به خاطر برخی بیماری های جسمی و بعضی از مشکلات فردی و خانوادگی توانایی کار کردن در اونجا حتی برای یک روز دیگه هم ندارم
  من 4 روز پیش به سرپرست مجموعه اعلام کردم ، آیا الان میتونم بهشون بگم که از فردا کاملا ترک کار کنم
  ضمنا ما طبق قانون کار داریم کار میکنیم ، اما نه حقوق قانون کار دریافت میکنیم ، نه بیمه شده ایم ، و حقوق هم دائماً به تعویق می افتد
  لطفاً جواب بدید
  با تشکر

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر . من با یک شرکت خصوصی قرار داد یک ساله دارم که الان 5 ماه ازش میگذره و میخوام استعفا بدم . مدت زمانی که استعفا میدم تا خارج بشم از این شرکت 1 ماه ؟ توی قرار دادم نزده چند وقت بعد .
  و یه سوال دیگه . من 7 روز بخاطر کرونا سرکار حاظر نشدم و الان 2میلیون از حقوق من کسر کرده . چه کاری از من برمیاد ؟

  پاسخ
 • سلام بنده در شرکتی مشغول به کار هستم که قراردادم تا تاریخ 1400/12/29 بوده و از بعد عید بدون قرارداد مشغول به کارم.
  الان قصد ترک کار دارم و از 26 مرداد شفاهی اعلام کردم که قصد خروج از کار رو دارم اما الان با خروج من موافقت نمیکنن و میگه تا جایگزین شدن نیروی جدید باید بمونی منتها بنده 20 میلیون سفته پیش مدیریت دارم اگر من ترک کار کنم میتونن سفته من رو بزارن اجرا ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 18, 2023 3:58 ب.ظ

   با ارسال اظهارنامه استعفای خود را اعلام نمایید و یک ماه پس از ارسال اظهارنامه میتوانید سرکار حاضر نشوید حتی اگر کارفرما موافقت نکند

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  من مدت 17 ماه در یک گلخانه مشغول به کار بودم و به علت کمردرد نتونستم در محل کار حاظر بشم و برام ترک کار به علت کمردرد زدند و منم برگه تسویه رو امضا کردم آیا میتونم برای بیمه بیکاری اقدام کنم.
  با تشکر.

  پاسخ
 • سلام. نیروی کار من بعد از گذشت دو ماه از عقد قرارداد یکساله اعلام به استعفا و عدم همکاری نموده است. آیا می‌توانم تا زمان پیدا کردن نیروی جایگزین با استعفا ایشون موافقت نکنم و ایشون مجبور به ادامه همکاری باشند ؟ چنانچه ترک کار کردند چطور می‌توانم با توجه به قرارداد شکایت کنم ؟ و آیا میتوانم از سفته‌ای که بابت حسن انجام کار از ایشان گرفته شده جهت شکایت و طلب خسارت استفاده کنم ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 18, 2023 3:54 ب.ظ

   سلام ایشان تا یک ماه بعد از اعلام استعفا موظف به حضور هستند بعد از یک ماه نیاز به موافقت شما ندارد.

   پاسخ
 • سلام بنده با مدرک کارشناسی علوم ازمایشگاهی و دانشجوی ارشد از دانشگاه تیپ 1 در ازمایشگاهی مشغول کار شدم همزمان تحصیلم در مقطع ارشد درابتدا با این توجیه ک ساعات بنده پر نمی‌شود من رو بیمه نمی‌کرد درصورتی که ساعات کارمم از 2 تا 8 شب بود همه ی روز ها عصروالان ۱۰ماه هست ک مشغول کارم و کارفرما 4 ماه اول بنده رو بیمه نکرد و حق بیمه ای هم به بنده نداد و از ماه پنجم یک روز 2 شیفت و باقی روزها غیر از روزهای تعطیل و جمعه عصرها از 2 تا 8:30 سرکار بودم همش و قرارداد کتبی مابین من و کارفرما وجود دارد ایشون حقوق بنده رو خیلی کم میدن در صورتی ک الان شرایط بسیار بهتر کاری دارم سوال بنده این هست اگر من استعفا بدم میتونم بعد یکماه بعد از نامه استعفا تا فکر جایگزین باشد بروم? ایشون به من گفته نامه استعفا میدی اگر من رضایت دادم و بعد رضایت من یکماه بعدش آیا واقعا اینجوریه?ممکن اصلا رضایت نده و آیا من میتونم استعفا با این مضمون بدم ک من شرایط کاری بهتر دارم و ناراضی از حقوقم دراینجا هستم و یکماه دنبال جایگزین باشد تا من بروم دیگه رضایت ایشون حتما باید باشد?و آیا ایشون ک 4 ماه با این حرف ک ساعات حقوق کار شما پر نمی‌شود متخلف نیست ک منو بیمه نکرده? و اگر متخلف من میتونم کمتر اون بازه یکماهه هم ترک کارم رو انجام بدم? توروخدا جواب بدید🙏

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 18, 2023 3:54 ب.ظ

   با سلام بله یک ماه بعد از اعلام میتوانید سرکار حاضر نشوید و نیاز به موافقت کارفرما نمیباشد.برای حقوق مزایای خود نیز میتوانید به اداره کار مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من یکسال با شرکت همکاری کردم ولی الان می‌خوام تغییر شغل بدم و با شرکت هماهنگ شده و مشکلی نیست تمام مزایای سال قبل تسویه شده
  میخواستم ببینم برای این 6/7ماه شامل سنوات و عیدی میشم یا خیر
  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر خسته نباشید بنده در یک شرکت مشغول به کارم تازه به این شرکت‌میرفتم که نتونستم با اضافه کاری هر روز و کار کردن۱۲ ساعته کنار بیام قراردادم یک ماهه بود از سوم شهریور تا سی ام شهریور قرارداد مهر ماه رو هم امضا کردم ولی سوم مهر ماه دیگه صبرم لبریز شد و استعفا نوشتم ولی کار فرما گفت این ماهو باید بمونی ولی هر روز داره به زور اضافه کار نگه میداره منم که سر بحث اضافه کار استعفا نوشتم میگه اگه اضافه کار نمونی میفرستیم کمیته انضباطی و .. دارن منو تهدید میکنن اگه اضافه کار نمونی خسارت میگیریم ازت
  الان تکلیف من چیه من که هشت ساعت قانونی خودمو کار میکنم اگه من اضافه کار نمونم یعنی میتونن علیه من کاری کنن؟؟ ممنون میشم کمکم کنین

  پاسخ
 • سلام من در شرکتی دو ماه و نیم کار کردم حقوق یک ماه و نیم نگرفتم و کار رو ترک کردم حالا میخوام حقوق رو بگیرم کارفرما میگه باید استعفانامه بنویسم اما شنیدم اگر استعفانامه بنویسم دیگه کارفرما پول رو نمی‌ده در ضمن قرارداد نداشتم ولی بیمه بودم ممنون میشم بفرمایید چکار باید کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 18, 2023 3:52 ب.ظ

   سلام با مراجعه به اداره کار حقوق ومزایای خود را مطالبه کنید و کارفرما تحت هیچ شرایطی نمیتواند حقوق شمارا پرداخت نکند

   پاسخ
 • جایی که بنده کار میکنم هر ماه بعد پرداخت حقوق قرار دادی امضا میکنیم که همه حقوق و مزایا و غیره دریافت و هیچ حسابی نداریم. الان من میخوام از این کار در بیام الان بهشون اعلام کردن . آیا نیاز من یه ماه زودتر بگم؟ / من سفته هم دادم میخوام بدونم مشکلی برام پیش نمیاد؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   اکتبر 17, 2022 4:19 ب.ظ

   سلام بله.در صورت امتناع کارفرما از تحویل سفته دعوای استرداد سفته را از طریق مرجع قضایی اقامه نمایید.

   پاسخ
 • من مدیر هماهنگی فروش یک شرکت آرایشی بهداشتی معروفی هستم. تا شهریور قرار داد دارم. ۹سال نیم هم هست که اینجا کار کردم. دیروز مدیر ارشد منو صدا کرده و گفته سیستم تصمیم گرفته دیگه با شما همکاری نکنه. ۱ به دلیل اینکه توی یک جلسه صدا ظبط کردی که البته نکردم2- پشت سر من حرف زدی که کار بلد نیست 3- رفتی به صاحب شرکت راجع یک نفری که اخراج شده گفتی خیلی کار بلد بوده. من خواستم با مدیر عامل صحبت کنم که منو ندیدفعلا دو روز مرخصی گرفتم و نرفتم قوانین و مقرراتش رو می خوام بدونم ۱) اینکه اگر دیگه نرم چه عواقبی ممکنه داشته باشه. 2-) کتبی بهم اعلام نشده در ضمن اینکه تیم مدیر فروش و مدیریت حدود ۷ یا ۸ ماهه اومدن

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   اکتبر 17, 2022 4:22 ب.ظ

   1) در صورت ترک کار مسئول جبران خسارت های احتمالی ناشی از ترک کار خواهید بود.
   2) در صورت اتمام قرارداد تعهدی به ادامه همکاری برای هیچکدام از طرفین وجود ندارد ونیازی به اعلام کتبی نیست.

   پاسخ
   • سلام من سه سال در شرکتی کار میکنم سه ماهه حقوق عقب افتاده و پرداخت نکردن میتونم ترک کار کنم و اینکه کارفرما میتونم شکایت کنه؟سفته هم پیش کارفرما دارم میتونم اقدام کنه؟؟؟

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     نوامبر 29, 2022 2:40 ب.ظ

     با سلام
     با ارسال اظهارنامه استعفای خود را اعلام کند . در صورت عدم موافقت کارفرما یکماه بعد از ارسال اظهارنامه می توانید در محل کار حاضر نشوید . برای حقوق عقب افتاده خود نیز می توانید به اداره کار مراجعه کنید

     پاسخ
 • سلام.
  من امسال توی یک غذا آماده به مدت 17 روز
  و در یک رستوران به مدت 50 روز و 9 ساعت در روز با شرایط کاری سخت و البته بدون قرارداد کتبی کار کردم ، در اولین کارگاه پیام فرستادند که از فردا میخوان تعمیرات بکنند (که البته دروغ بود ) و فعلا نرم سر کار و یک شماره کارت بانکی بفرستم و در دومین کارگاه درخواست چند روز مرخصی برای کمک به مادرم کردم که موافقت کردند اما یک روز بعدش پیام فرستادند که کس دیگه یی رو جایگزین من میکنند یعنی غیر مستقیم من رو اخراج کردند ولی روز تسویه حساب اضافه کاری ، بیمه و کسری حقوق من رو پرداخت نکردند و گفتند که چون ترک کار کردی هزینه کارت بهداشت رو هم از حقوقت کم میکنیم. آیا میتونم برای گرفتن حق بیمه ، مابه التفاوت حقوق و اضافه کاری از هر دو شکایت کنم و آیا 17 روز کار یا 50 روز کار شامل قانون کار و عیدی و سنوات میشه یا خیر؟ با تشکر

  پاسخ
 • با سلام.بنده در یک شرکت پخی چندین سال است که مشغولم و بدون هیچ ارتقا سمت.هم اکنون در محل دیگر موقعیت کاری با سمت بالاتر فراهم شده،وکار فرمای فعلی بنده چون هنوز دوماه از قرار دادن مانده موافقت نمیکند به استعفای من،از طرفی محل کار جدید هم مهلت زیادی به من نمی‌دهد جهت شروع کار.لطفا راهنمایی بفرمایید که به چه صورت میتوانم عمل کنم..ممتون

  چون تصمیم به جابجا شدن هست واقعا هیچ انگیزه ای جهت ادامه کار در محل کار فعلی رو ندارم.لطفا راهکاری جهت این مشکل اراعه دهید..ممنون از همکاریشما..

  لطفا راهکاری به من بدهید چون تنها نیستم پیشرفت در کارم هست..

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   نوامبر 29, 2022 2:52 ب.ظ

   با سلام
   یکماه بعد از تاریخ تقدیم استعفا نامه می توانید در محل کار حاضر نشوید و نیاز به موافقت کارفرما نیست

   پاسخ
 • من در یک شرکت کار میکردم که قراردادش یکماهه بود.۶ماه کار کردم و در تاریخ ۲۹ ماه درخواست استعفا به دلیل مشکلات شخصی فرستادم.که همون مشکلات باعث میشه نتونم کار کنم.مشکلم قطعی اینترنت بود.شرکت میکه باید خضوری بیای برای استعفا و تا وقتی که نیای باید کارکنی وکرن ترک کار میزنیم.ولی من اعلام کردم که از ماه جاری نمیتونم کار کنم.میتونن ترک کار بزنن برام؟؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   نوامبر 29, 2022 2:49 ب.ظ

   با سلام در صورتی که قراردادشما ماهانه باشد مسئولیتی متوجه شما نیست

   پاسخ
  • سلام بنده قراردادم تا یک اردبیهشت اتمام میرسد یکه ماه به اتمام قرارداد به صورت شفاهی به صاحب کار گفتم که به دنبال نیرو جدید باشید میخواستم بدونم اگه قرارد دادم تموم شد میتوانم ترک کار کنم یا باید نیرو جدید بیاد اگه نیرو جدید نیمومد میتونم ترک کارکنم کارفرما میتواند ازم شکایت کنه؟

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    آوریل 11, 2023 4:32 ب.ظ

    با سلام
    در صورتی که قرارداد شما به اتمام برسد می توانید ترک کار کنید . بهتر است یکماه پیش ار اتمام کار ، جهت اطلاع کارفرما به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و مراتب استعفای خود را به صورت رسمی در قالب اظهارنامه اعلام نمایید .

    پاسخ
 • سلام. من یکسال و نیم دستیاری در مطب داشتم اما قرارداد کتبی نداشتیم. بعد از ۳ماه آزمایشی بیمه هم انجام شده. بطور ناگهانی و بدون ابراز نارضایتی ترک کار کردن و استعفانامه نوشتن. تنها چیزی که من دارم سفته ۲۰میلیونی سفید امضا شده از ایشون هست که میخواستم ازش برای اجبار ایشون برای جایگزینی و آموزش نیروی بعدی استفاده کنم. اما ایشون تهدید کردن که سر کار نمیان و سفته رو میخوان. چکار میتونم انجام بدم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   نوامبر 29, 2022 2:47 ب.ظ

   با سلام
   به دلیل ترک کار می توانید ادعای ورود خسارت نموده و مبلغ سفته را وصول نمایید

   پاسخ
 • باسلام وخسته نباشید
  بنده به عنوان نگهبان ساختمان پزشکان حدود۸سال مشغول به کارهستم وهرساله قرادادیک ساله بسته میشودوبه علت عدم دریافت حقوق کافی قصداستعفادارم دربند۱۳قرادادفسخ قراداد۳۰روز قبل به طرف مقابل کتبا اعلام میشودمیخواستم بدونم ایا بدون استعفا ترک کارکنم حقوق ماه آخر وحق سنوات امسال بهم تعلق میگیرد وترک کاربدون استعفا عواقب قانونی دارد یا نه؟؟
  ممنونم میشم جواب فوری بدین باتشکروسپاس فراوان

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید،من در یک شرکتی کار میکردم و هر ۶ ماه قرارداد کاری میبستم با مدیر عامل شرکت والان ۳ ماه بود ک هیچ قراردادی نداشتم،یک روز در حین کار مدیر عامل با من تماس گرفتند و گفتند که ۱ ماه فرصت داری بیای برای تسویه و من هم همان موقع بدون اینکه اطلاع دهم کار را ترک کردم میخوام بدونم کارفرما میتونه از من شکایت کنه یا خیر و اینکه مزایا عیدی و سنوات من را میتونه نده

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   نوامبر 29, 2022 2:43 ب.ظ

   با سلام
   حقوق و مزایای شما باید پرداخت شود

   پاسخ
  • محمد مهدی جعفری .
   مارس 12, 2023 12:07 ق.ظ

   سلام من در یک شرکت خصوصی در پنج شهریور۱۴۰۱ شروع به کار کردم روز اول کارفرما گفت اضا فه کاری بالا داریم اما بعد از یک ماه ما حتی پنجشنبه ها هم سر کار نمی رفتیم و کار ما از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۵ بعد از ظهر بود من به آنها شفائی و کتبی را که اعلام کردم سر پرست کارگاه پاره کرد الان که برای آخر سال برایم ترک کار زدند ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ و نوشتند به علت مشکلات شخصی ۱ماه حقوق دی ماه و سنوات و عیدی را پرداخت نکردند اما بیمه را پرداخت کردند آیا شکایت کنم می توانم انجام دهم چکار کنم

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من به مدت ۱۵ روز در یکی از فروشگاه های لباس مردانه کار کردم بدون قرار داد کتبی و یا حتي توضیحات شفاهی و بعد از ۱۵ روز به دلیل زورگویی ها و قوانین و مقررات مسخره و خودخواهانه این مجموعه در آخر تایم کاری تصمیم به ترک کار کردم و خارج شدم و به گفته خودشان آزمایشی کار کردن هم حقوق و مزایای مطابق پرسنل دیگر داشت اما الان که که خواهان حق و حقوق آن ۱۵ روز هستم می‌گویند شما باید از یک ماه قبل اعلام می‌کردید ولی به خاطره اینکه اعلام نکردید هیچ حق و حقوقی به شما تعلق نمیگیردبا اینکه من فقط ۱۵ روز کار کرده بودم و خودشان باعث شدن که من ترک کار بکنم الان من چطور میتوانم حق و حقوق خودم را از این مجموعه بگیرم؟
  میشه لطفا راهنمایی کنید مبلغ آنچنان زیادی نیست برای ۱۵ روز کار کردن ولی فقط و فقط بخاطره اینکه حق خودم رو بگیرم میخوام من رو راهنمایی کنید
  با تشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   نوامبر 29, 2022 2:38 ب.ظ

   با سلام
   در اداره کار طرح دعوا کنید

   پاسخ
   • سلام خسته نباشین لطفا راهنماییم کنید
    حدود ۶ماه پیش یه کارگرخانم داشتم که بدون اطلاع ترک کار کردو نیامد و طی قراری که داشتیم اگه کارگری بدون اطلاع کارشو ترک کنه ده روز از حقوقش پرداخت نمیشه .ما هم کلا پنج روز از حقوقشو ندادیم و بعداز شش ماه رفته اداره کار که حقوقشو ندادیمو بیمه و قراردادکتبی هم نداشته
    میتونه کاری کنه؟
    و اینکه منم میتونم بابت ترک کارش شکایت کنم؟
    خسارتی که در غیبتش بوده از روزی که رفته تا زمانی که جایگزین بیاد حساب میشه؟؟؟

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     دسامبر 13, 2022 2:09 ب.ظ

     سلام بله در صورتی که خسارتی وارد شده باشد از زمان ترک کار تا اتمام مدت قرارداد یا آمدن نیروی جایگزین قابل مطالبه است

     پاسخ
 • باسلام
  من در شرکتی چهارمله کار کردم ولی دوماهه که قرارداد بستیم و بنا ب دلایلی که یکیش نقل مکان هستش دیگ نمیتونم برم می‌خوام استفعا بدم می‌خوام ببینم دردسر میشه سفته ۱۲۰میلیونی دادم و طبق قانون کارم حقوقم نگرفتم.

  پاسخ
 • سلام اداره کار کارفرما را محکم به پرداخت بیمه کرده حالا من میتوانم از بیمه بیکار استفاده کنم یا باید بیمه من وصل بشه ممنون

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   دسامبر 13, 2022 2:10 ب.ظ

   تا زمانی که بیمه شما توسط کارفرما واریز می شود امکان استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من کارگاه تولیدی دارم حدود سه ماه پیش بخاطر خرابکاری یکی از کارگرا بحثم شد و اون هم دیگه سر کار نیامده و رفته اداره کار شکایت کرده در حالی که چندین بار به گوشش رسوندم که بیادحقوقشو بدیم ولی هربار نه میاره و میگه قانونی میخوام پیش برم تو این مورد اداره کار چکار میکنه؟
  از طرف اداره کار سه بار احضاریه اومده برام ولی من نرفتم
  کارگره بیمه و قراردادنداشته و حقوقش به کارت برادرش واریز میشده
  آیا میتونه کاری کنه؟
  با اینکه خودم میگم بیادحقوقشو بگیره باز هم شکایتش مورد قبوله؟
  طی قرارداد شفاهیی که داشتیم نصف روز قراربوده کار کنه و صدهزارتومن بگیره از اول ماه تا روز نیامدنش جمع حقوقش ۱.۸۰۰میشده ولی خودش ادعا کرده ۲.۶۰۰باید بدم .بنظرتون این اخاذی نیست؟

  پاسخ
 • سلام بنده ۹ماهه تو یه شرکت مشغول کارم وتا آخر سال قرار داد دارم ،منتها به دلیل توهین مدیر جلو کارمندا من محل کارم را ترک کردم،آیا من میتوانم با ثابت کردن توهین مدیرم ،بدون استعفا سرکار حاضر نشوم؟آیا میتوان از مدیر شکایت کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 18, 2023 3:51 ب.ظ

   سلام خیر نمیتوانید سر کار حاضر شوید ولیکن میتوانید با اثبات توهین شکایت کیفری مطرح کنید

   پاسخ
 • سلام
  من یک ماه قبل با یک نامه استعفای خود از شرکت را به اطلاع مدیر رساندم. توافق کردند و یک ماه فرصت خواستند تا نیروی جایگزین تامین کنند. اما یک ماه تمام شده و نتوانستند نیرویی جایگزین کنند و درخواست دارند اضافه بمونم چون قرارداد اصلی تا سه ماه هنوز وقت مانده.یعنی تا مشخص شدن نیروی کار میخواهند من را نگهدارند و بدی که است حقوقی هم برای آخر ماه اضافه پرداخت نمی شود

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   دسامبر 17, 2022 4:36 ب.ظ

   با سلام
   در قرارداد میان شما و شرکت ، شرایط قطع همکاری به چه شکل تعریف شده است ؟ اگر که در قرارداد قید شده که اطلاع رسانی در مورد قطع همکاری، می بایست ظرف مدت یکماه پیش از ترک کار ابلاغ شود، نیازی به حضور شما نیست

   پاسخ
 • سلام
  کارفرما چند روز بعد از ترک کار موظفه تسویه رو پرداخت کنه؟
  یا این که چه مدت میتونه تسویه رو پرداخت نکنه؟

  پاسخ
 • سلام اگر کارگر در پایان مدت قرارداد کتبی به محل کار حاضر نشه و استعفاشو کتبا اعلام کنه نیازی هست که کارفرما ترک کار در اداره کار ثبت کنه؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 1, 2023 2:27 ب.ظ

   در صورتی که مدت قرارداد تمام شده باشد نیاز به استعفا واعلام ترک کار نیست

   پاسخ
 • سلام
  در شرکتی به مدت یک سال و نیم کار میکنم. در تاریخ 15 آبان به دلیل عدم موافقت با افزایش حقوق در سال جاری، نامه استعفا زدم و دلیل استعفا رو همین مورد ذکر کردم
  اما مدیر واحد نوشته موافقت نمیشه و مدیرعامل هم بصورت شفاهی قول افزایش حقوق رو داده. الان با گذشت دو ماه در تاریخ 9 دی علیرغم پیگیری های فراوان من مبنی بر افزایش حقوق، هیچ تغییری اعمال نشده و همش در حد حرف بوده.
  آیا با توجه به عدم تغییر در حقوق من، من می‌توانم به همان نامه دو ماه پیش استناد کنم و دیگه شرکت نرم؟
  قرارداد من ۶ ماهه هست و در قرارداد ذکر شده در صورت فسخ قرارداد از جانب کارپذیر دو ماه قبل باید بصورت کتبی اعلام کنم بهشون
  یک سفته 100میلیونی هم دستشون دارم
  آیا با تمام این اوصاف، میتونن رو این سفته اقدام کنند؟ و حق عیدی سال جاری و سنوات این یک سال و نیم رو پرداخت نکنند؟

  در ادامه سوال بالا! هیت مدیره و مدیر عامل بصورت شفاهی با افزایش حقوق من موافقت کردند اما در عمل این ماه هیچ اتفاقی نیوفتاده
  من هم سه روز مرخصی گرفتم و بهشون گفتم تا وقتی معوقات من پرداخت نشه شرکت نمیام.
  از اونطرف مدیر بخش هم همش میگه کار داریم و زمان نداریم.
  کل مجموعه به خاطر رضایت از عملکرد من و نیاز به خدماتم با استعفام موافقت نکردند و همه اعضا از مدیرعامل تا هیت مدیره قول افزایش حقوق دادند اما هیچ تغییری اعمال نشده
  آیا میتونن رو اون سفته اقدام کنند؟ ممنون از شما

  پاسخ
 • سلام بنده به مدت ۶ ماه داخل کافه بدون قرارداد کتبی کار میکنم حقوقم که از قانون کار کمتره و اضافه کاری هم بهم نمیده این ها به کنار ازش بگذریم.ولی یک هفته هست که من رو بیمه کرده.
  میخوام کار رو ترک کنم چون رفتار و اخلاق مناسبی نداره و بیشعوره.میتونه برام ترک کار بزنه و ادعای خسارت بکنه؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 18, 2023 3:46 ب.ظ

   سلام بله شما نیز می توانید به اداره کار مراجعه کرده و حقوق و مزایای خود را مطالبه نمایید

   پاسخ
 • سلام بنده یک کارگر داشتم که وقتی پیش من کار میکرد بیمه بیکاری می‌گرفت برای همین میگفت بیمه نمیخام چون اون بیمه بیکاری از بین میرم ما هم چند ماه به این روند ادامه دادیم تا این که بازرس اومد و اسم ایشون تو لیست رد کردیم و حقوق هم توافقی و بالاتر از تامین اجتماعی بوده حالا بدون اطلاع کار رو ترک کرده و مقداری هم قرض الحسنه کمک کرده بودیم بهش که به ما بدهکار بود هر هفته از حقوقش بصورت قسطی کم میکردیم الان
  ۱۰میلیون به ما بدهکار هستش ما میتونیم علیه ایشون شکایت کنیم ممنون

  پاسخ
 • سلام به مدت سه ماه با قرارداد در مجموعه فروش پوشاک مشغول به کار بودم به علت مشکلات شخصی ابتدا به صورت شفاهی اعلام عدم همکاری کردم و 10 روز قبل از اتمام کار کتباً به مجموعه اطلاع دادم (5 روز دیرتر از موعد مقرر اعلام شده توسط شرکت) اما به من گفتند که برای من ترک کار لحاظ میشه
  میخواستم بپرسم با وجود سفته و قرارداد اگر من بعد از اتمام قرارداد سر کار حاضر نشم مشکلی برام به وجود میاد؟ قابلیت به اجرا گذاشتن سفته هست؟

  پاسخ
 • سلام
  10 روز دیگه مدت قرارداد 3 ماهم به اتمام میرسه و چند روز قبل هم به صورت کتبی این موضوع رو اعلام کردم با توجه به اینکه سفته و قرارداد دارم مدیر به من اعلام کردند که چون 5 روز دیر اعلام کردی برای شما ترک کار لحاظ میشه (درصورتی که بازرس بیمه در بازرسی از محل حضور من رو ثبت کردند)
  اگر من بعد از پایان قرارداد در محل کار حاضر نشم مشکلی برای من به وجود میاد؟مدیر میتونه روی سفته من اقدامی بکنه؟

  پاسخ
 • آیا ترک کار در روند استخدامی سازمان ها موثر است و آنها از طریق سوابق بیمه، متوجه این امر خواهند شد؟

  پاسخ
 • با سلام
  بنده بعد از مرخصي زايمان و سه ماه موخصي بدون حقوق بنا ب دلايلي درخواست استعفا از كار دارم
  شغل بنده درماني است و در بيمارستان مشغول بودم
  ٥ سال سابقه كار دارم
  ايا پس از استعفا مشمول جريمه خاصي ميشوم
  يا بيمه ملزم ب برداخت خق بيمه ميگردد؟؟؟

  پاسخ
 • درود بر شما..آیا نگه داشتن سفته بعد از اتمام کار توسط کارفرما از لحاظ قانونی درست هستش یا نه اونم به مدت یکسال؟؟ تو قراردادی که به من دادن نوشته بودن یکسال بعد از ترک کار سفته تعلق میکیره..این کارشون قانونی هستش..نمونه امضا و کپی برابر با اصل تمام مدارک رو هم گرفتن از من..روز اول..

  پاسخ
 • من در یک شرکت خصوصی با قرارداد 1 ساله مشغول به کاربودم به علت یافتن کارجدید 1 ماه جلوتر نامه استعفای خود را کتبی ارائه دادم شرکت هم 5 روز بعد نامه ای به من دادند که شرط قبول کردن استعفا انجام برخی کارهاست . در اتمام یک ماه تقریبا 90 درصد کارهارو انجام دادم و بعد رفتن از شرکت با من تماس گرفتن که باید 10 درصد باقی رو انجام بدی و به علاوه به نیروی جایگزین اموزش بدی
  طبق قرارداد هم من 50 میلیون سفته جهت حسن انجام کار دادم.
  میخواستم بدونم بعد یک ماه شرکت میتونه کاری بکنه ؟

  پاسخ
 • ولی ایرانپور
  مارس 3, 2023 8:38 ب.ظ

  سلام احتراما باستحضار میرساند بنده زندانی رای باز هستم بنیاد تعاون زندان با شرکتی به مبلغ روزانه 150 هزار تومان قراردادبسته در انجا کار کنیم مبلغ بصورت ماهانه پرداخت می گردد ولی در قرار داد فی مابین شرکت و بنیاد تعاون به عیدی و سنوات خدمت اشاره نشده است و شرکت به همین دلیل برای ما عیدی و سایر مزایای حق یک کارگر است بما پرداخت نمی کند ولی اگر خواستیم اضافه کار ی کار کنیم مبلغ انرا با قانون کار پرداخت میکند ماهانه 60 الی 70 ساعت اضافه کار کار میکنیم و انرا جداگانه به خودمان پرداخت میکنند ولی متاسفانه عیدی و پایان کار به ما پرداخت نمی کنند می گویند در قرار داد نداریم به شما عیدی به پردازیم خواهشمند است مار یاری فرمایید

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر بنده 5سال سرایدار هستم که هیچ گونه قراردادی بین من و کارفرما نبوده و40روز پیش شفاهی اعلام کردم که من می‌خوام برم و بیست روز پیش هم نامه کتبی که دست نویس نوشتم که استعفا دادم ولی کارفرما موافقت نمیکنه و میگه تا وقتی که ی نفر جایگزین پیدا نکردم باید باشید الان اگه بخوام ترک کار کنم مشکل پیش میاد یا نه

  پاسخ
 • سهراب موسوی
  مارس 10, 2023 12:52 ب.ظ

  من کارگری هستم که بعد از اتمام قرارداد مایل به همکاری نمیباشم آیا حتما باید استعفا نامه را انجام دهم.؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر. من در مرکز پزشکی مشغول به کار بودم به مدت ۱۲ سال. آخر هرسال بعد از پرداخت عیدی و سنوات و مانده مرخصی برگه‌ای به عنوان تسویه و قرار داد همان سال امضا میکردیم. در تیر ۱۴۰۱ کارفرما با ما تسویه کرد و سفته‌های قدیمی رو که برای ضمانت بود پس داد به ما و اعلام کرد مرکز به پزشک دیگری اجاره داده شده و البته شرایط کار تغییری نمیکند و حتی همچنان بیمه ها به نام کارفرمای قبلی هست و فقط حقوق را پزشک جدید پرداخت میکند. با توجه به تغییرات ایجاد شده و کاهش حقوق و و عدم رضایت برای همکاری با پزشک جدید و مسائل شخصی این جانب دیگر تمایلی به ادامه همکاری ندارم. با توجه به اینکه ما قرارداد کتبی نداریم آیا اگر از شروع سال ۱۴۰۲ من قطع همکاری کنم و صرفا به طور شفاهی اطلاع بدم امکان شکایت از من تحت عنوان ترک کار و گرفتن خسارت وجود دارد؟ چون قرارداد نداشتیم چک و سفته‌ای هم بابت ضمانت حسن انجام کار ندادم.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 4, 2023 4:59 ب.ظ

   سلا اگر در پایان مدت قرارداد بخواهید به همکاری تان ادامه ندهید مسئولیتی متوجه شما نیست

   پاسخ
  • سلام
   من حدودا یک سال چهار ماه شرکت نوید مرغ کار کردم بعد بخاطر سختی کارش استعفا دادم و تسویه کردم گفتم میخوام بیمه بیکاری بگیرم بهم نامه عدم نیاز به کار دادن و گفتن میتونی بیمه بیکاری بگیری ولی ی برگه اقرار نامه دادن گفتن امضا کن که همه حقوقاتو دریافت کردی الانم ی ماه گذشته هنوز حقوق ی ماهمو که همون تسویس پرداخت نکردن از مهلت پرداخت خیلی گذشته؟ منتظر بمونم بیشتر یا شکایت کنم؟
   ممنون

   پاسخ
 • سلام من پانزده سالمه یک ماه فروشنده لباس بودم خواستم دیگه ندم وقتی ماهم کامل شد بهم گفت اگه نیای حقوق تو رو نمیدم و باید سیزده روز یعنی تا شب عید بمانم من نه قرار دادی داشتم نه بیمه دو روز بعدش حقوق ماه قبلی مو داد وقتی چهار روز به عید موند دیگه نرفتم و به همکارم گفتم و رئیسم حقوق اون روز هامو نداد میتواند از من شکایت کند

  پاسخ
 • سلام من پانزده سالمه یک ماه فروشنده لباس بودم خواستم دیگه نرم وقتی ماهم کامل شد بهم گفت اگه نیای حقوق تو رو نمیدم و باید سیزده روز یعنی تا شب عید بمانم من نه قرار دادی داشتم نه بیمه دو روز بعدش حقوق ماه قبلی مو داد وقتی چهار روز به عید موند دیگه نرفتم و به همکارم گفتم و رئیسم حقوق اون روز هامو نداد آیا میتواند از من شکایت کند دلیل ترک کارم مریضی شدید بود واسه همین اگه می گفتم تهدیدم میکرد به همکارم گفتم
  و دلیلم مریضی شدید و ناتوانی در کار کردن برای اون چهار روز بود و با من بسیار بد رفتار بودن

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   مارس 28, 2023 1:17 ب.ظ

   با سلام
   به خاطر نداشتن قرارداد و عدم تعیین شرایط قطع همکاری ، ایشان نمی توانند اقدامی (شکایت) نسبت به شما مطرح کنند.

   پاسخ
 • با سلام
  من بعتوان مربی تربیتی یکماه در مرکز خیریه مشغول بکار شدم.طبق گفته سرپرست برای عقد قرارداد همراه با مدارک به اداری مراجعه کردم و باتوجه به اینکه اواخر اسفندماه بود ،گفتن بعد از عید قرارداد میبندیم.
  بعد از عید برخلاف توافق شفاهی در مورد شیفت های کاری،ساعات کاری خیلی نامنظم و بهم ریخته بود و بعد از چندین بار پیگیری بازم قراردادی بسته نشد.من یک دفعه گفتم سرکار نمیام و در محل کار حاضر نشدم.در مدت یکماهی که سرکار رفتم ۳۱۰ ساعت کار کردم.
  الان مدیرعامل میگه بخاطر اینکه یک دفعه و ناگهانی قطع همکاری کردی ،هیج حقوقی بهت نمیدم‌
  با توجه به این شرایط میتونم از طریق اداره ی کار پیگیری کنم؟؟؟

  پاسخ
 • مرجان جاوید
  می 7, 2023 9:15 ب.ظ

  سلام
  بنده از24فروردین1401تا4اسفندماه درکارخانه نساجی مشغول بکاربودم.بعلت بیماری ناگهانی نتونستم سرکاربرم.طبق معمول هرماه اول اسفندقبل ازغیبتم قراردادیکماهه امضاکردم،برای بنده بدون اطلاع وپیگیری درهمان ماه اسفندترک کارزدن وبیرونم کردن.برای پیگیری رفتم وعلت نرفتنم وگفتم که مدارک پزشکی دارم بخاطرعلت غیبتم ولی گفتن که موردقبول نیست،سنواتی هم به بنده ندادن.پیگیرشدم گفتن چون اسفندماه غیبت داشتی ازسنواتت کم شده وصفرشده.ممکنه راهنمایی کنیدباتشکر.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 8, 2023 3:42 ب.ظ

   با سلام چون غیبت کرده اید و به شرکت اطلاع نداده اید و همچنین چون سوابق شما کمتر از یک سال بوده سنوات تعلق نمی گیرد.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید