خاتمه قرارداد کار

هرقراردادی که منعقد می شود تاریخ شروع و پایان همکاری درآن قید می شود. بدین صورت که درقراردادهای موقت یاکارمعین پس ازپایان مدت وعدم تمدید مجدد قرارداد ویا انجام کارمورد نظر، قراردادخاتمه پیدا میکند. موردبیان شده درفوق کاملا بدیهی است اما گاهی خاتمه قرارداد کار ی به دلیل پایان یافتن قرارداد نیست.

علل دیگری نیزمیتواند سبب خاتمه یافتن قرارداد کار شود،که ممکن است با اراده طرفین یا یکی ازآنهاو یاخارج از اراده آنهاباشد.

موارد غیر ارادی خاتمه قرارداد کار 

از جمله موارد خاتمه قرارداد کار می توان به فوت کارگر اشاره نمود.زمانیکه قراردادی بین کارگر و کارفرما بسته می شود اما در اثنای همکاری کارگرفوت می کند. در این صورت قرارداد به طور قهری منفسخ می گردد.این موردخارج ازاراده کارگر و کارفرما بوده است،فلذا کارفرما نمیتواند بدین دلیل که فوت کارگرسبب تعلیق درکاراو شده است،مطالبه خسارت از وراث کارگرنماید.لازم به ذکراست که اگرکارگرقبل ازفوت،خساراتی را وارد آورده باشد،بعدازفوت ودرصورت اثبات خسارات امکان مطالبه آن ازاموال وی وجود دارد.این موضوع کاملا قانونی است ومنع قانونی در این بین نیست.همچنین برعهده کارفرماست که کلیه مطالبات ناشی ازکار کارگر راکه درقرارداد ومربوط به دوره اشتغال اوبوده است،پس ازفوت اوبه وراثش پرداخت نماید.

خاتمه قرارداد کار

از دیگر مواردی که در واقع اراده کارگرمعمولا در آن دخیل نیست از کارافتادگی کارگرمیباشد.ممکن است براثر وقوع تصادف یا هر حادثه ای کارگر توان خود را از دست بدهد. از این روادامه همکاری برای وی مقدور نباشد .گاهی هم پیری میتواند دلیل از کارافتادگی کارگر گردد،کمااینکه هنوز سن بازنشتگی وی هم نرسیده باشد. عوامل از کار افتادگی می تواند ناشی از کار ویا اتفاقات غیر مرتبط با کار باشد.در این صورت نیز، کارفرما موظف است براساس سطر آخر ماده ۲۴ قانون کار عمل نماید. ماده مزبور چنین مقرر داشته است: «… براساس آخرین مزد کارگر به نسبت هرسال سابقه خدمت حقوقی به میزان ۳۰ روز مزد به وی پرداخت نماید.»چنانچه از کارافتادگی کلی ناشی از کار یا بیماری ناشی از حرفه کارگر باشد به استناد سطر آخر ماده ۷۲ قانون تامین اجتماعی :«بدون در نظر گرفتن مدت پرداخت حق بیمه، استحقاق دریافت مستمری از کارافتادگی کلی ناشی از کار خواهد داشت.»

بیشتر بخوانید :  تغییر عمده شرایط کار

موارد ارادی خاتمه قرارداد کار

موارد فوق از جمله مواردی بود که خارج از اراده کارگر و کارفرما بود. اما گاهی ممکن است خاتمه قرارداد کار به صورت ارادی و به علت استعفای کارگر باشد .

استعفا امری ارادی و در اختیار خود کارگر میباشد. کارگر به هر دلیلی می تواند از کار خود خارج شود. امامورد شایعی که درخاتمه قراردادکار بسیار دیده می شود،زمانی است که درمتن قرارداد شروطی برای کارگردرنظرگرفته می شود.در صورت تخطی از این شروط کارفرما مجاز میشودکه قراردادرا فسخ نماید.معمولا این مورد،حق فسخی است که کارفرمایان درقراردادها برای خود قائل می شوند تا از تخطی کارگران جلوگیری نمایند. اینگونه کارفرمایان میتوانند به صورت قانونی قرارداد را خاتمه بدهند . البته در این مورد هم اگر چه قرارداد کار با کارگر خاتمه پیدا می کند اما حقوق مدت اشتغال وی به او داده می شود.

 • بازنشستگی کارگر هم از دیگر اموری است که باعث خاتمه یافتن قرارداد کار می گردد. ،هر کارگری که به کار مشغول است با توجه به نوع حرفه ،شرایط کاری، منطقه خدمت و… پس از مدتی بازنشته تلقی می شود. مدت اشتغال به کار هر فردی تا زمان بازنشستگی وی به شرایط فوق الذکر برمیگردد .البته بازنشستگی شرایط خاص خود را هم دارد که جهت جلوگیری از اطاله کلام به آن ورود نمینماییم.

آنچه مسلم است چنانچه به دلایل فوق الذکر قراردادکارخاتمه یابد،تخطی صورت نگرفته است. چراکه این موارد در قانون پیش بینی شده است وکارگروکارفرما ملزم به جبران خسارت به طرف مقابل نیستند.

اما اگر موردی خارج از موارد مزبور رخ دهد کارگر و گاها کارفرما می توانند به قطع همکاری طرف مقابل معترض شوند. این اعتراض را میتوانند در مراجع صالح واقع در اداره کار طرح نمایند.

بیشتر بخوانید :  تعطیلات کارگران و نحوه احتساب حقوق آنان در ایام تعطیلات

گروه وکلای دادپویان حامی دارای بیش از ده سال سابقه فعالیت موفق در زمینه کارگر وکارفرما و اداره کار میباشد. وکیل متخصص اداره کار این گروه در صورت بروز هر مشکلی در کنار شماست.کافی است بامادرتماس باشیدتا ضمن مشاوره تلفنی رایگان درصورت تمایل ازمشاوره حضوری وکلای با تجربه در این مجموعه بهره مندگردید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • باسلام و خسته نباشید
  سوالی از خدمتتان داشتم اگر فردی دارای5 قرارداد کار موقت باشدو قرارداد 6ام او به یکسال نرسد و از کارش کناره گیری کند،سنوات به چنین فردی تعلق میگیرد؟

  پاسخ
  • با سلام
   بله ، سنوات به ایشان تعلق میگیرد و اینکه قرارداد کار ششم زیر یکسال است تاثیری در محاسبه سنوات ایشان ندارد.البته لازم به ذکر است که سنوات در صورتی تعلق میگیرد که در پایان هر سال و خاتمه قرارداد مبلغ آن محاسبه نشده باشد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست