قانون سرقفلی سال 56 – قوانین سرقفلی سال 56

 1. صفحه اصلی
 2. دپارتمان های حقوقی تخصصی
 3. اجاره ،سرقفلی ،حق کسب و پیشه
 4. دعاوی سرقفلی
 5. قانون سرقفلی سال 56 – قوانین سرقفلی سال 56

قانون سرقفلی سال 56

سرقفلی مبلغی است که مستأجر به مالک می دهد و آن مبلغ متعلق به مالک می شود در مورد سرقفلی مالک مغازه، ملک خود را واگذار نمی کند بلکه سرقفلی مغازه (حق کسب و کار در ملک) را به صورت نامحدود و با اجاره ماهیانه که مبلغی اندک می باشد به مستأجر واگذار می کند. در خصوص اجاره اماکن تجاری قانون روابط موجر و مستأجر سال 56 و قانون روابط موجر و مستأجر سال 76 حاکم می باشد. در صورتی که سرقفلی قبل از سال 76 باشد مشمول قانون سرقفلی سال 56 و در صورتی که بعد از سال 76 باشد مشمول قانون سرقفلی سال 76 هم می گردد. حال نکات و مواردی که در قانون سرقفلی سال 56 آمده و مهم می باشد توضیحاتی را به شرح ذیل خواهیم داد:

قانون سرقفلی سال 56
قانون سرقفلی سال 56

قوانین سرقفلی سال 56

در قانون سرقفلی سال 56 مالک را در خصوص تخلیه ملک تجاری محدود نموده و اصل را بر این گذاشته که مالک حق تخلیه ملک تجاری را ندارد مگر اینکه دلیلی داشته باشد و دلایلی که طبق آن مالک می تواند مستأجر را بیرون کند نیز مشخص نموده است. طبق قانون سرقفلی سال 56 مالک در صورتی می تواند ملک تجاری را تخلیه نماید که: اول مستأجر حق انتقال به غیر را نداشته باشد و ملک مورد اجاره را منتقل نماید دوم مستأجر شغلی را در هنگام اجاره در مورد آن توافق شده را در هنگام اجاره در مورد آن توافق شده را تغییر دهد، سوم اگر مستأجر اجاره بهای ملک را به مالک نپردازد چهارم اگر مالک نیاز شخصی به ملک مورد اجاره داشته باشد پنجم اگر ملک مورد اجاره در شرف خرابی باشد و مالک اقدامات لازم جهت نوسازی ملک را انجام دهد ششم مالک از مستأجر تقاضای تنظیم سند رسمی کند و مستأجر از انجام این کار استنکاف ورزد. هفتم در صورت تعدی و تفریط مستأجر در ملک تجاری در قانون سرقفلی سال 56 در صورتی که دلیل مالک برای تخلیه ملک تجاری احداث بنای جدید و نیاز شخصی و یا تعدی و یا تفریط مستأجر باشد باید تمام سرقفلی را به وی بپردازد و در صورتی که دلیل مالک عدم پرداخت اجاره بها و یا تغییر شغل باشد نیازی به پرداخت سرقفلی به مستأجر نیست و در صورت انتقال ملک تجاری به غیر مستأجر مستحق نیمی از سرقفلی می باشد.

قانون سرقفلی سال 1356

طبق قانون سرقفلی سال 56 در صورتی که مستأجر حق انتقال به غیر را نداشته باشد و به دلایلی ادامه کار در آن ملک برای وی مقدور نباشد، می تواند از دادگاه درخواست تجویز انتقال منافع به فرد دیگری را بنماید. قانون سرقفلی سال 56 از سال 72 به بعد تغییراتی کرد مانند اینکه در قانون سرقفلی سال 56 برای اجاره اماکن تجاری چه سرقفلی گرفته می شد چه گرفته نمی شد، سرقفلی به ملک تعلق می گرفت در حالی که در قانون سال 76 اگر این حق در قرارداد سرقفلی نوشته شود مستأجر حق سرقفلی داشت و اگر در قرارداد نوشته نمی شد سرقفلی به فرد تعلق نمی گرفت. در صورتی که قرارداد اجاره ای قبل از سال 76 تنظیم گردد مشمول قانون سرقفلی سال 56 می شود و اگر پس از سال 76 تنظیم گردد مشمول قانون سرقفلی سال 76 می گردد.


وکیل سرقفلی موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی خدمات حقوقی ویژه وکالت تخصصی دعاوی سرقفلی را به شرح مندرج در بخش اجاره و سرقفلی ارائه می نماید. همچنین می توانید با وکیل سرقفلی به صورت تلفنی و یا حضوری و یا آنلاین مشاوره نموده و سوالات خود را مطرح نموده و بهترین و حقوقی ترین پاسخ ها را از وکیل امور سرقفلی دریافت نمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 27 امتیاز: 3.6)

14 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام سرقفلی دارم که قبل از سال ۴۷ می باشد وملک داخل طرح هست ومالک های ما خیلی زیاد هستن وهیچ گونه مالک ها با هم نیستن ومن می خواهم تغییر شغل بدهم باید چکار کنم لطفا منو راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام. پدرم سال ۶۰ سرقفلی مغازه ای رو گرفته و تا سال ۷۶ که خودش و مالک در قید حیات بودند اجاره بها رو پرداخت کرده، اما مدرکی مبنی بر پرداخت دست ما نیست. آیا وراث بعد از کذشت ۴۰ سال این اختیار رو دارند که حکم پلمپ یا تخلیه بگیرند؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 7, 2022 2:29 ب.ظ

   سلام خیر
   با عنایت به قانون روابط موجر و مستاجر سال ۵۶ در صورت ادعای تخلیه به علت عدم پرداخت اجور معوقه،با توجه به‌ اینکه معمولا اجاره بها ناچیز هست به دنبال اثبات پرداخت نباشید،بلافاصله اجور این چند ساله رو از طرق پیش بینی شده در قراردادتون پرداخت کنید دعوای ایشان رد میگردد.

   پاسخ
 • میرجوادجاویدان
  می 16, 2022 1:02 ق.ظ

  سلام بنده حدود ۳۰ سال هستش که درخونه پدری ساکن هستم وپدرومادرمم درعرض چندسال فوت کرده اند ومنم درساختن این خانه کلی هزینه کرده ام امامتاسفانه متوجه شدم که اسم منو از وراث درآورده اند شاهد قضایا زیاددارم که اینجا زحمت کشیده ام و۳۰ساله ساکن این خونه ومغازه ام آیا بهرحال اینها (وراث)میتونن بنده روباحکم تخلیه بیرونم بکنن وراثم خواهر وبرادرم هستن

  پاسخ
 • با سلام سرقفلی مغازه از سال37 تا کنون در اختیار پدر اینجانب می باشد. و طبق روال ان زمان فقط اجاره نامه وجود دارد.
  مالک جهت تخلیه اقدام کرده است کارشناس اول قیمت گذاری را انجام داد. به کارشناسی سه نفره رفته و حال کارشناسان ادعا دارند شما هیچگونه سندی برای ادعای سرقفلی ندارید(کارشناس اول این ادعا را نداشت و قیمت گذاری سرقفلی+ کسب و پیشه را گذاشته بود) و فقط حق کسب و پیشه دارید.
  مگر مالک عاشق ما بوده بدون هیچگونه پولی این همه سال در اینجا بوده ایم
  چه باید کرد

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر سرقفلی کارگاهی را دراصفهان دراختیار داریم اخیرا شهداری بخاطر فرسوده بودن دیوار مغازه دستور رفع خطر داده ولی مالک پیگیرفع مشکل نیست به این خاطر که اگر ما اقدام به تعمیر کنیم قرارداد رو فسخ کنه یا اگر شهرداری نسبت به تخریب دیواراقدام کنه بازهم احتمال هست که سرقفلی باطل بشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم که هم دیوار تعمیر بشه و هم سرقفلی باطل نشه ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژوئن 17, 2022 10:47 ب.ظ

   سلام در فرض سوال جواب خیر هست این تخریب قانونا تعدی به ملک محسوب نمی شود.

   پاسخ
  • سلام سرقفلی گاراژ مسافربری رو سال ۱۳۷۸ بصورت شراکتی خریدم__ک قرارداد اولیه اش متعلق به ۱۳۳۱ هستش ک سرقفلی طبق قرارداد واگذار شده؛حتی مالیات واگذاری و اجاره ها رو هم مرتب واریز کردم ،، بدلیل اینکه گاراژ در محل شلوغ شهر قرار گرفته و مشاغل سابق رو نمیشه راه اندازی کرد،و هربار تلاش کردم ک شغلی در اوم راه اندازی کنم شهرداری و اماکن و … اجازه ندادند، تعطیل بودن وفرسوده بودنشاون باعث از بین رفتن حق و حقوق بنده نمیشه؟؟

   پاسخ
 • باسلام آیا با خراب شدن محل سرقفلی به هردلیل سرقفلی هم باطل می شه؟ باتشکر

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست