فوق العاده نوبت کاری

نوبت کاری بدین معناست که فرد به صورت چرخشی کار را انجام دهد و زمان کاری کارگر ثابت نباشد. از آنجایی که در چنین نوبت های کاری مشقت بیشتری نسبت به سایر کارگران که زمان کاری ثابتی دارند بر افراد وارد می شود، از این رو چنین کارگرانی مستحق بهره مند شدن از حقوق بالاتری هم هستند. و این امر در قانون پیش بینی شده است.

قانون گذار در ماده ۵۶ قانون کار در این باره چنین مقرر کرده است:

«کارگری که در طول ماه به طور نوبتی کار می کند و نوبت های کار وی در صبح و عصر واقع می شود۱۰٪ و چنانچه نوبت ها در صبح ، عصر ، شب قرار گیرد، ۱۶ ٪ و در صورتی که نوبت ها به صبح و شب یا عصر و شب بیفتد، ۵/۲۲ ٪ علاوه بر مزد به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد.»

همان طور هم که از ماده استنباط می شود حق نوبت کاری بیان شده در ماده به روزهای کاری تعلق می گیرد. فلذا در ایام مرخصی« اعم از استعلاجی و …» را شامل نمی شود و در چنین مواقعی قابل پرداخت نیست. اما در مورد مرخصی استحقاقی قابل استفاده می باشد.

و اما سوال پیش می آید که کارگری که به صورت نوبت کاری، انجام کاری را بر عهده می گیرد در صورتی که نوبت کاری چنین فردی روز جمعه که تعطیلی رسمی است بیفتد با چنین کارگری برای محاسبه حقوق دریافتی وی چگونه باید محاسبه کرد.

چنانچه کارگری که نوبت کاری او در روز جمعه که تعطیل رسمی است قرار بگیرد، علی رغم اینکه از روز دیگری برای تعطیلی هم استفاده کند اما به دلیل عدم استفاده از روز تعطیل، حقوق وی ۴۰ ٪ اضافه بر مزد محاسبه می شود که همان اضافه کاری برای او قلمداد می شود.

بیشتر بخوانید :  وضعیت کارگر در صورت انحلال کارگاه

فوق العاده نوبت کاری

با توجه به این که ماده میزان اضافه پرداختی را در هر نوبت کاری مشخص کرده است اما نکته ای که نباید از نظر دور کرد این است که میزان های مشخص شده در قانون به کدام مزد کارگر اضافه می شود.

و نکته ای که نباید از نظر دور کرد این است که میزان های مشخص شده در قانون که بناست به مزد اضافه شود به مزد ثابت کارگر که همان مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل کارگر است اضافه می شود. البته شرط پرداخت هم این است که کار محول شده به کارگر در طول یک ماه به صورت چرخشی، انجام گیرد. ولو اینکه به دلیل تعطیلات و مرخصی های استحقاقی کارگر مدت کمتری از نوبت کاری ها انجام شده باشد .

شیوه محاسبه عیدی، پاداش و سنوات چنین کارگرانی به شرح ذیل می باشد :

لازم به ذکر است بدین جهت که در قانون کار هم از این مزایا برای کارگر تحت عنوان فوق العاده نام برده است فلذا چنین مزایایی را در محاسبه عیدی، سنوات و اضافه کاری و پاداش کارگر محاسبه نمی کنند.

بسیاری از کارگران با نحوه محاسبه درصد فوق العاده آشنایی ندارند و اینکه به چه شکل محاسبه می شود، لازم به ذکر است در وهله اول لازم است کل تایم کاری کارگر در طول ماه محاسبه گردد و پس از آن تعداد ساعات شب کاری کارگر« ۲۲تا ۶ صبح» استخراج می شود که به چه میزان است. در این صورت اگر زمان های کاری در شب به نصف ساعت کلی کار نزدیک باشد نوبت کاری فوق العاده ۵/۲۲ درصد مزد است، اگر ۳۳٪ نزدیک باشد میزان فوق العاده را ۱۵ درصد محاسبه می کند.

بیشتر بخوانید :  تعلیق قرارداد کار

مطمئنا کمی برای کارگران محاسبه این مورد با سختی همراه میباشد و چون افراد کثیری در کل با نوع محاسبه هم آشنایی ندارند گاها دیده می شود که حق و حقوق فراوانی از افراد ضایع می شود.

گروه وکلای دادپویان حامی با دارا بودن کادر مجرب و متبحر خود از جمله وکیل متخصص اداره کار ، با سابقه ۱۰ ساله موفق در روابط کارگر و کارفرما با تمام توان و تبحر خود در کنار شما و برای احقاق حق شما پا به میدان می گذارد.

کافی است با ما تماس بگیرید تا با حق و حقوق خود بیشتر آشنا شوید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست