Term expiration on temporary or fixed term employment contracts 1 300x300 1

پرداخت حق سنوات کارگران پس ازانقضای مدت قرارداد کار

[vc_row width=”full” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%22-50px%22%7D%7D”][vc_column css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%2220px%22%7D%7D”][us_post_title tag=”h1″ align=”right” link=”post” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22%23f24822%22%7D%7D”][vc_row_inner css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%2220px%22%2C%22padding-left%22%3A%2220px%22%7D%7D”][vc_column_inner][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22padding-right%22%3A%2215px%22%7D%7D”]

پرداخت حق سنوات کارگران پس ازانقضای مدت قرارداد کار،از جمله حقوقی است که قانون گذار در قانون کار برای کارگر در نظر گرفته است، و در این بین تفاوتی ندارد که کارگر چه مدت به کار اشتغال داشته باشد و متوالی یا متناوب بودن کار کارگر نیز در پرداخت حق سنوات به کارگر بی تاثیر است.به عبارت دیگر سنوات روز شمار است.

حق سنوات بر چه اساسی به کارگران تعلق میگیرد؟

حق سنوات بر اساس مدت کارکرد (چه کمتر و چه بیشتر از یک سال ) پرداخت میگردد. و اگر کارفرما از این امر امتناع نماید و حق سنوات کارگر را در قرارداد مزبور نپردازد و اقدام به انعقاد قرارداد جدید بلافاصله پس از پایان قرارداد اول نماید ، همچنان وظیفه پرداخت  بر گردن او می باشد.

پرداخت حق سنوات کارگران پس ازانقضای مدت قرارداد کار

پرداخت حق سنوات کارگران پس ازانقضای مدت قرارداد کار

آیا در قراردادهای کاری موقت کوتاه مدت ، امکان پرداخت حق سنوات وجود دارد؟

هر قرارداد کاری که منعقد می شود یک شروع و یک پایان دارد که با توجه به نوع قرارداد می تواند مدت آن کم و زیاد شود.

قراردادهای کاری موقت می توانند یک ماهه ، دو ماهه ، یک ساله باشند و با توجه به توافق کارگر و کارفرما مشخص می شوند . اغلب در کارهایی که کارگر و کارفرما برای بار نخست قصد همکاری با یکدیگر را دارند مدت قرارداد را محدود تعیین مینمایند، تا هم کارگر و هم کارفرما متوجه شوند که آیا با کار مورد نظر هماهنگی لازم را دارند یا خیر؟

بسیار شایع است که در بسیاری از شرکت ها و موسسات خصوصی برای بار نخست قرارداد کار را یک ماهه ، سپس سه ماهه و بعد از آن ،۱ ساله منعقد می نمایند که البته  یک ماهه و ۳ ماهه بودن قرارداد دلیل بر نبودن حقوق و بیمه برای کارگر نیست و تنها مدت است که محدود است.از این رو بر خلاف تصور بسیاری از افراد حق سنوات نیز به کارگران در قراردادهای موقت کوتاه مدت نیز تعلق میگیرد. و کارفرما بایستی پس از انقضا قرارداد کار حق سنوات چنین کارگرانی را نیز پرداخت نماید.

تجدید ضمنی قرارداد کار پس از انقضای مدت قرارداد

مسلم است که قرارداد موقت با رسیدن تاریخ انقضا منقضی می شود و خاتمه می یابد . مگر اینکه طرفین دوباره جهت انعقاد قرارداد توافق نمایند . اصل بر این است که با پایان یافتن مدت قرارداد ، قرارداد منقضی می گردد. اما گاهی با پایان یافتن قرارداد کار ، کارگر همچنان به کار خود در کارگاه ادامه می دهد و کارفرما هم از این امر آگاه می شود و هیچ اعتراضی نمی کند . در این صورت قانون از تجدید ضمنی قرارداد کار نام برده است و گاهی هم که با پایان قرارداد نخست ، قرارداد جدیدی با شکل جدید و توافقات جدید و یا با همان سبک و سیاق قبل منعقد می شود که قرارداد جدید نامیده می شود.

گاهی هم قرارداد کاری که منعقد می شود جهت انجام یک کار معین است که نمی توان زمان آن را پیش بینی کرد .

مثال: کاشی کاری یک ساختمان. این عمل از ابتدای روز کاشی کاری آغاز و تا روزی که آخرین جز از کار مزبورانجام شود ادامه می یابد و خاتمه آن با پایان کار است.

آیا حق سنوات در قراردادهای کار متناوب نیز پرداخت میشود؟

قانون گذار در ماده ۲۴ قانون کار، به کار متوالی و متناوب اشاره کرده است پس چه کارگری به صورت متوالی در قراردادهایی موقت برای کارفرما کار کند و چه قراردادهای او متناوب باشد حق سنوات به او تعلق می گیرد و بر گردن کارفرماست.

ذکر این نکته لازم است که، در قراردادهای متناوب این امکان وجود دارد که کارفرما مواردی همچون ترک کار کارگر را مطرح نماید یا اختلافاتی از این دست را برای امتناع از پرداخت سنوات عنوان کند . اما در چنین مواقعی مراجع رسیدگی کننده قانون کار با تحقیق و بررسی و کارشناسی علت بروز وقفه و برقراری مجدد رابطه استخدامی را مورد بررسی قرار دهند .

چنانچه مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما  دوره های متناوب را معمول کارگاه یا کار بدانند در این صورت دستور به کارگیری مجدد کارگر به کار را می دهند . یا در صورت تمایل کارگر به تسویه حساب ، باید با کارگر تسویه حساب صورت گیرد، در این صورت چنانچه با کارگر برای سوابق کار قبلی هم تسویه صورت نگرفته باشد،آن موارد محاسبه و به دوره های کاری متناوب اضافه می شود و با هم پرداخت می گردد.

همه دوره های کاری چه متناوب و چه متوالی مشمول حق سنوات هستند . فقط در مورد کارهای متناوب فاصله های متناوب را از آن کم کرده و بقیه همگی جزء سوابق کار کارگر قرار می گیرد و به عنوان کار کلی او محاسبه می شود.

انقضای قرارداد کار و پرداخت حق سنوات کارگر

قانون گذار درماده ۲۴ قانون کار چنین بیان داشته است:

“در صورت خاتمه قراردادکار، کار معین یا مدت موقت کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد ، یکسال یا بیشتر ، به کار اشتغال داشته است برای هرسال سابقه اعم از متوالی یا متناوب براساس آخرین حقوق ، مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید.”

آنچه در ماده ۲۴قانون کار بیشتر خودش را نشان می دهد، سابقه کار اعم از متوالی و متناوب است که در هر صورت حق سنوات به کارگران تعلق می گیرد.

و آنچه مسلم است با پایان کار یا مدت قرارداد ، قرارداد مزبور منقضی می شود . اما باید دید کارگری که در خلال این مدت به کار مشغول بوده است پس از پایان کار معین یا قرارداد کار از چه حقوق و مزایایی برخوردار می شود.

 نکته مهم:

تبصره ۴ بند الف ماده ۸ قانون آزمایشی رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی مصوب ۱۳۸۷ که به ماده ۷ قانون کار الحاق شده است کارفرمایان را موظف کرده است که به کارگران با قرارداد موقت هم به نسبت مدت کارکردشان مزایای قانونی پایان کار اعطا کند. در چنین مواردی به کارگران جهت مزایای پایان کار هرسال ، یک ماه آخرین مزد تعلق می گیرد.

متاسفانه در اینگونه دعاوی( مطالبه حق سنوات کارگران) به وفور مشاهده شده است که به دلیل عدم آگاهی ، کارگران از حق سنوات دوره های کاری خود محروم شده اند . جهت پیشگیری از این موارد بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، اما اگر احیانا ناخواسته درگیر چنین مواردی شده اید ، جای نگرانی نیست چرا که با یک مشاور و راهنمای خوب و در نهایت سپردن روند رسیدگی به یک وکیل متخصص اداره کار می توانید حق خود را بازستانید.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

‫22 نظر

  • حسن

    با سلام. کارفرما کارخانه را واگذار کرده و قرار است تا پایان امسال با تمامی کارگران تسویه حساب نماید، و کلیه پرسنل از ابتدای سال ۱۴۰۲ با کارفرمای جدید قرارداد خواهند بست.
    سوال اول: آیا کارفرمای قبلی قانونا می‌تواند پرداخت حق سنوات کارگران را به سال آینده موکول کند؟(یا الزاما و قانونا باید در زمان تسویه حساب، سنوات را پرداخت کند)
    سوال دوم: اگر پرداخت حق سنوات به سال آینده موکول شد، بر اساس حقوق سال آینده محاسبه می‌گردد یا همان آخرین حقوق دریافتی از این کارفرما در سال ۱۴۰۱
    سوم: متاسفانه بدلیل تورم روزانه و کاهش ارزش ریال، چگونه می‌توان برای دریافت تاخیر تادیه بابت دیرکرد اقدام نمود. (نیاز به شکایت هست؟)

    اسفند ۱۶, ۱۴۰۱ در ۲۳:۰۸
    • دادپویان حامی

      با سلام کارفرمای سابق تسویه حساب کارگران را باید در زمان تحویل انجام دهد.خسارت تاخیر تادیه نیز از زمان مطالبه قانونی محاسبه می شود.

      اسفند ۲۱, ۱۴۰۱ در ۱۴:۵۹
  • باران

    درود
    جهت تسویه سنوات سال ۱۴۰۱ تا چند ماه بعد از سال جدید می توان با پایه حقوق سال ۴۰۱ سنوات را محاسبه و پرداخت کرد

    اسفند ۸, ۱۴۰۱ در ۱۳:۵۶
    • دادپویان حامی

      با سلام پرداختی های صورت گرفته علی الحساب بوده و در پایان همکاری باید به نرخ روز محاسبه شود.

      اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۳۰
  • امین اقوامی

    سلام و احترام در شرکتی هستیم که سنوات هر سال در پایان سال محاسبه و قبل از پایان شش ماه اول سال بعد تسویه میشود آیا چون در سال بعد تسویه میشود نباید با پایه حقوق سال جدید باشد اگر کارفرما چنین حقی دارد حداکثر مدت پرداخت چقدر است و در کدام ماده و یا تبصره قوانین اداره کار می باشد .

    بهمن ۳۰, ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۱
    • دادپویان حامی

      با سلام پرداختی های صورت گرفته علی الحساب بوده و در پایان همکاری باید به نرخ روز محاسبه شود.

      اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۲۹
  • رضا

    سلام.کارفرما برای پرداخت سنوات کارگر بعد از قطع همکاری، چه مدت مهلت دارد؟

    بهمن ۱۲, ۱۴۰۱ در ۱۵:۰۷
    • دادپویان حامی

      باید در زمان قطع همکاری تسویه نماید

      اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۲۹
  • الناز

    با سلام.قراردادکاری ما یکساله میباشد.و بعد از یکسال مجدد قراردادیکساله بسته میشود.پایه سنوات پرداخت شده ول یحق سنوات پایان هر سال پرداخت نشده است.آیا نفاوتی بین پرداخت پایان هر سال با پرداخت هنگام قطع همکاری بعد از چند سال هست یا خیر؟

    بهمن ۸, ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۳
    • دادپویان حامی

      با سلام خیر

      اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۲۸
  • محمد حسین کامرانی

    سلام اگر شرکتی سنوات پایان کار را در انتهای سال تسویه نکوند در سال بعد چگونه محاسبه میشود .منظور از آخرین مزد چیست

    شهریور ۶, ۱۴۰۱ در ۰۸:۴۶
    • دادپویان حامی

      با سلام آخرین دستمزدی که کارگر از کارفرما دریافت کرده است.

      اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۲۸
      • مجید

        سلام
        چرا پاسخها و متن متناقض هست .
        یکجا در متن فرمودید :
        حق سنوات بر اساس مدت کارکرد (چه کمتر و چه بیشتر از یک سال ) پرداخت میگردد. و اگر کارفرما از این امر امتناع نماید و حق سنوات کارگر را در قرارداد مزبور نپردازد و اقدام به انعقاد قرارداد جدید بلافاصله پس از پایان قرارداد اول نماید ، همچنان وظیفه پرداخت بر گردن او می باشد.
        یکجا هم میفرمایید در صورت قرارداد موقت چه متناوب و چه پشت سرهم پرداختها علی الحساب میباشد . خوب پس با این حساب بعد از اتمام قراردادهای موقت متوالی نباید پرداخت پایان قرارداد بر گردن کارفرما باشد تا زمانی که قطع همکاری صورت پذیرد

        شهریور ۱۹, ۱۴۰۲ در ۰۰:۴۶
        • دادپویان حامی

          با سلام
          حق سنوات در قانون با نام دیگر پاداش پایان کار ذکر شده است و قانونا کارفرما حق سنوات را باید در پایان همکاری پرداخت نماید (چه همکاری به صورت متناوب باشد چه متوالی)
          حال اگر کارفرما در طول مدت همکاری مبلغی را به عنوان حق سنوات چرداخت نماید ، این مبلغ علی الحساب محسوب می شود و مبلغ واقعی حق سنوات باید در پایان قرارداد محاسبه شده و مبلغی که سابقا پرداخت شده از مبلغ واقعی کسر شود

          شهریور ۲۲, ۱۴۰۲ در ۱۷:۴۴
  • جواد

    سلام وقت بخیر بنده در شرکتی مشغول به کارم که ۱۵ سال هست که قرارداد یکساله میبندم و هرسال حق سنوات و عیدی و پاداش تسویه میشه اگر شرکت بخواد باپایان قرار داد بامن عدم همکاری اعلام کنه آیا به ازای این ۱۵ سال به غیر از حق سنوات و عیدی که گرفتم بازهم حق سنوات به عنوان ۱۵ سال کار مداوم به بتده تعلق میگیرد یا خیر ؟

    آذر ۲۲, ۱۴۰۰ در ۲۳:۴۰
    • مدیریت

      سلام خیر

      آذر ۲۷, ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۰
      • عزیزی

        سلام
        خوب این جواب که خلاف توضیحات ارائه شده در متن هست. با توجه به متوالی بودن قرارداها،‌ تمامی پرداختهای قبلی علی الحساب بوده و پایان خدمت به میزان سابقه با نرخ آخرین حقوق باید حق سنوات محاسبه شده و پس از کسر علی الحسابهای پرداخت شده، به کارگر پرداخت شود.

        تیر ۲۹, ۱۴۰۱ در ۲۳:۴۴
        • دادپویان حامی

          بله پرداختی های صورت گرفته علی الحساب محسوب می شوند

          اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۲۵
    • محمد علی قانعیان

      سلام خسته نباشید
      من یک ماه برای یه شرکت کار کردم و بعد کارم رو عوض کردم ولی الان عیدی و سنوات اون یک ماه رو میگن آخر سال میدم
      آیا این حرف درسته یا موظفند که تسویه کنن قبلش باهام؟

      شهریور ۵, ۱۴۰۱ در ۲۱:۵۹
      • دادپویان حامی

        موظف به تسویه هستند

        اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۲۶
    • مجید

      سلام وقت شما بخیر من ۴.۵سال در شرکتی کار کرده‌ام در انتهای سال فقط عیدی و حقوق اسفند به من پرداخت کرده است. آیا پاداش و حق سنوات به من تعلق میگرد و به ازای هرسال هر کدام برابر با یک حقوق ثابت است یا خیر؟

      بهمن ۲۹, ۱۴۰۱ در ۱۶:۵۳
      • دادپویان حامی

        با سلام به اندازه حقوق آخر شما به تعداد سال های همکاری به شما حق سنوات خدمتی تعلق می گیرد.

        اسفند ۱۳, ۱۴۰۱ در ۱۶:۲۹

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    یازده − سه =