مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک چه زمانی مطرح می شود؟

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف در صورتی مطرح می شود که شخصی  از ملک دیگری ، به صورت غیر قانونی و بدون رضایت مالک استفاده نماید. در چنین شرایطی مالک رسمی ملک  می تواند اجرت المثل ایام تصرف را به میزان مدت تصرف در ملک از شخص متصرف مطالبه نماید. دراین مواقع مالک می تواند اقدام به طرح دو دعوا نماید:

 1.  رفع تصرف عدوانی و یا خلع  ید
 2.  مطالبه اجرت المثل ایام تصرف

میزان اجرت المثل ایام تصرف چگونه تعیین می شود ؟

مقدار اجرت المثل وابسته به شرایط پرونده ، نوع ملک ، نحوه و میزان استفاده  از ملک و …. می باشد.

اگر در قرارداد ملک مورد دادخواست ، مبلغی  مشخص نشده  باشد و یا اصلا قراردادی  بین طرفین  وجود نداشته باشد ،میزان بدهی  متصرف برابر با مبلغی خواهد بود که کارشناس  ملکی یا قاضی  دادگاه بر اساس ملک مشابه ، مشخص می کند.

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک

برای درخواست اجرت المثل زمان تصرف ملک باید به کجا مراجع شود؟

دعاوی درخواست اجرت المثل ایام تصرف ملک به دو دسته  کلی تقسیم بندی می شوند:

 1. مواردی که میزان  اجرت المثل ملک زیر۲۰میلیون تومان می باشد، برای رسیدگی به شوراهای حل اختلاف  ارجاع داده می شوند .
 2. مواردی که میزان اجرت المثل ملک بیش از ۲۰میلیون تومان  می باشد ، در  دادگاه  حقوقی محل وقوع ملک رسیدگی می شود.
بیشتر بخوانید :  دعوای تخلیه ید

در مواردی  که تعیین دقیق میزان دقیق اجرت المثل زمان تصرف ملک توسط خواهان ممکن نباشد، مالک  می تواند با ارائه دادخواست “تأمین دلیل” به کارشناس حقوقی، تعیین مبلغ دقیق اجرت المثل ملک را در خواست نماید.

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک مشاع

بر اساس قانون افراز و فروش املاک مشاع ، شرکا یک ملک مشاع در تمام اجزا آن بر اساس سهم خود  شریک هستند ؛ لذا هرکدام از این شرکا ، برای  دخل و تصرف مادی در ملک مشاع ، بایستی اجازه و رضایت بقیه شرکا را نیز داشته باشند.

بنابراین چنانچه یکی از شرکا بدون اجازه سایرین اقدام به تصرف در ملک مشاعی نماید ، شرکا دیگر می توانند با ارسال اظهارنامه درخواست رفع تصرف از ملک را به شریک متصرف ارائه کرده و در صورتی که متصرف از رفع تصرف خودداری نماید ، شرکا ملک مشاعی می توانند با طرح دادخواستی حقوقی ، تخلیه ملک مشاع را به انضمام دادخواست مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف ملک به دادگاه  ارائه نمایند.

اجرت المثل زمان تصرف ملک در این شرایط از زمان ارائه اظهار نامه رسمی محاسبه می گردد.

 در رای شماره ی ۷۵۰ مورخ ۹۱/۶/۱۸ شعبه ی ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان تهران آمده است که : “ برای این که دعوای اجرت المثل ایام تصرف در مال مشاع مسموع باشد ، ابتدا خواهان باید ثابت کند که تصرفات خوانده در مال مشاع با مخالفت وی رو به رو شده است. اعلام مخالفت از طریق اظهارنامه یا غیره صورت میگیرد. 

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف مستاجر

اگر مستاجر پس از انقضای مدت اجاره ، بدون اذن مالک ، ملک مورد اجاره را در تصرف خود نگه داشته باشد ، موجر برای مدت مزبور مستحق اجرت المثل خواهد بود. بنابراین موجر بایستی دادخواست مطالبه اجرت المثل را مطرح نماید . دادگاه پس از برگزاری جلسه رسیدگی و استماع اظهارات طرفین ، در صورتی که مالک را  مستحق دریافت اجرت المثل تشخیص دهد ، امر را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد تا  با بررسی و ارزیابی ملک ، اجرت المثل دوره ای که ملک در تصرف مستاجر بوده را با توجه به موقعیت و شرایط ملک و مقایسه با املاک مشابه ، مشخص نماید . در این شرایط مبلغ اجرت المثل ممکن است از مبلغ اجاره کمتر و یا بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید :  معامله فضولی چیست و ابطال معامله فضولی چگونه انجام می شود؟

شرایط مطالبه اجرت المثل زمان تصرف مستاجر

الف) مالکیت رسمی  خواهان به عنوان مؤجر

ب) انقضای مدت قرارداد اجاره

ج) درخواست تخلیه توسط موجر ( در غیر این صورت ، ظاهر امر این است که مالک برای ادامه تصرفات مستاجر رضایت دارد. )

ج) تصرف خوانده در مال الاجاره .

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از یک دهه سابقه و با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات تخصصی حقوقی و مشاوره در امور و دعاوی ملکی می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 5)

16 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام..ملکی خریداری کردم با که رهگیری نصف ًضمن پرداخت شد هم زمان ملک تحویل داده شد به بنده .دوسالی داخل ملک بودم..و چون فزشنده وام سنگینی گرفته بود از بانک بعد از مبایعه نامه نتوانست سند بزند و عدم حضور صادر شد.ولی از نبود من در ایران با خبر شد ملک را تصرف کرد..شکایت کیفری کردم .به شش ماه حبس و رفع تصرف محکوم شد..ولی دادگاه تجدید نظر را شکست.گفت خریدار باید دادخواست حقوقی بده با توجه به مبایعه که مورد تایید هست و ملک تحویل شده…
  آیا به نظر شما حکم دادگاه تجدید نظر درست بوده..یا نه .آیا بی انصافی کرده یا نه آیا قابل شکایت از قاضی هست یا نه

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   لطفا مدارک و رای صادره را ارسال فرمایید تا راهنمایی دقیق ارائه شود.
   جهت پیگیری و ارسال مدارک با شماره 09123034393 یا 22740104 تماس بگیرید.

   پاسخ
 • اجرت المثل زمین های زراعی و باغ و درخت چطوری محاسبه میشه؟؟

  پاسخ
 • باسلام ملکی را سه سال پیش خریده ام فروشنده بدلیل تورم از تحویل و تنظیم سند خودداری کرد در دادگاه محکوم شد الان ملک و سند را تحویل داده و وجه التزام نیز با وجه التزام مبلغی که قبل تحویل بایدمن میدادم تهاتر شد من میتونم اجرت‌المثل ایام تصرف را بگیرم ؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   بله می توانید اجرت المثل ایام تصرف را هم دریافت نمایید

   پاسخ
 • با سلام، اینجانب مالک و ساکن یک دستگاه آپارتمان 5 طبقه تک واحدی می باشم. یکی از مالکین که ساکن هم می باشد، مدت مدیدی است که در پشت بام نسبت به احداث اتاق اقدام نموده است. البته ساخت این اتاق توسط مالک قبلی بوده اما مالک فعلی آن واحد، این اتاق را در اختیار دارد و حتی از آن استفاده انباری نمی کند و محلی برای تجمع وی و دوستان ایشان شده است.
  آیا اینجانب می توانم به تنهایی بدون حضور سایر مالکین آپارتمان از متصرف شکایت تصرف عدوانی نمایم؟ برای اخذ اجرت المثل چطور؟

  پاسخ
 • با سلام ، ملکی موروثی در تصرف یکی از وراث می باشد. اگر یکی از وراث اجرت المثل مربوط به خود را مطالبه کند و پس از طی مراحل قانونی و پرداخت پول وکیل ، کارشناس، هزینه های دادرسی،… سهم خود را دریافت کند، آیا سایر وراث نیز برای مطالبه اجرت المثل مربوط به خود باید همان مراحل و هزینه ها را طی و پرداخت کنند؟ یا دادگاه مربوطه با توجه به میزان تعیین شده برای نفر اول، سهم سایر وراث را نیز پرداخت می کند و آنها متحمل هزینه های وکیل ، کارشناس، هزینه های دادرسی،…نخواهند شد؟

  پاسخ
 • عبداله جمالی
  فوریه 15, 2021 8:43 ب.ظ

  با سلام. یک واحد آپارتمان را از شرکتی پیش خرید نموده و تمام تعهدات مالی خود را انجام داده ولی پس از ساخت به شخص دیگری فروخته شد و سند بنام آن شخص صادر گردید و پس از طرح دعوی و با رای دادگاه واحد به اینجانب تحویل داده شد و در حال حاضر در تصرف اینجانب می باشد ولی به دلایلی از جمله ورشکستگی شرکت، سکونت شخص صاحب سند در خارج از کشور، در رهن بانک بودن واحد آپارتمان و شرایط کرونا صدور سند بنام اینجانب با مشکلاتی روبرو شده است. آیا می توان بدون سند و با اتکا به دادنامه صادره که مالکیت را به اینجانب داده تقاضای اجرت المثل ایام تصرف بنمایم؟
  با تشکر

  پاسخ
 • عليرضا مداح
  مارس 11, 2021 7:21 ب.ظ

  با سلام
  یکی از برادرانم قبل از فوت پدرم كه دچار زوال عقلي بوده است ، سهم ایشان از ملکی را به نام خود کرده است و اینک بعد از 3 سال پشیمان گشته و می خواهد سهم هر یک از وراث را برگرداند . ایا این مدت 3 سال که سند موروثی بدون اجازه و به ناحق به نام ایشان بوده ، شامل اجرت المثل می شود ؟ البته ملک در تصرف ایشان نبوده ولی سند به نام ایشان بوده
  با تشکر

  پاسخ
 • با سلام ، ملکی موروثی در تصرف چند تا از وراث می باشد.و بعد از طی شکایت برای دریافت اجرت المثل وراث ادعا میکنند که انجا ساکن نیستند.بعد از جمع اوری استشهاد و ارائه به دادگاه قاضی مربوطه ادعا میکند که عدله کافی نیست!دراین صورت برای اثبات اینکه وراث ساکن انجاست باید چه کار کرد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست