ترک کار کارگر – ترک کار بدون قرارداد – تفاوت ترک کار و غیبت

اصطلاح ترک کار کارگر ،بدین معناست که کارگر بدون رعایت تشریفات مربوط به استعفا از کار خارج شود و مقصود وی خارج شدن از کار به طور کلی باشد. البته در قانون کار کنونی که مصوب ۱۳۶۹ می باشد عبارت ترک کار به کار نرفته است. ترک کار کارگر در قانون کار سابق به معنای استعفا به کار رفته بود اما در قانون فعلی در این مورد حکمی وجود ندارد. از طرفی هم با عنوان غیبت نمی توان آن را مورد بررسی قرار داد چرا که با مفهوم غیبت تفاوت اساسی دارد. البته آثار حقوقی آن ها تفاوت چندانی ندارد. یعنی در نهایت سبب می شود که کارفرما بتواند از حق فسخ خود استفاده کند و مبادرت به اخراج کارگر بنماید.

البته این را هم نباید از نظر دور کرد که میزان غیبت کارگر باید به حدی باشد که کارفرما را مجاز به استفاده از حق اخراج خود کند در غیر این صورت مجاز به این امر نمی باشد.

اگر کارگری بخواهد با کارفرما قطع همکاری کند می تواند با تشریفات قانونی این امر را انجام دهد و اگر تشریفات طی شود منعی بر کارگر نیست.از این رو کارگری که استعفا می دهد موظف است تا یک ماه به کار خود ادامه دهد.البته باید در ابتدا استعفای خود را به صورت کتبی به کارفرمای خویش اطلاع دهد. بعد اگر طی ۱۵ روز از زمان دادن استعفا از عمل خویش پشیمان شود می تواند جهت باز پس گیری استعفا اقدام کند. در این صورت استعفای وی لغو می شود و کارگر موظف می شود رونوشت استعفا و انصراف خود را به شورای اسلامی کارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده کارگران تحویل دهد.

بیشتر بخوانید :  سنوات کارگر - تسویه حق سنوات کارگران

ترک کار -استعفا

اگر هم کارگر از استعفای خویش پشیمان نگردد موظف است به مدت ۳۰ روز به کار خود ادامه دهد تا کارفرما مهلت جایگزینی نیرو را داشته باشد. البته گاها مشاهده می شود که کارفرما از همان روز استعفا موافقت خود را اعلام می کند و کارگر را برای یک ماه دیگر در خدمت نگه نمی دارد.

آنچه مسلم است اگر استعفای کارگر با شرایط قانونی پیش برود مشکلی ایجاد نمی شود. اگر هم خلاف این امر باشد کارگر موظف به جبران خسارت به بار آمده از ترک کار خود به کارفرما می گردد.

با استناد به ماده ۲۵ قانون کار  «هرگاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین منعقد شده باشد ، هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد.»

با توجه به تصریح ماده چنین نتیجه ای حاصل می شود که در قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین حق فسخی برای کارگر لحاظ نشده است. فلذا اگر کارگری بدون توجه به این امر مبادرت به اعلام استعفا نماید چنین استعفایی مورد پذیرش قانون گذار نیست. در صورتی که از این امر خسارتی به کارفرما وارد شود کارگر ملزم به پرداخت خسارت بر اساس رای مراجع حل اختلاف کار می شود.

اگر قرارداد کار با استعفای کارگر و با شرایط قانونی فسخ شود کارگری که استعفا داده است مستحق دریافت حق سنوات به ازای هر سال ، یک ماه آخرین حقوق می باشد.

فلذا اگر شما یا آشنایانتان با شرایط و ضوابط نسبت به استعفا اقدام نموده اید اما کارفرما به دلیل استعفا از مطالبه حق و حقوق شما امتناع می ورزد بدانید که چنین امری غیر قانونی است و شما می توانید از وی در مراجع صالح اداره کار شکایت کنید.

ترک کار بدون قرارداد

گاهی ممکن است کارگری بدون هیچ عذر موجهی کار خود را ترک کند و از این جهت به کارفرما خساراتی وارد می شود که در چنین مواقعی کارفرما می تواند جهت خسارات وارده از کارگر مطالبه خسارت نماید.اما در صورت نبود قرارداد کتبی اثبات مدعای کارفرما به سهولت امکان پذیر نمی باشد چرا که در اکثر مواقع قانون کار حق را به کارگر اعطا نموده است و چنانچه کارفرمایی چنین مدعایی داشته باشد بایستی ادعای خویش را ثابت کند. ترک کار بدون قرارداد کتبی میتواند باعث تحمیل شرایط ناخوشایندی به کارگر یا کارفرما شود.

بیشتر بخوانید :  قرارداد کار و انواع قرارداد کار

چه بسیار مواردی که مشاهده می شود کارفرما ، حق و حقوق کارگر را نپرداخته است اما به دلیل نبودن قرارداد کتبی مدعی تسویه حساب با او می گردد و گاهی نیز کارگر با دریافت کامل حق و حقوق خود ، همچنان ادعا می نماید که کارفرما حق و حقوق او را پرداخت ننموده است.

اهمیت وجود قرارداد کتبی در زمان ترک کار

قرارداد کار می تواند به صورت کتبی و شفاهی باشد . چنانچه قرارداد کار به صورت کتبی باشد،امکان تخطی برای کارگر و کارفرما کمتر است چرا که چنین قراردادی در حکم سندی است که می تواند اثبات کننده ادعاهای طرفین باشد.چون در صورتی که اختلافی بین کارگر و کارفرما حادث شود امکان مراجعه به مفاد قرارداد وجود دارد و می توان از این طریق فرد خاطی را «اعم از کارگر و کارفرما» شناسایی نمود . اما چنانچه قرارداد کتبی بین طرفین «کارگر  و کارفرما» وجود نداشته باشد اگر چه قرارداد شفاهی نیز از نظر قانون کار دارای اعتبار است اما اثبات توافقات مابین طرفین ، در چنین قراردادهایی با سختی هایی همراه می باشد و امکان سوء استفاده را برای هر کدام از طرفین فراهم می نماید.

ترک کار بدون قرارداد

گاهی دیده می شود که کارگرانی به صورت ارادی ترک کار نموده اند اما از عدم قرارداد فی ما بین خود و کارفرما سوء استفاده نموده و همچنان مطالبه حق و حقوق خود را می نمایند . بدین جهت طرح دعوا می نمایند اما عدم قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما دلیل بر این نیست که کارفرما نتواند از جهت ترک کار کارگر مطالبه خسارت نماید و یا این امر نباید حربه ای در دست کارگر باشد تا از حمایت قانون سوء استفاده نموده و مطالبه حق و حقوقی را به ناحق نماید . بلکه اگر چه دراکثر مواقع حمایت قانون از کارگر بیشتر است این امر باعث نمی شود که در صورت پرداخت شدن حق و حقوق کارگر توسط کارفرما ، مجددا هزینه های مزبور از کارفرما مطالبه شود.

بیشتر بخوانید :  انقضا مدت و فسخ قراردادهای موقت یا کار معین

لازم به ذکر است که کارفرما می تواند مطالبه خسارت به جهت ترک کار کارگر را نیز بنماید و چنانچه در این مواقع از کارگر بابت حسن انجام کار چک یا سفته نیز در دست داشته باشد ، می تواند جهت جبران خسارت خود استفاده نماید . عدم وجود قرارداد کار مانعی جهت مطالبه خسارت از کارگر برای کارفرما ایجاد نمی نماید.

تفاوت ترک کار و غیبت

بسیاری از افراد ترک کار و غیبت را یکی می دانند در حالیکه لازم به ذکر است که این دو با یکدیگر تفاوت اساسی دارند هرچند آثار حقوقی این دو با یکدیگر برابر است.در ادامه تفاوت ترک کار و غبیت را با هم بررسی می کنیم.

قانون گذار در ماده ۲۷ قانون کار به کارفرما اجازه داده است که چنانچه کارگر در انجام وظایف محوله به خود قصور نماید قرارداد او را فسخ و او را اخراج نماید.واضح است که ترک کار و غیبت نیز هر دو می تواند از موارد قصور کارگر قلمداد شود که در هر دو مورد کارفرما می تواند با فسخ قرارداد کارگر ، او را اخراج نماید.

البته ناگفته نماند که میزان غیبت کارگر بایستی در حدی باشد که اجازه اخراج به کارفرما بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست