دعوای کیفری علیه ورشکسته

دعوای کیفری علیه ورشکسته در صورتی می تواند مطرح گردد که تاجر یا شرکت تجاری یا بازرگان در معاملات خود تقصیر یا تقلب نموده باشد و در نتیجه آن شرکت ورشکسته قلمداد شود در این صورت ورشکسته مجرم بوده و تحت تعقیب کیفری قرارخواهد گرفت.

دعاوی کیفری علیه ورشکسته

دعاوی کیفری علیه ورشکسته

دعوای کیفری علیه ورشکسته به تقلب

ورشکستگی به تقلب آن است که تاجر در واقع ورشکسته نیست بلکه با توسل به تقلب خود را ورشکسته نشان می‌‌دهد.در موارد ذیل فرد ورشکسته به تقلب محسوب می‌گردد:

 • هرگاه تاجر دفاتر خود را مفقود کرده باشد منظور از دفاتر، دفاتری است که قانوناً تاجر مکلف به نگهداری آن‌ها می باشد اعم از دفاتر موضوع ماده ۶ ق.ت. یا دفاتر دیگری مثل دفاتری که قانون دارایی پیش‌بینی نموده است. توجه داشته باشید باید مفقود کردن دفاتر جنبه عمدی داشته باشد و الا اگر بدون دخالت و تقصیر تاجر دفاتر مفقود شده باشد مشمول ورشکستگی به تقلب نمی شود.
 • هرگاه تاجر قسمتی از دارایی خود را مخفی نموده باشد از آنجا که دارایی تاجر وثیقه دیون او نسبت به طلبکاران است، مسلم است مخفی نمودن آن‌ها تقلب محسوب می‌شود.
 • تاجر از طریق مرافعه و معاملات صوری بخشی از دارایی خود را از بین برده باشد : از میان بردن ممکن است به صورت انتقال مالکیت به طور صوری و با تبانی اشخاص ثالث باشد یا به صورت تخریب و معدوم کردن عمدی اموال تاجر.
 • هرگاه بدهی های خود را به طور متقلبانه افزایش دهد : با هدف جلوگیری از زیاد شدن غیر واقعی طلبکاران تاجر، مطابق قسمت اخیر ماده ۵۴۹ قانون تجارت اینگونه مقرر شده است: “هرگاه تاجر ورشکسته که خود را به‌وسیله اسناد و یا به وسیله صورت دارایی و قروض به طور تقلب به میزانی که در حقیقت مدیون نمی‌باشد، مدیون قلمداد نموده است، ورشکسته به تقلب اعلام می‌شود”

مجازات ورشکسته به تقلب

شخص ورشکسته به تقلب، غیر از محرومیت‌های ورشکستگی عادی، به مجازات ۱ تا ۵ سال حبس تعزیری ممکن است محکوم گردد و در صورتی که مجازات حبس وی بیش از ۳ سال حبس باشد از حقوق اجتماعی نیز محروم می‌ گردد.

دعوای کیفری علیه ورشکسته به تقصیر

هرگونه تعدی یا تفریط در قبال سرمایة سهامگذاران و شرکا که قانونگذار از آن به تقصیر تعبیر کرده و نهایتاً منجر به توقف در تأدیة دیون می گردد تاجر را در معرض محکومیت کیفری به ورشکستگی به تقصیر قرار می دهد.

در مواردی ذیل دادگاه مکلف به اعلام ورشکستگی به تقصیر و صدور حکم کیفری است:

 • چنانچه مخارج شخص یا مخارج خانه تاجر ورشکسته در ایام عادی بالنسبه به عایدی او فوق‌العاده باشد.
 • چنانچه تاجر نسبت به سرمایه خود مبالغ عمده صرف معاملاتی کرده که در عرف تجارت موهوم یا نفع آن منوط به اتفاق محض است.
 • چنانچه تاجر به قصد تأخیر انداختن ورشکستگی خود خریدی بالاتر یا فروشی نازل‌تر از مظنه روز کرده باشد و یا وسایلی که دور از صرفه است به کار برده تا تحصیل وجهی نماید اعم از آنکه از راه استقراض یا صدور برات یا به طریق دیگر باشد.
 • ورشکسته طلب یکی از طلبکارها را پس از تاریخ توقف بر سایرین ترجیح داده و پرداخت نموده باشد.

در مواردی ذیل دادگاه مخیر به اعلام ورشکستگی به تقصیر و صدور حکم کیفری است:

 • چنانچه تاجر به حساب دیگری تعهدات بلاعوضی و سنگینی انجام داده باشد و با توجه به سطح وضعیت مالی او در حین انجام آن‌ ها، آن تعهدات فوق‌العاده باشد.
 • چنانچه بنا به ماده ۴۱۳ قانون تجارت ظرف ۳روز از تاریخ وقفه‌ای که در تأدیه قروض یا سایر تعهدات نقدی او حاصل شده است توقف خود را به دفتر محکمه بدایت محل اقامت خود اظهار ننموده باشد.
 • صورت‌حساب دارایی و کلیه دفاتر تجارتی خود را تسلیم ننموده باشد و یا در صورتی که دفتر نداشته باشد و یا دفاتر او ناقص یا بی‌ترتیب بوده و یا در صورت دارایی وضعیت مالی خود را اعم از قروض و مطالبات به طور صحیح معین ننموده باشد.

مجازات ورشکسته به تقصیر

مجازات تاجر ورشکسته به تقصیر ۶ ماه تا ۲سال حبس تادیبی پیش بینی گردیده است.

دعوای کیفری علیه ورشکسته را باید در کدام دادگاه اقامه نمود؟

دادگاه صالح برای طرح دعوای کیفری علیه ورشکستگی چنانچه تاجر شخص حقیقی باشد دادگاه عمومی جزایی محل اقامت تاجر ورشکسته است و چنانچه تاجر شخص حقوقی باشد محل اداره و عملیات شرکت صالح به رسیدگی است. و چنانچه تاجر در ایران اقامت نداشته باشد دعوای ورشکستگی یا توقف در دادگاهی کیفری مطرح خواهد شد که متوقف یا ورشکسته در حوزه آن برای انجام معاملات خود شعبه یا نمایندگی داشته یا دارد.(هرچند برخی از حقوقدانان براین نظراند که رسیدگی به بزه ورشکستگی اعم از ورشکستگی به تقصیر یا تقلب در صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است و دادگاه محل اقامت تاجر درصورتی صالح است که ورشکستگی تاجر، عادی باشد).

اعلام ورشکستگی به تقصیر و ورشکستگی به تقلب تاجر با کیست؟

از آنجا که رسیدگی به جرم ورشکستگی منوط به احراز ورشکستگی در دادگاه صالح است و در صورت طرح آن در دادسرا باید قرار اناطه صادر شود بنابراین و با استناد به جمع مقررات مواد ۴۱۵، ۵۴۱، ۵۴۲ و ۵۴۹ قانون تجارت و با توجه نظر هیات عمومی دیوانعالی کشور چنین استنباط می شود که اعلام ورشکستگی به تقصیر یا تقلب در صلاحیت دادگاه اعلان‌کننده حکم ورشکستگی است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

‫10 نظر

 • جوادی

  سلام
  برای تعقیب تاجری که ورشکسته به تقصیر اعلام شده آیا فقط مدیر تصفیه منتخب باید تاجر ورشکسته رو تعقیب نماید؟

  بهمن ۶, ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۷
  • مدیریت

   سلام

   برای تعقیب تاجری که ورشکسته به تقصیر اعلام شده آیا فقط مدیر تصفیه منتخب باید تاجر ورشکسته رو تعقیب نماید؟

   مدیر تصفیه نمی تواند مدعی خصوصی برای تقاضای تعقیب کیفری تاجر ورشکسته به تقصیر توسط مدیر تصفیه یا اداره تصفیه باشد مگر با موافقت اکثریت طلبکاران ورشکسته حاضر

   بهمن ۶, ۱۳۹۹ در ۱۱:۵۹
 • اسفندیاری

  با سلام خدمت شما
  در خصوص ورشکستگی تاجر آیا برای تعقیب کیفری او، باید حکم ورشکستگی صادر بشه بعد بتوان درخواست تعقیب را داد یا صرف دادخواست توقف کافیست؟

  بهمن ۶, ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۳
  • مدیریت

   خیر بنا به رای اصراری شماره ۲۰۵ مورخ ۲۶/۲/۱۳۴۹ دیوانعالی کشور برای حصول امکان تعقیب کیفری تاجر متوقف صرفا احراز توقف تاجر کافیست

   بهمن ۶, ۱۳۹۹ در ۱۲:۰۰
 • فریدی

  سلام. بنده از تاجری طلب داشتم که ورشکسته شده متاسفانه نتونستم سرموعد تعیین شده اعلام طلب کنم الان تکلیف بنده چیه؟آیا به تصمیمات راجع به تقسیم وجوه می توانم اعتراضی داشته باشم؟

  بهمن ۶, ۱۳۹۹ در ۰۹:۵۰
  • مدیریت

   شما می توانید بدون اینکه به عملیات و تشخیص ها و تصمیماتی که راجع به تقسیم وجوه قبل از آمدن شما به عمل آمده حق اعتراض داشته باشید و یا حصه ای را که از تقسیمات سابق ممکن بوده به شما تعلق بگیرد مطالبه نمایید اعلام طلب نمایید تا در تقسیماتی که ممکن است بعدا به عمل آید جزء طلبکاران قرار بگیرید.

   بهمن ۶, ۱۳۹۹ در ۱۲:۰۰
 • عبادتیان

  سلام و عرض ادب بابت طلبم از شرکتی حکم محکومیت گرفتم اما اجراییه صادر نشده دادخواست ورشکستگی به تقصیر دادم اما در جلسه رسیدگی خوانده شرکت نکرد قاضی عنوان کرد که جهت پیگیری موضوع مطروحه به دادگاه باید مراجعه نمایم الان دوماهه نه احضاریه نه ابلاغیه ای صادر شده روند پی گیری کاربنده به چه صورت است چه کاری باید برای به سرانجام رسوندن پرونده باید انجام بدم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  بهمن ۴, ۱۳۹۹ در ۱۴:۵۱
  • مدیریت

   یک لایحه تنظیم و به ریاست مجتمع قضایی که پرونده شما در آن است ارائه دهید و تقاضای جلوگیری از اطاله دادرسی و رسیدگی عادلانه و عاجلانه را تقاضا نمایید سپس لایحه را با دستور ریاست مجتمع قضایی ضمیمه پرونده نمایید تا سریعا رسیدگی شود.

   بهمن ۴, ۱۳۹۹ در ۱۵:۰۰
   • مهدیس

    سلام
    اگر کسی با علم و آگاهی برا تاجر ورشکسته قرض خود تا مدتی مانع ظهور ورشکستگی او شود آیا این عمل جرم است ؟؟؟با استناد ب کدام ماده

    آبان ۲۹, ۱۴۰۰ در ۱۳:۵۱
    • مدیریت

     سلام خیر

     آذر ۱, ۱۴۰۰ در ۰۹:۴۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شانزده + 17 =