درصد حق مالک در فروش سرقفلی

در رابطه با قراردادی که در مورد ملک تجاری واقع می شود ابتدا باید تشخیص دهیم که قرارداد بیع واقع شده یا حق سرقفلی منتقل شده است

شرح موضوع

شرایط انتقال و فروش سر قفلی در قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 با قانون موجر و مستاجر سال 76 متفاوت می باشد. در قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 مستاجر حق انتقال سر قفلی را نداشت مگر اینکه این حق به وی داده می شد. در حالی که در قانون موجر و مستاجر سال 76 اصل بر قابل انتقال بودن منافع عین مستاجره و سر قفلی می باشد مگر اینکه این حق از مستاجر سلب شده باشد. درصد حق مالک در فروش سرقفلی از جمله مواردی است که هنگام انتقال سر قفلی باعث بروز اختلافاتی فی مابین موجر و مستاجر ایجاد می گردد.

در ادامه در خصوص اینکه مقصود از درصد حق مالکانه در زمان فروش سرقفلی چیست؟ و اینکه آیا مالک حق دارد چنین مبلغی را از مستاجر بگیرد؟ و اینکه در صورت عدم توافق مالک و مستاجر ، تکلیف مستاجر چیست؟ توضیحاتی را ارائه می نمائیم.

درصد حق مالک در فروش سرقفلی
درصد حق مالک در فروش سرقفلی

تعریف درصد حق مالک در فروش سرقفلی

بر طبق قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 ، مستاجر حق انتقال و فروش سرقفلی را نداشت اما در قانون سال 76 اصل بر قابل انتقال بودن سرقفلی است مگر اینکه این حق از وی سلب شده باشد. بنابراین در صورتی که در اجاره نامه های مشمول قانون سال 59 حق انتقال به مستاجر داده شده باشد و یا در اجاره نامه های مشمول قانون 76 حق انتقال از مستاجر سلب نشده باشد مشکلی در انتقال سرقفلی به وجود نمی آید.

حق مالکانه حقی است که در عرف بین مردم رایج گردیده است. بدین صورت که مستاجری که حق انتقال ندارد چنانچه بخواهد سرقفلی را منتقل نماید مالک برای موافقت با این انتقال مبلغی را از مستاجر مطالبه می نماید. به این حق ، حق مالکانه گفته می شود. البته در قانون این حق تعریف نشده و برای موجر این حق قائل نشده است. در حقوق ، حق مالکانه به حقی گفته می شود که از زمین یا هر مال منقول یا غیر منقول برای صاحب آن ایجاد شده باشد.

آیا اخذ حق مالکانه از سوی مالک قانونی است؟

همانگونه که گفته شد این حق در قانون پیش بینی نشده است و اصطلاحی است که در عرف بین مردم رواج یافته است. در اکثر مواقع مشاهده می شود زمانی که مستاجر قصد انتقال و فروش سرقفلی را دارد مالک با مطالبه مبالغ بالایی تحت عنوان حق مالکانه مانع از انتقال سرقفلی می شود و یا اینکه اشخاص به جهت عدم آگاهی از قوانین و مقررات تن به خواسته مالکین می دهند.

و مبلغ درخواستی مالک را پرداخت می نمایند تا بتوانند نسبت به فروش سرقفلی اقدام نمایند. اینکه حق مالکانه قانونی است یا غیر قانونی ، لازم به ذکر می باشد حق مالکانه ناشی از عرف می باشد و در موارد سکوت ، اجمال و تناقض قوانین و …… به عنوان قاعده ای حقوقی پذیرفته است.

نحوه محاسبه درصد حق مالک در فروش سرقفلی

با توجه به موارد فوق الذکر و اینکه قانونی در این خصوص وجود ندارد لذا در محاسبه و تعیین درصد حق مالک می بایست به عرف مراجعه نمائیم. در عرف میزان درصد حق مالکانه بستگی به ارزش محل کسب دارد . این مبلغ و درصد حق مالک مستلزم توافق بین مالک و مستاجر می باشد.

همچنین با توجه به اینکه انتقال به صورت دائمی باشد یا موقت درصد حق مالک متفاوت می باشد. انتقال دائمی به این معنی است که مستاجر قصد فروش سرقفلی را طبق عقد بیع ، صلح ، هبه ، وقف و غیر دارد و از این طریق به طور کلی حق سرقفلی را منتقل می نماید. انتقال موقت به این معنی است که مستاجر قصد اجاره دادن سرقفلی و یا مشارکت و مضاربه را دارد و انتقال حق سرقفلی برای مدت معینی صورت می گیرد.

و یا اینکه مستاجر بخواهد تغییر شغل دهد در این صورت نیز دو حالت متصور است. یا اینکه تغییر شغل مستاجر به شغل مشابه مندرج در قرارداد اجاره می باشد که در این صورت حق مالکانه ای پرداخت نمی شود و یا اینکه به شغل دیگری است که برای اخذ رضایت مالک مبلغی را تحت عنوان حق مالکانه می پردازد.

راهکار مستاجر در صورت عدم توافق با مالک نسبت به درصد حق مالکانه

در بسیاری از مواقع به جهت عدم اطلاع و آگاهی افراد جامعه از قوانین و مقررات باعث گردیده نتوانند از حقوق قانونی خویش استفاده نمایند. اکثر افراد فکر می کنند چنانچه با مبلغ درخواستی مالک تحت عنوان حق مالکانه توافق نمایند امکان انتقال سرقفلی برای آنها وجود ندارد. در حالی که این فکر کاملا اشتباه است. چنانچه مالک برای انتقال سرقفلی رضایت رضایت نداشته باشد می توان از طریق مراجع قضایی اقدام نمود.

بدین صورت که دعوای تجویز انتقال منافع را علیه مالک مطرح نمود. یکی از راههای انتقال سرقفلی با مجوز قانونی می باشد. مجوز قانونی هم از طریق رای دادگاه حاصل می شود. در ماده 19 قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 به صراحت به این مورد اشاره گردیده است. و این حق برای مستاجر پیش بینی شده است. در خصوص قراردادهای اجاره مشمول سال 76 نیز که انتقال منافع از مستاجر سلب گردید، در صورت مخالفت موجر با انتقال ، می توان با تنقیح مناط از ماده 19 قانون مذکور و برای تجویز انتقال منافع به غیر در مراجع دادگستری اقامه دعوا نمود.

در این صورت چنانچه دادگاه مستاجر را محق بداند رای بر تجویز انتقال منافع صادر می نماید. در این حالت انتقال منافع بدون پرداخت درصد حق مالکانه صورت می گیرد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 111 امتیاز: 3.8)

پرسش و پاسخ

103 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام .من سوال دارم .
  چرا صاخب سرقفلی اگر قصد فروش داشته باشد باید با اجازه مالک بوده و اول مالک حق خرید دارد و در صورت عدم‌تمایل مالک به خرید مستاجر میتواند واگدارنماید .اما اگر مالک قصد فروش مالکیت داشته باشد بدون اطلاع مستاجر میتواند به عیر بفروشد این تخلف نیست ؟

  پاسخ
 • سلام
  من یک واحد تجاری سرقفلی دارم که قرار است مالک، سند ملکیتش را به نامم واگذار کند
  چند درصد از قیمت مغازه را باید به ایشان پرداخت کنم؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما

   در املاک تجاری علاوه بر ملکیت حق دیگری به نام سرقفلی مطرح است و سرقفلی در حقیقت قیمتی است که در صورت خرید ملکی تجاری علاوه بر عرصه و اعیان برای آن نیز پول پرداخت می شود .که براساس عرف اکنون تنها 20 درصد ارزش ملک را عرصه و اعیان تشکیل و 80 درصد الباقی ارزش سرقفلی آن است.

   پاسخ
   • با سلام یه مغازه داریم که مالک میخواد بکوبه و بسازه در مدتی که مغازه در اختیار مالک هست تا تحویل مغازه اجاره مغازه چه جوری محاسبه میشه و بعداز تحویل مغازه و انتقال ملک به ما چقدر میتونه مطالبه کنه؟

    پاسخ
    • با سلام و سپاس از همراهی شما
     این مسئله کاملا توافقی است .

     پاسخ
    • سلام
     بنده سال ۹۷ با توافق وراث مالک مغازه ای با پرداخت ۱۰٪ حق مالکانه سرقفلی و اجاره نامه به نامم در دفترخانه تنظیم و امضاء کردیم… الان مغازه رو با اطلاع مالک به مبلغ واقعی عینه قولنامه فروختم، آیا باید به مالک ۱۰ درصد فروش را بدم؟ یا ۱۰درصد منهای ۱۰٪ معامله سال ۹۷ باید باشه؟
     یعنی ۱۰٪ سود در فروش مغازه رو می بایست بپردازم؟
     آیا قانونی هست برای این موضوع…
     ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید ?

     پاسخ
     • بله میبایست حق مالکانه مجددا پرداخت شود

     • درود بر شما
      بنده ملکی رو دارم که سرقفلی آن واگذار گردیده با حق فروش و تغییر شغل و تعمیرات ضروری با رعایت قوانین و مقررات..آیا مالک سرقفلی میتواند بدون اذن بنده و بدون پرداخت حق مالکیت ملک رو واگذار کند و قرارداد بنده به نفر جدید به عنوان قائم مقام نفرقبلی هم منتقل میگردد؟در عمل بنده هیچ جلوگیری از خرید و فروش و تغییرات شغلی نمیتوانم کنم دیگر؟

     • سلام با حق فروشی که داده اید نیازی دیگر به اجازه شما جهت انتقال نمی باشد

  • با سلام . ممنون،عالی بود.
   یک سوال کاملآ فنی داشتم.
   بنده از وراث،مرحومی که در سال ۶۸ قرارداد اجاره سرقفلی یه مغازه رو واگذار کرده یه ملک خریداری کردم که داخله قرارداد شغل قید شده و اجاره بها هم دارد واینکه تاریخ اتمام اجاره هم دارد ولی هیچ اقدامی نسبت به تمدید یا دریافت اجاره نشده ومستاجر هم تغییر شغل داده بدونه اجازه از مالکین حالا سوال اینجاست که بنده اقدام به تخلیه مستاجر کردم،توسط دادگستری ومقالات قضایی که قاضی شعبه قرار کارشناسی دستور دادن که قیمت سرقفلی تعیین بشه در حالتی که بنده تخلیه به دلیله تخلف های متعدد رو خواستار بودم واینکه بدونه هیچ توجهی به خواسته بنده تا کارشناسی۵نفره هم رفته حتی کارشناسان تغییر شغل رو هم تائید کردن اما قاضی مبلغ بسیار بالایی رو که از کارشناسان خواسته بود برایه ارزش مغازه در حق مستاجر صادر کرده بنده اعتراض کردام و تجدید نظرخواهی شد باز هم همون رای بدون هیچ تغییری برگشته آیا میتونم فرجام خواهی کنم و از دیوان عالی رای بگیرم ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    آوریل 29, 2023 10:54 ق.ظ

    با سلام. چنانچه مستاجر بدون داشتن حق تغییر شغل اقدام به تغییر شغل نماید موجر می تواند بدون پرداخت حق کسب و پیشه و تجارت اقدام به تخلیه نماید و با توجه به مواردی که فرمودید رای دادگاه کاملا اشتباه می باشد البته جهت ارائه پاسخ دقیق تر نیاز به مطالعه آراء صادره می باشد.

    پاسخ
 • سلام میخواستم بدونم حق مالک در سرقفلی که توسط مستاجر فروخته شود چند درصد است

  پاسخ
 • سلام در صورتی که مالک فوت کرده و ورثه نداشته باشد و مستاجر ( صاحب سرقفلی) بخواهد مغازه رو بفروشد و باید اجازه مالک رو داشته باشد( تجویز منافع به غیر) ولی چون خوانده ایی وجود ندارد چگونه پیگیری قانونی میتوان کرد و اجازه فروش سرقفلی را گرفت

  پاسخ
  • با سلام
   میتوانید از طبقات دیگر وراث جهت کسب اجازه فروش استفاده کنید . جهت دریافت توضیحات کامل تر با شماره های 09123034393 یا 02122740104 تماس بگیرید

   پاسخ
 • علیرضااسلامی
  ژانویه 15, 2021 4:23 ب.ظ

  سلام. سرقفلی مغازه ای را سال های پیش خزیدم .البته همزمان سه دانگ از مالک و سه دانگ از مستاجر. الان مالک فوت شده و الان که قصد فروش سرقفلی را دارم وراث اذیت میکنند. گاهی میگن بفروش ، وقتی مشتری میاد میگن خودمان خریداریم و کمتر از ۱۵درصد برای فروش راضی نمیشوند، اگر شکایت کنم حق بامن میدهند؟و چقدر زمان میبره

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   بله حق را به شما خواهند داد.
   ممکن است حدود یکسال به طول انجامد

   پاسخ
 • سلام پدرم سالها پیش سرقفلی یه مغازه رو خریده مالک فوت کرده و ورثه ملک را کوبیدن و ساختن و اولا مقدار مغازه ۲۵ متر بود ۱۸ متر پس دادن.حالا ۳۰ ساله پدرم خونه نشین شده مالک می گه از فروش سرقفلی سهم دارم .نه خودش بقیمت روز می خره نه قبول می کنه به دیگری بفروشیم و سهم بالا می خواد.آیا مالک از فروش سرقفلی که قبلا فروخته شده سهم می بره و چند درصد؟حق مالکیت رو چطوری می شه ازش خرید می گه به قیمت آپارتمان های اون منطقه می فروشم .درست می گه؟

  پاسخ
  • سلام در عرف معمول هست مالک برای رضایت جهت انتقال سرقفلی حق مالکانه اخذ می نماید که بین ۱۰ الی ۲۰ درصد می باشد چنانچه توافق حاصل نشود می توانید الزام به تحویز انتقال منافع رو در محاکم قضایی مطرح نمایید

   پاسخ
 • با درود.
  چرا مالک سرقفلی اگر قصد فروش داشته باشد باید با اجازه مالک بوده درصورتی که قبلا سرقفلی در ازای مبلغی خریداری شده ولی الان مالک میگه رضایت برای فروش سرقفلی نمیدهم؟ آیا این حق را دارد و باید مبلغی دریافت کند؟؟
  و اگر مالک قصد فروش مالکیت داشته باشد بدون اطلاع مستاجر (که مالک سرقفلی است) میتواند به غیر انتقال دهد یا باید با اطلاع و رضایت سرقفلی دار، مالکیت را انتقال دهد؟

  پاسخ
  • سلام طبق قانون هرگونه نقل و انتقال سرقفلی منوط به کسب مجوز مالک میباشد.
   در فرض سوال دوم مالک در صورت فروش ملکیت نیازی به کسب رضایت مالک سرقفلی و مستاجر ندارد

   پاسخ
   • درود بر شما ۶ دانگ سرقفل مغازه ای داخل پاساژ را با اطلاع مالک و پرداخت حق مالکیت خریداری کردم مالک اصلی خواهر و برادری هستند ساکن سوئد خواهر ۵ دانگ مالکیت و برادر ۱ دانگ مالکیت خواهر در سوئد فوت میکند و پس از طی مراحل قانونی همسر ایشان بعنوان وارث ۵ دانگ مالکیت را با دریافت مبلغی بالا برای من امضا کردند حالیه سوال بنده این است که تکلیف ان ۱ دانگ مالکیت که در ایران حضور ندارد چه میشود و بنده هم به ایشان دسترسی ندارم
    دوم اینکه مالک ۵ دانگ مالکیت قصد فروش ۵ سهم خودش را دارد اما چون کل پاساز نقشه تفکیکی ندارد از نظر دفتر خانه نمیتواند مالکیت را در دفترخانه انتقال درد حال سوال من این است که ایا میتوانم حق ۵ دانگ مالکیت را با خط عادی خریداری کنم ممنون میشوم راهنمایی کنید ???

    پاسخ
    • سلام صرفا میتوانید به صورت عادی خریداری کنید و یک اقرانامه رسمی از ایشان بگیرید .
     نسبت به یک دانگ نیز میتوانید دستور فروش از دادگاه بگیرید.

     پاسخ
  • با سلام من یک مغازه دارم که سر قفلی هستش و سرقفلی را کرایه دادم باید چه مقدار بابت رضایت مالک به مالک پرداخت کنم و اینکه هر ساله باید به مالک پرداخت کنم ؟

   پاسخ
 • با سلام، هرگاه خریدار سرقفلی شخص مالک باشد آیا درصد به مالک(خریدار)تعلق میگیرد یا خیر

  پاسخ
 • سلام
  پدرم یه مغازه رو به عنوان سرقفلی گرفته ولی حالا هیچ مدرکی نداریم که به عنوان سرقفلی اون مغازه رو گرفته
  و من بیشتر از ۴۰ ساله توی اون مغازه هستم
  حالا میخوام مغازه رو بفروشم باید چیکار کنم؟
  حق فروش سرقفلی به من تعلق میگیره؟

  پاسخ
  • اگر قرارداد اجاره و تصرفات استیجاری شما قبل از سال ۵۶ باشد میتوانید تقاضای مطالبه حق کسب و پیشه مطرح نمایید

   پاسخ
 • معین رفیعی
  آگوست 10, 2021 7:42 ب.ظ

  باسلام سرقفلی مغازه ای را خریدیم واجاره دادیم بارضایت مالک وسالی ۱ماه ازاجاره رو میدیم بهشون جدا از حق مالکیت سالانشون میخوام امسال خودم بایکی مشارکت بازکنم ایا باید ب مالک بازم چیزی بدم بابت مشارکت یا نه فقط همون حق مالکیت سالانشو باید بدم

  پاسخ
  • منظور شما از مشارکت مشخص نمی‌باشد
   اگر در مورد اجاره میخواهید با کسی شریک شوید از موجبات ایجاد حق فسخ و تخلیه برای مالک هست

   پاسخ
   • معین رفیعی
    دسامبر 3, 2021 9:01 ب.ظ

    سلام میخواهم مغازه ای ک حق سر قفلی بنامم هست را با کسه دیگر شریکی شغلی بزنم یعنی ملک از من کار از اون ایا دراین صورت باید مثل زمانی ک ملک در اجاره ی شخص دیگ بجز مالک سرقفل هست ک ۱ماه از اجاره ی هرسال ب مالکیت تعلق میگیره رو باید بدم یا نه وقتی خودم صاحب سرقفلم و شریکی دارم کار میکنم فقط باید همون حق مالکیت سالانرو بدم دیگ نیاز ب پرداخت حق اجاره ب مالک نیست

    پاسخ
 • با سلام چنانکه در قانون چنین چیزی تعریف نشده است پس قاضی با چه روشی محاسبه‌ می‌کند که طرفین راضی باشند

  پاسخ
 • کیومرث رحمانی
  اکتبر 11, 2021 2:45 ب.ظ

  من ملکی دارم که چند مغازه در آن سرقفلیش واگذار شده. من میخواهم ملک را بفروشم و خریدار میخواهد ملک را خراب و از نو بسازد. حق و حقوق مغازهداران به چه صورت هست و آیا میتوانند مخالفت کنند؟ آیا میتوانند با قیمت مغازه را که کارشناس مشخص کرده مخالفت کنند؟

  پاسخ
  • سلام در صورت عدم توافق باید پروانه ساخت از شهرداری گرفته سپس دعوای تخلیه و فسخ اجاره با پرداخت سرقفلی حسب نطر کارشناس منصوب دادگاه مطرح کنید

   پاسخ
   • سلام . پدر من صاحب ٣ دانگ از سرقفلي يك مغازه است و ٣ دانگ ديگر به نام عموي من هست و پدرم از عموم ٣ دانگ ديگر رو خريداري كرده آيا براي به نام زدن ٣ دانگ ديگه نياز به رضايت مالك و پرداخت حق مالكانه است با توجه به اينكه واگذاري بين دو برادر و شريك بوده ؟

    پاسخ
 • علیرضا جهانگیری
  نوامبر 2, 2021 8:55 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  من سال 97 سرقفلی مغازه رو به مبلغ 100 میلیون تومان قولنامه کردم و به فردی فروختم .
  از ایشان نارضایتی دارم بابت کسب و کارشون .
  آیا این حق رو دارم که 100 میلیونشون رو هروقت بخوام برگردونم و سرقفلی به نام خودم برگرده ؟

  پاسخ
 • سلام با عرض معذرت پدرم در سال 57 مغازه ای گرفته که بعد ازفوت پدرم ما مغازه راتعمیر اساسی کردیم(مغازه سر قفلی است) الان هم سالهاست مالک را پیدا نکرده ایم که احتالا فوت شده با دستور قضایی به روزنامه هم زدیم مشخصات مالک را که باز هم پیدا نشد الان هم میخواهیم سند مالکیت بگیریم چکار باید بکنیم. ممنون

  پاسخ
 • صابر حسن پور
  نوامبر 12, 2021 12:22 ب.ظ

  خیلی ممنون از وقف علم و دانش تان که باعث آگاهی و رفع مشکل خیلی ها میشوید . از مطالعه این بخش لذت بردم .

  پاسخ
 • با سلام صاحب سرقفلی یک باب مغازه هستیم. ۲ سال پیش اقدام به تعویض ورودی مغازه کرده و ورودی را سکوریت کردیم مالک در همه چیز رضایت شفاهی داره ولی رضایت کتبی نمیده الان باید بنا به دلایلی و با دستور مراجع اجرایی شیشه مغازه تغییر پیدا کنه به حالت اول برگرده و یک روشنایی زیرش باز بشه ولی مالک کتبی رضایت نمیده ولی میگه من راضی هستم ایا اختیاری دارد و ایا اگر ما اقدام به تعویض کنیم برای ما تخلفی محسوب میشود و خطری دارد؟

  پاسخ
 • سلام و درود فراوان، ما نزدیک 600 متر زمین داریم که بالای 50 سال هست که سرقفلیش دست چندین مستاجر مغازه دار میباشد، سوال بنده این هست چند در صد ملک (زمین ) قیمت سرقفلی میباشد؟ یعنی اگه ما قصد فروش زمین را داشته باشیم مثلا به قیمت 100 میلیون چقدر گیر ما میاد؟ و چقدرش میره برای صاحب سرقفلی؟ با تشکر فراوان.

  پاسخ
  • بستگی به موقعیت جغرافیایی ملک دارد لیکن ارزش ملکیت صرفا در حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد می باشد

   پاسخ
 • درود بر شما بنده مغازه ای در داخل پاساژ راخریداری کردم و با کلی هزینه باز سازی نمودم مالک که ۵ سهم از مالکیت کل پاساژ را دارد جهت فروش مالکیت تمایل دارد ولی به دلیل نداشتن نقشه تفکیکی از نظر دفتر خانه نمیتواند مالکیت مغازه ها را در دفتر خانه انتقال دهد اکنون گویا سرقفل دار مغازه بغل دستی بنده با مراجعه به مالک تقاضای خرید مالکیت ملک خودشان و ملک بنده را به مالک داده
  حالیه ایا در صورت خرید مالکیت مغازه من میتواند در اینده به نفع خودش حکم تخلیه سرقفلی مغازه من را صادر کند ؟ یا خیر حکم تخلیه شرایط خاصی دارد؟ ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید?

  پاسخ
 • سلام با تشکر و درود فراوان به شما
  من یک ملک تجاری مسکونی دارم به متراژ ۶۵۰ متر که از این متراژ ، ۳۳ متر شامل ملک تجاری سرقفلی دار با مستجر میباشد که اقدام به فروش ملک کردم ،
  سعوال من اینکه : نحوه محسابه ۳۳ متر تجاریه من با خریدار جدید کل بنا به چه صورت می باشد، یعنی چند درصد مبلغ کل تجاری به من تعلق میگیرد ؟

  پاسخ
 • سلام آقای x از آقای y که مالک اصلی میباشد مغازه سرقفلی خریده سال ۸۳وسال ۹۷ بنده این مغازه رو از آقای xخریدم بصورت سرقفلی الان آقای yکه مالک اصلی میباشد می‌گوید باید حق معامله به من بدهید آیا این حق معامله برعهده بنده هست یا کسی که مغازه رو به من فروخته که همان آقای xمیباشد وچقدر میباشد این حق معامله وآیا مالک می‌تواند حکم تخلیه برای بنده بگیرد؟با تشکر

  پاسخ
  • سلام فروشنده ماقبل شما یعنی x باید حق مالکانه را پرداخت کند و حق مالکانه طبق عرف منطقه میباشد

   پاسخ
 • سلام،پدرم مغازه ای دارد که سرقفلی به طور کامل به صورت مهزری به نامش هست،مدتی است به فکر این افتادیم که ملکیت هم از مالک خریداری کنیم و مالک خارج از کشور تشریف دارن و موافقت کردن،خواستم بدانم قیمت ملکی که سرقفلی رو کامل خریداری کردیم قبلا به چه شکلی محاسبه میشود؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام و سپاس از اطلاعات مفیدی که ارائه فرمودید. پدر من از حدود سالهای ۱۳۴۰ شمسی، در مغازه ای که از سالهای قبلترش هم دست برادرش بوده، کسب و کار کرده و همواره اجاره مغازه را به مالکین آن پرداخت کرده و قبض آن را در اختیار دارد.ولی هیچ قولنامه ای یا سندی غیر از این دستخط های دریافت اجاره ندارد، لطفاً راهنمایی بفرمایید در صورتی که بخواهد مغازه را بفروشد، این مغازه برای وی حکم سرقفلی را دارد ؟

  پاسخ
 • سلام با تشکر از مطالب مفیدتون
  اگر ما بخواهیم سرقفلی را به خود مالک بفروشیم، ( که ملک را از شخص دیگری خریده) آیا حق مالکانه بازهم باید به ایشان پرداخت شود؟

  پاسخ
 • با سلام
  بنده سال۹۸معامله نصف مغازه سرقفلی رو انجام دادم (نصف دیگه اش از سال۷۵ماله خودم بوده)الان توی سال۱۴۰۰رفتم که حق مالکانه رو بدم و ایشون قیمت اون تاریخو قبول نکردن و میگن قیمت نصف مغازه که معامله شده ۴ برابر شده و الان شماهم بایدمالکانه رو با قیمت الان پرداخت کنین،به نظر شما حق مالکانه باید با نرخ روز پرداخت بشه؟ یا اگه شکایت کنم دادگاه مالکانه ۹۸ رو حساب میکنه برام؟

  پاسخ
  • سلام با توجه به اینکه مالک مشاعی ۳ دانگ سرقفلی بودید عملا با انتقال ۳ دانگ دیگر به شما نیازی به پرداخت حق مالکانه نیست.

   پاسخ
 • سلام ما یه مغازه سرقفلی خریدیم مالک فوت شده وراث چه مدارکی باید تحویل دفتر خونه بدن

  پاسخ
 • آیا وراث برای انتقال حق سرقفلی مالیت بر ارث باید داده باشن

  پاسخ
 • علیرضا علی زاده
  ژانویه 18, 2022 7:06 ب.ظ

  سلام سرقفلی دارم با حق واگذاری برای واگذاری دائمی یا موقطی باید حق مالکانه بپردازم؟

  پاسخ
 • سلام ما مغازه ای داریم از پدر به ارث رسیده بالای 60 سال حق پیشه داره و سندش سر قفلیه میخوایم به اجاره بدیم ارباب 1 ماه از اجاره 12 ماه ومیخواد . میخوام بدونم ایا خود وراث اگه خودشان استفاده کنن باز هم باید به ارباب اجاره بدهند . ارباب به من میگه من اجازه ندم نمیتونی اینجا کار کنی ایا درسته ؟ یعنی من تو مغازه 60ساله پدرم نمیتونم کار کنم ؟؟؟؟لطفا توضیح بدین این چه قانون مسخره ای است .به اجاره بدم از اون پول چند به ارباب میرسه ؟ مگه بعد فوت پدر مغازه به پسر نمیرسه ارباب این وسعت چی میگه من اجازه ندم نمیتونی اینجا کار کنی ؟

  پاسخ
  • سلام در صورت استفاده خود ورثه نیازی به دادن حق مالکانه به ارباب نیست.
   ارباب حرف غیر قانونی می‌زند.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین پدر بزرگ من سرقفلی داره خواسته بفروشه مشتری داشته مالک گفته خودم خریداری میکنم ولی با قیمت کارشناس اصولا قیمت کارشناس پایینتره راهی نیست ما به همون مشتری بفروشیم که قیمتش بالاتره نه به مالک با تشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 28, 2022 8:25 ب.ظ

   سلام نه بهتر هست به خود مالک بفروشید و البته این تصور اشتباه وجود دارد که کارشناس قیمت را پایین تر می زند ،کارشناس مکلف هست طبق قیمت منطقه با استعلام از چندین مشاور املاک قیمت واقعی سرقفلی را تعیین کند.

   پاسخ
 • علیرضا حیدری
  ژانویه 25, 2022 8:24 ق.ظ

  سلام وخسته نباشید سال ۹۶پدرم قصد فروش مغازه سرقفلی داشتند که سال ۷۵ خریداری کرده ون بعنوان فرزندش خریداری کردم و در بنگاه معاملات ملکی مبایعه نامه ای تنظیم کردیم دونفر بعنوان شاهدغیر از افراد درجه یک خانواده و سه نفر برادران و یک خواهرم و مادرم به عنوان شاهد امضا کردند و چون من هیچ گونه اطلاعی از امضاء ورثه سرقفلی در مبایعه نامه نداشتم بدون اجازه ورثه سرقفلی واگذار شده به پدرم خریداری نمودم و هزینه کامل که در مبایعه نامه بود پرداخت نمودم با پرداخت فیش واریزی به پدرم و من داخل مغازه را کامل به روز بازسازی کرده و با گذشت ۴سال و رشد اقتصادی و تورم کشور پدرم احساس پشیمانی کرده چون مغازه گران شده آیا من از محضر شما استاد گرامی با توجه به شرایط الان خودم باید چکار کنم و اگر خدایی نکرده پدرم در قید حیات نبود تکلیف من با برادران و خواهران و صاحب سرقفلی تکلیف من چه میشه من را راهنمایی کنید مچکرم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژانویه 28, 2022 8:19 ب.ظ

   سلام اگر منظور شما در سوال این است که سرقفلی را از پدرتان بدون اجازه مالک خریداری کردید اولا ارتباطی به ورثه پدرتان ندارد دوما باید رضایت مالک را حتما اخذ کنید.

   پاسخ
 • علیرضا حیدری
  ژانویه 25, 2022 8:37 ق.ظ

  در مورد ملک خریداری شده سرقفلی شده پدرم که سرقفلی سال۷۵خریداری کرده و من فرزندش سال ۹۶ملک مذکور را خریداری نمودم از پدرم با تنظیم مبایعه نامه بدون امضا مالک و پشیمانی پدرم بعداز گذشت چهار سال بعلت تورم و گران شدن ملک و آیا اگه خدایی نکرده پدر در قید حیات نبود تکلیف من با برادران و خواهران و صاحب ملک سرقفلی چی بود آیا احتیاج به وکالتنامه ای از پدرم به غیر از مبایعه نامه هست من را راهنمایی کنید مچکرم از محضر شما اساتید گرامی

  پاسخ
 • باسلام . من مغازه ای را در سال 93بصورت سرقفلی خریده ام .این مغازه 15متری از سال 57که بابت دستمزد به معمار ملک داده شده است سرقفلی آن دست به دست چرخیده تا به من رسیده .صاحب خود ملک فوت شده والان وراث تصمیم به فروش ملک را دارند. باوجودیکه در مبایعه نامه هیچ اشاره ای مبنی بر حق واگذاری سرقفلی به شخص جدید چه از طرف من چه مالک نشده آیا وراث میتوانند مرا مجبور به فروش سرقفلی طبق مبلغ پیشنهادی خودشان کنندو مرا از ملک بیرون کنند؟ واینکه هرساله قرار شده من مبلغی را به صاحب ملک بابت اجاره سرقفلی پرداخت کنم امابعد از فوت مالک هنوز انحصار وراثت انجام نشده و من نمیدانم این اجاره را چطور پرداخت کنم که بعدا برایم مشکل ساز نشود. ملک کلا سند ندارد من میتوانم جدا برای مغازه سند بگیرم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 12, 2022 9:53 ق.ظ

   سلام خیر وراث نمی توانند شما را ملزم به فروش سرقفلی کنند.
   اگر دفتر خانه در قرارداد سرقفلی مشخص شده به دفترخانه تودیع کنيد.
   خیر مستقلا نمی توانید سند مالکیت بگیرید ،دعوای الزام به تنظیم سند صلح سرقفلی علیه ورثه مطرح کنید.

   پاسخ
 • با سلام ما سرقفلی یک مغازه رو در سال 54 از مستاجر قبلی زیر نظر مالک با مدارک رسمی خریداری کردیم و آغاز به کار کردیم و سالها مشغول بودیم چند سال پیش فردی ملک را از مالک قبلی خریداری کرده و بعد درخواست تخلیه مغازه رو داد و دادگاه برای ما صرفا از واژه حق کسب و پیشه و تجارت برای حکم تخلیه استفاده کرد و مبلغی بسیار ناچیز تر از نرخ روز تقریبا یک دهم نرخ روز را به ما پرداخت کردند ! سوالم اینه که اولا چگونه میتوان نرخ سرقفلی رو به روز تعیین نکرد آیا تاریخ قرار داد موجب این اتفاق شده و در ثانی مالک جدید با چه استدلال منطقی توانسته بدون پرداخت حق واقعی سرقفلی یک شبه مالک کل ملک تجاری شود ؟ با تشکر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 12, 2022 10:14 ق.ظ

   سلام مورد اجاره شما مشمول قانون روابط موجر ومستاجر سال ۵۶ هست .
   اگر مدرک رسمی منظورتان سند صلح سرقفلی هست باید به نرخ روز به شما پرداخت شود.
   در غیر اینصورت حق کسب و پیشه طبق نظر کارشناس به شما تعلق میگیرد که احتمالا کارشناس مبلغ را کم زده هست.
   شما باید دادنامه را بخوانید تا متوجه شوید مالک با کدام جهت قانونی توانسته قرارداد شما را فسخ و حق کسب وپیشه بدهد.

   پاسخ
 • سلام.۲ دانگ سر قفلی را از مادرم خریدم بدون اجازه مالک به صورت قولنمه ای۴دونگ دیگر مال دو برادر دیگرم است ایا بعد از مادرم دیگر خواهر وبرادران می‌توانند ادعای ارث بکنند مادرم حاضران هر نامه یا وکالت یا هر چیز دیگر که لازم باشد را امضا کند از ۱۰ فرزندی که هستیم شاید دوتا از آنها الان مخالفت داشته باشند بقیه الان حاضر به هر نامهٔ هستند با تشکر

  پاسخ
 • سلام ممنون ازمطالب خوبتون
  متاسفانه یک موضوع توی مطالب ندیدم
  درصورت فوت فردی که سرقفلی به نامش هست ورثه میتونن بین خودشون سرقفلی رو به نام یکی ازورثه بزنن؟؟
  آیااحتیاج به پرداخت مبلغی به مالک وجودداره؟؟ باتوجه به اینکه هیچ خرید وفروشی صورت نگرفته وصرفا سرقفلی به نام یکی ازورثه زده بشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  درضمن من شنیدم که یک تبصره درقانون سرقفلی ومالکیت وجود داره که درصورت فوت فردی که سرقفلی به نامش هست ورثه میتونن بین خودشون سرقفلی روبه یکی ازورثه منتقل کنن ونیازی به جلب رضایت مالک نیست این موضوع درست هست؟؟؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 12, 2022 10:18 ق.ظ

   سلام در فرض سوال اول بله مشکلی نیست.
   سوال دوم خیر.
   سوال سوم خیر وجود ندارد،ساخته ذهن بشر هست.

   پاسخ
 • مصطفی دهقان
  فوریه 8, 2022 9:52 ب.ظ

  سلام من مغازه ای دارم که ملکیت اش ۱۰۰ برای خودم از سر قفلی ان 96 درصد هم برای من است ۴در صد ان برای کس دیگر است این ۴ در قیمت اش چگونه تعیین میشود

  پاسخ
 • سلام
  ما یه مغازه داشتیم که 3 دانگ آن مال من و 3 دانگ دیگر به نام شریکم بود این مغازه 20 سال دارای جواز کسب می باشد حال شریکم سهم خود را به صاحب ملک فروخته است آیا صاحب ملک می تواند اختلالی در کار این مغازه داشته باشد چه در زمینه تغیر شغل و یا بستن مغازه

  پاسخ
 • بهرام افندی زاده
  فوریه 14, 2022 4:25 ب.ظ

  سلام
  سرقفلی مغازهایی از طریق ارث پدری به من و برادرم و خواهرم رسیده است من سهم برادرم را چند سال پیش خریداری کرده ام و سهم خواهرم را امسال خریداری کرده ام مالک عنوان می کند باید کل سهم خریداری شده را با قیمت روز برای حق مالکانه محاسبه و پرداخت نمایم تکلیف چیست؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 26, 2022 10:00 ق.ظ

   سلام انتقال قهری از طریق ارث و خرید سهم سایر وارثین موجبی برای پرداخت حق مالکانه به بعضی از مالکین طماع نمی باشد.

   پاسخ
   • سلام خسته نباشین
    مایه مغازه سرقفلی داریم واجاره میدیم ومالک سرقفلی میگه باید یک ماه کرایه ده درصدکرایه هرماه را باید بدین میخواستم بدونم حق بامالک یانه

    پاسخ
 • پدرم سرقفلی مغاره ای را دارد اکنون بابام فوت کرده من و بقیه وراث با هم توافق بر فروش آن داریم دقیقا باید چکار کنیم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 16, 2022 11:02 ق.ظ

   سلام خیر در صورت شرط عدم واگذاری در قرارداد اجاره شما به‌ عنوان ورثه و قائم مقام متوفی حق فروش بدون اجازه مالک را ندارید

   پاسخ
 • یه سوال داشتم اگر سر قفلی بخوام بفروشم مالک چند درصد میتونه بگیره؟درصدی داره یا هرچی بگه؟

  پاسخ
 • سلام
  عرض ادب
  روزتون بخیر

  ببخشید من چند تا سوال از حضور محترمتون داشتم:
  اول اینکه میخواستم بدونم برای فروش مغازه ای که داخل پاساژ هست و سرقفلی هست به صورت قانونی و عرفی چند در صد به بقیه مالکین میرسه؟از املاک پرسیدیم گفتن ۳۰٪ میخوام بدونم قانونیش چقدر هست؟

  دوم اینکه میخواستم بدونم حق وکاله وکیل دادگستری بیشتر هست یا وکیل مدنی و اینکه هزینه هر کدوم به چه صورت هست ؟

  پاسخ
 • سلام؛ پدر من مغازه سرقفلی که برای پدرش بود رو از وارثان خرید و سرقفلی مغازه درحال حاظر برای پدرم هستش ودر سال هزینه ای رو به مالک پرداخت میکنن میخواستم بدونم الان پدرم خانه نشین شده ما میتونیم مغازه رو اجاره بدیم یا اجازه این کار فقط با مالک هستش؟

  پاسخ
 • ممنون بابت توجهات وپاسخگویی شما

  پاسخ
 • سلام قربان. قبل از هر چیز از شما تشکر میکنم بابت وقتی که میذارین و اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه میذارین. واقعا ممنونم.
  من به تازگی مغازه ای رو بصورت سرقفلی خریداری کردم و کل وجه اون رو پرداخت کردم. توی قولنامه قید شده که رضایت مالک با خریدار (یعنی من) هستش. به مالک مراجعه کردم میگه باید 20 درصد پرداخت کنی تا بیام قولنامه رو امضا کنم. من به پرداخت 10 درصد راضی هستم ولی ایشون میگه 20 درصد… به نظرتون باید چیکار کنم؟
  ممنونم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   جولای 22, 2023 5:27 ب.ظ

   سلام درصورتی که با مالک به توافق نرسید می توانید از طریق دادگاه دعوای تجویز انتقال منافع را مطرح نمایید.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

نظریات مشورتی

مقالات مرتبط

اهم دعاوی اجاره ، سرقفلی و حق کسب و پیشه