درصد حق مالک در فروش سرقفلی

شرایط انتقال و فروش سر قفلی در قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 با قانون موجر و مستاجر سال 76 متفاوت می باشد. در قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 مستاجر حق انتقال سر قفلی را نداشت مگر اینکه این حق به وی داده می شد. در حالی که در قانون موجر و مستاجر سال 76 اصل بر قابل انتقال بودن منافع عین مستاجره و سر قفلی می باشد مگر اینکه این حق از مستاجر سلب شده باشد. درصد حق مالک در فروش سرقفلی از جمله مواردی است که هنگام انتقال سر قفلی باعث بروز اختلافاتی فی مابین موجر و مستاجر ایجاد می گردد.

در ادامه در خصوص اینکه مقصود از درصد حق مالکانه در زمان فروش سرقفلی چیست؟ و اینکه آیا مالک حق دارد چنین مبلغی را از مستاجر بگیرد؟ و اینکه در صورت عدم توافق مالک و مستاجر ، تکلیف مستاجر چیست؟ توضیحاتی را ارائه می نمائیم.

درصد حق مالک در فروش سرقفلی
درصد حق مالک در فروش سرقفلی

تعریف درصد حق مالک در فروش سرقفلی

بر طبق قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 ، مستاجر حق انتقال و فروش سرقفلی را نداشت اما در قانون سال 76 اصل بر قابل انتقال بودن سرقفلی است مگر اینکه این حق از وی سلب شده باشد. بنابراین در صورتی که در اجاره نامه های مشمول قانون سال 59 حق انتقال به مستاجر داده شده باشد و یا در اجاره نامه های مشمول قانون 76 حق انتقال از مستاجر سلب نشده باشد مشکلی در انتقال سرقفلی به وجود نمی آید.

حق مالکانه حقی است که در عرف بین مردم رایج گردیده است. بدین صورت که مستاجری که حق انتقال ندارد چنانچه بخواهد سرقفلی را منتقل نماید مالک برای موافقت با این انتقال مبلغی را از مستاجر مطالبه می نماید. به این حق ، حق مالکانه گفته می شود. البته در قانون این حق تعریف نشده و برای موجر این حق قائل نشده است. در حقوق ، حق مالکانه به حقی گفته می شود که از زمین یا هر مال منقول یا غیر منقول برای صاحب آن ایجاد شده باشد.

آیا اخذ حق مالکانه از سوی مالک قانونی است؟

همانگونه که گفته شد این حق در قانون پیش بینی نشده است و اصطلاحی است که در عرف بین مردم رواج یافته است. در اکثر مواقع مشاهده می شود زمانی که مستاجر قصد انتقال و فروش سرقفلی را دارد مالک با مطالبه مبالغ بالایی تحت عنوان حق مالکانه مانع از انتقال سرقفلی می شود و یا اینکه اشخاص به جهت عدم آگاهی از قوانین و مقررات تن به خواسته مالکین می دهند.

و مبلغ درخواستی مالک را پرداخت می نمایند تا بتوانند نسبت به فروش سرقفلی اقدام نمایند. اینکه حق مالکانه قانونی است یا غیر قانونی ، لازم به ذکر می باشد حق مالکانه ناشی از عرف می باشد و در موارد سکوت ، اجمال و تناقض قوانین و …… به عنوان قاعده ای حقوقی پذیرفته است.

نحوه محاسبه درصد حق مالک در فروش سرقفلی

با توجه به موارد فوق الذکر و اینکه قانونی در این خصوص وجود ندارد لذا در محاسبه و تعیین درصد حق مالک می بایست به عرف مراجعه نمائیم. در عرف میزان درصد حق مالکانه بستگی به ارزش محل کسب دارد . این مبلغ و درصد حق مالک مستلزم توافق بین مالک و مستاجر می باشد.

همچنین با توجه به اینکه انتقال به صورت دائمی باشد یا موقت درصد حق مالک متفاوت می باشد. انتقال دائمی به این معنی است که مستاجر قصد فروش سرقفلی را طبق عقد بیع ، صلح ، هبه ، وقف و غیر دارد و از این طریق به طور کلی حق سرقفلی را منتقل می نماید. انتقال موقت به این معنی است که مستاجر قصد اجاره دادن سرقفلی و یا مشارکت و مضاربه را دارد و انتقال حق سرقفلی برای مدت معینی صورت می گیرد.

و یا اینکه مستاجر بخواهد تغییر شغل دهد در این صورت نیز دو حالت متصور است. یا اینکه تغییر شغل مستاجر به شغل مشابه مندرج در قرارداد اجاره می باشد که در این صورت حق مالکانه ای پرداخت نمی شود و یا اینکه به شغل دیگری است که برای اخذ رضایت مالک مبلغی را تحت عنوان حق مالکانه می پردازد.

راهکار مستاجر در صورت عدم توافق با مالک نسبت به درصد حق مالکانه

در بسیاری از مواقع به جهت عدم اطلاع و آگاهی افراد جامعه از قوانین و مقررات باعث گردیده نتوانند از حقوق قانونی خویش استفاده نمایند. اکثر افراد فکر می کنند چنانچه با مبلغ درخواستی مالک تحت عنوان حق مالکانه توافق نمایند امکان انتقال سرقفلی برای آنها وجود ندارد. در حالی که این فکر کاملا اشتباه است. چنانچه مالک برای انتقال سرقفلی رضایت رضایت نداشته باشد می توان از طریق مراجع قضایی اقدام نمود.

بدین صورت که دعوای تجویز انتقال منافع را علیه مالک مطرح نمود. یکی از راههای انتقال سرقفلی با مجوز قانونی می باشد. مجوز قانونی هم از طریق رای دادگاه حاصل می شود. در ماده 19 قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 به صراحت به این مورد اشاره گردیده است. و این حق برای مستاجر پیش بینی شده است. در خصوص قراردادهای اجاره مشمول سال 76 نیز که انتقال منافع از مستاجر سلب گردید، در صورت مخالفت موجر با انتقال ، می توان با تنقیح مناط از ماده 19 قانون مذکور و برای تجویز انتقال منافع به غیر در مراجع دادگستری اقامه دعوا نمود.

در این صورت چنانچه دادگاه مستاجر را محق بداند رای بر تجویز انتقال منافع صادر می نماید. در این حالت انتقال منافع بدون پرداخت درصد حق مالکانه صورت می گیرد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 20 امتیاز: 3.2)

63 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام .من سوال دارم .
  چرا صاخب سرقفلی اگر قصد فروش داشته باشد باید با اجازه مالک بوده و اول مالک حق خرید دارد و در صورت عدم‌تمایل مالک به خرید مستاجر میتواند واگدارنماید .اما اگر مالک قصد فروش مالکیت داشته باشد بدون اطلاع مستاجر میتواند به عیر بفروشد این تخلف نیست ؟

  پاسخ
 • سلام
  من یک واحد تجاری سرقفلی دارم که قرار است مالک، سند ملکیتش را به نامم واگذار کند
  چند درصد از قیمت مغازه را باید به ایشان پرداخت کنم؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما

   در املاک تجاری علاوه بر ملکیت حق دیگری به نام سرقفلی مطرح است و سرقفلی در حقیقت قیمتی است که در صورت خرید ملکی تجاری علاوه بر عرصه و اعیان برای آن نیز پول پرداخت می شود .که براساس عرف اکنون تنها 20 درصد ارزش ملک را عرصه و اعیان تشکیل و 80 درصد الباقی ارزش سرقفلی آن است.

   پاسخ
   • با سلام یه مغازه داریم که مالک میخواد بکوبه و بسازه در مدتی که مغازه در اختیار مالک هست تا تحویل مغازه اجاره مغازه چه جوری محاسبه میشه و بعداز تحویل مغازه و انتقال ملک به ما چقدر میتونه مطالبه کنه؟

    پاسخ
    • با سلام و سپاس از همراهی شما
     این مسئله کاملا توافقی است .

     پاسخ
    • سلام
     بنده سال ۹۷ با توافق وراث مالک مغازه ای با پرداخت ۱۰٪ حق مالکانه سرقفلی و اجاره نامه به نامم در دفترخانه تنظیم و امضاء کردیم… الان مغازه رو با اطلاع مالک به مبلغ واقعی عینه قولنامه فروختم، آیا باید به مالک ۱۰ درصد فروش را بدم؟ یا ۱۰درصد منهای ۱۰٪ معامله سال ۹۷ باید باشه؟
     یعنی ۱۰٪ سود در فروش مغازه رو می بایست بپردازم؟
     آیا قانونی هست برای این موضوع…
     ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید 🙏

     پاسخ
     • بله میبایست حق مالکانه مجددا پرداخت شود

     • درود بر شما
      بنده ملکی رو دارم که سرقفلی آن واگذار گردیده با حق فروش و تغییر شغل و تعمیرات ضروری با رعایت قوانین و مقررات..آیا مالک سرقفلی میتواند بدون اذن بنده و بدون پرداخت حق مالکیت ملک رو واگذار کند و قرارداد بنده به نفر جدید به عنوان قائم مقام نفرقبلی هم منتقل میگردد؟در عمل بنده هیچ جلوگیری از خرید و فروش و تغییرات شغلی نمیتوانم کنم دیگر؟

     • سلام با حق فروشی که داده اید نیازی دیگر به اجازه شما جهت انتقال نمی باشد

 • سلام میخواستم بدونم حق مالک در سرقفلی که توسط مستاجر فروخته شود چند درصد است

  پاسخ
 • سلام در صورتی که مالک فوت کرده و ورثه نداشته باشد و مستاجر ( صاحب سرقفلی) بخواهد مغازه رو بفروشد و باید اجازه مالک رو داشته باشد( تجویز منافع به غیر) ولی چون خوانده ایی وجود ندارد چگونه پیگیری قانونی میتوان کرد و اجازه فروش سرقفلی را گرفت

  پاسخ
  • با سلام
   میتوانید از طبقات دیگر وراث جهت کسب اجازه فروش استفاده کنید . جهت دریافت توضیحات کامل تر با شماره های 09123034393 یا 02122740104 تماس بگیرید

   پاسخ
 • علیرضااسلامی
  ژانویه 15, 2021 4:23 ب.ظ

  سلام. سرقفلی مغازه ای را سال های پیش خزیدم .البته همزمان سه دانگ از مالک و سه دانگ از مستاجر. الان مالک فوت شده و الان که قصد فروش سرقفلی را دارم وراث اذیت میکنند. گاهی میگن بفروش ، وقتی مشتری میاد میگن خودمان خریداریم و کمتر از ۱۵درصد برای فروش راضی نمیشوند، اگر شکایت کنم حق بامن میدهند؟و چقدر زمان میبره

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   بله حق را به شما خواهند داد.
   ممکن است حدود یکسال به طول انجامد

   پاسخ
 • سلام پدرم سالها پیش سرقفلی یه مغازه رو خریده مالک فوت کرده و ورثه ملک را کوبیدن و ساختن و اولا مقدار مغازه ۲۵ متر بود ۱۸ متر پس دادن.حالا ۳۰ ساله پدرم خونه نشین شده مالک می گه از فروش سرقفلی سهم دارم .نه خودش بقیمت روز می خره نه قبول می کنه به دیگری بفروشیم و سهم بالا می خواد.آیا مالک از فروش سرقفلی که قبلا فروخته شده سهم می بره و چند درصد؟حق مالکیت رو چطوری می شه ازش خرید می گه به قیمت آپارتمان های اون منطقه می فروشم .درست می گه؟

  پاسخ
  • سلام در عرف معمول هست مالک برای رضایت جهت انتقال سرقفلی حق مالکانه اخذ می نماید که بین ۱۰ الی ۲۰ درصد می باشد چنانچه توافق حاصل نشود می توانید الزام به تحویز انتقال منافع رو در محاکم قضایی مطرح نمایید

   پاسخ
 • با درود.
  چرا مالک سرقفلی اگر قصد فروش داشته باشد باید با اجازه مالک بوده درصورتی که قبلا سرقفلی در ازای مبلغی خریداری شده ولی الان مالک میگه رضایت برای فروش سرقفلی نمیدهم؟ آیا این حق را دارد و باید مبلغی دریافت کند؟؟
  و اگر مالک قصد فروش مالکیت داشته باشد بدون اطلاع مستاجر (که مالک سرقفلی است) میتواند به غیر انتقال دهد یا باید با اطلاع و رضایت سرقفلی دار، مالکیت را انتقال دهد؟

  پاسخ
  • سلام طبق قانون هرگونه نقل و انتقال سرقفلی منوط به کسب مجوز مالک میباشد.
   در فرض سوال دوم مالک در صورت فروش ملکیت نیازی به کسب رضایت مالک سرقفلی و مستاجر ندارد

   پاسخ
   • درود بر شما ۶ دانگ سرقفل مغازه ای داخل پاساژ را با اطلاع مالک و پرداخت حق مالکیت خریداری کردم مالک اصلی خواهر و برادری هستند ساکن سوئد خواهر ۵ دانگ مالکیت و برادر ۱ دانگ مالکیت خواهر در سوئد فوت میکند و پس از طی مراحل قانونی همسر ایشان بعنوان وارث ۵ دانگ مالکیت را با دریافت مبلغی بالا برای من امضا کردند حالیه سوال بنده این است که تکلیف ان ۱ دانگ مالکیت که در ایران حضور ندارد چه میشود و بنده هم به ایشان دسترسی ندارم
    دوم اینکه مالک ۵ دانگ مالکیت قصد فروش ۵ سهم خودش را دارد اما چون کل پاساز نقشه تفکیکی ندارد از نظر دفتر خانه نمیتواند مالکیت را در دفترخانه انتقال درد حال سوال من این است که ایا میتوانم حق ۵ دانگ مالکیت را با خط عادی خریداری کنم ممنون میشوم راهنمایی کنید 🙏🙏🙏

    پاسخ
    • سلام صرفا میتوانید به صورت عادی خریداری کنید و یک اقرانامه رسمی از ایشان بگیرید .
     نسبت به یک دانگ نیز میتوانید دستور فروش از دادگاه بگیرید.

     پاسخ
  • با سلام من یک مغازه دارم که سر قفلی هستش و سرقفلی را کرایه دادم باید چه مقدار بابت رضایت مالک به مالک پرداخت کنم و اینکه هر ساله باید به مالک پرداخت کنم ؟

   پاسخ
 • با سلام، هرگاه خریدار سرقفلی شخص مالک باشد آیا درصد به مالک(خریدار)تعلق میگیرد یا خیر

  پاسخ
 • سلام
  پدرم یه مغازه رو به عنوان سرقفلی گرفته ولی حالا هیچ مدرکی نداریم که به عنوان سرقفلی اون مغازه رو گرفته
  و من بیشتر از ۴۰ ساله توی اون مغازه هستم
  حالا میخوام مغازه رو بفروشم باید چیکار کنم؟
  حق فروش سرقفلی به من تعلق میگیره؟

  پاسخ
  • اگر قرارداد اجاره و تصرفات استیجاری شما قبل از سال ۵۶ باشد میتوانید تقاضای مطالبه حق کسب و پیشه مطرح نمایید

   پاسخ
 • معین رفیعی
  آگوست 10, 2021 7:42 ب.ظ

  باسلام سرقفلی مغازه ای را خریدیم واجاره دادیم بارضایت مالک وسالی ۱ماه ازاجاره رو میدیم بهشون جدا از حق مالکیت سالانشون میخوام امسال خودم بایکی مشارکت بازکنم ایا باید ب مالک بازم چیزی بدم بابت مشارکت یا نه فقط همون حق مالکیت سالانشو باید بدم

  پاسخ
  • منظور شما از مشارکت مشخص نمی‌باشد
   اگر در مورد اجاره میخواهید با کسی شریک شوید از موجبات ایجاد حق فسخ و تخلیه برای مالک هست

   پاسخ
   • معین رفیعی
    دسامبر 3, 2021 9:01 ب.ظ

    سلام میخواهم مغازه ای ک حق سر قفلی بنامم هست را با کسه دیگر شریکی شغلی بزنم یعنی ملک از من کار از اون ایا دراین صورت باید مثل زمانی ک ملک در اجاره ی شخص دیگ بجز مالک سرقفل هست ک ۱ماه از اجاره ی هرسال ب مالکیت تعلق میگیره رو باید بدم یا نه وقتی خودم صاحب سرقفلم و شریکی دارم کار میکنم فقط باید همون حق مالکیت سالانرو بدم دیگ نیاز ب پرداخت حق اجاره ب مالک نیست

    پاسخ
 • با سلام چنانکه در قانون چنین چیزی تعریف نشده است پس قاضی با چه روشی محاسبه‌ می‌کند که طرفین راضی باشند

  پاسخ
 • کیومرث رحمانی
  اکتبر 11, 2021 2:45 ب.ظ

  من ملکی دارم که چند مغازه در آن سرقفلیش واگذار شده. من میخواهم ملک را بفروشم و خریدار میخواهد ملک را خراب و از نو بسازد. حق و حقوق مغازهداران به چه صورت هست و آیا میتوانند مخالفت کنند؟ آیا میتوانند با قیمت مغازه را که کارشناس مشخص کرده مخالفت کنند؟

  پاسخ
  • سلام در صورت عدم توافق باید پروانه ساخت از شهرداری گرفته سپس دعوای تخلیه و فسخ اجاره با پرداخت سرقفلی حسب نطر کارشناس منصوب دادگاه مطرح کنید

   پاسخ
 • علیرضا جهانگیری
  نوامبر 2, 2021 8:55 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  من سال 97 سرقفلی مغازه رو به مبلغ 100 میلیون تومان قولنامه کردم و به فردی فروختم .
  از ایشان نارضایتی دارم بابت کسب و کارشون .
  آیا این حق رو دارم که 100 میلیونشون رو هروقت بخوام برگردونم و سرقفلی به نام خودم برگرده ؟

  پاسخ
 • سلام با عرض معذرت پدرم در سال 57 مغازه ای گرفته که بعد ازفوت پدرم ما مغازه راتعمیر اساسی کردیم(مغازه سر قفلی است) الان هم سالهاست مالک را پیدا نکرده ایم که احتالا فوت شده با دستور قضایی به روزنامه هم زدیم مشخصات مالک را که باز هم پیدا نشد الان هم میخواهیم سند مالکیت بگیریم چکار باید بکنیم. ممنون

  پاسخ
 • صابر حسن پور
  نوامبر 12, 2021 12:22 ب.ظ

  خیلی ممنون از وقف علم و دانش تان که باعث آگاهی و رفع مشکل خیلی ها میشوید . از مطالعه این بخش لذت بردم .

  پاسخ
 • با سلام صاحب سرقفلی یک باب مغازه هستیم. ۲ سال پیش اقدام به تعویض ورودی مغازه کرده و ورودی را سکوریت کردیم مالک در همه چیز رضایت شفاهی داره ولی رضایت کتبی نمیده الان باید بنا به دلایلی و با دستور مراجع اجرایی شیشه مغازه تغییر پیدا کنه به حالت اول برگرده و یک روشنایی زیرش باز بشه ولی مالک کتبی رضایت نمیده ولی میگه من راضی هستم ایا اختیاری دارد و ایا اگر ما اقدام به تعویض کنیم برای ما تخلفی محسوب میشود و خطری دارد؟

  پاسخ
 • سلام و درود فراوان، ما نزدیک 600 متر زمین داریم که بالای 50 سال هست که سرقفلیش دست چندین مستاجر مغازه دار میباشد، سوال بنده این هست چند در صد ملک (زمین ) قیمت سرقفلی میباشد؟ یعنی اگه ما قصد فروش زمین را داشته باشیم مثلا به قیمت 100 میلیون چقدر گیر ما میاد؟ و چقدرش میره برای صاحب سرقفلی؟ با تشکر فراوان.

  پاسخ
  • بستگی به موقعیت جغرافیایی ملک دارد لیکن ارزش ملکیت صرفا در حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد می باشد

   پاسخ
 • درود بر شما بنده مغازه ای در داخل پاساژ راخریداری کردم و با کلی هزینه باز سازی نمودم مالک که ۵ سهم از مالکیت کل پاساژ را دارد جهت فروش مالکیت تمایل دارد ولی به دلیل نداشتن نقشه تفکیکی از نظر دفتر خانه نمیتواند مالکیت مغازه ها را در دفتر خانه انتقال دهد اکنون گویا سرقفل دار مغازه بغل دستی بنده با مراجعه به مالک تقاضای خرید مالکیت ملک خودشان و ملک بنده را به مالک داده
  حالیه ایا در صورت خرید مالکیت مغازه من میتواند در اینده به نفع خودش حکم تخلیه سرقفلی مغازه من را صادر کند ؟ یا خیر حکم تخلیه شرایط خاصی دارد؟ ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید🙏

  پاسخ
 • سلام با تشکر و درود فراوان به شما
  من یک ملک تجاری مسکونی دارم به متراژ ۶۵۰ متر که از این متراژ ، ۳۳ متر شامل ملک تجاری سرقفلی دار با مستجر میباشد که اقدام به فروش ملک کردم ،
  سعوال من اینکه : نحوه محسابه ۳۳ متر تجاریه من با خریدار جدید کل بنا به چه صورت می باشد، یعنی چند درصد مبلغ کل تجاری به من تعلق میگیرد ؟

  پاسخ
 • سلام آقای x از آقای y که مالک اصلی میباشد مغازه سرقفلی خریده سال ۸۳وسال ۹۷ بنده این مغازه رو از آقای xخریدم بصورت سرقفلی الان آقای yکه مالک اصلی میباشد می‌گوید باید حق معامله به من بدهید آیا این حق معامله برعهده بنده هست یا کسی که مغازه رو به من فروخته که همان آقای xمیباشد وچقدر میباشد این حق معامله وآیا مالک می‌تواند حکم تخلیه برای بنده بگیرد؟با تشکر

  پاسخ
  • سلام فروشنده ماقبل شما یعنی x باید حق مالکانه را پرداخت کند و حق مالکانه طبق عرف منطقه میباشد

   پاسخ
 • سلام،پدرم مغازه ای دارد که سرقفلی به طور کامل به صورت مهزری به نامش هست،مدتی است به فکر این افتادیم که ملکیت هم از مالک خریداری کنیم و مالک خارج از کشور تشریف دارن و موافقت کردن،خواستم بدانم قیمت ملکی که سرقفلی رو کامل خریداری کردیم قبلا به چه شکلی محاسبه میشود؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام و سپاس از اطلاعات مفیدی که ارائه فرمودید. پدر من از حدود سالهای ۱۳۴۰ شمسی، در مغازه ای که از سالهای قبلترش هم دست برادرش بوده، کسب و کار کرده و همواره اجاره مغازه را به مالکین آن پرداخت کرده و قبض آن را در اختیار دارد.ولی هیچ قولنامه ای یا سندی غیر از این دستخط های دریافت اجاره ندارد، لطفاً راهنمایی بفرمایید در صورتی که بخواهد مغازه را بفروشد، این مغازه برای وی حکم سرقفلی را دارد ؟

  پاسخ
 • سلام با تشکر از مطالب مفیدتون
  اگر ما بخواهیم سرقفلی را به خود مالک بفروشیم، ( که ملک را از شخص دیگری خریده) آیا حق مالکانه بازهم باید به ایشان پرداخت شود؟

  پاسخ
 • با سلام
  بنده سال۹۸معامله نصف مغازه سرقفلی رو انجام دادم (نصف دیگه اش از سال۷۵ماله خودم بوده)الان توی سال۱۴۰۰رفتم که حق مالکانه رو بدم و ایشون قیمت اون تاریخو قبول نکردن و میگن قیمت نصف مغازه که معامله شده ۴ برابر شده و الان شماهم بایدمالکانه رو با قیمت الان پرداخت کنین،به نظر شما حق مالکانه باید با نرخ روز پرداخت بشه؟ یا اگه شکایت کنم دادگاه مالکانه ۹۸ رو حساب میکنه برام؟

  پاسخ
  • سلام با توجه به اینکه مالک مشاعی ۳ دانگ سرقفلی بودید عملا با انتقال ۳ دانگ دیگر به شما نیازی به پرداخت حق مالکانه نیست.

   پاسخ
 • سلام ما یه مغازه سرقفلی خریدیم مالک فوت شده وراث چه مدارکی باید تحویل دفتر خونه بدن

  پاسخ
 • آیا وراث برای انتقال حق سرقفلی مالیت بر ارث باید داده باشن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست