تن خواه

[us_post_title tag=”h1″ link=”post” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22%23f24822%22%7D%7D”]

تن خواه به معنای مبلغی وجه است که در اختیار کارگری جهت انجام برخی از امور شرکت ،موسسه و… قرار می‌گیرد. به کارگری که چنین وجهی برای مخارج در اختیارش قرار می گیرد تنخواه گردان گفته می شود.

تن خواه در چه صورتی در اختیار کارگر قرار می گیرد؟

معمولا شرکت‌ها ، موسسات و… جهت سهولت در پرداخت برخی از هزینه های جاری خود که گاها هم برخی از آنها قابل پیش‌بینی نیست چنین مبلغی را در اختیار کارمند خود قرار میدهند تا جهت هزینه های پیش آمده استفاده نمایند.

ممکن است تن خواه در یک حساب قرار داشته باشد  که آن حساب به ثبت حسابداری شرکت هم برسد. چنین حسابی در دست فردی معتمد در شرکت قرار می گیرد که جهت هزینه های پیش آمده استفاده نماید. البته فرد مزبور می بایست هزینه ها را با توجه به نیاز انجام دهد.تن خواه گردان باید برای هر کدام از هزینه های صرف شده ، سند و مدرک ارائه دهد. به عنوان مثال اگر خریدی را برای شرکت ، موسسه ، کارگاه و… انجام می‌دهد از فروشنده رسید دریافت نماید.

تن خواه و تن خواه گردان

تن خواه و تن خواه گردان

 تنخواه گردان چه مسئولیتی در قبال تنخواه دارد ؟

چنانچه با تنخواه گردان ،قطع همکاری شود یا استعفا دهد باید هزینه هایی را که صرف کرده است را مشخص نماید. این هزینه ها را باید از مبلغ تن خواه کم کند و مابقی مبلغ را برگرداند. و البته واضح هست که همه هزینه های صرف شده را باید با سند و مدرک ارائه دهد. زیرا اگر غیر از این باشد از وی پذیرفته نیست.

کارمند در مواقعی که چنین مبلغی را در دست گرفته است امین محسوب می شود و در صورتیکه وجه مزبور را خلاف قاعده وضع شده استفاده نمایند خائن در امانت محسوب می شود و در صورت اثبات عمل مزبور، مجازات خیانت در امانت بر وی بار میشود.

اگر به اطلاعات جامع تری در این زمینه نیاز داشتید گروه وکلای دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی در خدمت شماست .

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

‫2 نظر

 • ارسلان بهزادی

  من کارمند یک شرکت هستم و بدون اطلاع من یک حساب تنخواه باز شده که روزانه مبلغ بالای ۵۰۰میلیون تومان گردش مالی داره از ترس اخراج چیزی نگفتم آیا این اتفاق امری طبیعی محسوب میشه یا سواستفاده است؟ امکان پیگیری وجود دارد؟

  تیر ۱۲, ۱۴۰۱ در ۱۴:۰۹
  • دادپویان حامی

   سلام سواستفاده از حساب شخصی شماست
   مسولیت قانونی تراکنش های بانکی و عواقب بدهی مالیاتی
   بدیها بر عهده شما قرار می‌گیرد.

   تیر ۲۵, ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۶

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  3 × دو =