فوق العاده نوبت کاری

فوق العاده نوبت کاری

[vc_row width=”full” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%22-50px%22%7D%7D”][vc_column css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%2220px%22%7D%7D”][us_post_title tag=”h1″ link=”post” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22%23f24822%22%7D%7D”][vc_row_inner css=”%7B%22default%22%3A%7B%22margin-top%22%3A%2220px%22%2C%22padding-left%22%3A%2220px%22%7D%7D”][vc_column_inner][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22padding-right%22%3A%2215px%22%7D%7D”]قانون گذار فوق العاده نوبت کاری  را در ماده ۵۶ قانون کارآورده است و چنین مقرر داشته است:

 “کارگری که در طول ماه به طور نوبتی کار می کند و نوبت های کار وی در صبح و عصر واقع می شود۱۰٪ و چنانچه نوبت ها در صبح ، عصر ، شب قرار گیرد، ۱۶ ٪ و در صورتی که نوبت ها به صبح و شب یا عصر و شب بیفتد، ۵/۲۲ ٪ علاوه بر مزد به عنوان فوق العاده نوبت کاری دریافت خواهد کرد.”

نوبت کاری به چگونه کاری اطلاق میگردد؟

نوبت کاری بدین معناست که فرد به صورت چرخشی کار را انجام دهد و زمان کاری کارگر ثابت نباشد. از آنجایی که در چنین نوبت های کاری مشقت بیشتری نسبت به سایر کارگران که زمان کاری ثابتی دارند بر افراد وارد می شود، از این رو چنین کارگرانی مستحق بهره مند شدن از حقوق بالاتری هم می باشند. و این امر در قانون کار نیز پیش بینی شده است.به کارگرانی که به صورت چرخشی به کار اشتغال دارند فوق العاده نوبت کاری تعلق میگیرد.

فوق العاده نوبت کاری

فوق العاده نوبت کاری

 

نحوه محاسبه کارگران نوبت کاری که روز کاری آنها با جمعه که تعطیل رسمی  مصادف میگردد ،چگونه است؟

چنانچه کارگری که نوبت کاری او در روز جمعه که تعطیل رسمی است قرار بگیرد، علی رغم اینکه از روز دیگری برای تعطیلی هم استفاده کند اما به دلیل عدم استفاده از روز تعطیل، حقوق وی ۴۰ ٪ اضافه بر مزد محاسبه می شود که همان اضافه کاری برای او قلمداد می گردد.

ماده ۵۶ قانون کار، میزان اضافه پرداختی را در هر نوبت کاری مشخص کرده است اما نکته ای که نباید از نظر دور کرد این است که میزان های مشخص شده در قانون به کدام مزد کارگر اضافه می شود.

میزان های مشخص شده در قانون که بناست به مزد اضافه شود به مزد ثابت کارگر که همان مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل کارگر است اضافه می شود. البته شرط پرداخت هم این است که کار محول شده به کارگر در طول یک ماه به صورت چرخشی، انجام گیرد. ولو اینکه به دلیل تعطیلات و مرخصی های استحقاقی کارگر مدت کمتری از نوبت کاری هارا اشتغال داشته باشد.

محاسبه  حقوق کارگران چرخشی چگونه است؟

بسیاری از کارگران با نحوه محاسبه درصد فوق العاده نوبت کاری آشنایی ندارند و اینکه به چه شکل محاسبه می شود، لازم به ذکر است در وهله اول لازم است کل تایم کاری کارگر در طول ماه محاسبه گردد .و پس از آن تعداد ساعات شب کاری کارگر”۲۲تا ۶ صبح” استخراج می شود که به چه میزان است. در این صورت اگر زمان های کاری در شب به نصف ساعت کلی کار نزدیک باشد ،نوبت کاری فوق العاده ۵/۲۲ درصد مزد است، اگر ۳۳٪ نزدیک باشد میزان فوق العاده را ۱۵ درصد محاسبه می کند.

چرا باید با وکیل متخصص اداره کار مشاوره نمود؟

به طور حتم برای کارگران محاسبه این مورد با سختی همراه میباشد و چون افراد کثیری در کل با نوع محاسبه هم آشنایی ندارند گاها دیده می شود که حق و حقوق فراوانی از افراد ضایع می شود.

گروه وکلای دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی با دارا بودن کادر مجرب و متبحر خود از جمله وکیل متخصص اداره کار ، با سابقه ۱۰ ساله موفق در روابط کارگر و کارفرما با تمام توان و تبحر خود در کنار شما و برای احقاق حق شما پا به میدان می گذارد.

کافی است با ما تماس بگیرید تا با حق و حقوق خود بیشتر آشنا شوید.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هشت =