شرح موضوع

چک اصولا به عنوان وسیله پرداخت مورد استفاده اشخاص قرار می گیرد؛ اما بعضا این سند به منظور دیگری غیر از پرداخت صادر می شود؛ مثل صدور چک به عنوان ضمانت یا امانت. در این موارد اصل چک باید به صادر کننده مسترد شود و در صورتی که دارنده از تسلیم آن امتناع نماید، صادرکننده می تواند با طرح دعوای استرداد لاشه چک ، الزام دارنده را از دادگاه صالح بخواهد.

استرداد لاشه چک
استرداد لاشه چک

موارد طرح دعوای استرداد لاشه چک

صدور چک در موارد ذیل می تواند منجر به اقامه دعوای استرداد لاشه چک شود:

 • صدور چک جهت تضمین: ارائه چک به عنوان ضمانت یا تضمین حسن انجام کار میان اشخاص بسیار رایج است. در صورتی که موضوع ضمانت منتفی شود، چک باید به صادرکننده آن مسترد شود.
 • صدور چک در نتیجه انعقاد یک قرارداد: یکی از روش های پرداخت تعهدات ناشی از قرارداد، صدور چک است؛ اگر قراردادی که برای ایفاء تعهدات ناشی از آن، سند تجاری صادر شده به هر نحو (اقاله، فسخ، انفساخ) منحل شود، چک باید به صادر کننده بازگردد. در این صورت با انحلال قرارداد، تعهد ناشی از آن نیز بالتبع از بین رفته و موجبی برای بقای چک در اختیار دارنده وجود نخواهد داشت.
 • صدور چک امانی: وفق ماده 674 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت، به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور، مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

یکی از مصادیق تصاحب یا استعمال چک امانی به ضرر مالک، ارائه چک به بانک یا هرگونه اقدام جهت وصول چک برگشتی خواهد بود.

به حکم قانون کاهش حبس تعزیری مصوب 1398، میزان مجازات مقرر در این ماده به سه ماه تا یک سال و نیم حبس تقلیل یافته است.

 • تحصیل برائت ذمه توسط صادرکننده: چنانچه صادرکننده چک به هر نحو (پرداخت، تهاتر، تبدیل تعهد و …..) برائت ذمه حاصل کند، اصل چک باید به صادرکننده مسترد شود.
 • صدور چک برای انجام عملی: اگر چک در ازاء انجام عملی از سوی طرف مقابل صادر شده باشد و آن عمل انجام نشود، چک باید به صادر کننده مسترد شود.

اهمیت طرح دعوای استرداد لاشه چک

وجود چک در دست دارنده بیانگر مدیونیت صادرکننده است، بنابراین در صورتی که صادرکننده واقعا مدیون نباشد باید چک را پس بگیرد. با وجود چک در دست دارنده، او این امکان را دارد تا برای مطالبه وجه چک اقدام نماید؛ در حالی که واقعا مستحق دریافت نیست.

مرجع صالح به رسیدگی به دعوای استرداد لاشه چک

استرداد لاشه چک که در واقع دعوای استرداد سند محسوب می شود یک دعوای غیر مالی است که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت خوانده قرار دارد.

چنانچه صادر کننده قصد طرح شکایت با عنوان خیانت در امانت موضوع ماده 674 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی را داشته باشد، رسیدگی به موضوع در صلاحیت دادسرای محل وقوع جرم است.

نحوه اجرای رای استرداد لاشه چک

پس از صدور حکم قطعی مبنی بر الزام طرف مقابل به استرداد لاشه چک، در صورتی که محکوم علیه طوعا حکم را اجرا ننماید، به دستور دادگاه از چک مذکور، رفع اثر خواهد شد.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه دعاوی مربوط به چک و چگونگی طرح دادخواست و پیگیری دعوا، می توانید با وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین متخصص دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی در زمینه دعوای استرداد لاشه چک و دعاوی اسناد تجاری تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 42 امتیاز: 3.8)

پرسش و پاسخ

101 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام اینجانت چند فقره چك، به شخصی صادر کردم كه اکنون مي‌خواهم وجه آنها را آن را بپردازم اما طرف چك‌هاي خود را پيدا نمي‌كند اگر رسيدي از او بگيريم مشكلي ايجاد نمي‌شود؟

  پاسخ
  • چون در صورت حامل بودن(صدور در وجه حامل) از نظر قانون تجارت حقوق دارنده چکها محفوظ و لازم الرعایه است لذا علاوه بر دادن رسید توسط طرف، وی باید تعهد کند که پاسخگوی ادعاهای احتمالی بعدی از سوی یابنده و غیره خواهد بود

   پاسخ
   • سعید انجیدنی
    ژوئن 19, 2021 11:21 ق.ظ

    سلام من 6 فقره چک به کسی دادم زیر 20 میلیون و ایشون برگشت زده شکایت کرده از طریقشورای حل اختلاف منم مبلغ چک به همراه نرخ تورم و هزینه دادرسی تماما پرداخت کردم الان لاشه چک ها رو پس نمیده چکار کنم؟ با تشکر از پاسخگویی

    پاسخ
    • با سلام شما در مرحله اجرای حکم می بایست ابتدا لاشه چک رو دریافت میکردید بعد مبلغ محکوم به را واریز می کردید ولی الان هم میتوانید دادخواست استرداد لاشه چک را ارائه دهید

     پاسخ
   • جلال ال طا ها
    دسامبر 30, 2022 2:22 ب.ظ

    ایا چک برگشتی را میشود از شعبه دیگری بحز شهبه ای که به حساب خوابانده شده مجددا به حساب خواباند با رسید قبل

    پاسخ
   • سلام.بنده یک فقزه سفته به مبلغ ۲۰۰میلیون ت و یک موتورسیکلت بابت ضمانت یا امانت،اجاره وسیله نقلیه به آژانس اجاره اتومبیل دادم.ک با ان خودرو تصادف کردم.پس از تصادف کل هزینه تعمیرات خودرو را پرداخت کردم و خوردو را به آژانس تحویل دادم.پس از تحویل از استرداد لاشه سفته و موتورسیکلت امتناع کرده و بهانه افت هزینه خودرو به مبلغ ۵۰میلیون تومان را خواستار است.درحالی که خوردو مدل ۹۲ افت قیمتی تعلق نمیگیرد.ایشان سفته بنده را به اجرا گذاشته است.بنده نمیدانم چکاری باید انجام بدهم و چگونه شکایتی ازایشان بکنم.لطفا راهنمایی نمایید.باتشکر

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     آوریل 29, 2023 1:01 ب.ظ

     با سلام دعوای استرداد لاشه سفته ها و استرداد مال منقول(موتور سیکلت) مطرح نمایید

     پاسخ
  • کامبیز رستگار
   مارس 6, 2022 9:26 ب.ظ

   باسلام بنده چکی را به شخصی واگذار نمودم و به دلایلی برگشت خورد و در دادگاه حقوقی محکوم به پرداخت گردیدم و بنده تمکین نموده و مبلغ محکوم به و جرائم را بطور کامل پرداخت نمودم و حالا محکوم له متاسفانه نسبت به استرداد لاشه چک اقدام نمی نماید. و بانک هم بدلیل چک برگشتی کلیه حسابهای بنده را مسدود نموده لطفا راهنمایی فرمایید؟ سپاسگزارم

   پاسخ
 • سلام.بنده دو فقره چک در وجه حامل صادر کردم اما اکنون که قصد پرداخت وجه چک را دارم دارنده چک را پیدا نمی کند و از استرداد چک ها عاجز است برای حفظ حقوقم چه اقدامی را باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • از نظر قانون تجارت حقوق شما به عنوان دارنده چک ها محفوظ و لازم الرعایه است لذا شما می توانید با دادن رسیدی مبنی بر پرداخت وجه از سوی صادر کننده، وی تعهد کتبی نماید که پاسخگوی هرگونه ادعاهای احتمالی بعد از سوی یابنده چک خواهد بود.

   پاسخ
   • سلام من یک فقره چک به فردی دادم که در قبان ان به من وجه پرداخت کند که متاسفانه نه وجه پرداخت کرد و در ثانی چک را خرج کرده است و تنها یک رسید ازش دارم که اعلام یک فقره چک دریافت کرده و یا چک را پاس می کند یا لاشه چک را برمی گرداند
    اما تاکنون امتناع ورزیده
    چه کنم

    پاسخ
    • سلام دعوای استرداد لاشه چک مطرح کنید

     پاسخ
    • سلام بنده دو فقره چک برای کاسبی کشیدم و خرج کرد و جای چک برگشت خورد 4 سال گذشته دارنده چک شکایت نکرده من باید چکار کنم ممنون

     پاسخ
  • با سلام پرداخت چک به نظر می رسد که عقلانی نیست چراکه ممکن است پس از پرداخت وجه به طرف چک در ید شخص دیگر باشد و ایشان مدعی طلب چک باشد اما در صورت یقین مبنی بر اینکه چک مفقود شده اخذ رسید پرداخت با ذکر مشخصات چک و همچنین در رسیدحتما قید گردد که وجه پرداختی بابت چک شماره …. بوده و اقای …اقرارمی نماید چک مفقود گردیده و به هیچ شخصی ان را واگذار و انتقال نداده و در صورت پیداشدن ملزم به استرداد آن می باشد و…. که اینجانب راه دوم را به هیچ صورت پیشنهاد نمی نمایم .

   پاسخ
 • با سلام

  من دو فقره چک نزد شخصی دارم.
  یکی از آنها را شکایت کرد و از طریق دادگاه مبلغ را دریافت کرد ولی لاشه چک را تحویل نمیدهد
  یکی دیگر را برگشت زده است ولی شکایت و اقدام قانونی انجام نمیدهد و معلق گذاشته است.

  برای این دو موضوع باید به چه صورت اقدام کرد؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   در مورد چک اول که مبلغ به شخص مقابل پرداخت شده ، می بایست از طریق دادگاه، نامه ای خطاب به بانک گرفته شود که در آن پرداخت مبلغ چک از سوی شما قید شده باشد که بتوانید از طریق آن رفع سوء اثر چک را بگیرید. .
   در مورد چک دوم یا صبر کنید که ایشان اقدام نمایند یا اینکه مبلغ چک را به بانک پرداخت نمایید تا در حساب تان ذخیره (بلوکه) شود و بعد نسبت به رفع سوء اثر چک اقدام نمایید.

   پاسخ
 • امیر بهادر
  ژانویه 3, 2021 9:54 ق.ظ

  با سلام و وقت بخیر بنده به عنوان موجر از مستاجر چکی را برای تضمین تخلیه ملک از مستاجر دریافت کردم در چک قید ضمانت شده است آیا چک با این اوصاف ضمانت اجرایی دارد؟

  پاسخ
  • قید ضمانت در چک صرفا وصف کیفری موضوع را زایل می نماید و شما چنانچه بخواهید روی چک اقدامی انجام دهید از طریق کیفری نمی توانید شکایت نماید.در صورت تخلف مستاجر و عدم تخلیه بعد از پایان مدت قرارداد صرفا برای مطالبه وجه چک در دادگاه حقوقی می توانید اقدام نماید.

   پاسخ
 • با سلام بنده 3 فقره چک نزد یکی دارم که مبلغ آنهارو به حسابش واریز کردم مبالغ هم به اندازه مبلغ چک ها هست که به حسابش واریز کردم منتهی بعد چند ماه امروز فردا میکرد برای اوردن چک ها تا یک روز اومد گفت ضرر کردم ی مقدار دیگه بده منم هم دو میلیون دادم بهش ولی رسید ازش گرفتم که مبلغ دو میلیون به فلان شخص داده شده برای تحویل چک های اینجاب امضا هم زده ولی چکارو داده یکی دیگه برگشت زده ازم شکایت کرده ایا ازش شکایت کنم میتونم راحت چکامو ازش بگیرم

  پاسخ
 • باسلام از همسرم یک فقره چک ۵۰میلیونی گرفتم در ته چک به اسرار او نوشتم امانت(امانی)من کلیه اموالم به نام خانمم هست به درخواست او متن چک را هم خودم نوشتم حالا استرداد لاشه چک شکایت کرده من راجبع نوشتن کلمه امانت در ته چک چی باید بگم در دادگاه باید بگم به اصرار خانمم نوشتم

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   با توجه به اینکه نیاز به اطلاعات بیشتری داریم ، لطفا با شماره 09123034393 تماس بگیرید تا مشاوره رایگان تلفنی به شما ارائه شود.

   پاسخ
 • با سلام.من یک فقره چک با عنوان تضمین قرار داد مشارکت با قید چک در قرارد نزد داور مرضی الطرفین داشتم ،ولی داور بدون طی مراحل داوری وصدور رای وضمن اعلام رسمی استعفا از سمت خود چک را در اختیار طرف دیگر قرارداد گذاشته و وی نیز ضمن برگشت زدن چک برای من حکم توقیف اموال گرفته .آیا میتوانم علیه داور دادخواست خیانت در امانت ودرخواست استرداد چک بدهم .ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
  • با سلام بله میتوانید علیه داور شکایت کنید و دادخواست استرداد لاشه چک رو هم ارائه نمایید البته جهت راهنمایی دقیق تر نیاز به بررسی قرارداد می باشد

   پاسخ
 • با سلام اینجانب مستاجر بوده چکی را جهت ضمانت تخلیه یک باب مغازه نزد صاحب ملک تقدیم داشتم و 5 سال قبل تخلیه انجام شده اما مالک با وجود عدم برگشت از تحویل ان امتنا میکند،حال من باید جهت اقدام چقدر هزینه دادرسی پرداخت نمایم؟

  پاسخ
  • با سلام دعوای استرداد چک دعوای غیر مالی می باشد و هزینه زیادی ندارد

   پاسخ
 • محمدعلی
  می 24, 2021 3:01 ب.ظ

  سلام بنده چک ضمانتی برای تخلیه مغازه به موجردادم الان 3سالی هست مغازه راتخلیه کرده ام ولی ایشان چک تخلیه راتحویل بنده نداد و چک رابرگشت زده ازشما راهنمایی میخام ممنون

  پاسخ
  • با سلام میتوانید دعوای استرداد چک را مطرح نمایید

   پاسخ
   • سلام من 6 فقره چک نزد شاکیم دارم و آنها را برگه کرده و محکوم شدم و در حال پرداخت اقساط می باشم تا به حال نیمی از اقساط را هم واریز کردم
    آیا راهی هست که بتوانم لاشه چک ها را بگیرم و رفع سو اثر کنم تا بتوانم وام بگیرم و باقیمانده طلبش را پرداخت کنم ؟

    پاسخ
 • با سلام بنده 3 فقره چک دست یکی دارم به مبلغ بیست هفت میلیونو و پنصد و همین مقدار رسید دارم پول واریز کردم حسابش الان چکارو داده کسه دیگه و من اونجا محکوم شدم از این آقا ک پول واریز کردم حسابش شکایت مطالبه وجه کردم چون محکوم شدم ب شخصی ک چکام دستشه درسته یا باید شکایت خیانت در امانت کنم؟

  پاسخ
  • بله هم دادخواست مطالبه وجه و هم شکایت کیفری خیانت در امانت میتوانید مطرح کنید

   پاسخ
   • با سلام .خسته نباشید
    اگر صادر کننده چک یک فقره چک نزد ی نفر داشته باشه و دارنده چک را برگشت داده باشه و در حال طی مراحل قانونی رسیدگی باشه و اگر در این مرحله لاشه چک بدست صادر کننده چک برسه میتونه ببره بانک رفع اثر کنه و ادامه رسیدگی قانونی ساقط میشه و بدون لاشه چک امکان ادامه مراحل قانونی وجود داره

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     آوریل 29, 2023 1:12 ب.ظ

     با سلام بله در صورتی که لاشه چک به دست صادر کننده برسه میتواند با تحویل آن به بانک از آن رفع ااثر کند

     پاسخ
  • باسلام وخداقوت اینجانب بابت خریدازفروشگاهی یکفقره چک زیر۲۰میلیون به فروشنده واگذارنموده تادرتاریخ قیدشده وصول نمایدولی به سبب مشکل بوجودآمده موجودی حسابم رویکروز باتاخیرتکمیل نمودم ولی چک درتاریخ وصولش برگشت خورده بودونتیجه اینکه باگذشت چندین ماه مبلغ متعهدشده هنوزازحسابم برداشت نشده ودرحالت بلاتکلیفی هستم بااین توصیف رفع سواثرازچک چگونه بوده ودوم اینکه آیامیتوان تمام یابخشی ازپول روازحساب برداشت نمودیانه؟

   پاسخ
   • سلام از بانک بخواهید پول را درحساب شما مسدود نماید و نسبت به رفع سو آث چک اقدام گنید

    پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید بنده یه چک ۲۰میلیون دست یکی داشتم در وجه کس دیگری بود به ایشان رسیده بود ایشان درتاریخ مقرر برگشت زده بنده پس از یکماه یکچهارم وجه که ۵میلیون میشه پرداختم و الباقی که میشه ۱۵ میلیون بهش چک بی تاریخ دادم تا باهماهنگی و روز وعده تاریخ بزند و وصول کند ایشان وجه نقد و چک جدیدراگرفته و از استراد لاشه چک خوداری کرد بنده ۱۵ میلیون به شخصی امین دادم تا بره هردوچک را ازش بگیره و مبلغ۱۵ بدهی را پرداخت کنه که شخص هم فریب خیانکار راخورده و یه چک را پس گرفته شخص داره هم چک ۱۵ میلیون بی تاریخ برگشت زده و طلب وجه میکند بنده اظهارنامه ای قبل از برگشت چک به ایشان داده ام و درخواست استراد لاشه را کردم و گفتم هرگونه انتقال و وصول چک جرم محسوب میشه و ظرف ۱۰ روز چک را استراد کند که لاجرم گوشش بدهکار نیست و کار خودش انجام میده مدارکم جهت اثبات جوره ولی شاهدم یکی بیشتر نیست که اونم همسرم هستش شاهدی که پول ۱۵ میلیون بهش داده تا دوچک پس بگیره باهاش دعوام شد که چرا سستی کرده و فریب خورده اونم گفت نمیام شهادت بدم حال باید چیکارکنم با در دست داشتن اظهارنامه و مدارک واریزی و یک شاهد اونم همسرم باید چیکار کرد؟ چون چک مبرغ زیر ۲۰ میلیونه میره شورای حل اختلاف حالا با این اوضاع باید دادخواست بدم متنش راچی باید بنویسم ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر مقدم

  پاسخ
  • سلام دادخواست استرداد لاشه چک مطرح کنید و هر دو نفر رو به عنوان خوانده در دعوا بیاورید

   پاسخ
 • سلنا انصاری
  سپتامبر 9, 2021 3:14 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید بنده مستاجرم و چکی را به عنوان امنت برالی تخلیه ملک دادم و اکنون که تخلیه کرده ام و در صورتی ک مالک خانه را فروخته و چک را مدعی است به مالک جدید داده اما از دادن چک تخلیه امتناع می کنند برای گرفتن چک چه مراحلی لازم است

  پاسخ
  • بهتر است دعوای استرداد لاشه چک به طرف مالک سابق و مولک جدید مطرح کنید

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید من چک خودمو انتقال دادم به اسم طرف معامله ولی بعد از چند روز معامله فسخ شد باشه چک و بمن داد ولی به اسم من انتقال نمیده فرار کرده

    پاسخ
 • با سلام من چند فقره چک به صورت امانت در اختیار شخصی داشتم که رسید امانت به من داده حال طرف مقابل چکها را در بازار خرج کرده ومتواری است من حکم استرداد گرفتم پاس کردن چکها به عهده چه کسی هست با داشتن حکم استرداد

  پاسخ
  • سلام شما در دادگاه حقوقی مبنی بر مطالبه وجه به استناد حکمی که گرفتید و اینکه دارنده با حسن نیت نبوده دفاع نمایید

   پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر.
  شخصی از اقوام می‌خواست خودروی لیزینگی خریداری کنه و ازمن ۲فقره چک برای ضمانت درخواست کرد تا درشرکت لیزینگ ضامن وی شوم.اما بدلیل مشکلات مالی نتوانست بموقع ایفای تعهد کند و چک‌های من برگشت خورد.البته بعد از چند ماه خودش رفت مبالغ تعهد رو پرداخت کرد و لاشه چک های من رو از شرکت لیزینگ پس گرفت.الان در سیستم بانک مرکزی من ۲فقره چک برگشتی دارم ولی هیچ بار مالی برای من نداره اما اون شخص هم لاشه چک ها رو بهم پس نمیده.هیچ مدرک و رسیدی هم ازش ندارم.فقط ضامنش شدم وبس.
  من چه کاری ازم ساخته اس برای گرفتن چکها؟

  پاسخ
 • سلام ..چکی را ۷ سال پیش جهت ساخت بنا صادر کردیم پول واریز شده اما شخص ان را فرم زده بعد از۷ سال از چک در جهت توهین و تهدید استفاده کرده که تقاضای استرداد لاشه چک دادیم به وی ابلاغ شوه اما هنوز اتفاقینیوفتاده …ایا میشود سواثر کرد؟

  پاسخ
 • سلام .
  بنده ۱ سال پیش از شرکتی در کرج یک ماشین نیسان یخچال دار تحت عنوان اجاره به شرط تملیک خریدم قرار شد اقساط ماشین از محل درآمد من در همان شرکت کسر بشه بعد یک سال بنا به دلایل متعدد بنده مجبور به فسق قرار داد شدم البته زمانی که ماشین دست من بوده یه تصادف خیلی جزیی داشتم که زمان تحویل ماشین خود شرکت کارشناسی که مد نظرشون بوده رو آوردن ماشینو دیده تعیین خسارت کرده هر نوع خسارتی که ماشین داشته نوشته از پیش پولی که ما دادیم زمان عقد قرار داد کم کردن باقی پولو برگردوندند یک چک ضمانتی به مبلغ ۸۸ میلیون تومن از ما له جهت ضمانت گرفتند که البته داخل چک فقط مبلغ نوشته شده تاریخ و ضمانتی بودن ذکر نشده ولی داخل قرار داد تو بند تضامین قید شده شماره چک که ضمانت بندس ولی خوب پس نمیدن بعد ۱ سال مراجعه کردم چکو بگیرم میگن ما ماشینو فروختیم بیشتر از اون چیزی که از شما کم کردیم ماشین افت قیمت پیدا کرده و ما ضرر کردیم و من گفتم این موضوع به من ارتباطی نداره کارشناس شما برآود خسارت کرده و عین همونم از من کم کردید بعد یک سال این حرفا سندیتی نداره و چکو پس نمیدن بنده اگر طرح دعوای استرداد چک کنم به نظر شما رای له نفعم میدن چکو پس بگیرم یا خیر ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  مرسی از لطفتون بزرگوار

  پاسخ
 • سلام من یه چک به مبلغ پنج میلیون تومان به صورت امانت دست کسی داده ام تا خودش آنرا پاس من واستفاده کند الان بعد از چهار سال میگوید چک را گم کرده ام چطور میتوانم اقدام کنم که در آینده پولی پرداخت نکنم؟

  پاسخ
 • سلام
  من یک فقره چک بابت بدهی دست یکی داشتم روز تاریخ چک بمن گفت رقم بدهی بیشتره و من پول رو به حسابشون ریختم و رسید هم دارم
  اونم قرار بود چک رو برگردونه که اینکارو نکرد و بعد یک هفته برگشت زد من الان باید چیکار کنم

  پاسخ
 • با سلام احتراما بنده یک فقره چک حامل به شخصی دادم که درسال 99 چک ام توسط شخص ثالث برگشت خورد و چون من کیفر خواست برای خیانت در امانت در دست داشتم شخص ثالث هیچ گونه اقدامی انجام نداده و چک درشخص ثالث نیست و داده به یکی اونم داده به یکی و حالا مشخص نیست لاشه چک دست کیه آیا میتواند روی شخص اول مجددا شکایت کنم و تقاضای استرداد لاشه چک کنم یا خیر ؟

  پاسخ
 • رضانیرابادی
  ژانویه 18, 2022 8:29 ب.ظ

  سلام بنده چکی رو سال92به شخص بابت قراردادی دادم،ایشان در سال98شکایت کرد ودادگاه تجدیدنظرحکم به نمایندگی ایشان درقبال چک خواست،چون بنده با شرکتی قرارداد بسته بودم ولی چک دروجه ایشان بوده،وقاضی ازایشان درخواست وکالت شركت راخواسته وایشان تا الان نتوانسته نمایندگی خود را ثابت کند،حالا بنده ميتوانم درخواست لاچه چک را بکنم،ممنون از راهنمایتون.

  پاسخ
 • بنده سال ۹۵ یه مغازه کرایه کردم و ۵ سال مشغول فعالیت بودم
  چک تخلیه به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به سر رسید سال ۹۵ و با قید امانت بابت تخلیه به موجر تحویل دادم و رسید اونو دارم
  امسال بعد از عدم توافق سر اجاره بها تخلیه کردم ایشون به کس دیگه اجاره داد
  بعد از ۶ ماه با تهدید که شارژ مغازرو پرداخت نکردی(در صورتی که لفظی توافق بر پرداخت روی اجاره بها بود) و میخوام چکو برگشت بزنم
  میخواستم ببینم ایشون میتونن روی چک بنده کاری انجام بدن
  ضمنا هیچگونه اجاره نامه ای بین ما منعقد نشده و همه چیز لفظی بوده

  پاسخ
 • سلام من چند فقره چک حامل به شخصی بصورت امانت وقرض داده ام و دستنوشه مبنی ب رانجام خرید کالای خاص وانجام تعهد چکها از ایشان دارم چون اولی چک برگشت خورده ایا راه حلی دارد که لاشه بقیه چکها را وصول کنم

  پاسخ
 • سلام
  آیا با توجه به اینکه دارنده چک ازمن شکایت کرده و حکم گرفته
  من میتونم طرح دعوی استرداد لاشه چک را مطرح کنم و از طرف شکایت کنم

  پاسخ
 • فیاما دفاع زاده
  ژانویه 27, 2022 7:46 ق.ظ

  سلام ودرود سال۹۶ مبلغی روبعنوان وام ازموسسه یی دریافت نمودیم درقبالش سند ملک رو وثیقه بردن سند رهنی در محضر بردن وحتی مبایعه نامه هم انجام دادنند ویک فقره چک هم به مبلغ پرداختی فوق دریافت نمودند ومابا تسویه طلب ناشی از ملک با اقرار دردفترخانه ملک را فک رهن کردیم وبا کلی دردسر دادگاهی وحکم فسخ وکالتنامه ومبایعه نامه رو ازتجدید نظر کردیم وازدادن چک امتناع کرد وشکایت کیفری بابت خیانت در امانت ازایشون کردیم که رد شد وجدیدا چک رو از صدور اجراییه اقدام کرد که فعلا اعاده گردید وجلسه یی تشکیل نشد درحال حاضر من فقط باید دادخواست استرداد چک رو بدم ؟ومدارک استنادی اعم از فک رهن واقرارش که طلبی به ما ندارد رو پیوست کنم بنابر تاریخ چک که برای همان زمانها بود یا دادخواسته دیگری باید بدهم؟ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
 • سلام بنده یک فقره چک بابت خرید کالا به شخصی دادم که ایشان با اینکه پول چک را از بنده دریافت نمودند اقدام به خرج کردن چک به شخص ثالث نموده و دادگاه بنده را محکوم به پرداخت وجه چک و نیم عشر نمودند و بنده پول را به حساب شعبه واریز کردم اما ایشان مجددا برای برای تاخیر تاییدیه اقدام نموده اند حال دو سوال دارم
  اولا لاشه چک را چگونه از ایشان بگیرم
  دوم تاخیر به ایشان تعلق میگیرد یا نه

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 12, 2022 10:16 ق.ظ

   سلام دعوای استرداد مطرح کنید
   و اینکه از زمان واریز مبلغ چک به حساب سپرده دادگستری خسارت تاخیر تادیه به شما تعلق نمی گیرد

   پاسخ
 • من از شخصی سه عدد چک گرفته ام و ایشان مبلغ چک ها را پرداخت کرده اند ، چک ها پیش من امانت مانده و به دلیل بعد مسافت نمی توانیم حضورا همدیگر را ملاقات کنیم که در قبال گرفتن رسید امانت را برگردانم ، چگونه می توانم لاشه چک ها را به صورت قانونی مسترد کنم ؟ ضمنا اعتمادی به ایشان ندارم که بدون پشتوانه قانونی چک ها را ارسال کنم ، لطفا بنده رو راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 12, 2022 10:20 ق.ظ

   سلام چاره ای ندارید برای تبادل چک ها و رسید امانت نامه و عدم اعتماد بهم ،یکبار دیگر به دیدار ایشان مشرف شوید.

   پاسخ
 • سلام
  یه سوال درمورد چک صیادی داشتم.
  من یه چک رو توی سامانه به اسم یه نفر ثبت کردم. اون هم تایید کرده. ولی معامله ای داشتیم نشد و لاشه ی چک رو پس گرفتم که قرار شد چک رو به اسم یه نفر دیگه که من میگم انتقال بده. اما الان از این کار امتناع میکنه.
  حالا میخواستم ببینم اگه بخواد از من شکایت کنه و با توجه به اینکه توی سامانه ثبت شده میتونه اقدامی بکنه؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 26, 2022 10:31 ق.ظ

   سلام خیر بدیها با توجه به اثبات انجام نشدن معامله و اثبات نفی اماره دین میتوانید دادخواست استرداد لاشه چک مطرح کنید

   پاسخ
 • سلام . من پیمانکار قرداردی در سال ۹۶ بودم که پیرو قرارداد دو فقره چک مبلغ ۲۵ میلیون تومان با عنوان ضمانت حسن انجام کار صادر کرده بودم . بعد از اینکه قرارداد بهم خورد کارفرما چک ضمانت را به شخص دیگری داد و آن شخص چک را برگشت زد و پس از طی شدن فرایند حقوقی در دادگاه در نهایت حق به من داده شد و من رفتم بانک سو اثر انجام دادم اما من دادخواستی مربوط به تحویل لاشه چک نداده بودم و چند روز پیش متوجه شدم شخص دیگری پیرو همان چک های ضمانت از من شکایت کرده .سوال با توجه به رای دادگاه قبلی و اینکه من چک را تحویل نگرفته ام باید چکار کنم.

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب، بنده زمینی در شهر تبریز خریدم و بابت آن 200 میلیون تومان علی الحساب بابت مبایعه نامه دادم و بعد از گذشت 1 ماه به اصرار فروشنده 2 فقره چک در وجه ایشان بابت ثمن‌ معامله دادم که قرار شد این دوفقره چک نزد ایشان بصورت امانت بماند و من هم طی الحاقیه ای که چک تا زمان تنظیم سند به نفع خریدار، بصورت امانت بوده و حق انتقال به غیر را ندارد، بعد گذشت چند ماه زمان سررسید چک شد ولی خبری از انتقال سند نیست و زمین خریداری شده معارضینی دارد بلافاصله طلب چک ها رو از فروشنده کردم ولی ایشان به شخص ثالث داده بود وآن هم چک را برگشت زد و در محاکم قضایی طلب وصول چک راکرد من هم بلافاصله در خواست استرداد لاشه چک دادم در محاکم حقوقی، متأسفانه ایشان قبل از رسیدگی پرونده فوت کرد و بعد از 1 ماه همسرشان هم فوت کردن و اولادی هم نداشتن متاسفانه وراث هم روز رسیدگی حاضر نشدن، خلاصه بعد از وقایع متوجه شدم زمینی در کار نیست معارضین قبل از من حکم به مالکیت خودشان گرفته اند من بلافاصه دادخواست جدیدی مبنی بر ابطال قرارداد و مبایعه نامه دادم و بعد از گذشت 2 ماه تایید شد آیا با این رأی اتخاذ شده من میتونم از دادگاه اول که استرداد لاشه چک دادم چکم راپس بگیرم ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 • حسن موتمن فر
  مارس 15, 2022 1:51 ب.ظ

  با سلام و تشکر از راهنمایی های ارزشمند تان ، اینجانب مدت ده سال درگیر مراحل طولانی طلاق از خانمم بودم که بالاخره دو ماه پیش موفق به طلاق یکرفه با تقسیط مهریه شدم و چند روز پیش متوجه شدم یک چکم توسط خانم به مبلغ یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان برگشت زده شده در مراجعه به ته برگ چک متوجه شدم چک مربوط به سال 98 می باشد ودر ته برگ نوشتم ضمانت وام خانم منتها مبلغ و نام بانک ننوشته ام ، آن زمان وامها یکی دو میلیون بودند ضمنا من تا بحال چک بیشتر از دو سه میلیون عمرا نکشیدم قطعا پس از استهسال وام لاشه دست وی افتاده و حالا با جعل مبلغ کلان نوشته و برگشت زده درصورتی که ما مدت ده سال جدا و در مراحل دادگاهی بوده ایم و هیچ معامله ای هم نداشته ایم که در ماهی که طلاق گرفته ایم ایشان به بانک ارائه بده لطفا راهنماییم کنید . بسیار سپاسگذارم

  پاسخ
 • باسلام. بنده یک فقره چک به مبلغ 2میلیون تومان با سررسید سال 89 به فردی داده بودم ولی ایشان سال 98 اقدام به برگشت چک زده و سال 1400 درخواست ارائه اصل مبلغ و تاخیر تادیه کردند که در شورای حل اختلاف به 30 میلیون تومان پرداخت محکوم شدم. حال سوال من این هست که چرا مبلغ تاخیر تادیه از سال 89 محاسبه شده؟ دارنده ی چک در سال 98 اقدام به وصول چک کرده اند و اصولا باید از زمان برگشت چک تاخیر تادیه محاسبه شود. لطفا راهنمایی بفرمایید. با سپاس

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 7, 2022 5:08 ب.ظ

   سلام این موضوع اختلافی هست و تعدادی از محاکم استناد می‌کنند که با توجه به قاعده اقدام مطالبه خسارت تاخیرتادیه از تاریخ برگشتی و تعدادی از محاکم بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام از تاریخ سررسید چک ،خسارت تاخیر در تادیه را ملحوظ می‌کنند
   به هر صورت شما نسبت به دادنامه صادره اعتراض تجدید نظر خواهی مطرح نمایید

   پاسخ
 • ببخشید من یه سوال داشتم وقتی به یکی چک میدیم ،وپول چک رو پاس میکنیم یعنی پول رو میدیم به طرف ولی اون میبره چک رو برگشت میزنه و نگه میداره این حکمش چیه

  پاسخ
 • با سلام ، من سال قبل طی معامله ای دو فقره چک از شخصی گرفتم که مجموع آن 800 میلیون تومان است ، و هیچ کدام پاس نشد، چکها را برگشت کردم اما طرف معامله اطرافیان را واسطه میکرد که رو چک ها اقدام قانونی نکنم و مبلغ را میدهد اما اقدامی صورت نگرفت، تا هفته قبل که با ایشان تماس گرفتم که اگر سریعا اقدامی نکند ، در خواست صدور اجراییه میدهم . امروز متوجه شدم دادخواست استرداد لاشه چک را مطرح کرده است. آیا امکان دارد همچنان درخواست صودر اجراییه بدهم یا باید منتظر رای دادگاه بمانم ؟
  قبلا از راهنمایی شما تشکر میکنم

  پاسخ
 • باسلام
  ممنون از وقتی که برای پاسخ گویی می گذارید.
  یه سوالی دارم ازخدمتتون بنده دادخواست استرداد لاشه چک رودادم وطرف مقابل یعنی خوانده پرونده محکوم به استرداد شدن وزمان اعتراض نیز به پایان رسیده من تو این مرحله چه اقدامی باید بکنم.
  با تشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 29, 2023 2:14 ب.ظ

   به شعبه صادر کننده رای مراجعه و تقاضای صدور اجراییه نمایید بعد از ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام نامه ای از اجرای احکام گرفته و به بانک تقدیم کنید

   پاسخ
 • بنده حکم خیانت درامانت دارنده چک رو دردست دارم اما بانک رفع انسداد ازحسابم انجام نمیده موکول کرده به استرداد لاشه چک..لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید.من چکی را دادم و کالا خریدم پول چک را پرداخت کردم و چک را گرفتم ایا وقتی چک دست من است طرف که در سامانه صیاد چک را تاییدکرده میتونه بگه چک گم شده و درخواست پرداخت چک بکنه؟

  پاسخ
 • استرداد لاشه چک در شرایطی که خود بانک صادرکننده دسته چک مراحل رفع سو را انجام دهد آیا الزامی ست که لاشه چک به شرکت بصورت فیریکی عودت داده شود یا اینکه ثبت درسیستم بانکداری توسط بانک کافی ست؟

  پاسخ
 • سلام‌سال‌۹۶‌سی‌میلیون‌چک‌دادم‌به‌عمو‌تا‌بهم‌پول‌بده‌بدون‌تاریخ‌بعد‌چند‌روز‌گفت‌‌به‌چک‌خودت‌نمیدن‌پول‌یه‌چک‌دیگه‌پیدا‌کن‌منم‌از‌دایم‌دو‌تا‌چک‌۱۵‌میلونی‌بدون‌تاریخ‌گرفتم‌دادم‌اما‌بیست‌میلیون‌پول‌دا‌د‌ و‌گفت‌باید‌ماهی‌۷۰۰هزار‌بابت‌سودش‌بدی‌منم‌هرماه‌به‌یه‌شمارکارت‌داده‌بود‌میزدم‌اما‌بعد‌هفت‌ماه‌چک‌دایی‌ام‌را‌برگشت‌زده‌تهدید‌کرد‌شکایت‌میکنم‌من‌باهزابابدبختی‌پول‌جور‌کردم‌اول‌میگفت‌۳۰میلیون‌بعد‌قبول‌کرد‌من‌پولو‌دادم‌به‌دایی‌ام‌با‌پدرم ‌بردن‌چک‌دایی‌ام‌را‌داد‌چک‌خودمو‌ندا‌د‌من‌به‌ناچار‌اعلام‌مفقودی‌کردم‌سال‌۹۸‌بعد‌چند‌ماه‌برگشت‌زد‌چکمو‌‌اما‌شکایت‌نکرد‌یه‌ماه‌پیش‌با‌برادرم‌سر‌موضوعی‌اختلاف‌داشت‌شکایت‌کرده‌حالا‌باید‌چکار‌کنم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 29, 2023 1:12 ب.ظ

   با سلام شکایت ربا مطرح نمایید و پس از اثبات معامله ربوی چک باطل می شود.

   پاسخ
 • سلام .من به یکی بدهکار بودم وچندین فقره چک داده بودم بهش وبدهی خود با دیرکرد بهش دادم ودرصمن نوشته نوشتیم که ۵نفر شاهد عینی بودن وامضاع کردن که زمانی که من بدهی دادم کلیه چکهایی که دست این اقا میباشد بمن بدهند ولی متاسفانه یکی چکها که قبلن داده بوده دست شخص دیگری شکایت کرده ازمن وچکار باید بکنم ممنون وتشکر

  پاسخ
 • محمدرضا رجایی
  دسامبر 26, 2022 11:50 ق.ظ

  سلام
  من اقدام به پیش خرید کردم و بابت مرحله به مرحله پیشرفت ساختمان چک دادم طرف متواری گردید و چکهای بنده رو خرج کرده است آیا من میتونم اقدام به استرداد لاشه چکهام کنم با توجه به اینکه اشخاص ثالث رو نمی شناسم و نمیدونم چکهام دست چه اشخاصی می باشد
  ممنون

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

نظریات مشورتی

مقالات مرتبط