مسئولیت سهامداران یا شرکای شرکت های تجاری در مورد بدهی شرکت

بدهی های شرکت، تعهدات مالی هستند که شرکت علیه خود و به نفع دیگران پذیرفته است. مسئولیت پرداخت این بدهی بر ذمه خود شرکت می‌باشد جز در مواردی برابر قانون یا برابر قرارداد در قبال بدهکاری شرکت، اشخاص دیگری نیز مدیون و بدهکار شناخته می شوند این امر، استثناء بوده و نمی‌تواند بدهکار بودن شرکت را منتفی نماید.مسئولیت سهامداران یا شرکای شرکت های تجاری در مورد بدهی شرکت ،با توجه به نوع شرکت های تجاری متفاوت می باشد.

چه تفاوتی بین مسئولیت سهامداران شرکت با شرکای شرکت در مورد بدهی شرکت وجود دارد؟

اغلب افراد بین سهام دار و شریک فرقی قائل نیستند و گمان می نمایند که این دو واژه یکی است در حالی که این طور نیست و این دو واژه با یکدیگر متفاوت میباشند.لازم به ذکر است که:

شرکتهایی که سرمایه به سهام تقسیم میشود:در این شرکت ها،از عبارت سهامدار برای افرادی که دارای سهام هستند استفاده میشود.این شرکت ها عبارتند از: شرکت های سهامی عام و خاص ، شرکت تعاونی با تمام اقسامش و بخشی از سرمایه در شرکت مختلط سهامی ،
شرکت هایی که سرمایه به سهام تقسیم نمی شود:در این شرکت ها از عبارت شریک استفاده می شود و سرمایه افراد هم سهم الشرکه نامیده می شود.
مسئولیت در قبال بدهی شرکت در صورتی که فردی در شرکت سهام دار باشد یا شریک متفاوت می باشد. که بررسی هر کدام به تفصیل پرداخته میشود.

مسئولیت سامداران در شرکت های سهامی در قبال بدهی شرکت

چنانچه فردی سهامدار یک شرکت باشد ،با توجه به اینکه هر سهم در این شرکت ها دارای مبلغ اسمی است که در اساسنامه مشخص شده است.بایستی مبلغ موجود در اساسنامه را پرداخت نماید و پس از پرداخت این مبلغ ،دیگر هیچ تعهدی در مقابل طلبکاران شرکت ندارد.
اما چنانچه پرداخت صورت نگرفته باشد، نیز همچنان تا همان مبلغ مسئولیت وجود دارد و طلبکاران شرکت تا همان میزان می توانند به سهامدار مراجعه نمایند.

مسئولیت سهامداران در شرکت های تعاونی در قبال بدهی شرکت

در شرکت ها تعاونی هم دقیقا همانند مسئولیت سهامداران در شرکت سهامی میباشد.

مسئولیت شرکا در شرکت های با مسئولیت محدود در قبال بدهی شرکت

در شرکت با مسئولیت محدود، هم تقریبا همانند مسئولیت شرکا در شرکت های سهامی است اما با این تفاوت که در شرکت با مسئولیت محدود ، مسئولیت هر شریک محدود به مبلغ آورده او است (سرمایه ای که به شرکت می آورد.)

مسئولیت شرکا در شرکت های تضامنی در قبال بدهی شرکت

در شرکت تضامنی، مسئولیت شرکا نامحدود است و به میزان کلیه بدهی شرکت می باشد.در این نوع شرکت خیلی باید محتاطانه عمل کرد چرا که هر شریک بابت کلیه بدهی شرکت با تمام شرکا مسئولیت تضامنی دارد.
دعاوی مربوط به این نوع از شرکت ها از جمله مواردی است که دعاوی بسیاری را در دادگاه به خود اختصاص داده است. جهت درک بهتر موضوع مثالی ساده بیان میشود:
فردی در یک شرکت تضامنی ، شریک می شود. آورده او یک میلیون میباشد اما شرکت ۲۰۰ میلیون بدهی به بار می آورد .در این مواقع طلبکار شرکت می تواند به شریکی که آورده او یک میلیون بوده است مراجعه نماید و مطالبه طلب ۲۰۰ میلونی خود را داشته باشد .به عبارت دیگر می تواند در دادخواستی که مطرح می نماید تنها نام شریک یک ملیونی را بنویسد یا می تواند نام شریک یک ملیونی و سایر شرکا را قید نماید.

موارد بسیاری در شرکت های تضامنی دیده می شود،که شرکا متواری می شوند و تنها یک نفر باقی می ماند و بدهی های شرکت در این موارد بر دوش یک نفرکه حضور دارد قرار می گیرد، در این مواقع به جهت تضامنی بودن شرکت، طلبکار شرکت می تواند طلب خود را از همان فردی که حضور دارد به عنوان یکی از شرکای شرکت تضامنی مطالبه کند.

شراکت در شرکت های تضامنی ،از جمله شراکت هایی است که افراد با بی اطلاعی از اینکه چه اتفاقی در آینده ممکن است رخ دهد وارد این نوع شراکت می شوند و در آخر مجبور به پرداخت خسارت های هنگفتی بابت عدم آگاهی خود می گردند فلذا عاقلانه تر است که قبل از هر اقدامی برای شراکت حتما از نوع شرکت و ساز و کارها و ضوابط آن اطلاعات جامعی به دست آورد.
لازم به ذکر است که….
چنانچه فردی در شرکت های تضامنی، سرمایه گذاری نماید و شریک گردد و مجبور شود که بدهی های شرکت را پرداخت نماید، می تواند به سایر شرکا بابت بدهی و میزان آورده آن ها مراجعه نماید.

مسئولیت شرکا در شرکت نسبی در قبال بدهی شرکت

مسئولیت شرکا بابت بدهی شرکت در برابر اشخاص طلبکار از شرکت به نسبت آورده هر شریک از کل سرمایه شرکت است.
مثال: افرادی در یک شرکت نسبی شریک می شود ، آورده شریک نخست دو میلیون تومان ، شریک دوم دیگری ۵ میلیون ،شریک سوم۱۰ میلیون و …
چنانچه بدهی شرکت صد میلیون باشد ، طلبکار شرکت به اندازه ۲ درصد می توان به شریک نخست و به اندازه ۵ درصد به شریک دوم و به همین ترتیب به سایر شرکا به نسبت آورده هرکدام مراجعه مینماید. .
سوال: مسئولیت هر شریک در شرکت نسبی محدود است یا نامحدود ؟
پاسخ: شریک در این نوع شرکت ها، سقفی برای مسئولیت بابت بدهی شرکت ندارد. به عبارت دیگر،چنانچه سرمایه فردی در این شرکتها ۲ میلیون باشد .در صورتی که شرکت بدهی به بار بیاورد ،چه این بدهی ۱۰۰ میلیون و چه ۱۰ میلیون باشد، فرد مزبور تنها موظف به پرداخت۲ درصد از بدهی شرکت می باشد. و لازم است که همان 2 درصد را در قبال بدهی شرکت پرداخت نماید.
چنانچه فردی در ابتدا یک دهم ازسرمایه در شرکت را قبول نماید، با توجه به بدهی شرکت،این مبلغ بالا و پائین می رود .
نتیجه ای که حاصل میشود این است که ،نوع هر شرکت می تواند تا حد بالایی مسئولیت های شرکا را جا به جا و تغییر دهد.

در چه صورتی مسئولیت شرکا در شرکت با مسئولیت محدود به مسئولیت تضامنی تبدیل میگردد؟

در شرکت با مسئولیت محدود اگر برخی از ضوابط رعایت نشود شرکت با مسئولیت محدود به شرکت تضامنی تبدیل می شود.به عبارت دیگر، مسئولیت فردی که به عنوان شریک در شرکت با مسئولیت محدود ورود می نماید محدود به سرمایه او میباشد، که در صورت عدم رعایت ضوابطی ،مسئولیت وی به مسئولیت تضامنی تغییر مییابد.

  • هرگاه در نام شرکت، عنوان با مسئولیت محدود درج نشود.
  • هرگاه نام یکی از شرکا به عنوان ضامن، در شرکت درج شده باشد.
  • هرگاه شرکت با مسئولیت محدود باطل باشد.
  • هرگاه شرکاء در تقویم آورده غیر نقد مبلغ غیر واقعی درج نمایند.

لازم به ذکر است که….
چنانچه نام شرکت متضمن نام یکی از شرکاء باشد و یا شرکاء در تقویم آورده غیر نقد مبلغ غیر واقعی درج نموده باشد، افراد تا ۱۰ سال می توانند به چنین افرادی مراجعه نمایند.
در صورتیکه با چنین مواردی روبه رو هستید، بهتر است زمان را از دست ندهید وچنانچه تا کنون اقدام نکرده اید فرصت را برای اعاده حق خود مغتنم بشمارید. چراکه ممکن است برای دعوی شما نیز راه حلی قانونی وجود داشته باشد که شما از آن بی خبر باشید فلذا بهتر است دعوی خود را به فردی بسپارید که تخصص کافی در این زمینه را داشته باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی موفق در دعاوی شرکت ها و دارا بودن کادر متخصص و متبحر در این زمینه ، همچون همیشه در خدمت رسانی به شما عزیزان آماده است.با ما در تماس باشید….

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 3.7)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست