ترک کار کارگر

ترک کار کارگر ،بدین معناست که کارگر بدون رعایت تشریفات مربوط به استعفا از کار خارج شود و مقصود وی خارج شدن از کار به طور کلی باشد. ترک کار کارگر در قانون کار سابق به معنای استعفا به کار رفته بود اما در قانون کار فعلی)مصوب 1369) در این مورد حکمی وجود ندارد. از طرفی هم با عنوان غیبت نمی توان آن را مورد بررسی قرار داد چرا که با مفهوم غیبت تفاوت اساسی دارد. البته آثار حقوقی آن ها تفاوت چندانی ندارد. یعنی در نهایت سبب می شود که کارفرما بتواند از حق فسخ خود استفاده و مبادرت به اخراج کارگر نماید.البته این را هم نباید از نظر دور کرد که میزان غیبت کارگر باید به حدی باشد که کارفرما را مجاز به استفاده از حق اخراج خود نماید در غیر این صورت مجاز به این امر نمی باشد.

ترک کار کارگر
ترک کار کارگر

چنانچه کارگری قصد قطع همکاری با کارفرما را داشته باشد، باید چگونه اقدام نماید؟

اگر کارگری بخواهد با کارفرما قطع همکاری نماید می تواند با تشریفات قانونی این امر را انجام دهد و اگر تشریفات طی شود منعی بر کارگر نیست.

از این رو کارگری که استعفا می دهد موظف است تا یک ماه به کار خود ادامه دهد.

لازم است کارگردر ابتدا استعفای خود را به صورت کتبی به کارفرمای خویش اطلاع دهد.
چنانچه کارگر،بعد از طی ۱۵ روز از زمان استعفا از عمل خویش پشیمان شود می تواند جهت باز پس گیری استعفا اقدام نماید.
در این صورت استعفای وی لغو می شود و کارگر موظف می شود رونوشت استعفا و انصراف خود را به شورای اسلامی کارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده کارگران تحویل دهد.
چنانچه کارگر از استعفای خویش پشیمان نگردد موظف است به مدت ۳۰ روز به کار خود ادامه دهد تا کارفرما مهلت جایگزینی نیرو را داشته باشد. البته گاها مشاهده می شود که کارفرما از همان روز استعفا موافقت خود را اعلام می کند و کارگر را برای یک ماه دیگر در خدمت نگه نمی دارد.

قانون گذار در ماده ۲۵ قانون کار  چنین مقرر داشته است:

“هرگاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین منعقد شده باشد ، هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد.”

با توجه به تصریح ماده چنین نتیجه ای حاصل می شود که….

در قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین حق فسخی برای کارگر لحاظ نشده است. فلذا اگر کارگری بدون توجه به این امر مبادرت به اعلام استعفا نماید چنین استعفایی مورد پذیرش قانون گذار نیست. در صورتی که از این امر خسارتی به کارفرما وارد شود کارگر ملزم به پرداخت خسارت بر اساس رای مراجع حل اختلاف کار می گردد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که….

بر خلاف تصور بسیاری از افراد درصورتیکه قرارداد کار با استعفای کارگر و با شرایط قانونی فسخ شود کارگری که استعفا داده است مستحق دریافت حق سنوات به ازای هر سال ، یک ماه آخرین حقوق می باشد.

آیا کارگری که قرارداد کار ندارد میتواند در هر زمان که بخواهد کار خویش را ترک نماید؟

چنانچه کارگری بدون هیچ عذر موجهی کار خود را ترک نماید و از این جهت به کارفرما خساراتی وارد شود ،در چنین مواقعی کارفرما می تواند جهت خسارات وارده از کارگر مطالبه خسارت نماید.اما در صورت نبود قرارداد کتبی، اثبات مدعای کارفرما به سهولت امکان پذیر نمی باشد. چرا که در اکثر مواقع قانون کار حق را به کارگر اعطا نموده است و چنانچه کارفرمایی چنین مدعایی داشته باشد بایستی ادعای خویش را ثابت نماید.

از این رو پاسخ به سوال فوق منفی است.
و چنانچه کارفرما بتواند رابطه کارگر و کارفرمایی بین خویش و کارگر را به اثبات برساند. میتواند در صورتی که کارگر وی بدون عذر موجه کار خویش را ترک کرده باشد و از این نظر به او خسارت وارد نموده باشد،مطالبه خسارت نماید. حتی اگر با کارگر قرارداد کتبی منعقد ننموده باشد.

استعفای کارگر
استعفای کارگر

اهمیت وجود قرارداد کتبی در زمان ترک کار

قرارداد کار می تواند به صورت کتبی و شفاهی باشد .
چنانچه قرارداد کار به صورت کتبی بین طرفین «کارگر  و کارفرما» باشد: در این مواقع امکان تخطی برای کارگر و کارفرما کمتر می باشد، چرا که چنین قراردادی در حکم سندی است که می تواند اثبات کننده ادعاهای طرفین باشد.چون در صورتی که اختلافی بین کارگر و کارفرما حادث شود امکان مراجعه به مفاد قرارداد وجود دارد و می توان از این طریق فرد خاطی را (اعم از کارگر و کارفرما) شناسایی نمود .
چنانچه قرارداد کار به صورت شفاهی بین طرفین «کارگر  و کارفرما» باشد: اگر چه قرارداد شفاهی نیز از نظر قانون کار دارای اعتبار است اما اثبات توافقات ما بین طرفین ، در چنین قراردادهایی با سختی هایی همراه می باشد و امکان سوء استفاده را برای هر کدام از طرفین فراهم می نماید.
گاهی مشاهده می شود که کارگرانی به صورت ارادی ترک کار مینمایند و از عدم قرارداد فی ما بین خود و کارفرما سوء استفاده مینمایند وبا وجود اینکه حق و حقوق خود را دریافت نموده اند اما همچنان جهت مطالبه حق و حقوق خود طرح دعوا می نمایند .اما ناگفته نماند که عدم قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما دلیل بر این نیست که کارفرما نتواند از جهت ترک کار کارگر مطالبه خسارت نماید و یا این امر نباید حربه ای در دست کارگر باشد تا از حمایت قانون سوء استفاده نموده و مطالبه حق و حقوقی را به ناحق نماید . بلکه اگر چه دراکثر مواقع حمایت قانون از کارگر بیشتر است اما این امر باعث نمی شود که در صورت پرداخت شدن حق و حقوق کارگر توسط کارفرما ، مجددا هزینه های مزبور از کارفرما مطالبه شود.

لازم به ذکر است که…
کارفرما می تواند مطالبه خسارت به جهت ترک کار کارگر را نیز بنماید و چنانچه در این مواقع از کارگر بابت حسن انجام کار چک یا سفته نیز در دست داشته باشد ، می تواند جهت جبران خسارت خود استفاده نماید و عدم وجود قرارداد کار مانعی جهت مطالبه خسارت از کارگر برای کارفرما ایجاد نمی نماید.

ترک کار کارگر با غیبت کارگر چه تفاوتی دارد؟

بسیاری از افراد ترک کار و غیبت را یکی می دانند در حالیکه این دو با یکدیگر تفاوت دارند هرچند آثار حقوقی این دو با یکدیگر برابر است.
قانون گذار در ماده ۲۷ قانون کار به کارفرما اجازه داده است که چنانچه کارگر در انجام وظایف محوله به خود قصور نماید قرارداد او را فسخ و او را اخراج نماید.

بدیهی است که ترک کار و غیبت نیز هر دو می تواند از موارد قصور کارگر قلمداد شود که در هر دو مورد کارفرما می تواند با فسخ قرارداد کار، کارگر را اخراج نماید.

البته ناگفته نماند که….
در اخراج کارگر توسط کارفرما بایستی میزان غیبت کارگر در حدی باشد که اجازه اخراج را به کارفرما بدهد،در غیر این صورت کارفرما مجازبه اخراج کارگر بدین جهت نمی باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 9 امتیاز: 3.4)

72 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • با سلام و خسته نباشید،
  بنده ب مدت ۹ماه در یک رستوران در تهران مشغول ب کار بودم ک در این مدت ن قرارداد کتبی داشتم و نه اینکه مرا بیمه کرده بودن بعد از رفتن ب مرخصی ۱ماهه و برگشت سرکار ک قرار بود کارفرما مرا بیمه کند ک متاسفانه گفتن من توانایی بیمه کردن ندارم،و من هم با اینکه ۲۳روز در اون ماه کار کردم بدون اطلاع قبلی کار فرمامجبور ب ترک کار شدم و متاسفانه کارفرما ب دلیل ترک کار می خوان از من شکایت کنن،آیا با وجود اینکه ن قراردادکتبی نوشته شده بود ن کارفرما حق و حقوق و بیمه پرداخت می کردن بازم می تونن ثابت کنن من باعث ضرر آنها شده ام و اداره کار آیا حق رو ب آنها خواهد داد و من باید خسارت پرداخت کنم

  ازتون خواهش می کنم پاسخ بدید،ممنون و سپاسگزارم از شما

  پاسخ
  • سلام خیر شما هم می‌توانید متقابلا از ایشون بابت حقوق معوقه و بیمه و سایر موارد قانونی شکایت کنید

   پاسخ
   • با سلام، بنده در یک شرکت مشغول به کار هستم که به دلیل شروطی که خارج از قرارداد برای بنده گذاشتن اعلام کردم که در پایان قرارداد قطع همکاری خواهم نمود که اعلام نمودند نیاز به حضور در محل کار نیست و حقوق و بیمه شما تا پایان قرارداد پرداخت خواهد شد، آیا کارفرما می تواند ادعای ترک کار من را نماید؟؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  بنده ۱۹ مهر ۱۴۰۰ استعفا دادم ایا الزامی دارم تا ۱۹ آبان در شرکت فعلی بمانم؟ چون مسائل شخصی دارم. اعلام کردم ولی در صدد جایگزین برای بنده هستند و‌گفتند باید بمونم.

  پاسخ
 • با سلام
  بنده در یک شرکت خصوصی به مدت 4 ماه کار کردم و به تازگی به دلیل مسائل شخصی استعفا دادم اما مدیر قبول نکرد و گفت باید تا زمانی که نیروی جایگزین استخدام کنیم در شرکت کار کنم آیا در صورت ترک کار مشکلی پیش میاد یا باید در شرکت فعلی بمانم؟

  پاسخ
 • سلام . من قرارداد کارم تا پایان مرداد 1400 هست . بعد از مرداد 1400 بهم قول اضافه کردن حقوق دادن اما سه ماه گذشته نه قرارداد دارم و نه حقوقم اضافه کردن . آیا من باید بهشون اعلام کنم که استعفا میدم و یکماه هم براشون کار کنم هنوز یا اینکه میتونم دیگه سرکار نیام ؟

  پاسخ
 • سلام و عرض احترام.درصورتی که کارفرما به کارمند به صورت شفاهی اعلام کند که محل کاررا به هردلیلی ترک کند و حاضر نباشد که مدرکی کتبی به کارمند بدهد که به اصرار او محل کاررا مجبورشده است ترک کند آیا راه حلی وجود دارد که کارمند بتواند دراداره کار اثبات کند که به درخواست کارفرما محل کاررا ترک کرده است و کارفرما نتواند ار این قضیه سوء استفاده و اعلام بی اطلاعی نماید؟چون ممکن است کارفرما در اداره کار اظهار کند که خود کارمند محل کارراترک کرده و تازه کار من را معطل گذاشته است.ممنون میشم پاسخ بفرمایین.

  پاسخ
  • بله امکان دارد

   پاسخ
   • بنده پایان قراردادم تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ بود . بنده تا ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ هم بدون قرار داد کار کردم ( حدودا ۵۲ روز) یعنی قرار داد جدیدی هنوز امضا نکردم از ۲۲ اردیبهشت به بعد یه مشکلی برای بنده پیش اومده بنده رو فعلا تعلیق کردن اگر بنده شکایت کنم بابت اون ۵۲ روز کار بدون قرارداد چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟؟؟؟؟

    پاسخ
 • سلام من در کارگاه کارتن سازی کار میکردم و به دلیل ۲ ماه نپرداختن حقوق کار رو ول کردم و به صورت شفاهی اطلاع دادم که من از فردا نمیام و ایشون گفتن باشه حتی بهم نگفتن که بمون تا جایگزین برات پیدا کنیم من الان مشغول کار جدید هستم با گذشت یه ماه از شروع کار جدید حقوق منو هنوز پرداخت نکردن و من پیام میدم که حقوق منو واریز کنید امروز و فردا میکنن و الان حتی جوابمو نمیدن الان تکلیف من چیه ؟! باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • در اداره کار شکایت نمایید

   پاسخ
   • سلام من قبل عید استعفا تو اتوماسیون اداری و کتبی دادم الان که حق حقوقمو ندادن شکایت کردم میگن بدون اطلاع ترک کار کردی نامه استعفا نیست ۱۰۰میلون سفته دارم آیا میتونن برای من دردسر درست کنن من مدرکی از اینکه استعفا دادم ندارم

    پاسخ
 • سلام من در کارگاه کارتن سازی کار میکردم و به علت ۲ ماه عقب افتادن حقوق کار را ول کردم چون من گفته بودم ماه به ماه واریز کنید
  و به صورت شفاهی اطلاع دادم که من از فردا نمیام و کارفرما گفت باشه حتی به من نگفتن که بمون تا برات جایگزین پیدا کنیم الان یک ماه از شروع کار جدیدم گذشته ولی واریز نکردن پیام میدادم همش امروز و فردا میکردن الان که حتی جواب پیام و تلفن منو نمیدن تکلیف من چیه باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
 • سلام
  من در شرکتی بصورت بدون قرارداد استخدام شدم و اصلا قراردادی نبوده است که مشخص کند که مدت همکاری چقدر باشد و اکنون پس از گذشت ۱۰ ماه من تصمیم به استعفا گرفتم اگر اکنون شرکت را ترک کنم آیا کارفرما می تواند از من شکایت کند و یا سفته را به من پس ندهد ؟
  خواهشمندم پاسخ دهید

  پاسخ
  • بله میتوانید شرکت را ترک نمایید لیکن شرکت نیز بابت خسارت‌ اگر به ایشان وارد ساخته اید میتواند بر روی سفته ها اقدام کند

   پاسخ
   • سلام بنده بدون قرار داد یکسال با بیمه تامین اجتماعی در محل کار حضور داشته ام این ماه بخاطر شغل جدید میخوام دیگه بهشون اعلام کنم نمیخوام بیام برای من که مشکلی پیش نخواهد امد

    پاسخ
 • امید موسئ نژاد
  دسامبر 26, 2021 8:56 ق.ظ

  سلام من تو یه شرکت هشت ساله مشغول به کارم به خاطر دیسک کمر بهم گفتن آخر این ماه اخراجت میکنیم برو بیمه بیکاری من تا پایان ماه قرار داد دارم اگرچند روز غیبت کنم برای گرفتن بیمه بیکاری به مشکل نمیخورم?

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من تو یه موسسه پرستاری مشغول به کار شدم متاسفانه شرایط کار سخت هست از اون مهم تر رفتار مدیریت با کارمندان خیلی بد هست ایشون نیروها رو جریمه نقدی میکنن در حد ۵۰۰ تومن و ۱ میلیون تومن و من واقعا دیگه اونجا نمیتونم کار کنم میخواستم بدونم با توجه به اینکه من هم قرارداد ۲ ساله امضا کردم و هم سفته ۵۰ میلیون تومنی دستشون دارم میتونم ترک کار کنم؟و آیا ترک کار عواقبی برای من دارد ایشون میتونن از من شکایت کنن؟ با توجه با اینکه سرشون برای دادگاه پاسگاه رفتن درد میکنه

  پاسخ
 • سلام,,بنده با ۱۱سال سابقه در شهرداری به دلیل غیبت به مدت ۶ماه آن هم به دلیل مشکلات مالی اخراج شدم,,ولی اصلا به من ابلاغ نشده و بدون هیچ ابلاغیه ای اخراج شدم و با کدخدا منشی و نامه نگاری های زیاد از استانداری و فرمانداری,شورای شهر تقریبا فصلی قبولم میکردند و باز بدون نتیجه می ماندو فقط لفظا اعلام میکنن که شما غیبت کردید و اخراجید لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ
 • بنده به مدت 4 سال در موسسه ای کار میکردم چون سرباز میشدم با اطلاع موسسه به سربازی رفتم و انها برای من ترک کار زدند و سنوات به بنده تعلق نگرفت بی حمت من رو راهنمایی کنین که میتونم شکایت کنم یا ن

  پاسخ
 • سلام
  در صورت نداشتن قرارداد کاری و سفته نزد کارفرما آیا در صورت استعفا قبل از عید، کارفرما میتواند حق پایان کار و عیدی و .. را ندهد؟

  پاسخ
  • سلام بله میتواند لیکن شماهم میتوانید دا اداره کار بابت حقوق قانونی خودتان شکایت نمایید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من ۱۵ روز بدون قرارداد کتبی کار کردم و استعفا دادم ولی هیچ حقوقی بهم ندادن آیا میتوانم با شکایت حق و حقوقم را بگیرم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 28, 2022 8:16 ب.ظ

   سلام بله حتما

   پاسخ
  • سلام.وقتتون بخیر .من مدت ۵ ماهه که بدون قرار داد برای شرکت خصوصی کار میکنم .اول قرار بود طبق قانون کار حقوق بهم حقوق بده ولی الان میگه ۳۵۰۰ بدون عیدی و سنوات ایا میتونم بخاطر نداشتن قرار داد ازش شکایت کنم ؟

   پاسخ
 • سلام روز بخیر
  بنده در تعاونی مسکن حسابدار هستم مدیرعامل از اتمام آخرین قرارداد من که آخر شهریور ماه بود قرارداد نبست و تا الان بدون قرارداد هستم ولی بیمه برایم رد می‌شود و بخاطر یکسری هرج و مرج ها و رعایت نکردن قوانین حسابداری و مشکلات حساب هاشون که با ذکر نامه بهشون بوده چون قرارداد ندارم میتونم ترک کار کنم و کلید رو بدم بهشون و بیام یا خیر؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام، بنده ۶ ماه در یک کارگاه بدون قرارداد کار کردم، حقوق توافقی بین ما بیش از حقوق وزارت کار بوده و ایشان در پایان همکاری مبلغ بیمه بر اساس حداقل حقوق را نقدا پرداخت کردند ولی عیدی بابت اون چند ما ندادن و حالا که به ایشان بابت عیدی درخواست دادم با اینکه با توافق کار را ترک کردم میگویند که بابت ترک کار باید ضرر و زیان بدهی در صورتی که پایان همکاری با توافق بوده و بابت تمام دریافتی ها از من امضا گرفتند، چون حقوق دریافتی بیش از حداقل حقوق بوده و ایشان فرم هایی تنظیم کردند و بر اساس حداقل حقوق از بنده امضا گرفتند، آیا میتوانم عیدی را دریافت کنم یا ایشان ادعای خسارت کنند؟

  پاسخ
 • سلام
  بنده ۴ ماه هست که در یک شرکت مشغول به کار هستم
  ۲ ماه به عنوان کار اموز و ۲ ماه به صورت قراردادی(به همراه سفته)
  اما هیچ گونه حقوق و مزایا بهم ندادن نه حقوق و نه بیمه، الان یک موقعیت بهتر برام پیدا شده
  من استعفای خودمو ۱۲/۲۱ به مدیر اطلاع دادم و نامه کتبی هم نوشتم، آیا باید حتما تا تاریخ ۰۱/۲۱ بمونم داخل شرکت فعلی؟ یا اگه دیگه نرم مشکلی پیش نمیاد؟
  اکه از الان نرم بابت سفته ای ک دادم مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
 • سلام
  من مدت ٣ سال و ٣ماه در يك شركت مشغول بكار بوده ام و به دليل شرايط سخت كاري و مشكلات شخصي قصد استعفا دارم
  قرار داد من تا پايان سال گذشته بوده و در حال حاضر قرارداد مكتوبي بين ما وجود ندارد
  در صورتي كه كتبا استعفا بدهم و مدت ١ماه قيد شده در قانون را پس استعفا در شركت بمانم آيا مي توانم پس از خروج براي بسمه بيكاري اقدام كنم و بيمه بيكاري به من تعلق مي گيرد؟

  پاسخ
 • المیرا اسدی
  آوریل 19, 2022 6:47 ب.ظ

  سلام من ۵ ساله مهدکودک کار میکنم‌ قرارداد ندارم ولی‌بیمه برام رد شده، اگه بگم از‌فردا نمیام و یک ماه واینمیستم، میتونن برام ترک کار بزنن خسارت بگیرن؟

  پاسخ
 • تاریخ قرارداد من با کارفرما تا 29 اسفند 1400 هست ولی از اون تاریخ تا الان که اواخر فروردین 1401 هست با هیچ یک از افراد شرکت قراردادی بسته نشده است.
  من هم میخواهم از اول اردیبهشت 1401 ترک کار کنم و به شرکت نرم میخواستم عواقب کار رو بدونم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 7, 2022 2:29 ب.ظ

   سلام هیچ عواقبی ندارد ولی بهتر هست یکماه زودتر اطلاع بدهید.

   پاسخ
 • سلام. بنده سه سال پیش به دلایل شخصی مجبور شدم از محل کار خودم که یک سازمان دولتی بود خارج بشم و با اینکه نامه استعفا رو یک هفته قبل تحویل داده بودم، چند ماه بعد متوجه شدم که ترک کار برای من زدن. در این مدت در داخل کشور نبودم. الان برای ورود و خروج از کشور مشکلی وجود داره؟ اگر حکمی صادر شده باشه در بدترین حالت چه حکمی میتونه باشه؟ تشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 8, 2022 10:57 ق.ظ

   سلام خیر مشکلی در آمد وشد به داخل یا خارج کشور وجود ندارد

   پاسخ
 • اگر پرسنلی طول یکماه کامل فقط 4 روز کارکرده باشد و کلا غیبت داشته باشد آیا بیمه برایش رد می شود(به ازای 4 روز کارکرد یا یکماه کامل؟)

  پاسخ
 • من قصد پایان همکاری با شرکت را داشتم اما اعلام استعفا نکردم و صبر کردم مدت قرارداد ۹۰ روزه ام تمام شود و پس از پایان مدت قرارداد و دریافت حقوق از امضای قرارداد جدید خودداری کردم که با تهدید شکایت کارفرما مواجه شدم آیا کارفرما می تواند شکایتی بکند ؟

  پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر
  من در یک شرکت کار میکنم و الان حدود ۲ماه است که قراردادم تمام شده و بدون قرارداد سر کار میرم. الان میخواستم دیگر ادامه ندهم. آیا کارفرما میتواند چک ضمانت را به اجرا بگذارد؟ و دردسر قضایی داشته باشد. آیا میتونم ادامه ندهم و ترک کار کنم؟ لطفاً پاسخ دهید.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 7, 2022 4:41 ب.ظ

   سلام بله با توجه به اینکه قرارداد به اتمام رسیده مشکلی ندارید و کارفرما میبایست چک ضمانت را مسترد کند در صورت عدم استرداد بدوا برای ایشان اظهارنامه ارسال نمایید

   پاسخ
 • سلام.من به مدت یک ماه و نیم در یک سالن زیبایی کار میکردم.(لازم به ذکر است که سالن تابلو ندارد ولی اطلاع ندارم که مجوز دارند یا خیر.)من به صورت درصدی کار میکردم و ایشون طی این مدت با من قراردادی نبسته بودند.به علت بیماری مادرم مجبور به ترک کار شدم.الان ایشون حقوق بنده را نمیدهند و میگویند که هیچ حق و حقوقی نداری و‌تمام حق و حقوقت پرداخت شده در صورتی که حقوق فروردین ماه من رو ندادند.ایا من از ایشون میتونم شکایت کنم بابت حقوقم یا اینکه چون ترک کار کردم حقوقی بهم تعلق نمیگیره؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 14, 2022 9:35 ق.ظ

   سلام بابت تمام حقوق قانونی خود میتوانید در ادارات کار شکایت نمایید

   پاسخ
   • سلام، بنده فروشگاه زنجیره ای دارم ولی با نیرویی که بعنوان سرپرست توی فروشگاهم گذاشتم قراردادی نبستم، حالا متوجه شدم که از من و فروشگاه دزدی کرده ولی گردن نمیگیره در حالی که در خود شرکت اصلی هم اسمش بعنوان سرپرست رد شده. یکماه پیش بطور ناگهانی دیگه سرکار حاضر نشد ،بدون اطلاع قبلی و بدون تسویه کردن. آیا اگر شکایت کنم ثمری داره برای من و آیا میتونن ازش خسارت بگیرم.؟

    پاسخ
 • محمد وثوق
  می 28, 2022 12:02 ق.ظ

  سلام من در یک سیسمونی کار میکنم با حقوق چهار میلیون و ششصد و هیچ قراردادی کتبی نوشته نشده و مبلغ ۳۰ میلیون سفته بهش دادم اواخر اردیبهشت بهش گفتم نمی یام گفته باید ۳ ماه وایسی تا نیروی جایگزین پیدا بشه ولی من بعد از یک ماه یعنی پایان خرداد میخوام ترک کار کنم آیا میتونه سفته ها رو اجرا بزاره ؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • سلام. من یک ماه قبل استعفا دادم, ولی شرکت ازم خواست سه هفته بیشتر در شرکت بمونم, یعنی به اضافه ی اون یک ماه بعد از استعفا. یعنی من بعد از استعفا یک ماه و سه هفته حضور داشتم. آیا این مورد مشکل قانونی داره؟ و اینکه آیا کارفرما میتونه ادعا کنه چون بیشتر از یک ماه بعد از استعفا موندم, قرارداد به صورت ضمنی تمدید شده؟ ممنون از وقتی که گذاشتید.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژوئن 17, 2022 10:45 ب.ظ

   سلام بله غیر قانونی هست. و پاسخ سوال دوم اینکه خیر قرارداد ضمنی تمدید نمی شور

   پاسخ
 • سلام من دوماه قبل از عید استعفا دادم موافقت شد بعد ۵ ماه تسویه نکردن با من الان که اقدام کردم برای شکایت میگن بیا تسویتو امضا کن ولی کم تر بهم میدن و تهدید کردن که ترک کار میزنن برام میتونن من تو پورتال نامه زدم مگه نامه من پیوست به بیمه نمیشه

  پاسخ
 • کارمند سابق
  ژوئن 10, 2022 3:26 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من به دلیل فشار و بی توجهی و رفتار توهین آمیز(بطور کلی دلایل کاری) قصد استعفا دارم منتهی مدیرم میگن در متن استعفا باید بنویسی به دلیلی مشکلات شخصی و در غیر اینصورت قبول نمیکنم.
  من هم نمیخوام برام اخراج بزنن. میخواستم بدونم اگر کارفرما بگه استعفاتو نمیپذیریم من باید چه کار کنم؟ آیا مشکلی منو تهدید میکنه؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست