سنوات کارگر

حق سنوات کارگر به پاداشی گفته می شود که پس از یک سال کاری به کارگر تعلق می گیرد . این مبلغ به جهت کمک هزینه و به میزان پایه حقوق کارگر پس از یک سال محاسبه و به کارگر داده می شود .و میزان حق سنوات برای هریک سال سابقه کارگر ، معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی کارگر می باشد.

مبنای پرداخت حق سنوات کارگران چیست؟

قانون گذاردر ماده ۲۴ قانون کارچنین مقرر داشته است:
“در صورت خاتمه قرارداد کار، کار معین یا مدت موقت ، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد، یک سال یا بیشتر به کار اشتغال داشته باشد برای هر سال سابقه اعم از متوالی یا متناوب براساس آخرین حقوق مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید.”
قانون گذار در ماده ۳۶ قانون کار چنین مقرر داشته است:
“مزد ثابت ،عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل”

با توجه به ماده فوق ذکر این نکته ضروری است که میزان حق سنوات برای کارگر یا معادل یک ماه آخرین مزد و یا بر طبق ماده فوق محاسبه و پرداخت می گردد.

سنوات کارگر
سنوات کارگر

نحوه تسویه حق سنوات

حق سنوات به دو صورت به کارگر پرداخت می شود:

 • تسویه در زمان قطع همکاری
 • تسویه در پایان هرسال

در گذشته حق سنوات در طول دوران خدمت پرداخت نمی شد و تنها به قطع همکاری برمی گشت .اما در حال حاضر به دلیل موقت بودن اکثر مشاغل ، پس از پایان هرسال حق سنوات واریز می گردد.

آنچه مسلم است سنوات حق مسلم و قانونی هر کارگری است که میزان و نحوه پرداخت آن هم مشخص است .فلذا اگر کارفرمایی بخواهد از پرداخت آن خودداری نماید .قانون با وی برخورد جدی می نماید. چه بسا دعاوی که رجوع می شود و کارفرما در طی سالیان سال حق سنوات کارگر را نپرداخته است .و حتی در پایان همکاری هم به بهانه های مختلف قصد شانه خالی کردن از این امر را دارد .که البته با دارا بودن اسناد و مدارک صحیح و طی نمودن روند اصولی دعوا می توان نتیجه مطلوب را از چنین دعاوی از آن خود نمود
ذکر این نکات لازم است که….

 • چه کارگران تسویه حساب کرده و چه نکرده باشند مشمول حق سنوات می گردند.
 • تفاوتی بین سنوات کارگران رسمی و غیر رسمی وجود ندارد .
 • کارگران فصلی هم شامل حق سنوات می شوند و نمی توان فصلی بودن کار آن هارا دلیل بر عدم استفاده از حق مزبور نمود

پایه سنوات چیست و چه تفاوتی با حق سنوات دارد؟

بر خلاف تصور بسیاری از کارگران که بین حق سنوات و پایه سنوات، فرقی قائل نیستند . این دو موضوع با یکدیگر متفاوت میباشند.
در ابتدای سال ۱۳۷۰ قانون پایه سنوات در مجلس مطرح شد و براساس جدولی که وزارت کار منتشر می نماید و طبق گروه بندی مشاغل کارگران به شرط یک سال کار می توانند از این مورد استفاده نمایند.
پایه سنوات به کارگرانی تعلق می گیرد که در کارگاه هایی مشغول می باشند که آن  کارگاه ها دارای دسته بندی مشاغل هستند .که البته در این مورد میزان سنوات بسته به این است که کارگر در کدام دسته از مشاغل قرار گیرد.

پایه سنوات بخش حمایتی پایه حقوق، برای جبران حداقل دستمزد کارگران می باشد که توسط شورای عالی کار تصویب و ابلاغ می گردد.و در واقع پایه سنوات از حقوق پایه است که با حداقل دستمزد کارگر جمع و محاسبه می گردد .و گاهی به صورت چند ماه یک بار و گاهی چند سال یک بار به کارگر پرداخت می گردد.

و ذکر این نکته هم لازم است که….

محاسبه پایه سنوات بایستی براساس جدول ارائه شده و به صورت ماهانه محاسبه شود که در صورت یکساله بودن قرارداد کار از آن استفاده میشود.نحوه محاسبه فرمول خاصی دارد که بحث و بررسی خود را می طلبد. اما برای محاسبه پایه  سنوات برای سالهای دیگر به جز سال اول بایستی از جدول مزد که توسط سازمان کار ، ارائه می گردد استفاده شود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 5 امتیاز: 3.8)

38 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • شادی قادری
  دسامبر 26, 2019 11:30 ق.ظ

  سلام
  پدر بنده چند ماه پیش فوت شدند ایشان حدود بیست و دوسال کارمند شرکت آب بودند،آیا در حال حاضر که ایشان در قید حیات نمیباشند،سنوات خدمت ایشان به بنده و مادرم که وراث او هستیم تعلق میگیرد؟

  پاسخ
  • با سلام
   مشکلی وجود ندارد و در صورت فوت کارگر ، کارفرما موظف است سنوات خدمت کارگر فوت شده را به میزان سالی یکماه به وراث قانونی پرداخت نماید و حتی لازم به ذکر است که در برخی از ارگانها طبق عرف پرداخت مبلغ بالاتری جهت سنوات به کارگر تعلق میگیرد که اگر چنین باشد همان مبلغ بالاتر به کارگر تعلق میگیرد.

   پاسخ
 • سعید گودرزی
  دسامبر 26, 2019 11:38 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من کارمند یک شرکت خصوصی هستم که درسال به دلیل نوع کاری که به آن مشغولم 3 ماه درسال را در شرکت مزبور مشغول نیستم و در آن مدت شرکت عملا تعطیل می باشد و بنده آن مدت را در جای دیگری مشغولم،لطفا راهنمایی کنید که بنده میتوانم جهت سنوات خویش درخواستی داشته باشم ؟

  پاسخ
  • در چنین مواقعی و با شرایطی که شما توضیح دادید ، علت ترک کار در آن دوران به شما منتسب نیست و عرف کاری شرکت بدین شکل است فلذا مشکلی در اخذ حق سنوات برای شما وجود ندارد و سنوات شما با توجه به میزان زمان هایی که مشغول به کار بوده اید برای شما محاسبه می شود.

   پاسخ
 • مهتاب اسدی
  دسامبر 26, 2019 11:41 ق.ظ

  سلام.آیا به کسی که کار معینی را برای برهه ای خاص متقبل میشود هم سنوات تعلق میگیرد؟

  پاسخ
  • با سلام. بله به استناد ماده ۲۴ قانون کار در صورتی که قرارداد برای مدت معین و یا برای کار معینی باشد در صورتی که سابقه کاری کارگر در نزد کارفرما به یک سال برسد کارفرما موظف به پرداخت مزایای پایان کار می باشد.و چنانچه مدت کار محول شده کمتر از یک سال باشد، باید مشخص شود که آیا در قرارداد کار منعقد شده به این موضوع اشاره شده است یا خیر که اگر قید شده باشد تعلق می گیرد .

   پاسخ
  • سلام من ۳۰سال در شرکت خصوصی که طرح طبقه بندی نداره کار کردم،قصد بازنشستگی دارم ، چیزی از شرکت دریافت نکردم میخواستم بپرسم ایا فقط سنوات سالانه رو دریافت میکنم یا سنوات ماهانه هم شامل میشود.

   پاسخ
 • فرشید باقری
  دسامبر 26, 2019 12:02 ب.ظ

  سلام وعرض ادب
  اینجانب دوستی دارم که از اتباع خارجه میباشد او در ایران مشغول به کار شده بود اما به دلیل منقضی شدن پروانه کارش اخراج شده است،آیا به دوست بنده هم سنوات تعلق میگیرد؟

  پاسخ
  • با سلام. بله، کارگران خارجی دارای پروانه کار که در ایران مشغول به خدمت هستند چنانچه رابطه استخدامی آن ها با کارفرما به دلیل منقضی شدن مدت اعتبار پروانه کارشان قطع گردد، در صورتی که مدت خدمت آن ها به یک سال برسد، سنوات به آن ها تعلق خواهد گرفت .

   پاسخ
 • با سلام . بنده در شرکتی مشغول بکار هستم 24 سال سابقه دارم.در این شرکت پاداش بازنشستگی به ازای هر سال 75 روز پرداخت میشد ولی جدیدا به 45 روز تقلیل پیدا کرده ایا این تقلیل سنوات قانونی است ؟ با تشکر

  پاسخ
  • سلام خیر

   پاسخ
   • سلام.بنده ۱۶ سال در یک شرکت کار میکنم و الان میخوام از اونجا در بیام.هر سال با من تسویه شده و سنوات رو دادن.الان که میخوام در بیام سنوات بهم تعلق نمیگیره یا باید سنوات ۱۶ سال قبل رو طبق امسال محاسبه کنند؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

    پاسخ
 • حسین رضایی
  اکتبر 31, 2021 3:31 ب.ظ

  با سلام و احترام
  اینجانب مدت یک سال هست که از شرکت قطع همکاری نموده ام ولی هنوز شرکت سنوات اینجانب را با گذشت یکسال پرداخت نکرده است.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که حداکثر زمان پرداخت سنوات از طرف کارفرما یه مدتی می باشد و آیا ضرر و زیان دیرکرد نیز محاسبه می گردد؟

  پاسخ
 • با سلام و احترام، آیا کارفرمایی که به صورت ماهانه پایه سنوات را پرداخت می‌کند لازم است در زمان پایان کار، حق سنوات را هم پرداخت کند؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر .من در کارگاه ساختمانی مشغول کار بودم که الان بدلیل پایان پروژه از طرف کارفرما اخراج شده ام و دیگر کار نمیکنم ۱۰سال هم هست که کارمیکردم .میخواستم ببینم سنواتی که شامل من میشود سالی یک ماه هست یا سالی دو ماه باتوجه به اینکه از جانب کارفرما من اخراج شدم .
  ممنون

  پاسخ
 • سلام اگر کسی سی سال کار کرده چندین کارفرما داشته حق سنوات دریافت نکرده بر عهده چه کسی است

  پاسخ
 • شرکتی خصوصی پرسنل خود را به بانکهایی معرفی کرده و پرسنل از آن بانکها تسهیلات دریافت کرده اند. جزو مدارک مورد درخواست بانک گواهی کسر از حقوق بوده که در صورت عدم پرداخت اقساط از شرکت مطالبه گردد. همچنین برای سایر تسهیلات بانکی که خود پرسنل گرفته اند یا ضامن فرد دیگری شده اند نیز گواهی های کسر از حقوق از شرکت دریافت کرده اند. در زمان خاتمه خدمت کارفرما پرداخت سنوات خدمت را منوط به تسویه کلیه تسهیلات مزبور و استرداد تمامی گواهی های از حقوق صادر شده نموده است آیا این کار کافرما قانونی است؟

  پاسخ
 • محمدرضا پورذهبی
  دسامبر 8, 2021 10:48 ق.ظ

  سلام اگر کارگری چندسال کار کرده باشد وسنوات نگرفته باشد ایا موقع تسویه سنوات او با دستمزد اخرین سال محاسبه می شود؟

  پاسخ
 • باسلام.
  ایا در صورت داشتن قرارداد و ادامه همکاری با کارفرما می‌توان سنوات سال‌های قبل که در پایان قراردادسالانه کارگر، توسط کارفرما پرداخت نشده را مطالبه نمود؟ یا فقط هنگام قطع همکاری می‌توان سنوات را مطالبه نمود؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من در یک شرکت تعاونی زیر نظر جهاد کشاورزی کار میکنم
  شرکت در پایان هر سال در مورد سنوات با ما حساب میکند و رسید میگیرد و در حساب های شرکت مینویسد ولی پرداخت ب ما کلا دوبار انجام شده و ما همیشه از شرکت طلب کار هستیم آیا سنوات ب روز حساب میشه یا همان مقدار ک در حساب بستانکار هستیم پرداخت میشود؟

  پاسخ
 • سلام
  من از سال 94 در یک هلدینگ کار کردم که شرکت های زیادی داشت و بالتبع در چند شرکت آن هلدینگ که هر کدام کد کارگاهی های مجزا داشت کار کردم و پس از پایان کار در هر شرکت تسویه حساب نمودم.
  آیا میتوان به نسبت آخرین حقوق، درخواست تعدیل سنوات پرداخت شده از سال 94 را با نرخ سال 1400 نمود؟

  پاسخ
 • سلام. عرض ادب و احترام. من مدت 23 سال بدون یک روز وقفه در یک موسسه مشغول به کار بودم که در حال حاضر مؤسسه تعطیل شده و ما هم بیکار شدیم. بعد از 21 سال کار حق سنوات و مرخصی ومزایای قانونی من را دادند. و در حال حاضر 2 سال سنوات و…. طلبکارم. ایا این نکته که قبلأ 21 سال از سنوات و مرخصی ام را تسویه نموده‌ام. مشکلی یا تغییری در مدت زمان و مبلغ دریافتی بیمه بیکاری بوجود می‌آورد یا خیر؟ متشکرم

  پاسخ
 • سلام در شرکتی که من کار میکنم سنوات سال ۱۴۰۰ ما را در اردیبهشت سال بعد پرداخت می‌کنند آیا باید با پایه حقوق ۱۴۰۰ محاسبه شود یا با پایه حقوق ۱۴۰۱ و اگر ماده یا قانونی در این مورد هست لطفا ذکر کنید
  ممنون

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست