استرداد لاشه چک

دعوای استرداد لاشه چک زمانی قابلیت طرح پیدا می کند که صادر کننده آن مدعی است که وجه چک را پرداخت کرده است و یا اینکه چک بعنوان ضمانت ویا امانت وغیره در دست دارنده بوده است ولی چک را از دارنده مسترد نکرده است.( یا به طور کلی دارنده مستحق آن نیست).

خواهان دعوای استرداد لاشه چک به کجا باید مراجعه نماید؟

مراجع قضایی صالح جهت رسیدگی به دعوای استرداد لاشه ی چک مانند دعوای استرداد لاشه سفته ، شورای حل اختلاف یا دادگاه عمومی محل اقامت خوانده (یاهمان دارنده لاشه ی چک) می باشد البته باید بیان نمود که چنانچه وجه مندرج در چک یا مبلغ خواسته تا بیست میلیون تومان و یا کم تر از بیست میلیون تومان باشد در راستای اجرای بند الف ماده 9 قانون شورای حل اختلاف، دعوای استرداد لاشه ی چک  باید در شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده اقامه گردد وچنانچه خواسته، بیش ازمبلغ بیست میلیون تومان باشد درباید دادگاه عمومی محلی که خوانده در آنجا اقامت دارد، اقامه گردد.

استرداد لاشه چک
استرداد لاشه چک

در چه صورت دعوای استرداد لاشه چک را باید به صورت کیفری مطرح نمود؟

چنانچه شخص دارنده، چک را به شخص دیگری منتقل نماید، یا برخلاف توافق شفاهی یا قراردادی صادر کننده و دارنده، از چک استفاده نماید و آن را مسترد نکند، و به نوعی آن را تصاحب نماید، مرتکب جرم خیانت در امانت شده که امانتی بودن آن باید از سوی صادرکننده که مدعی می‌باشد‌، اثبات شود.

خیانت در امانت در قانون مجازات اسلامی جرم بوده و مرتکبین جرم مذکور علاوه بر مجازات حبس به جبران خسارت زیان‌دیده نیز محکوم می گردند.
مطابق ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی (هر کس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده یا به هر طریق به دست آورده است، سوء استفاده کند، به یک تا سه‌ سال حبس محکوم خواهد شد).
همچنین مطابق ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی (هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل ‌سفته، چک، قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی‌ برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده، آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کند، به حبس ‌از ۶ ماه تا سه سال محکوم خواهد شد).

در جرم خیانت در امانت، سوءنیت دارنده چک، می‌بایست احراز گردد که برگشت زدن چک می‌تواند سوء نیت دارنده را اثبات نماید.

خواهان دعوی استرداد می تواند پیش از طرح دعوای کیفری اظهارنامه ای برای طرف مقابل (خوانده) ارسال نماید تا خوانده نتواند ادعای عدم اطلاع مطرح نماید سپس ادعای خود را در داگاه اثبات نماید. شاکی دعوا یا همان خواهان دعوا باید مطابق ماده 12 و 13 قانون آیین دادرسی مدنی به دادسرای محل اقامت خوانده مراجعه نماید و در آنجا شکایت خود را مطرح نماید. دادسرا بعد از انجام تحقیقات مقدماتی پرونده را به یکی از شعب بازپرسی برای تکمیل تحقیقات ارسال می نماید. ممکن است به جهت تکمیل تحقیقات از طرفین دعوای استرداد لاشه ی چک، دعوت به عمل آید. چنانچه متهم یا همان خوانده ی دعوا از حضور در مراجع قضایی ذی ربط استنکاف نماید با دستور مرجع قضایی به دادسرا جلب می شود و سرانجام با تفهیم اتهام به متهم قرار جلب به دادرسی صادر می شود، و یا اینکه بنا به کیفر خواست صادر شده از سوی دادستان، پرونده برای رسیدگی به داگاه کیفری ارسال می گردد.

مبلغ هزینه دادرسی در دعوای استرداد لاشه چک

استرداد لاشه چک اگر چه در ظاهر دعوایی غیر مالی به نظر می رسد لیکن در عمل ممکن است از لحاظ ماهیتی مورد اعتراض خوانده قرار گیرد بنابراین  با صدور حکم به استرداد لاشه چک ، مبلغ مندرج بر روی چک از دارایی های خوانده کسر می گردد بنابراین دعوی مربوطه از جمله دعاوی مالی قلمداد می گردد و از آنجا که دعوای استرداد لاشه چک یک دعوای مالی محسوب می گردد لذا خواهان دعوا، جهت رسیدگی به دعوای وی، باید در دادگاه مطابق دعاوی مالی هزینه دادرسی بپردازد بدین طریق که چنانچه دعوا برای مرحله بدوی باشد و مبلغ خواسته تا بیست میلیون تومان  یا کمتر باشد دونیم درصد ارزش خواسته و چنانچه مبلغ خواسته در مرحله بدوی بیش از بیست میلون تومان باشد سه و نیم  درصد ارزش خواسته و چنانچه دعوا برای مرحله تجدید نظر و واخوهی باشد چها و نیم درصد محکوم به، و در مرحله فرجام خواهی و اعاده دادرسی و اعتراض ثالث باشد، پنج و نیم در صد محکوم به، باید هزینه دادرسی بپردازد.

مدارک مورد نیاز جهت طرح دعوای استرداد  لاشه ی چک

 1. مدارک هویتی
 2.  ارائه ی اسنادی که بیان کننده ی امانی بودن چک یا شهادت شهود یا قرارداد حاوی تصریح به تضمینی بودن چک بابت انجام تعهد باشد.
 3. همچنین مدرک انجام تعهد یا انفساخ وبطلان قرارداد حاوی تصریح به تضمینی بودن چک بابت انجام تعهد یا انفساخ وبطلان قرارداد یا رسید پرداخت وجه چک.
 4.  ارائه دلیل و مستندات کافی مبنی بر این امر که استفاده از چک توسط خوانده فاقد وجاهت قانونی است ضروری می باشد .
 5.  تصویر اظهارنامه درخواست استرداد لاشه ی چک .

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه دعاوی مربوط به چک و چگونگی طرح دادخواست و پیگیری دعوا، می توانید با وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین متخصص موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی در زمینه دعوای استرداد لاشه چک و دعاوی اسناد تجاری تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 14 امتیاز: 4.6)

32 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام اینجانت چند فقره چك، به شخصی صادر کردم كه اکنون مي‌خواهم وجه آنها را آن را بپردازم اما طرف چك‌هاي خود را پيدا نمي‌كند اگر رسيدي از او بگيريم مشكلي ايجاد نمي‌شود؟

  پاسخ
  • چون در صورت حامل بودن(صدور در وجه حامل) از نظر قانون تجارت حقوق دارنده چکها محفوظ و لازم الرعایه است لذا علاوه بر دادن رسید توسط طرف، وی باید تعهد کند که پاسخگوی ادعاهای احتمالی بعدی از سوی یابنده و غیره خواهد بود

   پاسخ
   • سعید انجیدنی
    ژوئن 19, 2021 11:21 ق.ظ

    سلام من 6 فقره چک به کسی دادم زیر 20 میلیون و ایشون برگشت زده شکایت کرده از طریقشورای حل اختلاف منم مبلغ چک به همراه نرخ تورم و هزینه دادرسی تماما پرداخت کردم الان لاشه چک ها رو پس نمیده چکار کنم؟ با تشکر از پاسخگویی

    پاسخ
    • با سلام شما در مرحله اجرای حکم می بایست ابتدا لاشه چک رو دریافت میکردید بعد مبلغ محکوم به را واریز می کردید ولی الان هم میتوانید دادخواست استرداد لاشه چک را ارائه دهید

     پاسخ
 • عظیمی نژاد
  دسامبر 28, 2020 3:44 ب.ظ

  سلام.بنده دو فقره چک در وجه حامل صادر کردم اما اکنون که قصد پرداخت وجه چک را دارم دارنده چک را پیدا نمی کند و از استرداد چک ها عاجز است برای حفظ حقوقم چه اقدامی را باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • از نظر قانون تجارت حقوق شما به عنوان دارنده چک ها محفوظ و لازم الرعایه است لذا شما می توانید با دادن رسیدی مبنی بر پرداخت وجه از سوی صادر کننده، وی تعهد کتبی نماید که پاسخگوی هرگونه ادعاهای احتمالی بعد از سوی یابنده چک خواهد بود.

   پاسخ
 • با سلام

  من دو فقره چک نزد شخصی دارم.
  یکی از آنها را شکایت کرد و از طریق دادگاه مبلغ را دریافت کرد ولی لاشه چک را تحویل نمیدهد
  یکی دیگر را برگشت زده است ولی شکایت و اقدام قانونی انجام نمیدهد و معلق گذاشته است.

  برای این دو موضوع باید به چه صورت اقدام کرد؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   در مورد چک اول که مبلغ به شخص مقابل پرداخت شده ، می بایست از طریق دادگاه، نامه ای خطاب به بانک گرفته شود که در آن پرداخت مبلغ چک از سوی شما قید شده باشد که بتوانید از طریق آن رفع سوء اثر چک را بگیرید. .
   در مورد چک دوم یا صبر کنید که ایشان اقدام نمایند یا اینکه مبلغ چک را به بانک پرداخت نمایید تا در حساب تان ذخیره (بلوکه) شود و بعد نسبت به رفع سوء اثر چک اقدام نمایید.

   پاسخ
 • امیر بهادر
  ژانویه 3, 2021 9:54 ق.ظ

  با سلام و وقت بخیر بنده به عنوان موجر از مستاجر چکی را برای تضمین تخلیه ملک از مستاجر دریافت کردم در چک قید ضمانت شده است آیا چک با این اوصاف ضمانت اجرایی دارد؟

  پاسخ
  • قید ضمانت در چک صرفا وصف کیفری موضوع را زایل می نماید و شما چنانچه بخواهید روی چک اقدامی انجام دهید از طریق کیفری نمی توانید شکایت نماید.در صورت تخلف مستاجر و عدم تخلیه بعد از پایان مدت قرارداد صرفا برای مطالبه وجه چک در دادگاه حقوقی می توانید اقدام نماید.

   پاسخ
 • با سلام بنده 3 فقره چک نزد یکی دارم که مبلغ آنهارو به حسابش واریز کردم مبالغ هم به اندازه مبلغ چک ها هست که به حسابش واریز کردم منتهی بعد چند ماه امروز فردا میکرد برای اوردن چک ها تا یک روز اومد گفت ضرر کردم ی مقدار دیگه بده منم هم دو میلیون دادم بهش ولی رسید ازش گرفتم که مبلغ دو میلیون به فلان شخص داده شده برای تحویل چک های اینجاب امضا هم زده ولی چکارو داده یکی دیگه برگشت زده ازم شکایت کرده ایا ازش شکایت کنم میتونم راحت چکامو ازش بگیرم

  پاسخ
 • باسلام از همسرم یک فقره چک ۵۰میلیونی گرفتم در ته چک به اسرار او نوشتم امانت(امانی)من کلیه اموالم به نام خانمم هست به درخواست او متن چک را هم خودم نوشتم حالا استرداد لاشه چک شکایت کرده من راجبع نوشتن کلمه امانت در ته چک چی باید بگم در دادگاه باید بگم به اصرار خانمم نوشتم

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   با توجه به اینکه نیاز به اطلاعات بیشتری داریم ، لطفا با شماره 09123034393 تماس بگیرید تا مشاوره رایگان تلفنی به شما ارائه شود.

   پاسخ
 • با سلام.من یک فقره چک با عنوان تضمین قرار داد مشارکت با قید چک در قرارد نزد داور مرضی الطرفین داشتم ،ولی داور بدون طی مراحل داوری وصدور رای وضمن اعلام رسمی استعفا از سمت خود چک را در اختیار طرف دیگر قرارداد گذاشته و وی نیز ضمن برگشت زدن چک برای من حکم توقیف اموال گرفته .آیا میتوانم علیه داور دادخواست خیانت در امانت ودرخواست استرداد چک بدهم .ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
  • با سلام بله میتوانید علیه داور شکایت کنید و دادخواست استرداد لاشه چک رو هم ارائه نمایید البته جهت راهنمایی دقیق تر نیاز به بررسی قرارداد می باشد

   پاسخ
 • با سلام اینجانب مستاجر بوده چکی را جهت ضمانت تخلیه یک باب مغازه نزد صاحب ملک تقدیم داشتم و 5 سال قبل تخلیه انجام شده اما مالک با وجود عدم برگشت از تحویل ان امتنا میکند،حال من باید جهت اقدام چقدر هزینه دادرسی پرداخت نمایم؟

  پاسخ
  • با سلام دعوای استرداد چک دعوای غیر مالی می باشد و هزینه زیادی ندارد

   پاسخ
 • محمدعلی
  می 24, 2021 3:01 ب.ظ

  سلام بنده چک ضمانتی برای تخلیه مغازه به موجردادم الان 3سالی هست مغازه راتخلیه کرده ام ولی ایشان چک تخلیه راتحویل بنده نداد و چک رابرگشت زده ازشما راهنمایی میخام ممنون

  پاسخ
 • با سلام بنده 3 فقره چک دست یکی دارم به مبلغ بیست هفت میلیونو و پنصد و همین مقدار رسید دارم پول واریز کردم حسابش الان چکارو داده کسه دیگه و من اونجا محکوم شدم از این آقا ک پول واریز کردم حسابش شکایت مطالبه وجه کردم چون محکوم شدم ب شخصی ک چکام دستشه درسته یا باید شکایت خیانت در امانت کنم؟

  پاسخ
  • بله هم دادخواست مطالبه وجه و هم شکایت کیفری خیانت در امانت میتوانید مطرح کنید

   پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید بنده یه چک ۲۰میلیون دست یکی داشتم در وجه کس دیگری بود به ایشان رسیده بود ایشان درتاریخ مقرر برگشت زده بنده پس از یکماه یکچهارم وجه که ۵میلیون میشه پرداختم و الباقی که میشه ۱۵ میلیون بهش چک بی تاریخ دادم تا باهماهنگی و روز وعده تاریخ بزند و وصول کند ایشان وجه نقد و چک جدیدراگرفته و از استراد لاشه چک خوداری کرد بنده ۱۵ میلیون به شخصی امین دادم تا بره هردوچک را ازش بگیره و مبلغ۱۵ بدهی را پرداخت کنه که شخص هم فریب خیانکار راخورده و یه چک را پس گرفته شخص داره هم چک ۱۵ میلیون بی تاریخ برگشت زده و طلب وجه میکند بنده اظهارنامه ای قبل از برگشت چک به ایشان داده ام و درخواست استراد لاشه را کردم و گفتم هرگونه انتقال و وصول چک جرم محسوب میشه و ظرف ۱۰ روز چک را استراد کند که لاجرم گوشش بدهکار نیست و کار خودش انجام میده مدارکم جهت اثبات جوره ولی شاهدم یکی بیشتر نیست که اونم همسرم هستش شاهدی که پول ۱۵ میلیون بهش داده تا دوچک پس بگیره باهاش دعوام شد که چرا سستی کرده و فریب خورده اونم گفت نمیام شهادت بدم حال باید چیکارکنم با در دست داشتن اظهارنامه و مدارک واریزی و یک شاهد اونم همسرم باید چیکار کرد؟ چون چک مبرغ زیر ۲۰ میلیونه میره شورای حل اختلاف حالا با این اوضاع باید دادخواست بدم متنش راچی باید بنویسم ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر مقدم

  پاسخ
  • سلام دادخواست استرداد لاشه چک مطرح کنید و هر دو نفر رو به عنوان خوانده در دعوا بیاورید

   پاسخ
 • سلنا انصاری
  سپتامبر 9, 2021 3:14 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید بنده مستاجرم و چکی را به عنوان امنت برالی تخلیه ملک دادم و اکنون که تخلیه کرده ام و در صورتی ک مالک خانه را فروخته و چک را مدعی است به مالک جدید داده اما از دادن چک تخلیه امتناع می کنند برای گرفتن چک چه مراحلی لازم است

  پاسخ
 • با سلام من چند فقره چک به صورت امانت در اختیار شخصی داشتم که رسید امانت به من داده حال طرف مقابل چکها را در بازار خرج کرده ومتواری است من حکم استرداد گرفتم پاس کردن چکها به عهده چه کسی هست با داشتن حکم استرداد

  پاسخ
  • سلام شما در دادگاه حقوقی مبنی بر مطالبه وجه به استناد حکمی که گرفتید و اینکه دارنده با حسن نیت نبوده دفاع نمایید

   پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر.
  شخصی از اقوام می‌خواست خودروی لیزینگی خریداری کنه و ازمن ۲فقره چک برای ضمانت درخواست کرد تا درشرکت لیزینگ ضامن وی شوم.اما بدلیل مشکلات مالی نتوانست بموقع ایفای تعهد کند و چک‌های من برگشت خورد.البته بعد از چند ماه خودش رفت مبالغ تعهد رو پرداخت کرد و لاشه چک های من رو از شرکت لیزینگ پس گرفت.الان در سیستم بانک مرکزی من ۲فقره چک برگشتی دارم ولی هیچ بار مالی برای من نداره اما اون شخص هم لاشه چک ها رو بهم پس نمیده.هیچ مدرک و رسیدی هم ازش ندارم.فقط ضامنش شدم وبس.
  من چه کاری ازم ساخته اس برای گرفتن چکها؟

  پاسخ
 • سلام ..چکی را ۷ سال پیش جهت ساخت بنا صادر کردیم پول واریز شده اما شخص ان را فرم زده بعد از۷ سال از چک در جهت توهین و تهدید استفاده کرده که تقاضای استرداد لاشه چک دادیم به وی ابلاغ شوه اما هنوز اتفاقینیوفتاده …ایا میشود سواثر کرد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست