اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

یکی از شرایط اساسی اشتغال به تجارت داشتن اعتبار است . پس از ختم عملیات تصفیه تا زمانی که اعاده اعتبار تاجر ورشکسته صورت نگرفته است تاجر نمی تواند اعمال تجارتی خود را از سر گیرد.

فارغ از اینکه عرف ، بازار و جامعه عملا چه زمانی اعتبار از دست رفته تاجر را به او باز می گردانند از نظر قانونی و حقوقی هم تاجر با رعایت شرایط خاصی می تواند اعاده اعتبار نماید و به این صورت محرومیت های اجتماعی نظیر ممنوعیت به عنوان مدیر یا بازرس شرکت های سهامی ، پایان می یابد  و  تاجر مجددا می تواند به شغل تجارت بازگردد و دیگر مدیر تصفیه قائم مقام او نخواهد بود.

الف. اعاده اعتبار واقعی

تاجر ممکن است پس از خاتمه ورشکستگی تمکن مالی پیدا کرده و بتواند باقیمانده دیون خود را پرداخت نماید ؛ در این شرایط چنانچه تاجر راسا اقدام به پرداخت باقیمانده دیونش نکند ، طلبکاران حق دارند به استناد سند عدم کفایت دارایی ، هر زمان مالی از ورشکسته پیدا کردند توقیف کرده و طلب خود را از حل آن وصول نمایند . اما همچنین ممکن است خود تاجر با حسن نیست اقدام به پرداخت باقیمانده طلب خود به طلبکاران نماید.

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته
اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

اعاده اعتبار زمانی واقعی یا حقیقی خواهد بود که تاجر ورشکسته کلیه دیون خود را همراه با متفرعات و خارجی که به آن تعلق گرفته است کاملا پرداخت نماید.  اعاده اعتبار در خصوص شرکای ضامن شرکت ورشکسته در شرکت های تضامنی و نسبی نیز به همین صورت است حتی اگر درمورد آنها قرارداد ارفاقی منعقد شده باشد.

 • اعاده اعتبار واقعی چه زمانی صورت می گیرد؟

با پرداخت کامل دیون ، تاجر  فورا می تواند اعاده اعتبار نماید  حتی اگر فاصله ای بین خاتمه ورشکستگی و درخواستش مبنی بر اعاده اعتبار وجود نداشته باشد ؛ دادگاه نیز حق مخالفت نداشته و تنها می تواند اسناد تسویه حساب تاجر با طلبکاران را  کنترل کرده و در صورت تسویه ملزم به صدور حکم اعاده اعتبار می باشد.

 • پرداخت خسارت جهت اعاده اعتبار

بر اساس رای وحدت رویه شماره 155 نمی توان از تاریخ توقف،  از تاجر ورشکسته خسرت مطالبه کرد . تنها در صورتی که تاجر بخواهد از حق خود برای اعاده واقعی اعتبار استفاده کند ملزم به پرداخت خسارت می باشد  و در صورت امتناع بعضی از طلبکاران از دریافت طلب یا غایب مفقودالاثر بودن آنها نیز تاجر باید طلب آنان  را به صندوق دادگستری تودیع نماید.

از آنجا که ممکن است مدت تاخیر تادیه تا چندین سال پس از سررسید دین به طول بیانجامد و نرخ واقعی خسارت تاخیر تادیه هم بسیار بالا باشد، در نتیجه متفرعات یک دین چند برابر اصل آن شده  و همین امر مانع پرداخت کامل دیون ورشکسته  شود ،  ماده 562 ق.ت از دو جهت میزان متفرعات را محدود نموده است :

 1. از جهت زمان مطالبه خسارت تاخیری که در ادای طلب طلبکاران شده است برای بیش از 5 سال مطالبه متفرعات و خسارات نمایند ؛
 2. از جهت نرخ تاخیر نباید متفرعاتی که در سال مطالبه می شود بیش از 7  در صد اصل طلب باشد.

ب. اعاده اعتبار قانونی

گرچه اعاده اعتبار واقعی هم قانونی است  اما  در اینجا اعتبار تاجر با وجود آنکه همه دیون خود را نپرداخته است اعاده می شود . در واقع الزام و اجبار قانون موجب اعاده اعتبار تاجر ورشکسته می گردد.

 • اعاده اعتبار قانونی چه شرایطی دارد؟

بر اساس ماده 565 ق.ت تاجر ورشکسته به دو شرط می تواند درخواست اعاده اعتبار نماید :

 1. حسن نیت و صحت عملکرد خود را در ارتباط با طلبکاران ثابت نماید ؛ مثلا ثابت کند که برای پرداخت برای پرداخت باقیمانده بدهی خود به آنان به اندازه کافی تلاش کرده یا برای آن طرح و برنامه دارد؛
 2. پنج سال از تاریخ اعلان ورشکستگی وی گذشته باشد .
 • تاجر ورشکسته در چه مواردی می تواند اعاده اعتبار قانونی کند؟

 1. تاجر ورشکسته قرارداد ارفاقی منعقد کرده و تمام وجوهی که به موجب قرارداد به عهده گرفته است پرداخته باشد؛
 2. کلیه طلبکاران ، ذمه تاجر ورشکسته را بری کرده باشند ؛
 3. طلبکاران با اینکه ذمه تاجر ورشکسته را بری نکرده و یا قرارداد ارفاقی با او نبسته اند ولی به اعاده اعتبار او رضایت داده باشند ؛در این شرایط ورشکسته مدیون بوده و مسئول پرداخت باقیمانده طلب طلبکاران می باشد .
 • مراحل طرح اعاده اعتبار

 1. دادخواست اعاده اعتبار به همراه مدارک و مستندات به دادسرای حوزه قضایی که حکم ورشکستگی را صادر کرده است تقدیم می شود ؛
 2. رونوشت دادخواست به کلیه طلبکارانی که طلبشان تصدیق شده اما طلب خود راکاملا دریافت نکرده اند ارسال می شود؛
 3. طلبکاران یک ماه فرصت دارند تا به دادخواست اعاده اعتبار اعتراض نمایند، این اعتراض باید  به وسیله اظهار نامه به دفتر کل دادگاه ارسال شود ؛ همچنین طلبکاری که به موقع اعتراض نکرده است می تواند به عنوان ثالث وارد شود ؛
 4. پس از انقضاء مهلت اعتراض، دادستان نتیجه تحقیقات خود و اعتراضات دریافتی را به دادگاه تقدیم کرده و دادگاه در صورت لزوم ، خواهان اعاده اعتبار و طلبکاران معترض را به جلسه رسیدگی دعوت می کنند؛
 5. درمورد دادخواست اعاده اعتبار واقعی، دادگاه فقط صحت مدارک پرداختی و تسویه حساب را ارزیابی می کند و در صورت ثابت شدن صحت آنها ، ملزم به صدور حکم به اعاده اعتبار می باشد. ولی درمورد درخواست اعاده اعتبار قانونی علاوه بر بررسی شرایط ماده 565 ق.ت ، سایر اوضاع و احوال را نیز سنجیده و در صورتی که مصلحت بداند با رعایت عدل و انصاف حکم مقتضی صادر می نماید ؛
 6. دادگاه تجدید نظر نیز مانند دادگاه بدوی درمورد دعوای اعاده اعتبار واقعی و دعوای اعاده اعتبار قانونی حسب مورد تصمیم گیری می نماید.

اعاده اعتبار در ورشکستگی به تقلب

ورشکستگی به تقلب مانع اعاده اعتبار است و بایستی قبل از آن اعاده حیثیت انجام شود .

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از یک دهه سابقه درخشان در زمینه ارائه مشاوره و وکالت در دعاوی ورشکستگی ، و بهره گیری از دانش و تجربه وکلای متخصص آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام، در خصوص ماده 562 ق.ت سوالی داشتم. آیا محاسبه خسارت تاخیر تادیه مطابق ماده 522 محاسبه می شود یا آنکه همچنان صدی هفت حاکم و لازم الاجرا است؟

  پاسخ
  • خیر خسارت تاخیر در تادیه بر اساس ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی و بر اساس شاخص تورم بانک مرکزی محاسبهمیشود

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست