مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک چه زمانی مطرح می شود؟

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف در صورتی مطرح می شود که شخصی  از ملک دیگری ، به صورت غیر قانونی و بدون رضایت مالک استفاده نماید. در چنین شرایطی مالک رسمی ملک  می تواند اجرت المثل ایام تصرف را به میزان مدت تصرف در ملک از شخص متصرف مطالبه نماید. دراین مواقع مالک می تواند اقدام به طرح دو دعوا نماید:

 1.  رفع تصرف عدوانی و یا خلع  ید
 2.  مطالبه اجرت المثل ایام تصرف

 

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک
مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک

میزان اجرت المثل ایام تصرف چگونه تعیین می شود ؟

مقدار اجرت المثل وابسته به شرایط پرونده ، نوع ملک ، نحوه و میزان استفاده  از ملک و …. می باشد.

اگر در قرارداد ملک مورد دادخواست ، مبلغی  مشخص نشده  باشد و یا اصلا قراردادی  بین طرفین  وجود نداشته باشد ،میزان بدهی  متصرف برابر با مبلغی خواهد بود که کارشناس  ملکی یا قاضی  دادگاه بر اساس ملک مشابه ، مشخص می کند.

برای درخواست اجرت المثل زمان تصرف ملک باید به کجا مراجع شود؟

دعاوی درخواست اجرت المثل ایام تصرف ملک به دو دسته  کلی تقسیم بندی می شوند:

 1. مواردی که میزان  اجرت المثل ملک زیر۲۰میلیون تومان می باشد، برای رسیدگی به شوراهای حل اختلاف  ارجاع داده می شوند .
 2. مواردی که میزان اجرت المثل ملک بیش از ۲۰میلیون تومان  می باشد ، در  دادگاه  حقوقی محل وقوع ملک رسیدگی می شود.

در مواردی  که تعیین دقیق میزان دقیق اجرت المثل زمان تصرف ملک توسط خواهان ممکن نباشد، مالک  می تواند با ارائه دادخواست “تأمین دلیل” به کارشناس حقوقی، تعیین مبلغ دقیق اجرت المثل ملک را در خواست نماید.

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک مشاع

بر اساس قانون افراز و فروش املاک مشاع ، شرکا یک ملک مشاع در تمام اجزا آن بر اساس سهم خود  شریک هستند ؛ لذا هرکدام از این شرکا ، برای  دخل و تصرف مادی در ملک مشاع ، بایستی اجازه و رضایت بقیه شرکا را نیز داشته باشند.

بنابراین چنانچه یکی از شرکا بدون اجازه سایرین اقدام به تصرف در ملک مشاعی نماید ، شرکا دیگر می توانند با ارسال اظهارنامه درخواست رفع تصرف از ملک را به شریک متصرف ارائه کرده و در صورتی که متصرف از رفع تصرف خودداری نماید ، شرکا ملک مشاعی می توانند با طرح دادخواستی حقوقی ، تخلیه ملک مشاع را به انضمام دادخواست مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف ملک به دادگاه  ارائه نمایند.

اجرت المثل زمان تصرف ملک در این شرایط از زمان ارائه اظهار نامه رسمی محاسبه می گردد.

 در رای شماره ی ۷۵۰ مورخ ۹۱/۶/۱۸ شعبه ی ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان تهران آمده است که : “ برای این که دعوای اجرت المثل ایام تصرف در مال مشاع مسموع باشد ، ابتدا خواهان باید ثابت کند که تصرفات خوانده در مال مشاع با مخالفت وی رو به رو شده است. اعلام مخالفت از طریق اظهارنامه یا غیره صورت میگیرد. 

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف مستاجر

اگر مستاجر پس از انقضای مدت اجاره ، بدون اذن مالک ، ملک مورد اجاره را در تصرف خود نگه داشته باشد ، موجر برای مدت مزبور مستحق اجرت المثل خواهد بود. بنابراین موجر بایستی دادخواست مطالبه اجرت المثل را مطرح نماید . دادگاه پس از برگزاری جلسه رسیدگی و استماع اظهارات طرفین ، در صورتی که مالک را  مستحق دریافت اجرت المثل تشخیص دهد ، امر را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد تا  با بررسی و ارزیابی ملک ، اجرت المثل دوره ای که ملک در تصرف مستاجر بوده را با توجه به موقعیت و شرایط ملک و مقایسه با املاک مشابه ، مشخص نماید . در این شرایط مبلغ اجرت المثل ممکن است از مبلغ اجاره کمتر و یا بیشتر باشد.

شرایط مطالبه اجرت المثل زمان تصرف مستاجر

الف) مالکیت رسمی  خواهان به عنوان مؤجر

ب) انقضای مدت قرارداد اجاره

ج) درخواست تخلیه توسط موجر ( در غیر این صورت ، ظاهر امر این است که مالک برای ادامه تصرفات مستاجر رضایت دارد. )

ج) تصرف خوانده در مال الاجاره .

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از یک دهه سابقه و با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات تخصصی حقوقی و مشاوره در امور و دعاوی ملکی می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 4 امتیاز: 4)

28 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام..ملکی خریداری کردم با که رهگیری نصف ًضمن پرداخت شد هم زمان ملک تحویل داده شد به بنده .دوسالی داخل ملک بودم..و چون فزشنده وام سنگینی گرفته بود از بانک بعد از مبایعه نامه نتوانست سند بزند و عدم حضور صادر شد.ولی از نبود من در ایران با خبر شد ملک را تصرف کرد..شکایت کیفری کردم .به شش ماه حبس و رفع تصرف محکوم شد..ولی دادگاه تجدید نظر را شکست.گفت خریدار باید دادخواست حقوقی بده با توجه به مبایعه که مورد تایید هست و ملک تحویل شده…
  آیا به نظر شما حکم دادگاه تجدید نظر درست بوده..یا نه .آیا بی انصافی کرده یا نه آیا قابل شکایت از قاضی هست یا نه

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   لطفا مدارک و رای صادره را ارسال فرمایید تا راهنمایی دقیق ارائه شود.
   جهت پیگیری و ارسال مدارک با شماره 09123034393 یا 22740104 تماس بگیرید.

   پاسخ
 • اجرت المثل زمین های زراعی و باغ و درخت چطوری محاسبه میشه؟؟

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نظر کارشناس

   پاسخ
  • با سلام‌ ، پدرم به تازگی فوت شده و اکنون وراث او من و خواهرم و مادرم هستیم . او یکی از وراث یک خانه وارثی بوده است . الان هفت سال است که سه نفر از وراث دیگر بدون رضایت پدرم در ملک تصرف دارند و همچنان از ملک بهره برداری می کنند و پدرم هفت سال پیش به هر سه نفر آنها اظهارنامه ای مبنی بر مخلافت با تصرف و تخلیه ملک ارسال نمود . می خواهم بدانم که آیا ما می توانیم از طریق این سه اظهارنامه تقاضای اجرت المثل ایام تصرف کنیم یا نه ؟ و اینکه اگر می توانیم طریقه پرداخت چگونه است ، آیا هر کردام از بدهکاران به صورت مجزا مبلغ اجرت المثل را پرداخت می کنند یا مبلغ تعیین شده بین این سه نفر تقسیم می شود ؟ با سپاس از شما …

   پاسخ
   • سلام شما به قائم مقامی از مورث خودتان میتوانید دعوای خلع ید و پلمپ و اجرت المثل و دستور فروش مطرح نمایید
    در فرض مطالبه خسارت اجرت المثل هر یک از ورثه متصرف به میزان سهم الارث خود مبلغ اجرت المثل را پرداخت می کند

    پاسخ
 • باسلام ملکی را سه سال پیش خریده ام فروشنده بدلیل تورم از تحویل و تنظیم سند خودداری کرد در دادگاه محکوم شد الان ملک و سند را تحویل داده و وجه التزام نیز با وجه التزام مبلغی که قبل تحویل بایدمن میدادم تهاتر شد من میتونم اجرت‌المثل ایام تصرف را بگیرم ؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   بله می توانید اجرت المثل ایام تصرف را هم دریافت نمایید

   پاسخ
 • با سلام، اینجانب مالک و ساکن یک دستگاه آپارتمان 5 طبقه تک واحدی می باشم. یکی از مالکین که ساکن هم می باشد، مدت مدیدی است که در پشت بام نسبت به احداث اتاق اقدام نموده است. البته ساخت این اتاق توسط مالک قبلی بوده اما مالک فعلی آن واحد، این اتاق را در اختیار دارد و حتی از آن استفاده انباری نمی کند و محلی برای تجمع وی و دوستان ایشان شده است.
  آیا اینجانب می توانم به تنهایی بدون حضور سایر مالکین آپارتمان از متصرف شکایت تصرف عدوانی نمایم؟ برای اخذ اجرت المثل چطور؟

  پاسخ
 • با سلام ، ملکی موروثی در تصرف یکی از وراث می باشد. اگر یکی از وراث اجرت المثل مربوط به خود را مطالبه کند و پس از طی مراحل قانونی و پرداخت پول وکیل ، کارشناس، هزینه های دادرسی،… سهم خود را دریافت کند، آیا سایر وراث نیز برای مطالبه اجرت المثل مربوط به خود باید همان مراحل و هزینه ها را طی و پرداخت کنند؟ یا دادگاه مربوطه با توجه به میزان تعیین شده برای نفر اول، سهم سایر وراث را نیز پرداخت می کند و آنها متحمل هزینه های وکیل ، کارشناس، هزینه های دادرسی،…نخواهند شد؟

  پاسخ
 • عبداله جمالی
  فوریه 15, 2021 8:43 ب.ظ

  با سلام. یک واحد آپارتمان را از شرکتی پیش خرید نموده و تمام تعهدات مالی خود را انجام داده ولی پس از ساخت به شخص دیگری فروخته شد و سند بنام آن شخص صادر گردید و پس از طرح دعوی و با رای دادگاه واحد به اینجانب تحویل داده شد و در حال حاضر در تصرف اینجانب می باشد ولی به دلایلی از جمله ورشکستگی شرکت، سکونت شخص صاحب سند در خارج از کشور، در رهن بانک بودن واحد آپارتمان و شرایط کرونا صدور سند بنام اینجانب با مشکلاتی روبرو شده است. آیا می توان بدون سند و با اتکا به دادنامه صادره که مالکیت را به اینجانب داده تقاضای اجرت المثل ایام تصرف بنمایم؟
  با تشکر

  پاسخ
 • عليرضا مداح
  مارس 11, 2021 7:21 ب.ظ

  با سلام
  یکی از برادرانم قبل از فوت پدرم كه دچار زوال عقلي بوده است ، سهم ایشان از ملکی را به نام خود کرده است و اینک بعد از 3 سال پشیمان گشته و می خواهد سهم هر یک از وراث را برگرداند . ایا این مدت 3 سال که سند موروثی بدون اجازه و به ناحق به نام ایشان بوده ، شامل اجرت المثل می شود ؟ البته ملک در تصرف ایشان نبوده ولی سند به نام ایشان بوده
  با تشکر

  پاسخ
 • با سلام ، ملکی موروثی در تصرف چند تا از وراث می باشد.و بعد از طی شکایت برای دریافت اجرت المثل وراث ادعا میکنند که انجا ساکن نیستند.بعد از جمع اوری استشهاد و ارائه به دادگاه قاضی مربوطه ادعا میکند که عدله کافی نیست!دراین صورت برای اثبات اینکه وراث ساکن انجاست باید چه کار کرد؟

  پاسخ
 • سلام.
  من و شریکم سال ۹۱ یک واحد مشاع بصورت سه دنگ سه دنگ پیش خرید کردیم. شریکم از زمان تحویل واحد توسط سازنده در سال ۹۴، بدون رضایت من در آن ساکن شد. ولی صدور سند تا سال ۹۹ طول کشید. بنده از دادگاه طلب اجرت المثل رو با محاسبه از سال ۹۴ دادم، ولی دادگاه گفت اجرت المثل از زمان صدور سند یعنی سال ۹۹ محاسبه میشه. یعنی اون مدتی که شریک بنده بدون رضایت من در اون ملک ساکن بود، من مالک حساب نمیشدم؟! یعنی شما یه واحد پیش خرید کنید و سازنده تحویلتون بده و سند هم چند مدت بعد صادر بشه، در فاصله ی تحویل واحد و صدور سند هرکی میتونه بیاد تو واحدتون بشینه و شما هم چون سند ندارید نمیتونید معترض بشید؟!
  سپاسگزار

  پاسخ
  • سلام بله رای درست هست بعد از صدور سند علیه شریک متصرف میتوانید دعوای مطالبه اجرت المثل مطرح کنید و قبل از صدور سند علیه سازنده یا مالک قبلی دعوای مطالبه خسارت وجه‌ التزام قراردادی اگر در قرارداد پیش بینی شده باشد مطرح کنید در غیر اینصورت میتوانید دعوای مطالبه اجرت المثل علیه سازنده یا مالک قبلی مطرح نمایید

   پاسخ
 • باسلام واحترام
  بنده از سال 48مستاجر مغازه ای طبق اجاره نامه رسمی هستم.
  مالکیت مغازه ای از سال 57 ببعد در مصادره بنیاد مستضعفان بوده تا سال 99 اجاره ملک از طرف مستاجر(بنده) به بنیاد پرداخت شده اما اینک شهرداری ادعا میکند در سال86 سه دانگ و سال92 سه دانگ مالکیت(جمعا شش دانگ) به آنها منتقل شده و ما باید اجور معوقه اجاره را طی سالهای فوق به آنها پرداخت کنیم.
  شهرداری از ارایه مستندات موید بر ادعای مالکیت امتناع میکند.
  طی سالهای57تا99 بنیاد اجاره دریافت نموده و فقط در سال 1400 بنیاد از دریافت اجاره ملک امتناع نموده و شفاها بنده را به مالک جدید (شهرداری) ارجاع داد واز دادن مستند درباره مالک جدید به ما خوداری کرد .
  دو مورد ابهام دارم، اول عدم ارایه مستند تغییر وانتقال مالکیت از طرف شهرداری وبنیاد ، دوم بلاتکلیف بودن اجاره هایی که به بنیاد داده ایم و شهرداری مجددا از ما طلب میکند(شهرداری عدم اطلاع از مالک جدید طی سالهای 86تااکنون را بنده میداند.( طی سالهای86و99شهرداری و بنیاد هردو بنده از تغییر مالکیت مطلع نکرده اند).
  البته شهرداری گفته بشرط پرداخت اجور معوقه سالهای مدعی طبق نظر کارشناسی رسمی(بدون حق اعتراض) حاضر به تنظیم سند اجاره جدید خواهد کرد ودر غیر اینصورت از طریق مجاری قانونی درخواست تخلیه مغازه را خواهد نمود.
  بهترین کار چیست؟ آیا با قبول و پرداخت اجاره های معوقه از سال 86 تا99 ، به اختلاف پایان داده ودرخواست تنظیم سند اجاره جدید با مالک نماییم.
  یا منتظر اقدام به درخواست حکم تخلیه بابت اجور معوقه از طرف شهرداری(با فرض صحت ادعای مالکیت شهرداری) و دفاعیه طرفین در دادگاه باشیم.
  ممنون میشوم بنده را راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  پاسخ
  • سلام مراتب واریز اجاره بها تا پایان سال ۹۹ به بنیاد رو از طریق اظهارنامه رسمی به اطلاع شهرداری برسانید

   پاسخ
 • یوسف سعیدجاذب مشتاق
  سپتامبر 29, 2021 8:13 ب.ظ

  پدربزرگ همسربنده 5قطعه زمین کشاورزی بمساحت 65000مترواقع درخرم آبادداشت درسال 52ژاندارمری وقت بدون اجازه وی وبدون پرداخت ریالی زمین رابه زورتصرف کردهرآنچه تلاش نمودنتوانست ملک راپس بگیرد بعدازانقلاب وپس ازفوت ایشان وراث باارائه سند قطعی طرح شکایت کردند وناجا ی استان باب مذاکره رانهاد که تاسال 85بدن نتیجه متوجه شدندناجادرخلال مذاکرات ازاداره ثبت سنددریافت نموده وازورثه شکایت میکندتادادگاه سند وراث راباطل کنداما دادگاه بدوی وتجدیدنظر وبعددیوان عالی رای به حقانیت ومالکیت ورثه دادند.دادخواست خلع یددادیم رد شدودادگاه گفت تقاضای بهابه نرخ روزبدهیدایا ورثه میتواندمطالبه اجرت المثل ایام تصرف راهم بنمایداگرمیشود به کدام قانون بایداستنادکرد ممنون اگرراهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 • مریم رجبی
  اکتبر 2, 2021 9:30 ق.ظ

  اگر ملکی که در تصرف بوده قبل از تاریخ دادگاه جهت رسیدگی اجرت المثل و بازرسی کارشناس فروخته شود تکلیف اجرت المثل به چ صورتی میشود؟آیا مراحل جهت گرفتن اجرت المثل ادامه پیدا میکند یا پرونده بسته میشود؟
  لازم بذکر است بابت تقسیم ترکه یک نتیجه گزارشی کارشناس از ملک صورت پذیرفته است

  پاسخ
 • اسلم شریفی
  اکتبر 16, 2021 7:49 ق.ظ

  باسلام پدر بنده زمینی بین برادراش تقسیم شده وپدرم الان ۸سالی میشه فوت شدن وازاون تقسیم بندی زمین هیچ سند ومدرکی دردست هیچ کدام ندادن الان برادر کوچکترپدرم رفته تمام زمین را بدون اطلاع کسی بنام خودش کرده میشه راهنمایی بفرمائین من ازطرف پدرم چطوری میتونم حقمو بگیرم ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست